Rengia naują valgiaraštį, kad kariams vegetarams kojos nelinktų

Aigustė Tavoraitė
2016-05-02
Dar pernai vasarą pasigirdus vegetarų šauktinių skundams dėl jiems kariuomenėje nesudaromų tinkamų maitinimosi sąlygų, šių metų pradžioje Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba išaiškino, jog tokiu būdu kariai yra diskriminuojami. Šiandien jau nuspręsta – nauji vegetariški valgiaraščiai bus. Tačiau netyla diskusijos, ar kariams ne per silpna bus tokia košė?
Rengia naują valgiaraštį, kad kariams vegetarams kojos nelinktų
Vegetarišku ir veganišku maistu karius žadama aprūpinami tiek stacionarioje valgykloje, tiek lauko sąlygomis. Yra rengiami trys nauji valgiaraščiai su patiekalų receptūromis, kurios atitinka alternatyvios mitybos poreikius. Viename jų nebus nei mėsos, nei žuvies ir jų produktų, kiti du – išvis be gyvūninės kilmės produktų.

Mokosi iš kitų šalių
Per dieną karys vidutiniškai suvartoja dvigubai daugiau kalorijų nei šiaip vidutinio sudėjimo vyras. Suprantama: jam tenka ir dvigubai daugiau fizinio krūvio. Nurodoma, kad kone kasdien jiems po tris kartus patiekiama mėsos. O kaip tuomet pasotinti karius vegetarus, kad nelinktų jų kojos ir šautuvas rankose nedrebėtų?
 
Lietuvos kariuomenės Materialinių resursų departamento Techninės informacijos skyriaus vyriausioji specialistė Dalė Dovidauskienė sutiko, kad iššūkių siekiant naujuose valgiaraščiuose išlaikyti tą pačią maistinę vertę, išties yra. „Tačiau mes bendradarbiaujame su Sveikatos apsaugos ministerijos mitybos specialistais, tariamės, kokiais maisto produktais galėtume keisti mėsą, žuvį ir kitus gyvulinės kilmės maisto produktus. Vėliau parengtus valgiaraščius siųsime į ministeriją, bus tikrinama, ar jie atitinka patvirtintas karių mitybos fiziologines normas“, – kalbėjo specialistė.
 
Vegetarišku ir veganišku maistu karius žadama aprūpinami tiek stacionarioje valgykloje, tiek lauko sąlygomis. Yra rengiami trys nauji valgiaraščiai su patiekalų receptūromis, kurios atitinka alternatyvios mitybos poreikius. Viename jų nebus nei mėsos, nei žuvies ir jų produktų, kiti du – išvis be gyvūninės kilmės produktų. 
 

Tiesa, daugiau sunkumų gali kilti dėl sauso davinio pagaminimo. Mat tokios patirties mūsų šalies specialistai neturi. Tačiau D.Dovidauskienė sakė, kad čia itin gelbėja kitų NATO šalių praktika. „Tokios šalys kaip JAV, Vokietija, Prancūzija, turi didžiulę patirtį ruošiant sausąjį vegeterišką davinį. Mums dar reikia laiko jį pagaminti, nes jo turinys irgi turi atitikti normas“, – pastebėjo Lietuvos kariuomenės atstovė.
 
Norėtų daugiau daržovių
Beveik dešimt metų esanti vegetarė ir jau šešis mėnesius Kunigaikščio Vaidoto mechanizuotajame pėstininkų batalione tarnaujanti jaunesnioji eilinė Ieva Čiukšytė sakė, jog per tą laiką iš bado kankintis tikrai neteko.
 
Nors valgiaraštis nėra pritaikytas vegetarams, mergina tikino, kad prie valgyklos maisto galima priprasti. „Būna ir gerų, ir prastesnių dienų. Valgyklos personalas man įdeda daug garnyrų, košės, salotų, tad visada būnu soti. Žinoma, kartais patiekalas būna be garnyrų, su mėsa, bet ir kelios valandos iškrovos neprošal“, – kalbėjo ir nevegetariškomis sąlygomis maitintis išmokusi I.Čiukšytė.
 
Savanorė sakė neįsivaizduojanti, kaip turėtų atrodyti vegetariškas ar juolab veganiškas valgiaraštis, ir abejojo, ar dėl ant vienos rankos pirštų suskaičiuojamų vegetarų batalione (iš 470 šauktinių) reikėtų keisti meniu. „Kartais atrodo, kad aš čia tokia vienintelė. Manau, kad nėra būtina apie tuos vegetarus taip šokinėti. Norėtųsi tik gauti daugiau šviežių daržovių, salotų“, – pastebėjo mergina.
 
Suburs į vieną dalinį?
Dar metų pradžioje keltas klausimas, ar dėl palyginti nedidelio karių vegetarų skaičiaus yra racionalu ruošti kelis valgiaraščius. Tuo metu ir Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas užsiminė, jog galbūt vertėtų karius vegetarus suburti į vieną dalinį. „Gal koncentruosime tą tokią vegetarišką valgyklą ar pajėgas kurioje nors vienoje vietoje (...) tiesiog tiems, kurie turi mitybos tam tikrų įpročių ar nusistatymų“, – anuomet sakė jis žiniasklaidai.
 
D.Dovidauskienė tvirtino, jog tokios galimybės yra svarstomos, tačiau jų įgyvendinimo detalės paaiškės pašaukus naujus karius ir sužinojus jų mitybos poreikius.
Specialistės teigimu, dėl religinių ar kitų įsitikinimų nevalgantieji mėsos ir šiuo metu gali gauti nemėsiškų patiekalų. „Turime patvirtintą karių alternatyvaus maitinimo valgiaraštį, kuriame nėra mėsos ir mėsos produktų. Taigi, yra iš ko pasirinkti“, – tikino D.Dovidauskienė.

 
Naujiems valgiaraščiams sudaryti ir tam reikiamiems produktams nupirkti numatoma skirti iki tūkstančio eurų. Šiuo metu vieno kario maitinimas per parą kainuoja 5,4 euro. Panašią sumą bus siekiama išlaikyti ir sudarius alternatyviosios mitybos planus, nors dėl žymiai mažesnių perkamų produktų kiekių kaina šiek tiek gali ir išaugti. Kada kariai jau galės maitintis pagal naujus valgiaraščius, konkrečiai dar nėra aišku. Tačiau tikimasi, kad dar šiais metais.

 
Komentarai
Gydytoja dietologė doc. dr. Edita Gavelienė:

Ir veganiškas, ir vegetariškas kario maitinimosi planas gali būti visavertis bei visiškai užtikrinti jų kalorijų, maistinių medžiagų poreikį. Taip, mūsų klimato sąlygomis tokius valgiaraščius sudaryti kiek sudėtingiau, bet tikrai įmanoma. Be to, tiek visavertis vegetarinis, tiek įprastas maitinimasis gali būti ir naudingas sveikatai, ir ją žaloti.

 
Dėl vegetarinės mitybos kyla daugiau diskusijų, nes tam tikrų elementų, pavyzdžiui, B grupės vitaminų, ypač B12, sunkiai gali būti įprastame vegano valgiaraštyje. Tuomet vitamino stygių prireikia kompensuoti vartojant papildus. Aišku, ir vartojant gyvūninės kilmės maistą tam tikrų elementų gali trūkti arba būti per daug.
 
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vedėja Roma Bartkevičiūtė:

Jeigu žmogus nevartoja mėsos arba tik tam tikros jos rūšies, mitybos planą pritaikyti nėra sunku: tiesiog vieni produktai keičiami kitais, mėsą galima pakeisti žuvies, pieno produktais. Tokių, kurie nevalgo tik konkrečių maisto produktų, yra dauguma. Tam yra sudaromi vadinamieji alternatyvios mitybos valgiaraščiai.
 
Visgi gyvūninės kilmės produktų atsisakymas – gana drastiškas sprendimas. Pagal sveikos mitybos rekomendacijas žmogui būtina gauti ir augalinės, ir gyvūninės kilmės maisto. Vien iš augalinių produktų gauti reikiamų elementų kiekį išties yra sunku. Aišku, kiekvienas renkasi, ką valgyti.
 
Tačiau jei kalbame apie karius, jaunus žmones, kurie patiria gerokai didesnį fizinį krūvį ir visiškai negauna gyvūninės kilmės maisto, drįsčiau abejoti, ar jiems tikrai užteks fizinės ištvermės.
Veganiški valgiaraščiai kariuomenėje planuojami, bet jų paruošti mūsų dar neprašė. Taigi, kokius alternatyvius maisto produktus turėtų gauti kariai veganai, įvardyti kol kas sunku. Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Naujovė Lietuvoje – natūralus osteoartrito gydymas

  Naujovė Lietuvoje – natūralus osteoartrito gydymas

  Pirmą kartą Lietuvoje atlikta unikali ortobiologinė operacija. Jos metu paciento sveikos kelio sąnario kremzlės ląstelės buvo pana...
  V.Grakauskienė: skubiosios medicinos gydytojai – viena varomųjų jėgų

  V.Grakauskienė: skubiosios medicinos gydytojai – viena varomųjų jėgų

  Vilma Grakauskienė – viena pirmųjų Lietuvos skubiosios medicinos rezidentų, tam tikra prasme mūsų skubiosios medicinos pioni...

  Budinti vaistinė


  Ar žinote, kaip rūšiuoti vaistus ir maisto papildus?

  Ar žinote, kaip rūšiuoti vaistus ir maisto papildus?

  Rūšiuoti buitines atliekas daugumai jau įprasta, tačiau vis dar ne kiekvienas žino, jog lygiai taip pat galima rūšiu...
  Asociacija sumokėjo baudą, vaistinės pateikė bankų garantijas

  Asociacija sumokėjo baudą, vaistinės pateikė bankų garantijas

  Vienintelė Lietuvos vaistinių asociacija (LVA) laiku – iki pirmadienio – sumokėjo Konkurencijos tarybos praėjusį gruod...

  razinka


  Sveika šeima


  „Tavo tėvas tikras bambeklis“

  Vaikų turintys tėvai tokius ir panašius pasisakymus naudoja dažnai net nesusimąstydami, ką juos girdėdami išgyvena vaikai. Jei vaikai panašius komentarus girdi dažnai ir dar iš abiejų tėvų, tai gali stipriai paveikti jų emocinę savijautą ir psichologinį funkcionavimą ilgalaikėje perspektyvoje, nes tai yra ...

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Sukūrė vaikus iš dviejų... tėčių

  Kovo 6-8 dienomis Londone, Franciso Cricko institute vykusioje III tarptautinėje konferencijoje žmogaus genomo redagavimo klausimais buvo paskelbta, kad ateityje vyrų poros galimai galės susilaukti vaikų.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kas žandus laužo?
  Henrikas Vaitiekūnas Kas žandus laužo?
  Avys ir avigalviai
  Henrikas Vaitiekūnas Avys ir avigalviai
  Varvanti nosis ir kiti pavasario šaukliai
  Henrikas Vaitiekūnas Varvanti nosis ir kiti pavasario šaukliai

  Naujas numeris