Po nuotekų avarijos sukrutę specialistai: virinkite vandenį

Deimantė Zailskaitė
2017-01-05
Perfrazuojant populiaraus kūrinio žodžius, Nemune ne tik ledai išplauks, bet ir fekalijos... Nors miesto savivaldybė jau atšaukė ekstremalią padėtį Vilniuje, kuri paskelbta, kai į Nerį įvykus avarijai pateko nuotekos, vis dar atliekami tyrimai ir skaičiuojami nuostoliai bei gamtai padaryta žala. Gyventojai taip pat nesijaučia saugūs. Juolab kad žvejai paviešino upėje nugaišusių žuvų nuotraukas.
Po nuotekų avarijos sukrutę specialistai: virinkite vandenį
Gyventojams, kurie įsikūrę arti Neries ir naudoja vandenį iš šachtinių šulinių, specialistai pataria įtarus, kad avarija galėjo turėti įtakos vandens kokybei, kreiptis į teritorinę maisto ir veterinarijos tarnybą, kuri paims mėginius ir patikrins geriamojo vandens saugą.

Viceministras grėsmės nemato

Po nuotekų vamzdyno avarijos aplinkosaugininkai vandens mėginius ėmė ne tik Neryje, bet ir Nemuno žemupyje.
„Iš tikrųjų darėme viską, kas yra Aplinkos ministerijos kompetencijoje. Sveikatos specialistai galėtų ištirti bakteriologinius parametrus, bet šaltuoju metų laiku niekas nesimaudo ir nežinau, ar nuotekų išsiliejimas į upę galėtų turėti tiesioginį poveikį gyventojų sveikatai.
 
Juk žmonės nei maudosi, nei geria vandenį iš Nemuno ar Neries. Kol kas nematau didelės grėsmės. Praktiškai viskas, kas pakliuvo į upę, nutekėjo, tad ką nors valyti nelabai reikia ir nelabai įmanoma“, - sakė aplinkos viceministras Mindaugas Gudas.

 
Medikus ragina išlikti budrius
Visuomenės sveikatos specialistai tikina, kad iki šiol nėra gavę skundų, jog dėl Vilniuje įvykusios nuotekų avarijos piliečiai būtų apsinuodiję pavojingomis medžiagomis.
„Ėmėmės visų prevencinių priemonių, parengėme ir išsiuntėme raštus Vilniaus regiono asmens sveikatos priežiūros įstaigoms, kad būtų sustiprintos apsinuodijimų nitratais, nitritais diagnostikos priemonės. Siekiame, kad medikai būtų budresni, neužmirštų Vilniuje įvykusio incidento ir, esant reikalui, iš karto imtųsi priemonių bei konsultuotųsi su toksikologais“, - sako Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė.
 
Kadangi nesame susidūrę su panašiomis avarijomis, specialistų nuomone, negalima šimtu procentų garantuoti, jog gyventojams nekyla bent mažiausia grėsmė.
„Paprasčiausias būdas yra virinti vandenį. Tai apsaugos nuo mikrobinės taršos, - pataria Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausioji specialistė Vilija Galdikienė. – O viešai tiekiamą vandenį tiekėjai reguliariai tiria ir imsis visų reikiamų priemonių. Jeigu būtų kokia nors rizika, jie padidintų dezinfekciją ir informuotų vartotojus.
 
Problema gali būti tiems gyventojams, kurie įsikūrę arti Neries ir naudoja vandenį iš šachtinių šulinių. Šiuo atveju jeigu įtariate, kad avarija gali turėti įtakos šachtinių šulinių vandens kokybei, kreipkitės į teritorinę maisto ir veterinarijos tarnybą, kuri paims mėginius ir patikrins geriamojo vandens saugą.“
 
Užsienio ekspertų neprireikė
Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento laboratorinių tyrimų duomenys parodė, kad į Neries vandenis su nuotekomis pateko amonio, BDS7 (biocheminis deguonies sunaudojimas per 7 paras), nitritų, nitratų, fosfatų, chloridų ir kitų teršalų.

 
„Tyrimus atlikome Lietuvos aplinkosauginėse laboratorijose, kurias turi aštuoni regioniniai departamentai. Tik Klaipėdoje veikia Aplinkos apsaugos agentūros laboratorija. Kai įvyksta avarija, kontrolės arba valstybinės stebėsenos tikslais specialistai ima mėginius ir atlieka išsamius tyrimus. Šiuo atveju dalyvavo trys laboratorijos.
 
Išskirtinais atvejais, jeigu ieškoma tokių medžiagų, kurių dar nesugebame išskirti, siunčiame mėginius į užsienio laboratorijas. Ypač su medicininėmis medžiagomis, kuomet atsirado nauja direktyva, reikalaujanti ištirti vaistų likučius. Dar nesame įsisavinę tų metodų, tad prireiktų užsienio ekspertų pagalbos“, - sako Aplinkos apsaugos agentūros direktoriaus pavaduotoja Aldona Margerienė.

 
Komentaras

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narys Linas Balsys:

- Mano žiniomis, dar nėra atlikti tyrimai dėl mikrobiologinės taršos. Tikiuosi, kad tai yra daroma. Šis įvykis parodė, kad mūsų civilinės saugos sistema neveikia. Tai, kad buvo priimtas miesto valdžios sprendimas leisti nuotekas į upę ir argumentuojama, jog tai mažiausią žalą darantis sprendimas, atskleidžia, kad esame visiškai nepasiruošę.
 
Juk turėtų būti paruošti specialūs rezervuarai. Nueita paprasčiausiu keliu motyvuojant tuo, kad dabar žiema, žmonės nesimaudo, šaltyje teršalai ne tokie pavojingi ir bakterijos ne taip greitai dauginasi.
Seimo Aplinkos apsaugos komitete planuoju inicijuoti klausymus, kad žinotume priežastis ir būtų galima imtis priemonių, jog tokiems incidentams būtų deramai pasiruošta.

 
Tarp kitko
Avarijos priežastims tirti Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) viršininkė Laura Nalivaikienė sudarė komisiją iš VTPSI, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos, Aplinkos apsaugos agentūros ir Kultūros paveldo departamento atstovų. Šiai komisijai pavesta nustatyti įvykusios avarijos priežastis, normatyvinių statybos techninių dokumentų pažeidimus ir dėl to tiesiogiai atsakingus asmenis, taip pat ir asmenis, dėl kurių veiksmų ar neveikimo įvyko avarija.Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Jeigu vaiko imuninė sveikata bus stipri, jis nesusirgs meningokokine B tipo infekcija. Skiepus per COVID-19 pandemiją galima atidė...
  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...

  Budinti vaistinė


  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Rugsėjo 25 d. – tarptautinė vaistininkų diena. Profesinę šventę minintys vaistininkai neslepia, kad šie metai ...
  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Nuo kitų metų įsigaliosianti Farmacijos įstatymo nuostata, skelbianti, kad vaistinėje fiziškai turi būti ne mažiau kaip vie...

  Sveika šeima


  Meilė – ne spermatozoido ir kiaušidės susitikimas

  „Tie, kurie galvoja, kad gali gyventi gerai ir vieni, nemoka mylėti – jie nepažįsta nei meilės rizikos, nei pasitenkinimo ja“, - psychologies.ru interviu sako psichologas, rašytojas, Ž.Lakano mokinys Jacques-Alain Miller.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  R.B.Ginsburg: liberalų ikoną sustabdė tik vėžys

  Jungtinių Valstijų Aukščiausiojo Teismo teisėja Ruth Bader Ginsburg (1933-2020) – kovos už demokratiją ir liberalias idėjas simbolis. Ilgus metus ji grūmėsi ir už savo gyvybę. Tačiau galiausiai nusileido per daugiau nei dešimtmetį nepailsusiam varžovui – kasos vėžiui. Jos gyvybė užgeso rugsėjo 18-tą, tačiau ...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica