Prieš egzotinių ligų pavojų Koksaki virusas nublanksta

Aigustė Tavoraitė
2017-08-24
Pastarąją savaitę lydint šaršalui dėl Koksaki viruso protrūkio Turkijoje infektologai pastebi, kad šis virusas – toli gražu ne pavojingiausia kelionių liga. Pasak jų, parsivežama daug rimtesnių pasekmių turinčių atostogų „dovanų“, kurias diagnozuoti kartais ir gydytojui tampa iššūkiu.
Prieš egzotinių ligų pavojų Koksaki virusas nublanksta
Dėl saugumo renkantis Turkiją atostogoms sunerimta dar praėjusią savaitę, kai pasirodė pranešimai apie nuo liepos mėnesio pasaulyje registruojamus Koksaki viruso sukeltos infekcijos atvejus tarp turistų, grįžtančių iš šios šalies (daugiausia atvejų – Antalijos regione). Nukentėję nuo šio viruso paskelbė ir keletas lietuvių.

Užsikrėtė ir lietuviai 
Dėl saugumo renkantis Turkiją atostogoms sunerimta dar praėjusią savaitę, kai pasirodė pranešimai apie nuo liepos mėnesio pasaulyje registruojamus Koksaki viruso sukeltos infekcijos atvejus tarp turistų, grįžtančių iš šios šalies (daugiausia atvejų – Antalijos regione).
Dauguma susirgusiųjų – vaikai. Bėrimai, virstantys skausmingomis vandeningomis pūslėmis, karščiavimas, išopėjusi gleivinė ir net nuo rankų ir pėdų gabalais besilupanti oda – tokiais gąsdinančiais įspūdžiais dalijasi ligoniukų tėvai.
 
Nukentėję nuo šio viruso paskelbė ir keletas lietuvių. Kaip pranešė Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras, daugiausiai – apie 500 – infekcijos atvejų pranešta iš Rusijos turistų. Taip pat su poilsiu Turkijoje susijusių Koksaki viruso infekcijos atvejų užregistruota Ukrainoje, Moldovoje, Tadžikistane, Izraelyje.
Pasak Turkijos valdžios atstovų, Antalijoje epideminės padėties nėra. Pranešta, kad Koksaki viruso infekcija nėra privalomai registruojama užkrečiamoji liga Turkijoje, tačiau jie paprašė turizmo operatorių gerinti sanitarines sąlygas turistiniuose kurortuose.

 
Plinta dėl nešvaros
Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų filialo Infekcinių ligų ir tuberkuliozės ligoninės Infekcinių ligų centro direktorius prof. habil. dr. Arvydas Ambrozaitis savo ruožtu tokiam viešojoje erdvėje kilusiam ažiotažui sako nematantis rimto pagrindo.
 

„Koksaki virusas nėra jokia egzotinė liga. Lietuvoje kasmet registruojama po tris šešis jos atvejus, tačiau sergančiųjų visuomet yra daugiau, nes ne visada atliekami virusologiniai tyrimai. Koksaki virusas priklauso enterovirusų grupei ir plinta per nešvarias rankas, nešvarius produktus. Tai – nepavojinga, per kelias dienas savaime praeinanti, didelių pasekmių neturinti liga. Ja susirgus atsiranda bėrimai ant padų bei rankų, pasireiškia angina, vargina karščiavimas. Tačiau tikrai neatsilupa, nekrenta nagai, kokių įspėjimų buvo pasirodę viešojoje erdvėje“, – sakė prof. habil. dr. Arvydas Ambrozaitis.

 
Pašnekovas pabrėžė, kad tai – vaikų liga, suaugusiuosius užklumpanti pavieniais atvejais. Tiesa, infektologas pridūrė, kad enterovirusinių infekcijų bendrai padaugėjo. „Galbūt žmonės netvarkingai gyvena ar vartoja nešvarų maistą, neplauna rankų“, – svarstė jis.
Tai, kad Koksaki virusas – ne jokia naujiena, pritarė ir gydytojas infektologas prof. habil. dr. Alvydas Laiškonis. Tiesa, jis prisiminė, kad prieš 16 metų būta šio viruso protrūkio Baltarusijoje, kai buvo fiksuojama daug meningitų. 
 
„Šių enterovirusų grupė gali sukelti ir kvėpavimo takų, ir žarnyno infekcijas, ir smegenų dangų uždegimą – meningitą. Tad jei skelbiama apie daugiau fiksuojamų atvejų, atsiradus tam tikriems simptomams – viduriavimui ar pykinimui, galvos skausmui, reikėtų būti atidesniems“, – kalbėjo specialistas.
Pašnekovo pastebėjimu, lietuviams vis dažniau renkantis egzotiškas atostogų kryptis daug didesnių problemų sukelia ne enterovirusai, bet tokios ligos kaip maliarija, Dengė karštligė, čikungunija, Vakarų Nilo karštligė, hepatitas A, Ebolos, Zika virusai, parazitų sukeltos ligos ir pan.
 
Gydytojams į pagalbą – specialus žinynas
Pasak A.Laiškonio, kadangi su tokiomis retomis ligomis bendrosios praktikos gydytojai susiduria nedažnai, jų algoritmas tiesiog „iškrenta“ iš galvos. Todėl pacientui labai svarbu specialistą informuoti apie keliones.
„Esant atitinkamiems simptomams visada vertėtų žmogaus pasiteirauti, ar kur nebuvo per pastarąjį laiką išvykęs. Esu net išleidęs specialų žinyną apie egzotines ligas, padedantį pagal simptomus jas atsekti“, – pridūrė gydytojas.

 
Prieš ruošiantis keliauti į tolimesnę šalį infektologai rekomendavo pasitarti su skiepų kabinete esančiais gydytojais. „Aišku, ne nuo visko galima pasiskiepyti, atsakingumo ir sąmoningumo tikrai reikia. Pavyzdžiui, žinomas prieš aštuonerius metus įvykęs atvejis, kai keliautojui po Indiją įkando pasiutęs šuo. Deja, patekęs pas mus jis mirė. Tačiau juk nuo šios mirtinai pavojingos ligos yra skiepai“, – kalbėjo A.Ambrozaitis.
 
„Žmonės dabar gi ieško egzotikos – važiuoja šikšnosparnių į Pietų Ameriką žiūrėti, po urvus vaikšto, o šie gyviai įsikabinę ir įkandę gali sukelti pasiutligę. Kiti vyksta į Delį, skuba ragauti egzotinių valgių, kuriam daugelio mūsų žarnynas nėra pritaikytas, ypač, pavyzdžiui, kokioms jūros gerybėms“, – pastebėjo A.Laiškonis.

 
Tarp kitko
Profilaktika Koksaki viruso plitimui rizikai sumažinti: kuo dažniau ir kruopščiau plauti rankas, ypač prieš valgį, prieš maisto ruošą bei pasinaudojus tualetu, vengti artimo sąlyčio su sergančiais asmenimis, neleisti sergančiam vaikui bendrauti su sveikais vaikais, dažnai valyti ir dezinfekuoti galimai užterštus namų aplinkos paviršius.

Vakcinos nuo šios infekcijos nėra.

 
Keliautojo patirtis
Kelionių agentūros „Makalius“ įkūrėjas, keliautojas Rimvydas Širvinskas:

- Be abejo, kiekviena, ypač tolimesnė, kelionė turi savo kainą ir rizikas. Tiek kitas klimatas, laiko skirtumas turi didelę įtaką, išsekina organizmą. Ne kartą teko susidurti su įvairiais sveikatos sutrikimais. Vieną kartą Egipte pasigavau nešvarių rankų ligą – dizenteriją. Sukilo aukšta temperatūra, grįžus į Lietuvą teko septynias dienas ligoninėje. Balandžio mėnesį stipriai apsinuodijau ar kokią bakteriją pasigavau Balio saloje. 
 
Tiesiog visiškai buvo dingęs apetitas – iš dešimties kelionės dienų septynias nieko nevalgiau. Praktiškai kiekvienoje kelionėje pasitaiko skrandžio problemų, galbūt dėl to, kad mėgstu visko paragauti. Iš vienos egzotinės šalies grįžau su vienos kojos šonu, išvarpytu kirmėlėmis. Tačiau apsilankius pas gydytojus viskas puikiai buvo išgydyta. Siekdamas išvengti visų tokių bėdų stengiuosi atsirinkti, kur valgau, lankausi ir panašiai.
 
Kalbant apie sanitarines sąlygas viešbučiuose, išties būna problemų dėl skelbiamų žvaigždučių ir realybės neatitikimo. Aišku, dažniausiai – ne Europos viešbučiuose. Pavyzdžiui, Egipte pasitaiko, kai net penkių žvaigždučių viešbučiai atrodo kaip dviejų. Kai kur ekonominės klasės viešbučiai Turkijoje yra prastos kokybės ir žmonės grįžta nepatenkinti maisto kokybe, pasitaiko ir apsinuodijimo atvejų. Vis dėlto, tokių nusivylusių turistų pastaruoju metu gerokai mažėja. Žmonės kruopščiau patikrina, pasiskaito kelionių portalus, kitų keliautojų atsiliepimus.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...
  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Jums tinkanti arbata gali atnešti daug naudos

  Arbata gaivina kūną, minkština širdį, budina mintį, sakė senovės persų gydytojas Avicenna. Kada kokią arbatą gerti, kaip ją paruošti, pasakoja prekybos tinklo „Skonis ir kvapas“ atstovas, arbatos žinovas Andrius Žilinskas.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  PAR virusas griebė už gerklės

  Statistiniais duomenimis, apie COVID-19 plitimą pasaulyje besidalijanti informacinė svetainė „Worldometers“ skelbia, jog Pietų Afrikos Respublika (PAR) pašoko į 15 vietą ir susirgimų skaičiumi toliau vejasi tokias šalis kaip Lenkija, Meksika bei Argentina. Panašu, jog ir vakcinacijos procesai šalyje klimpsta, o ligoninės nebes...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Informacijos disbalansas
  Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica