Pirotechnikos mėgėjai instrukcijų neskaito

Deimantė Zailskaitė
2015-12-21
Prasidėjus švenčių maratonui – prieš pat Kalėdas ir Naujuosius metus - sukruto pirotechnikos mėgėjai. Ypač tie, kurie patys gaminasi savadarbius sprogmenis. Pasekmės – skaudžios: išgąsdinti, sužaloti daugiabučių kaimynai, užtroškę augintiniai, jau nekalbant apie suniokotą turtą. Specialistai konstatuoja, jog lietuviai vis dar nemokšiškai elgiasi net su lengvai prieinamais fabrikiniais pirotechnikos gaminiais.
Pirotechnikos mėgėjai instrukcijų neskaito
Girdint apie nelaimes, kurias sukelia neatsargiai naudojami pirotechnikos gaminiai, kyla klausimas, ar pakankamai sugriežtinamos jų įsigijimo bei naudojimo taisyklės?

Su kūdikiu ant rankų

Dar ne Naujieji, bet sostinėje jau aidėjo petardos.
Naktį gautas pranešimas, jog Kazliškių gatvėje atvira liepsna dega butas ketvirtame aukšte. Paaiškėjo, jog gaisras kilo įvykus sprogimui. Jo metu apdegė bute gyvenęs jaunuolis, kuris paguldytas į Respublikinę Vilniaus universitetinę ligoninę Lazdynuose. Taip pat iš gretimo buto dėl apsinuodijimo į Vilniaus universiteto Santariškių klinikas išvežtas šešiametis. Kaip spėjama, gaisras galėjo kilti dėl bute gaminto mišinio fejerverkams.

„Tradiciškai kiekvienais metais, prasidėjus švenčių sezonui prieš Kalėdas ir Naujuosius metus, neapsieinama be fejerverkų ar savadarbių sprogmenų sukeliamų sužalojimų.
Nudegimai, žaizdos, kaulų lūžiai, audinių sužalojimai –sužeidimai, kurie gali turėti rimtų pasekmių. Gresia netgi galūnių arba pirštų amputacija“, - įspėja Vaikų ligoninės Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo gydytojas ortopedas-traumatologas Vidas Misevičius.
„Pirmiausiai rekomenduoju atidžiai perskaityti naudojimo instrukcijas. Neatsargiai, nemokšiškai elgiantis su fabrikiniais fejerverkais susižaloja tiek vaikai, tiek suaugusieji. Man įsiminė laimingai pasibaigęs atvejis, kuomet tėvai dvyliktą valandą nakties išėjo pasižiūrėti fejerverkų su kelių mėnesių kūdikiu ant rankų. Petarda, paleista iš balkono, sprogo tarp kūdikio kapišono ir tėvo striukės. Sunkiai suvokiama suaugusiųjų mąstysena: kaip galima su kelių mėnesių vaiku eiti naktį pasidžiaugti fejerverkų sprogdinimais? Kūdikis nieko nesupras, tik gali būti išgąsdintas“, - įspėja gydytojas V.Misevičius.
 
Laukia ne viena operacija
Dar didesnis pavojus kyla, kuomet bandoma pasigaminti neaiškius savadarbius sprogmenis. Netgi jeigu iš chemijos mokykloje turėjote dvejetą, ne bėda - internetas mirga marga nuo informacijos ir vaizdingos medžiagos, kai sprogstamuosius gaminius „susimeistrauja“ ir žemesnių klasių moksleiviai.
Medikai prisimena atvejį, kuomet pacientas, gaminęsis sprogmenį, mirė ant operacinio stalo. „Dažniausiai susižalojama fabrikinės gamybos sprogmenimis, nes jie lengvai įsigyjami, - sako Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos skyriaus gydytojas ortopedas traumatologas Simonas Sereika. - Nuo savadarbių petardų nukentėjusių pacientų pastaraisiais metais sumažėjo.
Į Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos skyrių pacientai patenka dėl plaštakos sužalojimų. Tipiška situacija: žmonės švenčia, išgeria alkoholio, o kai vėliau sprogdina fejerverkus, dėl įvairių priežasčių nespėja išmesti petardos ir ji sprogsta rankoje. Labai sunkių traumų nebebūna, nes gamykliniai sprogmenys nėra galingi. Traumos būdavo žymiai sudėtingesnės, kai žmonės linksmybėms rinkdavosi tikrai galintus Sovietų armijos paliktus sprogmenis.“
Vis dėlto istorijų, kuomet petarda kliudė ir sužalojo žmogų – apstu. „Štai Naujųjų Metų naktį numestą degančią petardą pagriebė šuo. Šeimininkas spėjo atimti sprogmenį, bet šis sprogo rankoje. Tąkart diagnozuoti tik paviršiniai plaštakos sužalojimai. Jei plaštakoje sprogsta galingesnis sprogmuo, trauma - labai rimta. Audiniai sužalojami mechaniškai, termiškai. Tokių pacientų dažniausiai laukia ne viena operacija. Sprogus petardai plaštakoje dažnai sužalojamas nykštys, kuris svarbus plaštakos funkcijai, drauge ir žmogaus darbingumui“, - pasakoja gydytojas S.Sereika.

 
Keturiolikmečiams - per anksti

Kaip teigia Ugniagesių gelbėtojų mokyklos Mokymo skyriaus viršininkas, pirotechnikos žinovas Gintaras Paulauskas, lietuviai nėra pakankamai susipažinę su pirotechnikos gaminių instrukcijomis.
„Pirotechnika, kurią žmonės gali legaliai įsigyti parduotuvėse, yra sertifikuota ir saugi. Pasitaiko ir brokuotų, bet labai retai. Pirmas dalykas, kurį reikia atsiminti, – nėra pirotechnikos, kuri yra leidžiama iš rankų. Ji leidžiama pastačius ant žemės vertikaliai arba įstačius į vamzdelius, butelius, kad ji pakiltų į viršų. Leidimas iš rankų gali būti itin pavojingas. Petardai sprogus rankose, galite būti sužeistas, traumuotas, net tapti neįgaliuoju“, - įspėja G.Paulauskas.

Girdint apie nelaimes, kurias sukelia neatsargiai naudojami pirotechnikos gaminiai, kyla klausimas, ar pakankamai sugriežtinamos jų įsigijimo bei naudojimo taisyklės? „Keturiolikos metų vaikams, kaip numato įstatymas, parduoti pirotechniką, sakyčiau, dar yra per anksti. Tai daryti būtų galima nuo šešiolikos metų, ne anksčiau. Taip pat uždrausčiau įsigyti raketas, kurios, mano nuomone, pats pavojingiausias pirotechnikos įrenginys. Pirmas dalykas – į viršų raketa kyla kartu su stabilizatoriumi, tai yra prie raketos pritvirtintas medinis pagalys. Yra buvę atvejų, kuomet trečios kategorijos raketoms (didelio galingumo – red.) iššovusios į dangų, į žemę krentantis pagalys pramušdavo netgi automobilio priekinį stiklą. Kartais bandoma nulaužti raketos stabilizatorių. Jis per ilgas, nepatogu nešti. Stabilizatorius reikalingas tam, kad raketa kiltų tiesiai į viršų. Kada stabilizatorių sutrumpiname, raketa praranda kylimo stabilumą ir jos trajektorija yra neprognozuojama. Gali būti taip, kad apsisukusi ji gali sugrįžti atgal ir sprogti virš jūsų galvos ar prie pat žemės“, - apie nemokšišką elgesį su pirotechnikos gaminiais pasakoja specialistas.
Ar lietuviai jau išmoksta elgtis su pirotechnika? „Galiu teigti, kad lietuviai su pirotechnika pradeda po truputį susipažinti. Tikiuosi, kuo toliau, tuo situacija bus geresnė. Ypač mane stebina, kai žmonės atsineša pirotechnikos gaminių į masinių susibūrimų vietas ir pradeda „šaudyti“ nekreipdami dėmesio į aplinkinius. Tikrai norėtųsi, kad žmonės būtų sąmoningesni“, - sako G.Paulauskas.

 
Komentaras 
Vidaus reikalų viceministras Elvinas Jankevičius:

Manau, kad kontrolės svertai yra pakankami, bet kiekvienas, užsiimantis pirotechnika, turi suprasti, kad tai yra jo asmeninė atsakomybė, kaip ir kurioje vietoje galima šaudyti fejerverkus. Prieš naudojant reikia užsitikrinti, kad neįvyktų nelaimė, ypač „šaudant“ stambesnius fejerverkus. Juos uždegant turite atsitraukti pakankamai dideliu atstumu ir imtis visų atsargumo priemonių. Fejerverkų kategorijos yra keturios: pirmosios gali įsigyti asmenys nuo keturiolikos, antrosios – nuo šešiolikos metų. Sudėtingesnės kategorijos fejerverkai parduodami tik sulaukus aštuoniolikos. O paskutinės – ketvirtosios kategorijos – gali įsigyti tik tos organizacijos ar įmonės, kurios užsiima švenčių organizavimu ir fejerverkų šaudymu. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

    NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

    Ryšys su regionais, kompleksinė pagalba ir sklandus paciento kelias – tokios temos dominavo Nacionalinio vėžio centro...
    K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

    K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

    „Dar neturime tragedijos kaip Vakaruose, kur žmonės medicininės pagalbos laukia paromis, bet tendencijos neramina“, &n...

    Budinti vaistinė


    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...
    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    „Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...

    razinka


    Sveika šeima


    Kodėl mes viską skaičiuojame?

    „Man dar trūksta pusantro tūkstančio žingsnių“, „per tris valandas perskaičiau 120 puslapių“, „čia tikrai daugiau nei dešimt gramų cukraus“, „šiąnakt giliai miegojau tik 4,5 valandos”, „mano grojaraštyje - jau 800 dainų“... Kai prie vakarienės stalo eili...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

    Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Egalitarizmo kritika
    Henrikas Vaitiekūnas Egalitarizmo kritika
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!

    Naujas numeris