Pažiūrėkite į plastikinio buteliuko dugną

Aigustė Tavoraitė
2016-06-17
Dėl patogumo bei pigumo dažnai vandenį ar sultis pasirenkame gerti iš plastikinio buteliuko, nors mokslininkai yra įrodę, kad šios medžiagos cheminės medžiagos gali neigiamai veikti žmogaus sveikatą.  
Pažiūrėkite į plastikinio buteliuko dugną
Manoma, kad saugiausi ir mažiausiai pavojingų cheminių medžiagų turi šie plastikai: 2 (HDPE), 4 (LDPE), 5 (PP). Diskusijų kelia 1 (PET, PETE) plastikas.

Kai kurios maisto pramonei skirtos plastiko rūšys gaminamos naudojant pavojingas chemines medžiagas. Patekusios su skysčiu ar maistu į žmogaus organizmą jos gali sutrikdyti hormoninę pusiausvyrą, padidinti onkologinių, alerginių bei kitų ligų riziką. Labai svarbu, kad plastiko su skysčiu neveiktų tiesioginiai saulės spinduliai, jo nereikėtų šildyti.
 
Plačiausiai ištirta plastiko gamyboje naudojama cheminė medžiaga bisfenolis A. Ji neigiamai veikia hormoninę sistemą. Ekspertai tvirtina, kad net jei ant gaminio parašyta „BPA free“ , dažnu atveju sudėtyje gali būti kitų medžiagų, kurios pamėgdžioja estrogenus – moteriškus hormonus.

 
Plastikinė tara yra paženklinta. Ženklus dažniausiai galima pamatyti ant jos dugno. Manoma, kad saugiausi ir mažiausiai pavojingų cheminių medžiagų turi šie plastikai: 2 (HDPE), 4 (LDPE), 5 (PP). Ypač vertinamas 2 HDPE plastikas.

Diskusijų kelia 1 (PET, PETE) plastikas – polietileno tereftalatas, kuris naudojamas daugelio vandens, gazuotų gėrimų ir gaiviųjų gėrimų butelių bei kitų įpakavimų gamybai. Ilgai manyta, kad šis plastikas yra visiškai saugus. Gali būti, kad taip ir yra, jeigu jį vartojame vieną kartą, neveikiame tiesioginiais saulės spinduliais, nesubraižome plaudami ir pan. Kitais atvejais ilgainiui į skystį gali patekti toksiški stibis, cesis, sunkieji metalai, ftalatai. 
 
7 (OTHER) plastikas naudojamas skardinių vidiniam sluoksniui, didelės talpos vandens talpoms, kūdikių buteliukam. Jo gamyboje naudojamas bisfenolis A. Tačiau taip pažymėtas gali būti nauji bioplastikai, kuriuos rinktis galima.
 

Yra nustatytas bisfenolio-A kiekis, kurį žmogus gali suvartoti kasdien be neigiamo poveikio savo sveikatai. Tačiau visais atvejais, matyt, saugiau rinktis vandenį stiklinėje taroje. 

 
Verta žinoti:
 
Nerekomenduojami gėrimui ir maistui laikyti plastikai:
 
- 3 (PVC, V) – tvirtinama, kad išskiria mažiausiai dvi pavojingas chemines medžiagas.
 
- 6 ( PS) – gaminant naudojamas kancerogenas – benzenas, įtariami kancerogenai –butadienas ir stirenas.
 
- 7 (OTHER) – gamyboje naudojamas bisfenolis A.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Dr. A.Patašius: prostatos prevencijoje lietuviai rodo kelią Europai

    Dr. A.Patašius: prostatos prevencijoje lietuviai rodo kelią Europai

    Gydytojas urologas onkologas dr. Aušvydas Patašius kasdien keliais frontais kovoja prieš prostatos vėžį &ndas...
    I.Bakanienė: raidos sutrikimų daugėja ir dėl aplinkos veiksnių

    I.Bakanienė: raidos sutrikimų daugėja ir dėl aplinkos veiksnių

    „Tėvai atvesti vaiką pas specialistus neretai delsia dėl baimės, kad bus nustatyta diagnozė, kurią lydės „etiketė&ldqu...

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    razinka


    Sveika šeima


    Kodėl mes viską skaičiuojame?

    „Man dar trūksta pusantro tūkstančio žingsnių“, „per tris valandas perskaičiau 120 puslapių“, „čia tikrai daugiau nei dešimt gramų cukraus“, „šiąnakt giliai miegojau tik 4,5 valandos”, „mano grojaraštyje - jau 800 dainų“... Kai prie vakarienės stalo eili...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

    Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Piliulė nuo vienatvės
    Henrikas Vaitiekūnas Piliulė nuo vienatvės
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti

    Naujas numeris