Įsibėgėjant gripo sezonui pravers eteriniai aliejai

Aigustė Tavoraitė
2018-01-18
Įsibėgėjus peršalimų bei gripo sezonui sveikesnę aplinką gali padėti sukurti eteriniai aliejai. Daugelis jų turi efektyvių komponentų, kurių savybės leidžia sunaikinti ne tik virusus, bet ir bakterijas ar grybelius.
Įsibėgėjant gripo sezonui pravers eteriniai aliejai
Šaltuoju metu apsisaugoti nuo peršalimo ir gripo aktualu vartoti citrinos, eukalipto, levandos, arbatmedžio, kedro, rozmarino eterinius aliejus.

Aromaterapijos pasaulio subtilybėmis, kurias tyrinėja jau 15 metų, pasidalijo sveikos gyvensenos ir asmenybės ugdymo mokytojas, tinklapio SuSaulium.lt įkūrėjas Saulius Urbonas:
 
Pasikliaukite uosle
Kasdieniame mūsų, ypač miestiečių, gyvenime trūksta kvapiųjų medžiagų, kurios aplinką daro tinkamą gyventi. Eteriniuose aliejuose koncentruotos aromatinės medžiagos. Juose gali būti daugybė skirtingų komponentų.
Atsirenkant tinkamą kvapą reikėtų pasikliauti uosle, o ne aprašymais. Vieną dieną eterinis aliejus gali patikti, o kitą jau ne – pajuskite, ką jums sako organizmas. Žmogus iš natūralaus kvapo gali paimti tas medžiagas, kurios jį geriausiai paveiks.
 

Kiekvienas natūralus kvapas mums neša paprastą ir aiškią „žinutę“. Jei uoslei patinka, tai jį skleidžiantis produktas ar daiktas yra jums naudingas. Jei kvapas neutralus, ir objektas yra neutralus. O jei užuodėte smarvę, jūsų organizmui gresia pavojus. Čia kalbame apie natūralius kvapus, kurie nuo sintetinių labai skiriasi.
Jei žmogus pradeda naudoti eterinius aliejus, jie turi būti švarūs ir natūralūs. Tokį produktą gausite, jei augalai buvo užauginti tinkamomis sąlygomis, o aliejai teisingai pagaminti.
 
Atgaivina ir išvalo orą
Vienas svarbiausių dalykų yra tai, kad paskleisti tinkami eteriniai aliejai natūraliai jonizuoja bei dezinfekuoja orą. Kaip žinoma, neigiamai įkrauti deguonies jonai palankiai veikia sveikatą. Tačiau miesto aplinkoje jų yra šimtą kartų mažiau nei kaimo ore bei tūkstantį kartų mažiau, nei, tarkim, prie krioklio.
Žiemą ypač daug laiko praleidžiame uždarose patalpose, kuriose susidaro pavojinga sveikatai tarša.
 
Tuomet skundžiamės nuovargiu, skaudančiomis galvomis, silpsta imunitetas. Todėl oro jonizacija yra svarbi funkcija. Jei net patį paprasčiausią mums patinkančio kvapo eterinį aliejų įdedame į difuzorių, per 10–15 minučių ore sunaikinama iki 90 proc. mikrobiologinės taršos.
Šiais laikais žmonės jaučia, kad jiems stinga energijos. Tokiu atveju eteriniai aliejai ateina į pagalbą – tereikia pauostyti sudrėkintą audinio gabaliuką, atidarytą buteliuką ar kvapą paskleisti difuzoriaus pagalba. Pradėti namuose vartoti eteriniai aliejai padeda po truputį išstumti toksines chemines priemones. Tai tikra alternatyva siekiant išvengti toksinų.
 
Vartojami gydyti
Prancūzijoje terapinės klasės eteriniai aliejai vartojami ir gydymo tikslams. Tokią tradiciją prancūzai puoselėja bene vieninteliai Europoje. O aromaterapeutai visame pasaulyje vadovaujasi patvirtintu sertifikuotų eterinių aliejų sąrašu (GRAS – „Generally Recognized as Safe“), patvirtinančiu, kad šiuos aliejus galima vartoti maistui ar kaip papildus.
 

Daugelis eterinių aliejų komponentų yra gerai ištirti. Jų poveikis yra labai stiprus. Moksliniai tyrimai rodo, kad jie veikia virusus, bakterijas ir grybelius. Pavyzdžiui, eteriniuose aliejuose esantys vieni įdomiausių junginių – terpenai naudojami ir vaistų gamyboje.
Imunitetą gali padėti stiprinti praktiškai kiekvienas eterinis aliejus. Jis organizmą gali veikti labai subtiliame – ląsteliniame lygmenyje. Kai kurie komponentai valo ląstelių receptorius, padidina galimybę įsisavinti deguonį ir kt.
 
Veikia universaliai
Visi eteriniai aliejai turi daug universaliai veikiančių savybių. Jei panaudojame mums patinkančius du ar tris eterinius aliejus, tai jie atlieka praktiškai visas mums reikalingas funkcijas. Neatsitiktinai eterinių aliejų mišiniai taip plačiai naudojami.
 
Matyt, vienas populiariausių ir daugeliu savybių garsėjantis yra levandos eterinis aliejus. Jis gali veikti kaip nuskausminantis, mažinantis depresiją, antimikrobinis preparatas. Levanda veikia kaip adaptogenas – gali vieną žmogų nuraminti, o kitam pakelti tonusą. Jos aliejų naudoja negalintys užmigti, jaučiantys nerimą ar baimę žmonės.

Šaltuoju metu apsisaugoti nuo peršalimo ir gripo aktualu vartoti citrinos, eukalipto, levandos, arbatmedžio, kedro, rozmarino eterinius aliejus.
Šalyse, kuriose mažai saulės, labai populiarios nepaprastai malonaus kvapo citrusinės esencijos, išgaunamos šaltojo spaudimo būdu. Šis kvapas pakelia nuotaiką. Vis tik esenciją reikėtų vengti vartoti ant odos, kai veikia tiesioginiai saulės spinduliai.
 
Gerai žinoma pipirmėtė veikia ne tik nervų, bet ir virškinimo sistemą, padeda numalšinti pykinimą kelionės metu. Vaikams saugumo jausmą sukelia bergamotės ar apelsino kvapas. Hormonus subalansuoja pelargonijų ar šalavijų eteriniai aliejai. Deguonį padeda pernešti kedro, sandalmedžio, juodojo pipiro, miros, bosvelijos (frankinsenso) eteriniai aliejai.
Patemptiems raumenims ar sausgyslėms eterinį aliejų sumaišius su baziniu bet kuriuo augaliniu aliejumi galima trinti patemptus raumenis, sąnarius ar sausgysles. Labai stipriai šildo šliaužiančioji bruknuolė ir gvazdikėlis, kuris yra vienas stipriausių gamtinių antioksidantų.

 
Verta žinoti
Iš lietuviškų žaliavų galime visavertiškus pagaminti tik pušų ir eglės eterinius aliejus. Kiti augalai mūsų sąlygomis sukaupia per mažai komponentų.
Jei pipirmėtės kvapas skleidžiamas aplinkoje, kur sprendžiami testai, klaidų sumažėja iki 28 proc.
Į burną įdėta cheminė medžiaga per 3 sekundes, o užtepta ant odos – per 26 sekundes pasiekia kraujotaką.
 

 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...
  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica