Kalbai ugdyti pasitelkė žaidimą smėliu

Aigustė Tavoraitė
2016-09-26
Smėlio terapiją dabar sėkmingai naudoja ne tik psichologai, bet ir logopedai. Šis metodas praturtina vaikų, turinčių kalbos ir komunikacijos sutrikimų, pojūčius.
Kalbai ugdyti pasitelkė žaidimą smėliu
Smėlio dėžėje rišlios kalbos daugiausia ikimokykliniai, pirmųjų klasių vaikai mokosi iš paveikslėlių ar žaisliukų dėliodami sakinukus, atitinkamai pagal garsus rūšiuojant paveikslėlius lavinama foneminė klausa.

 Projektas „Aktyvūs tėvai – sveikesni vaikai“ finansuojamas pagal Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo 2 programą (nacionalinė periodinė spauda). Paramos dydis – 4 tūkst. eurų. 
Lavina smulkiąją motoriką
Smėlio dėžė, kaip terapinio pobūdžio veikla, palengvina vaiko prisitaikymą naujoje aplinkoje, įvairina pojūčius, pažintinius procesus, orientaciją aplinkoje ir, svarbiausia, – padeda lavinti smulkiąją motoriką. Tai pirmiausia yra labai svarbu turintiems kalbos ar kalbėjimo sutrikimų vaikams.
 
„Kol smulkioji motorika nėra iki galo susiformavusi, nesiformuoja ir kalba. Pirštų galuose esantys smulkiosios motorikos centrai yra šalia kalbos centrų. Taigi jie dirbant su smėliu yra nuolat stimuliuojami, taip pat panardinant rankas į smėlį lavėja riešas“, – sakė Rokiškio lopšelio-darželio „Nykštukas“ vyriausioji logopedė Redita Pranckūnienė.
 
Šio terapinio metodo subtilybėmis ir savo patirtimi ir su kitų miestų rajonų pedagogais besidalijanti specialistė džiaugiasi, jog užsiėmimus su smėliu galima pritaikyti visų logopedinių pratybų etapų metu.
 
„Kiekvienam artikuliacinio aparato pratimui esu lygiagrečiai pritaikiusi ir pratimą su smėliu. Pavyzdžiui, terapija labai veiksminga, kai vaikas dėl turimų sutrikimų negali kartu ir judinti liežuvio, ir dirbti ranka. Tuomet, jei darant pratimą liežuvis dirba aukštyn žemyn, tokiomis kryptimis braukiama ir ranka per smėlį. Viskas turi būti atliekama sinchroniškai, iš pradžių – su dominuojančia ranka, vėliau – kita. Taip suaktyvinama smegenų veikla“, – pasakojo specialistė.
 

Smėlio dėžėje rišlios kalbos daugiausia ikimokykliniai, pirmųjų klasių vaikai mokosi iš paveikslėlių ar žaisliukų dėliodami sakinukus, atitinkamai pagal garsus rūšiuojant paveikslėlius lavinama foneminė klausa. Vaikai užsiėmimų metu rankioja mažus ir didelius burbuliukus, atrenka juos pagal spalvas arba ieško su pincetu – galima pritaikyti daugybę įvairių žaidimų.
 
Galima išbandyti ir namuose
Vaikui smėlis nuo mažų dienų yra artimas, tad prie tokių užsiėmimų lengvai prisitaikoma, jų metu vaikas nusiramina, puikiai tinka elgesio sutrikimų turintiems vaikams. Smėlio terapija galima užsiimti ir namuose su tėveliais, tereikia dėžutės su smėliu ir pasitelkti kūrybiškumą.

 
„Aišku, viskas priklauso nuo tėvų noro, galimybių ir požiūrio į vaiką. Dirbant su specialistu galima panaudoti daugiau specialių priemonių. Tėvai tiesiog galėtų tuo papildomai tęstinai užsiimti, žaidybine forma, prieš tai gali pasikonsultuoti ir su specialistu“, – pastebėjo R.Pranckūnienė.
 
Ji patarė, kad vietoj smėlio galima naudoti ir kitas smulkias kruopas – ryžius, grikius, manų kruopas. Visgi piešiant ant smėlio išlieka ryškesni raidžių kontūrai, galima panardinti visas rankas.

 
Verta žinoti
Dirbant su smėliu būtina laikytis elementarios higienos – mažam vaikui nedėti smėlio į burną, vengti kontakto, jei rankos yra sužeistos. Taip pat – reguliariai keisti smėlį.
Retai, bet vaikas gali būti alergiškas smėliui.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

   Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

   Jeigu vaiko imuninė sveikata bus stipri, jis nesusirgs meningokokine B tipo infekcija. Skiepus per COVID-19 pandemiją galima atidė...
   Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

   Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

   Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...

   Budinti vaistinė


   Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

   Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

   Rugsėjo 25 d. – tarptautinė vaistininkų diena. Profesinę šventę minintys vaistininkai neslepia, kad šie metai ...
   Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

   Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

   Nuo kitų metų įsigaliosianti Farmacijos įstatymo nuostata, skelbianti, kad vaistinėje fiziškai turi būti ne mažiau kaip vie...

   Sveika šeima


   Meilė – ne spermatozoido ir kiaušidės susitikimas

   „Tie, kurie galvoja, kad gali gyventi gerai ir vieni, nemoka mylėti – jie nepažįsta nei meilės rizikos, nei pasitenkinimo ja“, - psychologies.ru interviu sako psichologas, rašytojas, Ž.Lakano mokinys Jacques-Alain Miller.

   Sveikatos horoskopas


   Rugsėjo 14-20 d.

   Avi­nas
   Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   R.B.Ginsburg: liberalų ikoną sustabdė tik vėžys

   Jungtinių Valstijų Aukščiausiojo Teismo teisėja Ruth Bader Ginsburg (1933-2020) – kovos už demokratiją ir liberalias idėjas simbolis. Ilgus metus ji grūmėsi ir už savo gyvybę. Tačiau galiausiai nusileido per daugiau nei dešimtmetį nepailsusiam varžovui – kasos vėžiui. Jos gyvybė užgeso rugsėjo 18-tą, tačiau ...

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Kaip sustabdyti laiką?
   Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
   Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
   Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

   Naujas numeris


   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica