Pesticidų likučių poveikis sveikatai mažai tikėtinas

Evelina Machova
2016-12-27
Kasmet Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos institutas atlieka apie 400 tūkst. pesticidų likučių tyrimų. Pasak specialistų, maisto produktai išsamiai tiriami, o pesticidų likučiai maiste griežtai reglamentuojami teisės aktų.
Pesticidų likučių poveikis sveikatai mažai tikėtinas
Europos Sąjungos teisės aktai reikalauja nuolat kontroliuoti pesticidų likučius žmogaus maistui vartojamuose produktuose.

Faktas
97 proc. maisto mėginių, ištirtų Europos Sąjungoje, pesticidų likučių nėra arba jų kiekiai neviršija leistinų ribų. Šią išvadą naujausioje metinėje ataskaitoje paskelbė Europos maisto saugos tarnyba (EFSA), išanalizavusi beveik 83 tūkst. maisto mėginių tyrimų rezultatų iš 28 ES šalių bei Islandijos ir Norvegijos.

 
Dažniausiai aptinka vaisiuose ir daržovėse

Pasak Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto Maisto rizikos vertinimo skyriaus vedėjos Indrės Stoškuvienės, institute taikomi tyrimų metodai leidžia viename mėginyje aptikti iki 300 skirtingų pesticidų. Tiriami vaisiai, daržovės, grybai, kūdikių maistas, miltai, kruopos, ryžiai, sėklos, sultys bei daugelis kitų maisto produktų. Dažniausiai viršijančias didžiausias leistinas pesticidų likučių koncentracijas specialistai aptinka vaisiuose ir daržovėse.

„Būna atvejų, kai randami kelių rūšių pesticidų likučiai, tačiau jų kiekiai neviršija didžiausios leistinos koncentracijos. Praktikoje yra buvę atvejų, kad viename mėginyje nustatėme aštuonių pesticidų likučius. Jei pesticido likutis viršija didžiausią leistiną koncentraciją, Institute atliekamas pesticido ūmaus poveikio vertinimas. Atsižvelgiant į maisto suvartojimo kiekį per dieną, apskaičiuojamas trumpalaikis, kitaip dar vadinamas ūmus, ir ilgalaikis, arba lėtinis, poveikis vartotojams. Šiam vertinimui pasitelkiama Europos ir maisto saugos tarnybos (EFSA) sukurta speciali skaičiavimo sistema.“, - sako I.Stoškuvienė.

Nustatytos leistinos normos
Pasak Maisto rizikos vertinimo skyriaus vedėjos, pesticidai – natūralios ar chemiškai susintetintos medžiagos, skirtos kovoti su kenkėjais, parazitais ar piktžolėmis. „Reikia paminėti, kad pesticidų naudojimas yra labai griežtai reglamentuojamas“, - sako I.Stoškuvienė.
 
Pesticidų likučiai, esantys augalinės kilmės produktuose, įeinančiuose į daugelio mūsų valgomų produktų sąrašą, kelia pavojų žmogaus sveikatai. Todėl Europos Sąjungos teisės aktai reikalauja nuolat kontroliuoti jų likučius žmogaus maistui vartojamuose produktuose. Kiekvieno pesticido veikliajai medžiagai nustatytos didžiausios leidžiamos koncentracijos, kurios, manoma, dar nesukelia pavojaus žmogaus organizmui. Europos Sąjungoje ir Lietuvoje pesticidų likučių didžiausią leistiną koncentraciją reglamentuoja Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas.

Galioja griežta registracija

Pasak I.Stoškuvienės, trečiosiose šalyse dažnu atveju naudojama kelis kartus daugiau augalų apsaugos priemonių, todėl ir jų išaugintoje produkcijoje kaupiasi pesticidų likučiai, kurių nebūna lietuviškuose produktuose. Tačiau į Europos Sąjungą tiekiamuose produktuose pesticidų likučių normos negali būti viršijamos.

„Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas, bendradarbiaudamas su EFSA, kasmet elektronine sistema teikia atliekamų maisto cheminės taršos, įskaitant ir pesticidų likučius, tyrimų duomenis. Lietuvoje galioja griežti reikalavimai pesticidų registracijai bei naudojimui. Prieš leidžiant naudoti augalų apsaugos priemones, išsamiai įvertinamos jų savybės, jų skaičius gana ribotas“, - sako I.Stoškuvienė.

Nuo senų laikų vyrauja nuomonė, kad nuplovus vaisius ir daržoves muiluotu vandeniu nusiplaus ir pesticidai. Tačiau plaunant vaisius ar daržoves, pašalinamas tik nedidelis jų kiekis. Pesticidų likučiai gali būti pasiskirstę visame produkte, todėl vaisius ir daržoves reikia plauti siekiant išvengti žarnyno užkrečiamųjų ligų, o prieš valgant rekomenduotina nulupti žievelę.


Kasmet sudaromas sąrašas
Kasmet Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba sudaro augalinio maisto produktų taršos stebėsenos programą, o tyrimus bei rizikos vertinimą šalyje atlieka Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas.
 
Stebėsenos ir maisto produktų kontrolės programos apima tiek Lietuvos ūkininkų išaugintą, tiek iš kitų ES bei trečiųjų šalių įvežtą produkciją. Mėginiai tyrimams yra imami iš didmeninės prekybos, realizacijai paruoštos ūkininkų produkcijos bei mažmeninės prekybos įmonių. Trečiųjų šalių produkcija kontroliuojama importo metu. Pagal ES galiojančius teisės aktus, vidinėje Europos Sąjungos rinkoje, kiekvienas pesticidas turėtų būti stebimas 20–30 maisto produktų per kelis trejų metų ciklus.
 
2016 m. Lietuvoje pagal Augalinio maisto produktų taršos stebėsenos programą numatytas ištirti 721 mėginys. Be stebėsenos programos, atliekama valstybinė importo ir rinkos kontrolė. Prekybos įmonės savikontrolę vykdo ir pačios – atlieka tyrimus dėl pesticidų likučių maisto produktuose.
 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Pasislėpusi liga. Taip dauginę mielomą apibūdina trečius metus su ja gyvenanti šiaulietė Irma (51 m.). Kraujo vėžys atėmė i...
  Donatas Venskutonis: „Įprastinės chirurgijos šiuo metu liko nedaug“

  Donatas Venskutonis: „Įprastinės chirurgijos šiuo metu liko nedaug“

  LSMU Kauno ligoninės Bendrosios chirurgijos klinikos vadovas, abdominalinis chirurgas, koloproktologas prof. dr. ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Vyriškumui sušlubavus

  Kalbėti apie sutrikusią erekciją vyrams gali būti nejauku. Tačiau verta. O ypač gydytojo kabinete. Mat funkcijos sutrikimas gali prognozuoti ne tik su lytiniu gyvenimu susijusias sveikatos problemas. Apie tai pokalbis su profesoriumi, habilituotu medicinos mokslo daktaru Baliu Dainiu.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Izraelio vakcinacija: palestiniečiai „ant ledo“

  Dar praėjusių metų gruodžio 19-ąją per televiziją gyvai transliuota Izraelio ministro pirmininko Benjamin Netanyahu vakcinacija nuo koronaviruso davė startą beveik visuotinam vakcinavimui. Per dvi savaites išganingos vakcinos sulaukė apie 12 proc. Izraelio gyventojų ir šalis pagarsėjo kaip viena greičiausiai vakcinuojan...

  Komentarai


  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!
  Keistoji medicina
  Henrikas Vaitiekūnas Keistoji medicina

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica