Pažiūrėkite į plastikinio buteliuko dugną

Aigustė Tavoraitė
2016-06-17
Dėl patogumo bei pigumo dažnai vandenį ar sultis pasirenkame gerti iš plastikinio buteliuko, nors mokslininkai yra įrodę, kad šios medžiagos cheminės medžiagos gali neigiamai veikti žmogaus sveikatą.  
Pažiūrėkite į plastikinio buteliuko dugną
Manoma, kad saugiausi ir mažiausiai pavojingų cheminių medžiagų turi šie plastikai: 2 (HDPE), 4 (LDPE), 5 (PP). Diskusijų kelia 1 (PET, PETE) plastikas.

Kai kurios maisto pramonei skirtos plastiko rūšys gaminamos naudojant pavojingas chemines medžiagas. Patekusios su skysčiu ar maistu į žmogaus organizmą jos gali sutrikdyti hormoninę pusiausvyrą, padidinti onkologinių, alerginių bei kitų ligų riziką. Labai svarbu, kad plastiko su skysčiu neveiktų tiesioginiai saulės spinduliai, jo nereikėtų šildyti.
 
Plačiausiai ištirta plastiko gamyboje naudojama cheminė medžiaga bisfenolis A. Ji neigiamai veikia hormoninę sistemą. Ekspertai tvirtina, kad net jei ant gaminio parašyta „BPA free“ , dažnu atveju sudėtyje gali būti kitų medžiagų, kurios pamėgdžioja estrogenus – moteriškus hormonus.

 
Plastikinė tara yra paženklinta. Ženklus dažniausiai galima pamatyti ant jos dugno. Manoma, kad saugiausi ir mažiausiai pavojingų cheminių medžiagų turi šie plastikai: 2 (HDPE), 4 (LDPE), 5 (PP). Ypač vertinamas 2 HDPE plastikas.

Diskusijų kelia 1 (PET, PETE) plastikas – polietileno tereftalatas, kuris naudojamas daugelio vandens, gazuotų gėrimų ir gaiviųjų gėrimų butelių bei kitų įpakavimų gamybai. Ilgai manyta, kad šis plastikas yra visiškai saugus. Gali būti, kad taip ir yra, jeigu jį vartojame vieną kartą, neveikiame tiesioginiais saulės spinduliais, nesubraižome plaudami ir pan. Kitais atvejais ilgainiui į skystį gali patekti toksiški stibis, cesis, sunkieji metalai, ftalatai. 
 
7 (OTHER) plastikas naudojamas skardinių vidiniam sluoksniui, didelės talpos vandens talpoms, kūdikių buteliukam. Jo gamyboje naudojamas bisfenolis A. Tačiau taip pažymėtas gali būti nauji bioplastikai, kuriuos rinktis galima.
 

Yra nustatytas bisfenolio-A kiekis, kurį žmogus gali suvartoti kasdien be neigiamo poveikio savo sveikatai. Tačiau visais atvejais, matyt, saugiau rinktis vandenį stiklinėje taroje. 

 
Verta žinoti:
 
Nerekomenduojami gėrimui ir maistui laikyti plastikai:
 
- 3 (PVC, V) – tvirtinama, kad išskiria mažiausiai dvi pavojingas chemines medžiagas.
 
- 6 ( PS) – gaminant naudojamas kancerogenas – benzenas, įtariami kancerogenai –butadienas ir stirenas.
 
- 7 (OTHER) – gamyboje naudojamas bisfenolis A.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica