Insultų padaugėjo?

Gintarė Kaminskienė
2015-06-25
Pastaruoju metu nemažai pažįstamų ištiko insultas. Pati ėmiau baimintis. Kas čia darosi, kad tokių atvejų taip padažnėjo?
Benedikta
Insultų padaugėjo?
Pastaruoju metu šalyje insultas ištinka apie dvidešimt tūkstančių žmonių kasmet.

Insultas ne veltui medikų vadinamas viena labiausiai invalidizuojančių ligų pasaulyje. Deja, kai jis prasideda, sustabdyti nebeįmanoma. Todėl labai svarbu atpažinti pirmuosius simptomus ir, juos pastebėjus, skubiai kreiptis į medikus. Mat kiekviena minutė šiuo atveju gali kainuoti plotelį smegenų ir lemti prastą vėlesnę sveikatos būklę.
 

Atsiradusių pirmųjų ligos simptomų žmonės dažnai nesieja su insultu, todėl į medikus kreipiasi pavėluotai. Pasitaiko atvejų, kai po insulto tiesiog prigulama tikintis, kad viskas praeis. Specialistai ragina nedaryti tokios klaidos. Didžiausias iššūkis gelbstint insulto ištiktą žmogų – viską padaryti laiku. Iki 80 procentų pacientų galima išgydyti, jei nebus pavėluota.
 
Atsako specialistas
Neurologijos srities vyriausiasis specialistas Klaipėdos kraštui Saulius Taroza:

- Pastaruoju metu šalyje insultas ištinka apie dvidešimt tūkstančių žmonių kasmet. Kodėl tiek daug? Nes šalyje paplitę insultų rizikos veiksniai yra blogai koreguojami. Tai yra nepalaikomas optimalus kraujospūdis, pasirenkamas netinkamas gyvenimo būdas – vyresnio amžiaus žmonės palyginti mažai juda, aptinkama per didelė cholesterolio kiekio kraujyje koncentracija.
 
Tam, kad skaitytojai suprastų, paaiškinsiu, jog insultas konstatuojamas tuomet, kai į tam tikrą smegenų dalį sutrinka kraujo pratekėjimas. Apie 87 procentais atvejų kraujagyslė užsikemša (išeminis insultas), likusiais – plyšta, kitaip tariant, įvyksta hemoraginis insultas.
 
Tokiems pacientams turi būti suteikta tinkama pagalba. Pirmiausia, visuomenė turi būti budri ir sugebėti atpažinti simptomus, antra – turi būti užtikrinta insulto prevencija, trečia – įvykus insultui, svarbiausios pirmos valandos, kuomet turi būti suteikta pagalba. Po to reikia užtikrinti, kad būtų užkirstas kelias galimoms komplikacijoms. Galiausiai reikalinga ir reabilitacija. Užsienio šalyse tokiems pacientams dar padedama ir socialiai integruotis, Lietuvoje tai kol kas nevyksta.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica