Kaip užtikrinti naktinio gyvenimo saugumą?

Deimantė Gruodė
2017-06-19
„Jei kalbame apie naktinio gyvenimo aplinką, tai pats svarbiausias dalykas šiuo atveju yra visų suinteresuotų pusių bendradarbiavimas. Pasaulyje yra nemažai sėkmingos prevencinių priemonių praktikos pavyzdžių. Pavienės pastangos ar problemų ignoravimas – rezultatų neduoda“, – po diskusijos su užsienio ekspertais sakė Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorė Inga Juozapavičienė.
Kaip užtikrinti naktinio gyvenimo saugumą?
Pakviestas į departamento renginį Londono miesto mero patarėjas Philipas Kolvinas akcentavo bendradarbiavimo svarbą ir bendras pastangas, nukreiptas į lankytojų saugius pasilinksminimus. Nuotr. – su departamento vadove Inga Juozapavičiene.

Specialios palapinės renginiuose
Prieš savaitę, sostinės muzikiniame klube „Tamsta“ vyko Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (toliau – departamentas) kartu su Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centru organizuotas renginys „Narkotikų vartojimas Lietuvos naktinio gyvenimo aplinkoje: pavojai ir sprendimai“.

„Šiemet departamentas kartu su kitomis institucijomis ir nevyriausybinėmis organizacijomis suvienijo pastangas tam, kad šviestų visuomenę ir prisidėtų prie festivalių svečių sąmoningumo stiprinimo. Trijuose muzikos festivaliuose, kuriuose bus įrengtos taip vadinamos „Saugios erdvės“, bus įgyvendinama užsienio šalyse taikoma ir pasiteisinusi edukacinė iniciatyva. Palapinėse visą parą renginių dalyviams bus teikiama informacija apie psichoaktyviųjų medžiagų poveikį ir jų vartojimo pasekmes, lytiškai plintančias ligas, vyks diskusijos, vairavimo apsvaigus prevencija, suteikiamos konsultacijos ir profesionali psichologinė pagalba. Vyks edukacinių klipų peržiūra apie pirmąją pagalbą, savo blaivumą bus galima pasitikrinti alkotesteriais. Išgirdę apie šią iniciatyvą ir daugiau festivalių išreiškė norą bendradarbiauti“, – sakė Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorė I.Juozapavičienė.

Kai kurie organizatoriai vis dar bijo
Renginio metu užsienio šalių ekspertai, Lietuvos festivalių organizatoriai ir kiti dalyviai pasidalino gerąja praktika, kaip pagerinti naktinio gyvenimo pasilinksmino vietų bei festivalių kokybę ir saugumą. Bene daugiausiai ovacijų sulaukė Londono miesto Naktinio gyvenimo aplinkos komisijos pirmininkas, Jungtinės Karalystės karalienės garbės titulą pelnęs, advokatų kontoros „Cornerstone barrister“ vadovas Philipas Kolvinas: „Londonas yra keblioje situacijoje. Narkotikai valdo visą miestą. Nesvarbu, kur tu esi: gatvėje, naktiniame klube, namuose. Farmacijos pasaulis, galima sakyti, irgi narkotikų pasaulis. Žmonės gydosi reabilitacijos centruose nuo tablečių priklausomybės. Visuomenę reikia edukuoti. Problema yra žmonių elgesyje, o ne naktiniuose klubuose ar muzikos festivaliuose“, – sakė svečias, vaizdžiai pristatęs, kaip naktinio gyvenimo saugumo ir kitus klausimus sprendžia Londono miestas.
Lietuvoje elektroninės muzikos festivalio „Sūpynės“ organizatoriai pristatė atsakingo verslo koncepciją. Jie džiaugiasi, kad šiemet festivalyje veiks „Saugi erdvė“, kurioje visą parą renginių dalyviams bus teikiama informacija apie psichoaktyviųjų medžiagų poveikį ir jų vartojimo pasekmes.

„Ši iniciatyva skatina festivalio dalyvius mąstyti savo galva ir suprasti pasirinkimo poveikį bei pasekmes. Praktika rodo, kad susipažindami su rizika žmonės susilaiko nuo neatsakingo psichoaktyvių medžiagų vartojimo. Organizuodamas festivalį visada jauti atsakomybę ir visą laiką galvoji, kaip dar labiau galėtum prisidėti prie žalos mažinimo. Bet galvojama, kad jeigu pradedi ką nors daryti, tarsi prisipažįsti, kad tavo renginyje yra vartojamos medžiagos. Dėl to daugelis renginių organizatorių bijo. Bet aš manau, kad reikia nugalėti baimę ir nuo ko nors pradėti“, – sakė viena organizatorių.

Atsiranda vis pavojingesnių medžiagų
Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro atstovas Gregoras Burkhartas pristatė narkotinių medžiagų vartojimo tendencijas ir prevencijos galimybes Europoje. O Vilniaus Respublikinės universitetinės ligoninės Toksikologijos centro vadovas dr. Robertas Badaras ypatingą dėmesį skyrė naujoms, bet žmogaus sveikatai itin pavojingoms psichoaktyvioms medžiagoms.
„Naujos psichoaktyviosios medžiagos (NPS) paprastai vertinamos, kaip daug pavojingesnės narkotinės medžiagos negu mums pažįstami „klasikiniai“ narkotikai. Jau septynerius metus Lietuvoje taikomos kontrolės sistemos dėka beveik 50 procentų medžiagų jau tampa kontroliuojamos vos joms atsiradus rinkoje, tačiau iššūkių išlieka ne tik nacionaliniu lygiu – šių medžiagų prieinamumas ir dinamiškumas. Dalis iš šių naujų medžiagų savo kelią į rinką randa reklamuojamos kaip natūralūs ar legalūs produktai (dar vadinami legal highs ar designer drugs), o neretai jaunam žmogui atrodo, jog tai, kas legalu, yra nepavojinga“, – sako departamento direktorė I.Juozapavičienė.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...
  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Jums tinkanti arbata gali atnešti daug naudos

  Arbata gaivina kūną, minkština širdį, budina mintį, sakė senovės persų gydytojas Avicenna. Kada kokią arbatą gerti, kaip ją paruošti, pasakoja prekybos tinklo „Skonis ir kvapas“ atstovas, arbatos žinovas Andrius Žilinskas.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  PAR virusas griebė už gerklės

  Statistiniais duomenimis, apie COVID-19 plitimą pasaulyje besidalijanti informacinė svetainė „Worldometers“ skelbia, jog Pietų Afrikos Respublika (PAR) pašoko į 15 vietą ir susirgimų skaičiumi toliau vejasi tokias šalis kaip Lenkija, Meksika bei Argentina. Panašu, jog ir vakcinacijos procesai šalyje klimpsta, o ligoninės nebes...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Informacijos disbalansas
  Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica