Net 85 proc. paauglių serga akne – viena iš dešimties dažniausių ligų pasaulyje. Negydoma ji gali progresuoti, sukelti didelį fizinį ir emocinį diskomfortą bei randus. Kaip turėtų atrodyti su akne susiduriančių paauglių odos priežiūros rutina bei kokių klaidų vengti, pasakoja odos ligų, lazerinės ir estetinės dermatologijos klinikos „Skin Olympus“ medicinos gydytoja Agnė Sausdravė.
Pagrindinis aknės kontrolės principas yra tinkama odos priežiūros rutina, kuri iš tiesų nereikalauja nei daugybės, nei brangiai kainuojančių produktų.
Susiduria daugelis paauglių
Aknė yra lėtinė uždegiminė odos liga, kurios dažniausiai pasitaikanti forma – paprastieji, dar vadinami jaunatviniais, spuogai. Brendimo metu padidėjęs androgenų kiekis skatina didesnę sebumo – odos riebalų – gamybą, dėl to užsikemša poros ir susiformuoja inkštirai. Jie gali virsti raudonais, sukietėjusiais spuogeliais arba pūlingais spuogais.
„Klaidinga manyti, kad jaunatviniai spuogai išnyks savaime, – teigia klinikos „Skin Olympus“ medicinos gydytoja Agnė Sausdravė. – Be tinkamos priežiūros aknė gali progresuoti ir palikti randus. Be to, ji gali paveikti paauglių emocinę būseną – sukelti nerimą, socialinį atsiribojimą ar net paskatinti atsisakyti mėgstamų veiklų.“
Pastebėjus pirmuosius aknės požymius, svarbu nedelsti, kreiptis į specialistus ir neleisti aknei progresuoti, ragina medicinos gydytoja.
Reikalinga odos priežiūros rutina
Pagrindinis aknės kontrolės principas, anot specialistės, yra tinkama odos priežiūros rutina, kuri iš tiesų nereikalauja nei daugybės, nei brangiai kainuojančių produktų.
„Pirmiausia reikalingas švelnus veido prausiklis, skirtas į aknę linkusiai odai. Veidą juo reikėtų plauti ryte ir vakare. Po valymo odą būtina sudrėkinti. Paaugliams skirtas drėkinamasis kremas turėtų būti lengvos, gelinės tekstūros, nekemšantis porų ir praturtintas spuogus raminančiais ingredientais, tokiais kaip salicilo rūgštis, niacinamidas ar azelainė rūgštis.“
Kitas svarbus produktas – apsauga nuo saulės. „Po spuogų gali likti rausvos dėmės, kurios dar labiau išryškėja veikiamos saulės spindulių. Taigi kasdienis apsauginio kremo nuo saulės naudojimas padeda apsaugoti odą nuo dėmių ir užtikrina sveikesnę jos regeneraciją“, – pasakoja A.Sausdravė.
„Klaidingai manoma, kad turint aknę negalima naudoti dekoratyvinės kosmetikos. Kosmetiką naudoti tikrai galima, tačiau būtina atkreipti dėmesį į jos sudėtį ir rinktis nekomedogenines kosmetikos priemones, kurios nekemša porų“, – pataria gydytoja.
Keisti gyvenimo būdą
Anot specialistės, odos būklei didelės įtakos turi mityba. Tyrimai rodo, kad per didelis cukraus, pieno produktų ir riebaus, stipriai perdirbto maisto vartojimas gali paskatinti uždegiminius procesus organizme ir padidinti spuogų atsiradimą.
„Paauglių mityba turėtų būti visavertė, praturtinta vitaminais, mineralais ir antioksidantais, kurie padeda palaikyti odos sveikatą, – sako A.Sausdarvė. – Ypač naudingi produktai yra daržovės, vaisiai, riešutai, žuvis bei maistas, turintis omega-3 riebalų rūgščių. Subalansuota mityba ne tik padeda suvaldyti aknę, bet ir gerina bendrą savijautą.“
Kitas svarbus veiksnys – streso valdymas. Stresas gali skatinti hormonų svyravimus, kurie didina riebalų gamybą odoje ir sukelia naujus bėrimus.
„Paauglystėje streso šaltinių netrūksta – mokykla, socialiniai santykiai, asmeniniai iššūkiai. Todėl svarbu skatinti sveikus būdus atsipalaiduoti, pavyzdžiui, reguliarią fizinę veiklą, pakankamą miegą, meditaciją ar laisvalaikio užsiėmimus, kurie padeda sumažinti įtampą.“
Vengti liaudiškų priemonių
Pašnekovė pasakoja, kad neretai tėvai, norėdami padėti problemišką odą turintiems paaugliams, pasitelkia liaudiškas priemones, tokias kaip veido plovimas ūkiniu muilu ar odos perteklinis džiovinimas rūgštimis. „Tokios priemonės ne tik nepadeda, bet ir gali stipriai pakenkti, pažeidžiant apsauginį odos barjerą ir paskatinant dar didesnį uždegimą“, – teigia gydytoja.
Viena dažniausių klaidų – per stiprus ir per dažnas odos šveitimas. „Stiprūs šveitikliai ar dažnas jų naudojimas gali sudirginti odą, pažeisti apsauginį barjerą ir sukelti bėrimų paūmėjimą. Taip pat svarbu nepersistengti su veido prausimu – plaunant veidą daugiau nei du kartus per dieną, galima pernelyg nuvalyti natūralius odos riebalus, taip dar labiau sudirginant odą“, – teigia A.Sausdravė.
Medikė primena, kad tokie ingredientai priemonėse, kaip kokosų aliejus, kakavos sviestas ar taukmedžio sviestas, gali pabloginti odos būklę, todėl renkantis makiažo pagrindą, drėkinamąjį kremą ar apsaugą nuo saulės, svarbu atkreipti dėmesį į sudėtį.
„Taip pat reikėtų vengti alkoholio pagrindu pagamintų kosmetikos priemonių, kurios pernelyg sausina odą, pašalina apsauginį sebumo sluoksnį ir taip paskatina dar didesnę riebalų gamybą bei sudirgimą“, – pataria pašnekovė.
Gydoma individualiai
„Svarbu suprasti, kad aknės gydymas yra individualus – tai, kas veiksminga vienam žmogui, gali netikti kitam, – pasakoja A.Sausdravė. – Konsultacija su dermatovenerologu yra svarbus pirmasis žingsnis, siekiant išsiaiškinti odos būklę, aknę provokuojančius veiksnius ir pasirinkti tinkamiausią gydymo metodą.“
Atsižvelgiant į aknės klinikinę formą, gali būti skiriamos vietinės priemonės: medicininiai geliai ar kremai su veikliosiomis medžiagomis, mažinančiomis uždegimą bei reguliuojančiomis riebalų gamybą. Esant sunkesnei aknės formai, skiriamas sisteminis gydymas, pavyzdžiui, antibiotikai ar retinoidai, kurie veikia visą organizmą ir padeda slopinti uždegimą iš vidaus.
Priklausomai nuo odos būklės, papildomai gali būti skiriami serumai su AHA, BHA rūgštimis ar niacinamidu, kurie padeda reguliuoti riebalų išsiskyrimą, mažina uždegimą ir skatina odos atsinaujinimą.
„Nors aknės gydymas gali užtrukti, nuoseklus tinkamų priemonių naudojimas padeda ją suvaldyti ir išvengti ilgalaikių odos pažeidimų. Tėvai turėtų ne nuvertinti problemą ar tikėtis, kad ji praeis savaime, o padėti vaikui rasti tinkamus sprendimus. Jų palaikymas ir supratimas svarbūs ne tik odos priežiūrai, bet ir paauglio emocinei gerovei“, – sako gydytoja A.Sausdravė.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: