Efektyvesnei kovai su tuberkulioze – progresyvūs tyrimai

Aigustė Tavoraitė
2017-06-23
Latentinę tuberkuliozę šiandien leidžiančius diagnozuoti gama interferono tyrimus atliekančios Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Klinikinių tyrimų skyriaus vedėjas Albertas Griškevičius įsitikinęs: „Plačiau taikomi šie tyrimai leistų įvertinti, kaip realiai šalyje kinta sergamumas tuberkulioze. Anksčiau išaiškinta ir pradėta gydyti ši liga valstybei vėliau padėtų sutaupyti lėšas.“
Efektyvesnei kovai su tuberkulioze – progresyvūs tyrimai
Latentinės tuberkuliozės diagnostikai Lietuvoje dažniausiai naudojamas tuberkulino mėginys gali duoti klaidingus tiek teigiamą, tiek neigiamą atsakymus. Tuo tarpu gama interferono kraujo tyrimas padeda tiksliausiai nustatyti susirgimo tuberkulioze riziką.

Įspėja dėl „snaudžiančios“ infekcijos
 
Tuberkuliozė – labiausiai pasaulyje paplitusi infekcija. Lietuva pagal šios ligos paplitimo ir ją sukeliančių mikobakterijų atsparumo vaistams skaičius Europoje dėl pirmos vietos „konkuruoja“ tik su Rumunija. Nors dažniausiai visuomenė bauginama dėl atviros tuberkuliozės pavojaus, specialistai įspėja dėl latentinės (slaptosios) šios ligos formos. Daugiau nei du milijardai žmonių pasaulyje yra užsikrėtę tuberkulioze, tačiau apie tai gali nė neįtarti.
 
Infekcija oro lašeliniu būdu užsikrečiama nuo aktyvia tuberkuliozės forma sergančių asmenų, kai į plaučius įkvėpiama tuberkuliozės mikobakterijų. Tačiau nebūtinai iškart susergama – infekcijos sukėlėjai plaučiuose gali „užsnūsti“ ir ilgai miegoti, kol tam tikru metu nusilpus imuninei sistemai ar dėl kitų priežasčių bakterijos gali „išsivaduoti“ ir pradėti daugintis. Dešimčiai procentų tokių pacientų slaptoji tuberkuliozė gali peraugti į atvirą ligos formą.

„Plačiau taikomi gama interferono testai leistų įvertinti, kiek realiai sumažėjo sergamumas tuberkulioze, o ne vien tai, kaip kinta sergančiųjų aktyvia jos forma skaičius“,- sako Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Klinikinių tyrimų skyriaus vedėjas Albertas Griškevičius.
 

Latentinės tuberkuliozės atveju žmonės dažniausiai nejaučia jokių aktyviai šios ligos formai būdingų požymių: kosėjimo, karščiavimo, skrepliavimosi, bendros blogos būsenos. Ligą sukeliančių M. tuberculosis bakterijų paprastai neaptinkama ir seilių pasėlyje mikroskopijos metu. Įtarimų nesukelia ir rentgenologinis ištyrimas.
 
„Profilaktiškai atlikus krūtinės ląstos rentgenogramą galima diagnozuoti tik pažengusią, plaučiuose išplitusią ligą. Rentgeno nuotrauka arba mikobakterijų radimas skrepliuose parodo, kad asmuo jau aktyviai išskyrė mikobakterijas į aplinką, todėl galėjo užkrėsti kitus. Tačiau kiek laiko yra sergama ir kiek asmenų galėjo nukentėti, nenustatysi“, – pabrėžė Albertas Griškevičius.
 
Būtinas gama interferono ištyrimas
 
Skaičiuojama, kad vienas sergantis asmuo per metus gali užkrėsti penkiolika žmonių. Todėl laiku diagnozavus dar nespėjusią progresuoti tuberkuliozę būtų apsaugota ne tik paties paciento, bet ir aplinkinių sveikata.
 
„Tuomet galima būtų laiku pradėti profilaktinį gydymą, paskirti vaistus, imtis antrinės prevencijos – atitraukti žmogų nuo kontakto su kitais. Infekuotą žmogų galima būtų atidžiau stebėti – dažniau peršviesti rentgenu, atlikti skreplių tyrimą. Pats žmogus būtų įpareigotas atsakingai sekti savo būklę, pastebėjęs simptomus kreiptis į gydytoją“, – pastebėjo NVSPL klinikinių tyrimų skyriaus vedėjas.

Latentinės tuberkuliozės diagnostikai Lietuvoje dažniausiai naudojamas tuberkulino (Mantu) mėginys. Tačiau specialistai pabrėžia, kad vien jį atlikus negalima tvirtinti, kad žmogus serga tuberkulioze.
 
„Įodinis tuberkulino testas gali duoti klaidingus tiek teigiamą, tiek neigiamą atsakymus, jei yra susilpnėjusi imuninė sistema arba jei žmogus buvo anksčiau paskiepytas BCG vakcina. Taip pat – jei vaikas yra alergiškas ar pacientas vartoja imunosupresantus“, – aiškino A.Griškevičius.

Todėl šalia rizikos veiksnių įvertinimo, rentgeno bei kitų medicininių ir diagnostininių tyrimų reikėtų atlikti ir Pasaulinės sveikatos organizacijos rekomenduojamą gama interferono (QuantiFERON® – TB Gold Plus) kraujo tyrimą, kuris gali padėti tiksliausiai nustatyti susirgimo tuberkulioze riziką.
 
Padeda atskirti tuberkuliozės formas
 

„Gama interferono tyrimo naudojimo istorija yra pakankamai sena. Jį dar prieš šešiolika metų JAV vaistų kontrolės asociacija (FDA) pirmą kartą pripažino tinkamu naudoti užsikrėtimui tuberkulioze nustatyti. Jis buvo rekomenduotas tirti rizikos grupėms priklausančius asmenis, ypač infekuotuosius žmogaus imunodeficito virusine infekcija (ŽIV)“, – sakė pašnekovas.
 
Šio testo pagrindas – žmogaus imunologinė atmintis. Tai yra, jeigu tiriamo užsikrėtusio tuberkulioze asmens imunokompetentines ląsteles in vitro bus paveiktos išgrynintais TB baltymais, jos išskirs gama – interferoną. Jei tiriamasis nėra užsikrėtęs mikobakterijomis, gaunamas atvirkštinis rezultatas – paciento imunokompetentinės ląstelės neatpažįsta baltymų ir gama – interferono neišskiria.
 
Prieš porą metų FDA patvirtino jau ketvirtą šio testo generaciją, kuri mūsų šalyje pasirodė praėjusiais metais. Testas nors ir neatskiria aktyvios tuberkuliozės nuo latentinės, bet matuojamas gama interferonas iš skirtingų tipų limfocitų suteikia papildomos informacijos apie ligos eigą bei galimą aktyvios tuberkuliozės atskyrimą nuo lėtinės.
 
Leistų įvertinti sergamumo rodiklius
 

„Šiam diagnostiniam metodui naudoti ir tobulinti didelę reikšmę turėjo ir tai, kad tiek AIDS, tiek tuberkuliozė turi tam tikrą socialinę žymę. Asmenys, priklausantys tokioms rizikos grupėms, nelinkę viešintis arba rūpintis savo sveikata. Dėl šios priežasties jiems gama interferono tyrimas suteikia daug privalumų, – aiškino A.Griškevičius. – Jam atlikti pakanka vieno apsilankymo. Tuo tarpu atliekant įodinį tuberkulino testą tiriamasis asmuo yra priverstas ateiti mažiausiai du kartus: vieną kartą atlikti poodinę injekciją, antrą – įvertinti rezultatą. Be to, šis tyrimas leidžia fiksuoti, kaip vystosi liga.“  
 
Dėl šių priežasčių peržiūrint teisės aktus dėl ŽIV infekuotų asmenų sveikatos stebėsenos, Sveikatos apsaugos ministro patvirtinta darbo grupė siūlo įtraukti gama interferono tyrimą į ŽIV liga sergančių pacientų sveikatos stebėsenos schemą.
 
„Tai būtų pravartu vaikų sveikatos profilaktikos srityje. Dalis vaikų alergiški, dalies imunitetas dar nesusiformavęs, vyresniuosius prieš egzaminus užklumpa peršalimas, karščiavimas, kosulys ir panašūs įtarimą keliantys simptomai. QFT® – Plus tyrimas šiuo atveju parodytų tiksliausią diagnozę, nuramintų tėvus. Be to, jiems nereikėtų kelis kartus atsiprašinėti iš darbo“, – pridūrė A.Griškevičius.
 
Pasak jo, nors, lyginant su tuberkulino mėginiu, tai – brangesnis tyrimas, anksčiau išaiškinta ir pradėta gydyti tuberkuliozė valstybei vėliau padėtų sutaupyti.
 
„Be to, plačiau taikomi gama interferono testai leistų įvertinti, kiek realiai sumažėjo sergamumas tuberkulioze, o ne vien tai, kaip kinta sergančiųjų aktyvia jos forma skaičius. Taip pat nereikia pamiršti, kad padidėjus tam tikrų tyrimų vartojimui, krinta ir jų kaina“, – sakė A.Griškevičius.

Tarp kitko:
 
Tuberkuliozės sukėlėjai ore išlieka net keletą valandų, todėl itin didėja rizika užsikrėsti tuberkulioze uždarose, prastai vėdinamose, mažai saulės šviesos gaunančiose patalpose – viešajame transporte, mokyklose ir darželiuose, liftuose, baruose ar kavinėse, ypač kur daug dulkių. Kasmet nuo šios infekcijos pasaulyje miršta du trys milijonai žmonių.

Verta žinoti:

QuantiFERON-TB Gold Plus – ypatingai tikslus ir specifiškas tyrimas. Jo technologija unikali, nes geba išmatuoti skirtingų limfocitų grupių atsaką. Naujausių tyrimų duomenimis, CD4+ limfocitų aktyvumas padidėja sergant latentine tuberkulioze, o CD8+ – aktyvia tuberkuliozės forma ir gali būti siejamas su neseniai įvykusiu užsikrėtimu.
Naujasis tyrimas pasižymi dideliu specifiškumu (98 proc.) ir jautrumu (95 proc.), BCG skiepas nesukelia klaidingai teigiamų rezultatų, neturi šalutinio poveikio. Be to, testo rezultatai gaunami jau kitą dieną, nereikia antro vizito pas gydytoją.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

   Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

   Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
   Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

   Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

   Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

   Budinti vaistinė


   „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

   „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

   Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
   Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

   Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

   Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

   Sveika šeima


   Spa namuose. Pradėkite nuo kūno žemėlapio

   Užkardą grožio centrams uždėjęs kranktinas, SPA ritualus verčia susikurti namuose. Jei skirtingos veido zonos daugeliui ne naujiena, kūno odos žemėlapis, ko gero, pažįstamas tik grožio specialistams.

   Sveikatos horoskopas


   Lapkričio 23 - 29 d.

   Avi­nas
   Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

   Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
   Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
   Kiekvienam teks nuvykti...
   Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
   Leonardas Cohenas ir jausmai
   Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

   Naujas numeris

   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica