Išsipildė neįgalios merginos svajonė – vairuoti automobilį

Deimantė Gruodė
2017-04-24
„Be automobilio – kaip be rankų ir be kojų“, - šypsosi nuo gimimo judėjimo negalią turinti Marija Gintarė Bigataitė (24 m.),sėkmingai įgyvendinusi savo svajonę pradėti vairuoti. Prieš keletą metų mergina baigė mobilumo mokymo programą ir vos iš pirmo karto išsilaikė vairavimo egzaminą.
Išsipildė neįgalios merginos svajonė – vairuoti automobilį
„Be mašinos būčiau kaip be rankų ir be kojų. Dabar važiuoju kada noriu ir kur noriu“, - negali atsidžiaugti nuo gimimo judėjimo negalią turinti Marija Gintarė Bigataitė, 2015 metais baigusi mobilumo mokymo programą ir sėkmingai įgijusi vairuotojo pažymėjimą.

Teisės yra būtinybė
„Vairuoti automobilį visada buvo mano svajonė. Judėjimo negalią turinčiam žmogui be vairuotojo pažymėjimo ir specialiai pritaikyto automobilio gyventi iš tiesų labai sudėtinga. Galimybė vairuoti yra būtinybė. Tai ypač palengvino mano buitį. Esu sportuojantis žmogus – šaudau iš lanko, todėl tenka dažnai važinėti į varžybas po visą Lietuvą“, - pasakoja Panevėžyje gyvenanti mergina, paklausta, kodėl ji nusprendė dalyvauti mobilumo mokymo programoje.
 
Marija džiaugiasi, kad pradėjus mokytis nereikėjo sukti galvos dėl pragyvenimo, nes viskuo buvo pasirūpinta iš anksto.

Mergina tikina, kad vairuoja saugiai, neviršija greičio ir laikosi kelio ženklų. „Kai tik įsigijau automatinį automobilį su rankiniu valdymu, iš Panevėžio į Rokiškį važiavau aplankyti močiutės. Važiavau penkiasdešimties kilometrų per valandą greičiu ir man vis atrodė, kad lekiu per greitai. Be mašinos būčiau kaip be rankų ir be kojų. Dabar važiuoju kada noriu ir kur noriu“, - negali atsidžiaugti mergina, 2015 metais baigusi mobilumo mokymo programą ir sėkmingai įgijusi vairuotojo pažymėjimą.
 
Svarbu atitikti kriterijus

„Transporto priemonės vairavimo įgūdžių mokymai nėra toks paprastas dalykas. Visų pirma, vertinama, ar judėjimo sutrikimų turintis žmogus sugebės važiuoti saugiai ir, aišku, vežti keleivius. Nustatomas mokymų dalyvio funkcinis pajėgumas, įvertinama jo sveikatos būklė. Tuomet organizuojami mokymai, susidedantys iš teorinių žinių įsisavinimo ir praktinio vairavimo“, - pasakoja Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktorė dr. Asta Kandratavičienė.
 
Mokymuose gali dalyvauti - judėjimo sutrikimų turintys asmenys, kuriems nustatytas 0–45 procentų darbingumo lygis. Vairuotojo sveikatos patikrinimo medicininėje pažymoje (Forma Nr. 083-1/a) nurodytas transporto priemonės pritaikymo apribojimas (taikomų apribojimų kodai 10–51).
Išsilaikęs vairavimo egzaminą, neįgalusis gali pretenduoti ir į transporto priemonės įsigijimo kompensaciją.
 

Nemokamas apgyvendinimas ir maitinimas
„Neįgaliųjų reikalų departamentas skelbia konkursą ir projektų finansavimo iš valstybės biudžeto konkurso tvarka atrenka organizacijas, kurios turi visas galimybes, specialistus bei įrangą mokyti judėjimo negalią turinčius asmenis. Pavyzdžiui, pernai šią paslaugą teikė Valakupių reabilitacijos centras“, - sako A.Kandratavičienė.
 
Projekto įgyvendinimo metu iš valstybės biudžeto lėšų ne ilgiau kaip keturiasdešimt penkias kalendorines dienas buvo apmokamos ir dalyvių maitinimo bei apgyvendinimo išlaidos.

„Mūsų tikslas – kuo labiau paskleisti žinią apie mobilumo mokymus, kad ypač rajonuose gyvenantys neįgalieji sužinotų apie galimybę įgyti vairuotojo pažymėjimą ir kreiptųsi į Neįgaliųjų reikalų departamentą. Per praėjusius metus šia galimybe pasinaudojo apie dvidešimt žmonių. Dauguma jų iš pirmo karto išsilaiko teises. Tikimės, kad šiemet norinčiųjų taip pat netrūks“, - sako A.Kandratavičienė.
 
Visa informacija, susijusi su projektų paraiškų teikimu, atranka ir finansavimu, skelbiama Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos interneto svetainėje www.ndt.lt.

 
Tarp kitko
Fizinę negalią turinčių žmonių mobilumo ir savarankiško gyvenimo įgūdžių ugdymo bei atkūrimo projektų finansavimo tikslas – numatytomis priemonėmis lavinti judėjimo sutrikimų turinčių asmenų transporto priemonių vairavimo įgūdžius, siekiant padėti neįgaliesiems greičiau socialiai adaptuotis visuomenėje ir dalyvauti aktyvioje veikloje.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

   Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

   Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
   Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

   Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

   VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

   Budinti vaistinė


   Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

   Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

   Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
   Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

   Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

   Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

   Sveika šeima


   Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

   Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

   Sveikatos horoskopas


   Rugsėjo 14-20 d.

   Avi­nas
   Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

   Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Kaip sustabdyti laiką?
   Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
   Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
   Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

   Naujas numeris


   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica