Išsitraukite iš stalčių akinius

Greta Vanagienė
2020-01-17
Žiemą visada jaučiu, kad akys tapo jautrios, išėjus į lauką ašaroja. Kodėl taip yra? Vasarą paprastai tuo nesiskundžiu.
Kęstutis, 36 m.
Išsitraukite iš stalčių akinius
Nuo žalingų saulės spindulių apsaugoti akis gali tik kokybiški akiniai nuo saulės. Mat jie apsaugo ne tik nuo UV, bet ir nuo stipraus šalto vėjo, kuris ne mažiau dirgina akis nei saulė.

Jei saulės akiniai giliai paslėpti stalčiuje laukia vasaros sezono, specialistai jums siunčia žinutę, jog žiemą jie reikalingi nemažiau.
„Šaltuoju sezonu saulės spinduliai mus akina labiau nei vasarą. Mat saulė pakyla ne taip aukštai virš horizonto“, - paaiškina optometrininkė  Žydrūnė Nariūnienė.
 

Žiemą kenkia labiau
Optometrininkė Ž.Nariūnienė primena, kad mūsų akys ypač jautrios ryškiai šviesai, saulės spinduliams. Dėl akinančios šviesos norisi prisimerkti. Jei manote, kad akys varginamos tik saulėtam kurorte, klystate. Žiemos metu mūsų akis taip pat veikia UV spinduliai. Dar daugiau - saulės spinduliai akina labiau nei vasarą. Mat saulė tuo metu pakyla ne taip aukštai virš horizonto.
 

„Net ir apniukusią dieną pro debesis prasiskverbia keturiasdešimt procentų kenksmingų UV spindulių. O iškritęs sniegas spindulių poveikį mūsų akims sustiprina dar labiau. Šios pavargsta, gali imti ašaroti. Be to, spinduliai gali pažeisti mūsų akių lęšiuką, rageną, tinklainę, taigi pabloginti regėjimą. Žmogus gali imti matyti neryškų vaizdą, spalvos tapti išblukusios“, - dėsto specialistė.
 
Anot jos, UV spinduliai sukelia ne tik trumpalaikius akių negalavimus, pavyzdžiui, ašarojimą, skausmą, akių raumenų įtampą ar baimę šviesai, jie gali būti ir rimtesnių ilgalaikių negalavimų, tokių kaip katarakta priežastis. Specialistė atkreipia dėmesį, kad UV spinduliai ypač pavojingi vaikams ir senyvo amžiaus žmonėms.
Taigi šviečiant saulei pajutus akių perštėjimą ar skausmą, Ž.Nariūnienė pataria akis pailsinti tamsoje, naudoti dirbtinų ašarų lašus.

 
Verta žinoti
Akiniai nuo saulės skirstomi į 4 kategorijas:
0 – 2 kategorijos akiniai yra patys šviesiausi. Jie tinkami apniukusiomis dienomis.
3 kategorijos akiniai yra 75 proc. tamsumo ir dažniausiai dėvimi saulėtomis dienomis, taip pat tinkami vairuoti.
4 kategorijos akiniai yra itin tamsūs. Su tokiais akiniais vairuoti negalima, jie labiau skirti kalnų sportui.


 
Svarbu akinių kokybė
Optometrininkė aiškina, kad nuo žalingų saulės spindulių apsaugoti akis gali tik kokybiški akiniai nuo saulės. Mat jie apsaugo ne tik nuo UV, bet ir nuo stipraus šalto vėjo, kuris ne mažiau dirgina akis nei saulė.
„Saulės akiniai apsaugo akis nuo vėjo ar dulkių, nešvarumų, alerginių reakcijų, traumų. Be to, jie mažina akių įtampą ir suteikia matymo komfortą, gerina matomumą. Saulės akiniai su poliarizuota danga sumažina spindulių atspindžius nuo įvairių paviršių, todėl tokie ypač komfortiški vairuojant“, - atkreipia dėmesį Ž.Nariūnienė.
 

Kad saulės akiniai suteiktų maksimalią apsaugą, pasak optimetrininkės, svarbus ir jų dydis. Akiniai negali būti maži, siauri ar pernelyg dideli. Mat saulės spinduliai patenka į akis ir pro akinių kraštus, taigi tinkamą apsaugą gali garantuoti tik gerai prigludę akiniai.
Tačiau pasirinkti vien tinkamo dydžio akinius nuo saulės nepakanka. Pasak specialistės, jie turėtų būti sertifikuoti ir atitikti gaminio kokybės standartus, žymimus ženklinimu CE.
„Jei akiniai neturi apsauginės dangos, o tik tamsintą stiklą, jie gali akims pridaryti dar daugiau žalos, nes tamsoje vyzdys išsiplečia, o UV spinduliai nėra sulaikomi. Taigi akinius reikėtų rinktis tik optikos salone“, - pataria Ž.Nariūnienė.
 
Tarp kitko
Poliarizuotų akinių požymis:
Jei akiniai nauji ir tebeturi testinį lipduką ar etiketę, pasukę akinius 60 laipsnių kampu ši pajuoduoja – akiniai poliarizuoti.
Ištieskite akinius priešais kompiuterio monitoriaus ekraną ir pasukite juos 60 laipsnių kampu. Jei akiniai poliarizuoti, lęšiai užtemsta.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica