Mobilioji programėlė donorams parodys, kur nukeliauja jų kraujas

Evelina Machova
2016-04-07
Antradienį Nacionalinis kraujo centras kartu su partneriais DNB banku ir UAB „Baltic Amadeus“ pristatė unikalų projektą Lietuvoje. Nuo šiol neatlyginti kraujo donorai telefone galės stebėti dovanoto kraujo kelią - kur ir kada jis bus panaudotas - ir net tapti neatlygintinos kraujo donorystės ambasadoriais, ragindami prisijungti draugus.
Mobilioji programėlė donorams parodys, kur nukeliauja jų kraujas
Kęstutis Bartkevičius prieš kelerius mėnesius išgarsėjo kaip žmogus, į vieną vietą sukvietęs šimtą žmonių dovanoti kraujo. Dabar Kęstutis sako ketinąs sukviesti du šimtus žmonių ir tam galbūt pagelbės sukurta mobilioji programėlė „Mano kraujas“. Aktorė Edita Užaitė, ne kartą ir ne du kartus dovanojusi kraujo, kuri, beje, yra mobiliosios aplikacijos komunikacijos „veidas“, sako padėsianti Kęstučiui susipažinti su visomis programėlės galimybėmis.

Unikalus produktas

Nuo šiol neatlygintina kraujo donorytė bus patogesnė ir paprastesnė, įsitikinę unikalaus projekto sumanytojai ir bendraautoriai DNB banko atstovė Agnė Savčuk, UAB „Baltic Amadeus“ marketingo vadovas Darius Dužinskas. Mobiliojo telefono programėlėje „Mano kraujas“ galima ne tik matyti duoto kraujo kelią, bet ir kaupti kraujo lašus - taškus.
 
DNB banko atstovė Agnė Savčuk sako, jog idėja sukurti programėlę kilo prieš dvejus metus. „Apie kraujo donorystę buvau girdėjusi daug, bet pati duoti kraujo nesiryždavau. Kodėl? Nežinau.  Šiek tiek bijojau, atidėliojau ir, jei atvirai, vis ieškodavau įvairiausių pasiteisinimų, vis nesiryžau. Tačiau kartu su kolegomis iš DNB banko ir ilgamečiais partneriais „Baltic Amadeus“ turėjome galimybę dalyvauti renginyje „Hackatonas“, kurio metu turėjome sukurti ir pristatyti socialinį projektą. Taip ir gimė mintis sukurti mobiliąją programėlę „Mano kraujas“.
 

Kadangi pristatę projektą laimėjome pirmąją vietą, nusprendėme idėją įgyvendinti, o šiandien matomi rezultatai. Iš tikrųjų viliuosi, kad ši programėlė paskatins neatlygintinai kraujo dovanoti tokius kaip aš, šiek tiek bijančius, bet labai norinčius. Ir ne tik kartą, bet tapti nuolatiniais donorais“, - pasakoja Agnė, pridurdama, kad dirbdama prie programėlės kūrimo pasiryžo tapti neatlygintina kraujo donore.

Lojalumo taškai

Pasak UAB „Baltic Amadeus“ marketingo vadovo Dariaus Dužinsko, programėlėje yra žemėlapis, kuriame matomi mobilūs ir stacionarūs kraujo davimo punktai. Norint duoti kraujo, tereikia užpildyti registracijos anketą, pasirinkti laiką ir vietą, kur norite dovanoti kraujo, ir atvykti. Paprasta kaip du kart du. „Visų pirma techniniu požiūriu įgyvendinome unikalų sprendimą, nes į vieną programėlę sujungėme keletą informacinių technologijų sistemų. Donoras, prisijungęs prie programėlės, matys, ne tik kada jo kraujas bus ištirtas, į kurį Lietuvos miestą jis keliauja, bet ir kada bus perpiltas pacientui“, - sako D.Dužinskas.
 
Kad kraujo donorams būtų dar smagiau ir įdomiau dovanoti kraujo, programėlės bendraautoriai sukūrė ir specialią lojalumo programą, kur kiekvienas gali rinkti kraujo lašus, virstančius taškais. „Žmonės galės sveikai varžytis ir konkuruoti, kas ir kiek yra davęs kraujo. Bus sudaromi topai, kas daugiausiai dovanojo kraujo ir, manau, jog tai net gali tapti smagiomis varžybomis tarp draugų. Nepamiršome ir tų, kurie dėl įvairiausių sveikatos priežasčių negali dovanoti kraujo. Taškai kaupiami ne tik dovanojant kraujo, bet ir paprasčiausiai skleidžiant žinią apie donorystę bei dalijantis programėle su draugais.
 
Galima matyti donorų aktyvumo reitingus bei kas iš „Facebook“ draugų naudojasi programėle, o nesinaudojančius - pakviesti“, - sako D.Dužinskas, pridurdamas jog jau pirmą dieną programėlės reitinguose yra žmonių, kurie sukaupė po penkis taškus. Ateityje juos bus galima iškeisti į įvairius prizus.

Sąlygos gerumui skleistis

Pasak Nacionalinio kraujo centro vadovės Joanos Bikulčienės, centro ir turbūt visos visuomenės tikslas yra bendras - kad pacientams niekada nepritrūktų kraujo komponentų: „Vadinasi, siekdami šio tikslo turime padaryti kraujo donorystę lengviau prieinamą donorams. Žmonės, kurie aukoja kraujo, yra labai užsiėmę. Jie ir dirba, ir turi įvairių įsipareigojimų, ir studijuoja, todėl norime sudaryti sąlygas, kad jie spėtų viską padaryti.“
 

Pasak J.Bikulčienės, programėlė leis įsitikinti ir donorystės proceso skaidrumu bei paskatins donorų bendruomeniškumą.
„Nuo šiol visi dovanojantieji kraujo matys, kad jų kraujas tikrai nebuvo išvežtas nei į Vokietiją, nei į Australiją. Programėlėje bus matomas konkretus Lietuvos miestas, kur dovanotas kraujas perpiltas. Iš to, kaip auga neatlygintina kraujo donorystė, matome, kad žmonės yra geri ir visuomeniški, todėl turime sudaryti sąlygas jiems atsiskleisti“, - sako J.Bikulčienė.
Komentarai

Sveikatos apsaugos ministerijos Asmens sveikatos priežiūros departamento direktorius Zdislavas Skvarciany:

Neatlygintina kraujo donorystė - be galo svarbi. Tai - tarsi kiekvieno mūsų geranoriškumo vizitinė kortelė. Juk dovanodami kraujo mes padedame kitam žmogui. Ar gali būti didesnis žygdarbis? Kaip gydytojas palaikau įvairias neatlygintinos kraujo donorystės akcijas.
 
O pristatyta programėlė mobiliesiems telefonams, mano nuomone, - puikus įrankis paskatinti visuomenę dovanoti kraujo. Kiekvienas prisijungęs galės stebėti, kaip jo dovanotas kraujas tiriamas, kokį kelią jis nukeliauja, kol būna perpilamas kitam žmogui.
Aš taip pat esu kraujo donoras, gal ne toks aktyvus, bet pažadu pasitaisyti. Juk tokios procedūros atjaunina. Šitą galiu patvirtinti kaip gydytojas.

Nacionalinės donorų asociacijos prezidentas Darius Tumšys:

Per pastaruosius dvejus metus mane labai džiugina, kad didžiausia šalies kraujo donorystės įstaiga Nacionalinis kraujo centras labai pasikeitė. Vykdo ne vieną projektą su socialiniais partneriais. Smagu, kad kraujo donorystės veikla atsigręžė į pačius donorus ir tampa vis patogesnė jauniems, skubantiems žmonėms. Atsirado kraujo donorystės punktai viešose vietose, prekybos centruose.
 
Sugalvojamos įvairios priemonės, orientuotos į jaunus žmones, kurie ateityje, tikiuosi, aktyviai prisidės prie neatlygintinos kraujo donorystės plėtros. Pristatyta mobili programėlė, be minėtų tikslų, turi ir dar vieną - paskatinti žmones reguliariai neatlygintinai kraujo donorystei, nes būtent tokie žmonės sudaro visų šalių kraujo tarnybos pagrindą. Svarbu, kad donorystė būtų suvokiama neabstrakčiai. Anksčiau žmogus negalėdavo įsivaizduoti, kur ir kam duotas kraujas patenka. Dabar kiekvienas donoras pasijus atsakingesnis, o programėlė padės burti donorų bendruomenę.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Dr. Tomas Lapinskas – apie naujas kardiologijos aukštumas

  Dr. Tomas Lapinskas – apie naujas kardiologijos aukštumas

  Kauno klinikos pirmosios Baltijos šalyse pasirašė mokslinio bendradarbiavimo sutartį su technologijų ir inovacijų mi...
  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...

  Budinti vaistinė


  Vaistininkai skiepyti mokysis universitete

  Vaistininkai skiepyti mokysis universitete

  Šalies vaistininkams jau nuo kovo pirmos dienos bus leista skiepyti klientus. Tiesa, naujos atsakomybės galės imtis ne visi...
  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...

  Sveika šeima


  Po pandemijos – cukrinio diabeto šuolis?

  Gydytojai endokrinologai baiminasi, kad pandemija pagausins ir taip neretas pacientų, sergančių cukriniu diabetu, gretas. Ypač nerimaujama dėl karantino metu augančių užleistų ligos atvejų, kas gali sukelti itin sunkias komplikacijas.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kai išeina „eterio milžinai“

  Kai prieš 11 metų šis amerikietis vedė paskutinę „Larry King Live“ laidoje prezidentas Barakas Obama pavadino jį „vienu iš eterio milžinų“. Larry Kingas (1933-2021) toks buvo. Nesvarbu, ar kalbėjosi su JAV prezidentu, užsienio lyderiu, garsenybe, skandalų kamuojamu asmeniu arba bet kuriuo ...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Informacijos disbalansas
  Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica