Modernus gyvenimas žudo vaikus

www.lsveikata.lt
2016-09-12
Apie tokią žiaurią realybę įspėja Bristolio universiteto (Didžioji Britanija) mokslininkai. Jie apskaičiavo, kad per beveik du pastaruosius dešimtmečius dėl užteršto oro, blogos mitybos, pesticidų ir radiacijos net 40 proc. išaugo jaunų žmonių sergamumas vėžiu.
 
Modernus gyvenimas žudo vaikus
Didžiausias sergamumo onkologinėmis ligomis šuolis pastebėtas paauglių ir–24 metų amžiaus jaunuolių grupėje – 2015 metais iš 100 tūkst. pacientų vėžys diagnozuotas beveik 16-ai, o 1998 metais – 10-iai ligonių.

 Šokiravo aplinkos veiksnių įtaka
Oficialios statistikos analizė parodė, kad dabar Didžiojoje Britanijoje onkologinėmis ligomis serga 1300 mažaisiais pacientais daugiau nei 1998 metais. Didžiausias sergamumo šuolis pastebėtas paauglių ir 15–24 metų amžiaus jaunuolių grupėje – 2015 metais iš 100 tūkst. pacientų vėžys diagnozuotas beveik 16-ai, o 1998 metais – 10-iai ligonių.  
 
Mokslininkų pastebėjimu, blogėjančią susirgimų statistiką tik iš dalies lemia geresnė vėžio diagnostika bei dažnesnė patikra. Pagrindinė priežastis – aplinkos veiksniai. Specialistai patys liko šokiruoti, kai įvertino jų svarbą vėžiui formuotis.
 
Didžiausią pavojų vaikams ir jaunuoliams kelia užterštas oras. Tačiau, tyrėjų nuomone, kenkia ir kitos šiuolaikinės civilizacijos „dovanos“: rentgeno aparatų bei kompiuterinės tomografijos įrangos radiacija, elektros linijų ir buitinių prietaisų magnetinis laukas, o taip pat, matyt, ir mobiliųjų telefonų skleidžiama spinduliuotė, pesticidų, tirpiklių ir rūkymo poveikis motinos nešiojamam vaisiui.

 
Pavyzdžiui, yra nustatyta, kad netinkama nėščiosios mityba gali pakenkti virkštelės kraujo DNR. Ryškus apšvietimas naktį sutrikdo cirkadinius ritmus.
 
Svorį augina pradinėje mokykloje 
Vėžį skatina ir nutukimas, kuris po rūkymo yra antroji šios mirtinai pavojingos ligos priežastis. Didžiosios Britanijos Vėžio studijų centro specialistai nustatė, kad kasmet jų šalyje 57 100 vaikų pabaigę pradinę mokyklą kenčia dėl antsvorio ir nutukimo, nors prieš pradėdami mokytis turėjo normalų svorį.

 
Mokslininkai paragino pradinėse mokyklose rengti daugiau fizinio lavinimo pamokų, o taip pat – apriboti didelio kaloringumo maisto vartojimą. Jie pastebėjo, kad moksleivių svoris didėja jau keletą dešimtmečių – daugiau prireikė ir didesnių mokyklinių uniformų.
Pasak britų mokslininkų, nutukimas kasmet paskatina vėžį 18 100 žmonių. Be to, nutukę žmonės rizikuoja ir savo vaikų sveikata. Manoma, kad išsprendus antsvorio problemą sergamumą vėžiu būtų galima sumažinti net trečdaliu.
 
Vaikų nutukimas plinta lyg epidemija. Tvirtinama, kad mūsų šalyje per pastaruosius 5 metus vaikų ir paauglių nutukimas padidėjo 1–3 proc., o antsvoris – maždaug 5–7 proc. Manoma, kad Lietuvoje antsvorio turi kas penktas paauglys. 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...
  „Augantis“ implantas sugrąžins judėjimo džiaugsmą

  „Augantis“ implantas sugrąžins judėjimo džiaugsmą

  Šešiametė Adrijana po kelerių metų vaikščiojimo tik su ramentais pagaliau lengviau atsikvėps. Vaikų ligoninėj...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica