Vitaminas D padeda įveikti gripą?

Aigustė Tavoraitė
2016-02-22
Artėjant pavasariui daugybės žmonių vitamino D atsargos būna gerokai išsekusios. Kaip tai gali atsiliepti sveikatai?
Vitaminas D padeda įveikti gripą?
Pastarąjį dešimtmetį paskelbta daug mokslo darbų, dažniausiai tvirtinančių apie vitamino D teigiamą vaidmenį sveikatai, jo svarbą įvairių ligų profilaktikai.

Revoliucinis vitamino D pripažinimo žygis tęsiasi. Daugybė mokslininkų tvirtina, kad per mažai turint šio daugiausiai iš saulės gaunamo vitamino padidėja širdies ir kraujagyslių ligų, cukrinio diabeto, bronchų astmos, kai kurių vėžinių ligų rizika. Jo stygius siejamas su sezonine depresija, kitais psichikos sutrikimais, nėštumo komplikacijomis, autoimuninėmis bei infekcinėmis ligomis.
 
Teigiama, jog pakankama vitamino D koncentracija gali sumažinti sergamumą ūmiomis kvėpavimo takų infekcijomis ir gripu. O jo deficitas plaučių uždegimo galimybę padidina 2,5 karto. Aišku, yra ir neigiančių kai kurias saulės vitaminui priskiriamas galias.
 

Tačiau akivaizdu, kad beveik visi žmogaus organai turi vitamino D receptorių: jų aptinkama kauliniame, kremzliniame, riebaliniame audiniuose, raumenyse, smegenyse, kiaušidėse, prostatoje ir kt. Šis vitaminas yra svarbus daugeliui organizme vykstančių fiziologinių procesų, kaulų būklei, gliukozės ir riebalų apykaitai, estrogenų sintezei ir kt.
Apie 80–90 proc. organizmui reikalingo vitamino D gauname veikiant saulei odą. Kompensuoti jos spindulių stoką galima valgant daugiau riebios žuvies, kepenėlių, kiaušinio trynių, sviesto ir kitų produktų, turinčių vitamino D. Vartojami ir žuvų taukai.

 
Specialisto komentaras

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Endokrinologijos centro vadovas profesorius Vaidotas Urbanavičius:

Vitaminas D yra labai svarbus žmogaus organizmo įvairių medžiagų apykaitai, gyvybinėms funkcijoms palaikyti. Jis dar vadinamas ir hormonu – kiti junginiai negali pakeisti šio vitamino. Svarbiausia, kad vitaminas D dalyvauja visuose kalcio organizme įsisavinimo procesuose. Kalcis dalyvauja formuojantis bei atsinaujinant kauliniam audiniui. Stingant vitamino D atsiranda kalcio sutrikimai – didėja rachito, osteoporozės ir kitų kaulų ligų rizika. Pastarąjį dešimtmetį paskelbta daug mokslo darbų, dažniausiai tvirtinančių apie vitamino D teigiamą vaidmenį sveikatai, jo svarbą įvairių ligų profilaktikai.
 
Vitamino D gamyboje, pervedant jį iš pradinės į aktyvią formą, dalyvauja įvairūs organizmo audiniai. Ypač svarbią rolę čia vaidina oda, kurioje šis vitaminas gaminasi veikiant ultravioletiniams saulės spinduliams. Todėl žmonėms reikia pabūti saulėje, nors persistengti nederėtų – žinome ir apie neigiamą jos poveikį. Didelį vaidmenį galutinai įsisavinti vitaminui D vaidina inkstai.

 
Šio vitamino poreikis ypač padidėja organizmui augant. Reikia atkreipti dėmesį, kad senstant saulės vitamino pasisavinimas pro odą silpsta. Todėl vyresniojo amžiaus žmonėms reikia daugiau skirti dėmesio mitybai ar reguliariai vartoti piliules pagal nustatytą normą. Šiuolaikinė farmacija yra pagaminusi įvairių vitamino D preparatų. Be to, šiuo vitaminu dabar stengiamasi praturtinti kai kuriuos maisto produktus. 
 
Nedidelis vitamino D trūkumas gali būti gana dažnai. Tačiau jo stokos simptomai apskritai didesnės klinikinės išraiškos neturi ir yra nespecifiniai: pavyzdžiui, jaučiamas nuovargis, svyruoja nuotaika, slenka plaukai ir kt. Pavartojus vitamino D preparatus pastebimas sveikatos pagerėjimas.

Įtariant, kad vitamino D trūksta, jo koncentraciją galima ištirti paėmus kraujo medicininių tyrimų laboratorijoje. Vitamino D pavojinga perdozuoti, bet jo pertekliaus atvejai labai reti. 

Svarbu
Kam labiausiai gresia vitamino D stygius?
mažai gaunantiems saulės,
nėščiosioms,
kūdikiams ir paaugliams,
vyresniems kaip 65 metų asmenims,
sergantiems cukriniu diabetu, širdies ir kraujagyslių, vėžinėmis, lėtinėmis autoimuninėmis ligomis.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...
  „Augantis“ implantas sugrąžins judėjimo džiaugsmą

  „Augantis“ implantas sugrąžins judėjimo džiaugsmą

  Šešiametė Adrijana po kelerių metų vaikščiojimo tik su ramentais pagaliau lengviau atsikvėps. Vaikų ligoninėj...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica