Pasaulyje sparčiai augant vaikų nutukimui pradinukai Lietuvoje kviečiami bėgti

www.lsveikata.lt
2017-11-10
Naujausiais Londono Karališkosios kolegijos ir Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, iki 2022 metų pasaulyje nutukusių vaikų bei paauglių bus ženkliai daugiau nei žmonių, sveriančių nepakankamai. Nutukimo problemas Lietuvoje sprendžiantys medikai, sveikatos ir kitų sričių  specialistai sako, kad tendencijos tokios pat ir mūsų šalyje, todėl vienijasi siekiui sustabdyti antsvorio augimą bei kviečia vaikus bėgti.
Pasaulyje sparčiai augant vaikų nutukimui pradinukai Lietuvoje kviečiami bėgti

Rekordininkai Maltoje ir Graikijoje gyvenantys vaikai

Pasaulyje pristatyto tyrimo duomenimis, Europoje didžiausias problemas dėl vaikų antsvorio turi mergaitės Maltoje ir berniukai Graikijoje, tuo tarpu mažiausias nutukimo rodiklis fiksuojamas Moldovoje. Vidutiniai pasaulio duomenys rodo, kad nutukimas vaikams, kuriems 6-11 metų, nuo 11,3 proc. 1988-1994 m. išaugo iki 19,6 proc. 2016 m.

Gydytoja dietologė, Lietuvos dietologų draugijos prezidentė ir Lietuvos antsvorio ir nutukimo prevencijos asociacijos prezidentė dr. Rūta Petereit sako, kad paskutinius 4 dešimtmečius vaikų ir suaugusiųjų nutukimo mastai kilo visame pasaulyje ir Lietuva deja ne išimtis. Nutukimas apibūdinamas kaip pasaulinio masto epidemija. Tai lėtinė kompleksinė liga, susijusi su gyvenimo būdu, aplinka, genetiniais faktoriais. 

„Ženklaus nutukimo paplitimo priežastis buvo aplinkos sąlygų pokyčiai ir tai sukėlė energijos kaupimąsi ir fizinio aktyvumo sumažėjimą. Pavyzdžiui, daugiau maisto šiuo metu yra suvalgoma kitose vietose, tik ne namie, kadangi yra daug užkandinių, kurios siūlo greitą maistą. Taip pat sumažėjęs kasdieninis fizinis aktyvumas dėl sėslaus gyvenimo būdo ar darbo pobūdžio. Yra žinoma, kad žmogus gyvenantis modernų, pasižymintį mažu judrumu, dideliu stresu, gyvenimo būdą yra labiau linkęs priaugti svorio ar nutukti“- tikina gydytoja.


Antsvorio ir nutukimo problema rimta ir reikalauja kompleksinių gyvenimo būdo pakeitimų. Reikalingos ne tik žinios, bet ir nauji taisyklingos mitybos ir individualizuoto fizinio aktyvumo įgūdžiai, emocijų reguliavimo ir sunkumų įveikimo įgūdžiai.

Teigiama, kad nutukimo problemos nesprendžiant vaikystėje, problemos daugeliu atvejų išauga suaugusiam žmogui. Tikimybė, kad užaugęs vaikas išliks nutukęs, jei nutukimas diagnozuotas 7 metų vaikui – 41 proc., jeigu jis diagnozuotas 10-13 metų vaikui – net 70 proc.

Ar laikas sunerimti sufleruoja prakaitavimas ir dusulys

„Eurovaistinės“ farmacininkės Reginos Molotkovos teigimu, pagrindiniai vaikų nutukimą rodantys požymiai yra per didelė kūno masė, dusulys, greitas nuovargis, padidėjęs prakaitavimas, sąnarių skausmas.

„Jei vaikas turi antsvorio, tėvai gali imtis veiksmų ir be gydytojų įsikišimo. Jiems derėtų pradėti stebėti, kad vaikas nepersivalgytų ir valgytų reguliariai. Taip pat svarbu parinkti jam kuo įvairesnį maistą ir padidinti jo fizinį aktyvumą“, - sako vaistininkė.

Pasak jos, tėvai patys turėtų parodyti pavyzdį vaikui, jį paraginti bei palaikyti. Rekomenduojama visai šeimai subalansuoti savo mitybą ir nuo riebiai kepto maisto, mėsos ir pieno produktų pereiti prie mažai riebalų turinčio augalinės kilmės maisto, skaldytų grūdų, makaronų, daržovių, ankštinių augalų ir vaisių.

R. Razulevičiūtė sako, kad namuose svarbu laikytis šių principų:


Sveiko maisto atsargos
. Namuose po ranka reikia turėti daug vaisių, daržovių, grūdinių produktų, pupelių, o „nesveiko maisto“ neturėtų būti.
 
Dėmesys maistui, kuris teikia energijos. Pasirinkite paprastą, sveikatai naudingą maistą ir paaiškinkite vaikams, kodėl yra svarbu valgyti tokį maistą. Tai jiems padės suvokti ir pasirinkti sveikus maisto produktus.
 
Mažiau dėmesio maistui. Kai žmonės sprendžia problemas valgydami ar apdovanoja save įvairiu maistu, tada maisto svarba nebekontroliuojama. Reikia rasti kitų problemų sprendimo būdų, pavyzdžiui, kalbėti apie jas su artimaisiais, rašyti dienoraštyje arba tiesiog pasivaikščioti ar pasivažinėti dviračiu – tai yra daug sveikesni ir produktyvesni problemų spendimo būdai.
 

Už tinkamus maisto vartojimo įpročius atsakomybę prisiima tėvai. Vaikui belieka pasirinkti, ką valgyti iš siūlomų tėvų apgalvotų pasirinkimų.
 
Sveiki skanėstai. Skatinkime vaikus vartoti šviežių vaisių kokteilius, spalvingas uogas sezono metu ar daržovių patiekalus, pagamintus taip, kaip vaikai labiausiai mėgsta.
 
6-11 m. vaikai kviečiami bėgti

Įvertinę pradinių klasių Lietuvos vaikų problematiką, Lietuvos dietologų draugija, Lietuvos vaikų gastroenterologų ir mitybos draugija, Lietuvos antsvorio ir nutukimo prevencijos asociacija pradeda iniciatyvą už judančius, sveikus ir linksmus vaikus „Sveikučiai“. Informacinis idėjos autorius – vaistinių tinklas „Eurovaistinė“.

Visi šalies 6-11 metų vaikai (1-4 klasių moksleiviai) kviečiami prisidėti prie šios iniciatyvos ir gruodžio 17 d. bėgti Vilniuje vyksiančiame Kalėdiniame bėgime.

„Fizinis aktyvumo trūkumas yra viena esminių problemų, kodėl ima kauptis antsvoris. Organizuodami šią iniciatyvą norime paskatinti vaikus, jų tėvus ir mokytojus atkreipti dėmesį į fizinio aktyvumo naudą ir atrasti motyvuojantį judėjimo būdą bei pasimatyti visiems gruodžio 17 d.“, - sako dietologė  dr. Rūta Petereit.

Visi norintys 6-11 m. vaikai iki gruodžio 4 d. gali registruotis elektroniniu paštu sveikučiai@eurovaistine.lt ir Kalėdinio bėgimo metu nemokamai dalyvauti „Nykštukų bėgime“. 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Jeigu vaiko imuninė sveikata bus stipri, jis nesusirgs meningokokine B tipo infekcija. Skiepus per COVID-19 pandemiją galima atidė...
  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...

  Budinti vaistinė


  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Rugsėjo 25 d. – tarptautinė vaistininkų diena. Profesinę šventę minintys vaistininkai neslepia, kad šie metai ...
  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Nuo kitų metų įsigaliosianti Farmacijos įstatymo nuostata, skelbianti, kad vaistinėje fiziškai turi būti ne mažiau kaip vie...

  Sveika šeima


  Meilė – ne spermatozoido ir kiaušidės susitikimas

  „Tie, kurie galvoja, kad gali gyventi gerai ir vieni, nemoka mylėti – jie nepažįsta nei meilės rizikos, nei pasitenkinimo ja“, - psychologies.ru interviu sako psichologas, rašytojas, Ž.Lakano mokinys Jacques-Alain Miller.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  R.B.Ginsburg: liberalų ikoną sustabdė tik vėžys

  Jungtinių Valstijų Aukščiausiojo Teismo teisėja Ruth Bader Ginsburg (1933-2020) – kovos už demokratiją ir liberalias idėjas simbolis. Ilgus metus ji grūmėsi ir už savo gyvybę. Tačiau galiausiai nusileido per daugiau nei dešimtmetį nepailsusiam varžovui – kasos vėžiui. Jos gyvybė užgeso rugsėjo 18-tą, tačiau ...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica