Pašto siunta su antikvariniu laikrodžiu sukėlė pavojų sveikatai

www.lsveikata.lt
2015-12-11
Vilniaus visuomenės sveikatos centras pirmadienį gavo pranešimą iš Bendrojo pagalbos centro apie Lietuvos pašto skyriuje iš vienos pašto siuntos išsiliejusį gyvsidabrį. Surinkus išsiliejusį gyvsidabrį, buvo atlikti oro tyrimai. Nustatyta, kad pašto patalpų ore gyvsidabrio koncentracija viršija leistiną normą 47 kartus. 
Pašto siunta su antikvariniu laikrodžiu sukėlė pavojų sveikatai
Gyvsidabris iš senų daiktų gali išbyrėti dėl nesandarumo, sudaužius ar kitaip pažeidus gyvsidabrio pripildytas talpas. Iš nesandarių senų daiktų gyvsidabris gali nuolat garuoti į patalpų orą. Tai yra ypač kenksminga, nes iškyla lėtinio apsinuodijimo pavojus.

Su paštu besiribojančios gyvenamosios ir visuomeninės patalpos po incidento nėra užterštos, tačiau jų būklę VVSC toliau stebės ir kartos laboratorinius oro tyrimus. Pašto skyriaus vadovybei nurodyti būtini veiksmai, kuriuos atlikus patalpas bus galima toliau eksploatuoti. Taip pat nurodyta AB „Lietuvos paštas“ organizuoti visų pašte saugotų siuntų laboratorinį ištyrimą ir tik esant Vilniaus visuomenės sveikatos centro patvirtintoms išvadoms apie siuntų saugą, perduoti jas gavėjams.

Susidariusios situacijos kaltininkas – antikvarinis laikrodis, kurį internetu užsisakė vienas vilnietis. Šio antikvarinio laikrodžio švytuoklėje sumontuoti stikliniai cilindrai, pripildyti gyvsidabrio. Tik atiduodant siuntą gavėjui paaiškėjo, kad vienas cilindras sudužęs, nes gyvsidabris ėmė byrėti iš nesandarios siuntos pakuotės. 

Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai atkreipia dėmesį, kad kai kurie antikvariniai daiktai gali būti labai pavojingi sveikatai, nes juose yra panaudota labai toksiška cheminė medžiaga – metalinis gyvsidabris. Gyvsidabrio gali būti įdėta į antikvarinius veidrodžius, antikvarinių laikrodžių švytuoklėse įmontuotus cilindrus, taip pat jis randamas senoviniuose barometruose, lempose, sidabrinėse vazose ir termometruose. 
 
Nuolatinis, leistinas koncentracijas viršijančių gyvsidabrio garų poveikis žmogui gali sukelti negrįžtamą smegenų, inkstų, plaučių ir imuninės sistemos pakenkimą. Gyvsidabris ypač pavojingas vaisiui, kūdikiams ir mažiems vaikams, nes pažeidžia jų nervų sistemos vystymąsi. Todėl antikvarinių daiktų savininkams rekomenduojama gyvsidabrio turinčias detales pakeisti į saugias, kuriose nėra gyvsidabrio, ir taip užtikrinti aplinkinių asmenų, ypač vaikų saugą.


Patarimai antikvarinių daiktų savininkams:
Nepirkite antikvarinio daikto, jei žinote, kad jame yra gyvsidabrio. 
Įsigydami antikvarinius daiktus pareikalaukite, kad pardavėjas patvirtintų, jog juose nėra gyvsidabrio.
Jei turite antikvarinių daiktų su gyvsidabriu, pasirūpinkite jo pašalinimu. Būtina žinoti, kad gyvsidabris gali būti išvežamas tik į toksinių medžiagų saugojimo aikšteles.
Kreipkitės į akredituotą laboratoriją, kad atliktų gyvsidabrio garų tyrimus patalpose, kur laikomi antikvariniai daiktai su gyvsidabriu.
Užtikrinkite, kad antikvariniai daiktai su gyvsidabriu būtų neprieinami vaikams ir, kad vaikai žinotų apie gyvsidabrio keliamą pavojų.

Ką daryti pastebėjus patalpos užterštumą gyvsidabriu?
Primename, kad pastebėjus butų ar kitų patalpų užterštumą gyvsidabriu (pvz., išpylus indą su gyvsidabriu), reikia pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112, iš išeiti iš užterštų patalpų, visų pirma išvesti vaikus ir gyvūnus. Svarbu užkirsti kelią užterštam orui patekti į kitas (neužterštas) patalpas: uždaryti patalpos, kurioje išsiliejo gyvsidabris, duris ir ją vėdinti (atidaryti langus), jei įmanoma, išjungti šildymą.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Dr. Tomas Lapinskas – apie naujas kardiologijos aukštumas

  Dr. Tomas Lapinskas – apie naujas kardiologijos aukštumas

  Kauno klinikos pirmosios Baltijos šalyse pasirašė mokslinio bendradarbiavimo sutartį su technologijų ir inovacijų mi...
  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...

  Budinti vaistinė


  Vaistininkai skiepyti mokysis universitete

  Vaistininkai skiepyti mokysis universitete

  Šalies vaistininkams jau nuo kovo pirmos dienos bus leista skiepyti klientus. Tiesa, naujos atsakomybės galės imtis ne visi...
  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...

  Sveika šeima


  Po pandemijos – cukrinio diabeto šuolis?

  Gydytojai endokrinologai baiminasi, kad pandemija pagausins ir taip neretas pacientų, sergančių cukriniu diabetu, gretas. Ypač nerimaujama dėl karantino metu augančių užleistų ligos atvejų, kas gali sukelti itin sunkias komplikacijas.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kai išeina „eterio milžinai“

  Kai prieš 11 metų šis amerikietis vedė paskutinę „Larry King Live“ laidoje prezidentas Barakas Obama pavadino jį „vienu iš eterio milžinų“. Larry Kingas (1933-2021) toks buvo. Nesvarbu, ar kalbėjosi su JAV prezidentu, užsienio lyderiu, garsenybe, skandalų kamuojamu asmeniu arba bet kuriuo ...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Informacijos disbalansas
  Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica