Diabeto prevencija padeda išvengti ligos komplikacijų

Evelina Machova
2016-12-27
Pastaruoju metu naujai išrinkti sveikatos politikai akcentuoja, jog šalyje per menkas dėmesys skiriamas ligų prevencijai. Mėgstama ir skaičiuoti, kiek pavyktų sutaupyti, jei pabandytume ligoms užbėgti už akių. Tiesa, medikai pripažįsta, kad kalbos apie investicijas į ligų prevenciją dažniau tik proginės, vis netampančios valstybės prioritetu.
Diabeto prevencija padeda išvengti ligos komplikacijų
„Pacientų, sergančių ir diabetu, ir kitomis lėtinėmis ligomis, gydymas kainuoja dvigubai brangiau. Diabetas labai susijęs su kardiovaskuline patologija. Sergantieji diabetu dažniau miršta nuo šių ligų, juos dažniau ištinka insultas, infarktas. Tai viena pagrindinių ligų, kuri padvigubina gydymo kaštus“, - sako Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Endokrinologijos centro vadovė, gydytoja endokrinologė dr. Žydrūnė Visockienė.

Faktas
Šiemet gydytojų endokrinologų, slaugytojų diabetologių iniciatyva Vilniaus licėjuje pirmą kartą medikai apie diabetą, jo komplikacijas ir būdus, kaip užbėgti ligai už akių, kalbėjo su moksleiviais. Prie iniciatyvos prisijungė ir danų farmacinė kompanija „Novo Nordisk Pharma“


Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Endokrinologijos centro vadovė, gydytoja endokrinologė dr. Žydrūnė Visockienė kartu su kolegomis iniciavo akciją, kurios metu apie diabetą, kaip atpažinti jo simptomus, kokių prevencinių priemonių imtis diskutavo su Vilniaus Licėjaus moksleiviais.

- Diabetas, ypač antro tipo dažniau įvardinamas kaip vyresnių žmonių liga. Kodėl šiemet ėmėtės iniciatyvos apie ligą, jos komplikacijas kalbėtis būtent su moksleiviais?

- Kelerius metus prieš tai panašias šviečiamojo pobūdžio iniciatyvas rengėme prekybos centruose. Jose didžiausias dėmesys buvo skirtas vyresnio amžiaus žmonėms, ypač tiems, kurie dar neserga, bet turi rizikos veiksnių. Nepaisant pastangų, visuomenės susidomėjimas buvo vangus.
 
Todėl šiemet nusprendėme orientuotis į jaunus žmones, kurie galbūt dar neserga, galbūt ir neturi rizikos veiksnių, tačiau privalo žinoti pagrindinius ligos simptomus ir kaip juos atpažinti. Kita vertus, tie patys jauni žmonės galbūt ateityje patys gydys pacientus, o galbūt dalyvaus kuriant naujus vaistus ar taikant naujas technologijas.

- Pavyko jaunimą sudominti?
- Galima sakyti, kad ši iniciatyva pasiteisino šimtu procentų. Turime minčių, jei tik nepritrūksime jėgų, kitąmet panašias iniciatyvas rengti ir kitose sostinės gimnazijose. Programą sudarė kelios dalys. Viena – interaktyvi: pasikvietėme gydytojus oftalmologus, nes šiemet, minint diabeto dieną, didesnis dėmesys buvo skirtas vienai jo komplikacijų - retinopatijai.
 
Moksleiviams matavome gliukozės kiekį kraujyje, kūno sudėtį, mokėme, kaip suleisti insuliną. Vyko įdomios diskusijos su gydytojais rezidentais. Programą vainikavo protų mūšis.

- Kalbant apie diabetą, dažnai tenka išgirsti, jog ligos prevencijai skiriamas per mažas dėmesys...
- Net ir ši iniciatyva, kai mes kalbame su jaunais, nesergančiai žmonėmis, yra prevencija. Ligą galima gana anksti diagnozuoti ir ją valdyti, išvengiant komplikacijų. Tam nereikia nei labai sudėtingų technologijų, nei itin brangaus tyrimo. Užtenka pamatuoti gliukozės kiekį kraujyje. Žinoma, jei kyla neaiškumų, atliekamas gliukozės tolerancijos mėginys. Pagal gautus rezultatus gydytojas sprendžia, kaip dažnai žmogui reikia šiuos tyrimus pakartoti – kartą per metus ar kas trejus.

Mano nuomone, turi būti skiriamas kur kas didesnis dėmesys prevencinės programoms dar nesergantiesiems diabetu asmenims. O jau sergantys pacientai turi gauti savalaikį gydymą, kad išvengtume ligos komplikacijų. Lietuvos gydytojų endokrinologai parengė ir Nacionalinę diabeto programą, deja, ji vis dar nepatvirtinta.

- O ar yra Lietuvoje atliktų tyrimų, kurias remiantis galima įrodyti, kad ligos prevencijai skiriant didesnį dėmesį būtų galima sutaupyti?
- Prieš devynerius metus Lietuvoje Sveikatos apsaugos ministerija finansavo programą, kuomet buvo mestos labai didelės pajėgos ankstyvam diabetui nustatyti. Ir tarptautinė praktika rodo, kad anksti diagnozuojant diabetą galima išvengti brangiai biudžetui kainuojančių ligos komplikacijų. Minėtu ministerijos projektu buvo pasiekti labai geri rezultatai. Išaiškinome daug naujų atvejų. Tiesa, tokie projektai turi trukti ilgai.
 
Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų medikai dalyvavo tarptautiniame projekte, kurio metu skaičiavome, kiek kainuoja pacientų, sergančių diabetu ir kitomis lėtinėmis ligomis, gydymas ir pacientų, kurie neserga diabetu, bet serga kitomis lėtinėmis ligomis, gydymas. Rezultatas – pacientų, sergančių ir diabetu, ir kitomis lėtinėmis ligomis, gydymas kainuoja dvigubai brangiau. Diabetas - viena pagrindinių ligų, kuri atskiria ir padvigubina gydymo kaštus. Tokių įrodymų netrūksta tiek tarptautinių, tiek ir lietuviškų tyrimų kontekste.


Gydytojų pasiūlymas 
Lietuvos gydytojai endokrinologai yra parengę Nacionalinę diabeto programą, kuri apima prevencines programas. Jeigu ji būtų patvirtinta, tai padėtų ne tik anksčiau diagnozuoti ligą, bet ir taikant individualizuotą gydymą išvengti ligos komplikacijų.


Programa parengta pagal Tarptautinės diabeto asociacijos rekomendacijas. Pagrindinis dėmesys joje skiriamas pirminei, antrinei ir tretinei prevencijai.
Pirminė prevencija – tai visuomenės švietimas, siekis skatinti sveiką gyvenimo būdą, fizinį aktyvumą, vengti žalingų įpročių, tokiu būdų mažinant diabeto atsiradimo tikimybę.

Antrinė prevencija prasideda diagnozavus ligą. Šiuo etapu svarbiausia parinkti kuo teisingesnį gydymą pasinaudojant šiuolaikine medicina, vaistų arsenalu, kad komplikacijos neprogresuotų. Gydytojai specialistai yra parengę naują Diabeto kontrolės metodiką, kurioje siūloma šiuolaikinius vaistus pacientams skirti kaip antro pasirinkimo. Šiuo keliu pasuko ir kaimyninės šalys – Latvija, Estija ir Lenkija. Medikai tikisi, kad priimant sprendimus bus atsižvelgta ir į naujausius mokslinius tyrimus. Įrodyta, kad kai kurie vaistai ne tik gydo diabetą, bet ir leidžia sumažinti mirčių skaičių nuo kardiovaskulinių ligų, kurios yra vienos dažniausių diabeto komplikacijų.

Tretinė prevencija – labiausiai susijusi su sergančiųjų darbingumo išsaugojimu. Taikomos priemonės siekiant sustabdyti įsisenėjusių ligų progresavimą, išvengti neįgalumo ir pagerinti pacientų gyvenimo kokybę.Šiemet gydytojų endokrinologų, slaugytojų diabetologių iniciatyva Vilniaus licėjuje medikai apie diabetą, jo komplikacijas ir būdus, kaip užbėgti ligai už akių, pirmą kartą kalbėjo su moksleiviais. Akcijos metu mokiniai galėjo pasitikrinti ir gliukozės kiekį kraujyje.
Akcijos Vilniaus Licėjuje metu protų mūšį laimėjusią komanda „Novo Nordisk Pharma“ vadovas Marijus Valatka pakvietė apsilankyti kompanijos biure. Moksleiviams kompanijos atstovai papasakojo apie vaistų kūrimą, insulino gamybą bei kompanijos socialines iniciatyvas. Taip pat moksleiviai supažindinti ir su insulino injektoriais, kurie padeda geriau kontroliuoti ligą. Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...
  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica