Keliavusiems į Dubajų asmenims nustatyta legioneliozė

www.lsveikata.lt
2017-01-09
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai, remdamiesi Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis (ELPKC), informuoja, kad Europos Sąjungoje 2016 m. spalio – gruodžio mėnesiais nustatytas 31 legionierių ligos atvejis, kuris siejamas su kelionėmis į Dubajų (Jungtiniai Arabų Emyratai).
Keliavusiems į Dubajų asmenims nustatyta legioneliozė
Europos Sąjungoje vykdoma sustiprinta legionierių ligos, susijusios su kelionėmis, epidemiologinė priežiūra. Visiems keliautojams, kurie grįžo iš Dubajaus ir per dvi savaites pajuto kvėpavimo takų infekcijos simptomų, rekomenduojama kreiptis į medikus.

Susirgimai nustatyti 7 šalyse: Jungtinėje Karalystėje (15 atv.), Olandijoje (4 atv.), Švedijoje (4 atv.), Prancūzijoje (3 atv.), Danijoje (2 atv.), Vokietijoje (2 atv.), Belgijoje (1 atv.). Europos legionierių ligos epidemiologinės priežiūros tinklo (ELDSNet) duomenimis, 2014 ir 2015 m. spalio-lapkričio mėnesiais tarp keliautojų į Dubajų buvo užregistruota atitinkamai 10 ir 11 ligos atvejų.
 Aiškinantis susirgimų priežastis nustatyta, kad dauguma susirgusių asmenų gyveno skirtinguose viešbučiuose, išsidėsčiusiuose 35 kilometrų teritorijoje. Atlikus pirminį rizikos vertinimą, manoma, kad infekcijos šaltinis nėra susijęs su apgyvendinimo įstaigomis.

Europos Sąjungoje vykdoma sustiprinta legionierių ligos, susijusios su kelionėmis, epidemiologinė priežiūra. Visiems keliautojams, kurie grįžo iš Dubajaus ir per dvi savaites pajuto kvėpavimo takų infekcijos simptomų, rekomenduojama kreiptis į medikus.

Pernai Lietuvoje užregistruota 10 legionierių ligos atvejų. Nei vienas jų nėra susijęs su kelionėmis. ELPKC duomenimis, 2015 m. Europoje iš viso užregistruoti 7034 legionierių ligos atvejai, iš jų - 1141 atvejis susijęs su kelionėmis.
 
Legioneliozė – tai ūminė infekcinė liga, pasireiškianti ūminės pneumonijos ar ūminės respiracinės ligos požymiais. Šiai ligai būdingos dvi kliniškai ir epidemiologiškai susijusios ligos formos: pirmoji – legionierių liga, kuriai būdingas karščiavimas, raumenų skausmai, kosulys, plaučių uždegimas ir antroji – Pontiako karštligė, pasižyminti lengvesne ligos eiga be pneumonijos.

Europoje legioneliozę dažniausiai sukelia Legionella pneumophila bakterijos. Žmogus Legionella bakterijomis užsikrečia aerogeniniu būdu, įkvėpdamas aerozolio (smulkių lašelių), kuriame yra šių ligos sukėlėjų. Geriant ar maisto ruošimui vartojant užkrėstą vandenį, šia liga neužsikrečiama. Taip pat neužsikrečiama nuo sergančio žmogaus.

Legionella bakterijų randama natūralioje ir žmogaus sukurtoje aplinkoje: upių, ežerų, vandentiekio vandenyje ir kt. Vandens sistemose nusėdęs dumblas, rūdys pagerina sąlygas joms daugintis. Palankiausia vandens temperatūra šioms bakterijoms daugintis yra 20 - 45ºC, žemesnėje nei 20ºC ir aukštesnėje nei 60ºC legionelės nesidaugina.

Dažniausiai Legionella bakterijų randama oro kondicionieriuose, aušintuvuose, kompresorinėse, dušinėse, baseinuose, fontanuose ir kt.

Didesnę riziką susirgti legionelioze turi vyresni, nusilpusį imunitetą turintys asmenys.
Legioneliozės profilaktika – tai ligos šaltinio paieška ir jo nukenksminimas terminiais ar cheminiais metodais, oro kondicionavimo, vėsinimo, drėkinimo ir kt. sistemų tinkama priežiūra.


Pagrindinės legioneliozės rizikos mažinimo priemonės – tai teisingas vandens sistemų naudojimas:

karšto vandens temperatūra turi būti palaikoma 50 – 60 ºC;
šalto vandens temperatūra neturi siekti 20 ºC;
prižiūrėti ir valyti dušus, dušų galvutes ir čiaupus, kad nesikauptų nuosėdos;
neleisti vandeniui užsistovėti sistemose;
ne rečiau kaip 2 kartus per metus valyti ir dezinfekuoti aušinimo bokštus ir vamzdžius oro kondicionavimo sistemose;
valyti ir dezinfekuoti vandens šildytuvus, vandens filtrus;
po vandens šildytuvų remonto ir prieš šildymo sezoną dezinfekuoti karšto vandens sistemas ir kt.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

  Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

  Energija, laimė, naujų idėjų pliūpsnis po kurio ateina dirglumas, kaltė ir visiška apatija – su tokiomis nuotaikų kai...
  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytoja infektologė Elžbieta Matulytė (31 m.) su koronavirusu susidūrė ne tik pi...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Intuityvus valgymas – svorio nuo... smegenų metimo programa

  Kalbėti apie valgymo sutrikimus žmonėms sunku, net jaučiama gėda. Juk, regis, visi tai turime mokėti. Tačiau intuityvaus valgymo konsultantė, tinklaraščio taikasumaistu.lt autorė Ingrida Augutė tikina, kad nieko gėdingo nėra. Tokius sunkumus patiriančiųjų yra daug ir ragina apie tai kalbėti su aplinkiniais, specialistais. Nes ...

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  „Wuhano dienoraščių“ autorė: valdžia mane vertina kaip priešą

  Kinų autorė Fang Fang (pasiturinčių intelektualų šeimoje gimusios rašytojos tikrasis vardas yra Wang Fung) susidūrė su šiurkščia valdžios reakcija dėl publikuotų dienoraščių, kuriuose buvo aprašytas gyvenimas Wuhane ankstyvomis koronaviruso protrūkio dienomis. Tačiau moteris laikosi savo ir t...

  Komentarai


  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica