Daugiau nei pusė lietuvių būgštauja dėl statybinių medžiagų poveikio sveikatai

www.lsveikata.lt
2016-05-16
Tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“, AB SKV užsakymu, atliko reprezentatyvų gyventojų nuomonės tyrimą dėl statybinių medžiagų grėsmės sveikatai. Rezultatai atskleidė, kad daugiau nei pusė – net 66 proc. – respondentų mano, kad kai kurios statybinės medžiagos gali kelti grėsmę  namo gyventojo sveikatai. Ekspertai pastebi, kad didžiausių abejonių lietuviams kelia apšiltinimui naudojamos medžiagos.
Daugiau nei pusė lietuvių būgštauja dėl statybinių medžiagų poveikio sveikatai
Klausiami apie tai, kokią grėsmę, jų nuomone, kelia akmens vata, gyventojai dažniausiai įvardijo alergijos pavojų (30 proc.), antroje vietoje – kosulį ir astmą (po 25 proc.).

Būgštauja dėl apšiltinimo medžiagų poveikio
Tyrimas atskleidė, kad dažniausiai informacijos ieško nuosavą būstą įsirenginėjantys, vidutinio amžiaus, aukščiausio išsilavinimo ir didžiausias pajamas gaunantys apklaustieji. Tai parodo, kad statybinių medžiagų pasirinkimas neretai priklauso nuo turimų žinių ir žmogaus išsilavinimo.
 

Net 46 proc. žmonių šilumos izoliaciją įvardijo kaip svarbiausią savybę, renkantis būstą, todėl analizuojant poveikį sveikatai, daugiausia dėmesio tyrime skirta būtent namų apšiltinimo medžiagoms. Didžiausią susirūpinimą gyventojai išsakė dėl stiklo vatos: 20 proc. respondentų nurodė manantys, kad ši medžiaga yra kenksminga sveikatai ir 49 proc. – kad stiklo vata žmogaus organizmui gali turėti neigiamos įtakos.
 
Klausiami apie tai, kokią grėsmę, jų nuomone, kelia akmens vata, gyventojai dažniausiai įvardijo alergijos pavojų (30 proc.), antroje vietoje – kosulį ir astmą (po 25 proc.). Stiklo vatos grėsmę sveikatai dažniau paminėjo vyrai ir mažesnių miestų, rajonų centrų gyventojai. Mažiausiai susirūpinimo gyventojams kėlė putų polistirenas – dėl jo kenksmingumo sveikatai baiminasi 12 proc. respondentų.
 
Visų medžiagų bijoti nereikia
„Mineralinė vata sudaryta iš neorganinės pluoštinės medžiagos, plaušelių surišimui naudojant mažą kiekį dervos, kuri gali būti gaminama naudojant formaldehidą – bekvapę medžiagą, galinčią sukelti galvos skausmą ar pykinimą. Tiesa, baimintis formaldehido poveikio nereikėtų – jis dervos gamybos metu praktiškai pilnai sureaguoja, o labai maži likutiniai jo kiekiai  išgaruoja per pirmąsias savaites po mineralinės vatos pagaminimo.

 
Kiek sudėtingiau yra su alergizuojančiu mineralinės vatos poveikiu – niežėjimą ir net alergiją gali sukelti šiurkštūs odos paviršių įbrėžiantys akmens vatos plaušai, todėl dirbant su medžiaga derėtų naudoti darbinius rūbus, pirštines ar net respiratorių“, – įspėja Vilniaus universiteto Polimerų chemijos katedros vedėjas, profesorius Ričardas Makuška.
 
Profesorius atkreipia dėmesį, kad mineralinės vatos sluoksniai turėtų būti uždengti tinku, plėvelėmis ar gipso kartono plokštėmis, nes po kurio laiko pluoštas ima dulkėti, todėl gali alergizuoti ar sukelti kitokį neigiamą poveikį. Prof. R.Makuškos teigimu, putų polistirenas yra visiškai saugi, nealergizuojanti ir kenksmingų teršalų neišskirianti medžiaga, kuri, net ir susidėvėjusi, nekelia pavojaus sveikatai.

 
Tarp kitko
Gyventojų nuomonės tyrimas buvo atliktas 2016 metų pradžioje, AB SKV užsakymu, siekiant išsiaiškinti, ar gyventojai domisi gyvenamo namo statybinėmis medžiagomis, bei išgirsti jų nuomonę dėl statybinių medžiagų grėsmės sveikatai. Tyrimo metu buvo apklausta 1011 respondentų nuo 18 iki 75 metų amžiaus. Rezultatai reprezentuoja šalies gyventojų nuomones ir vertinimus. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Dr. Tomas Lapinskas – apie naujas kardiologijos aukštumas

   Dr. Tomas Lapinskas – apie naujas kardiologijos aukštumas

   Kauno klinikos pirmosios Baltijos šalyse pasirašė mokslinio bendradarbiavimo sutartį su technologijų ir inovacijų mi...
   Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

   Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

   Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...

   Budinti vaistinė


   Vaistininkai skiepyti mokysis universitete

   Vaistininkai skiepyti mokysis universitete

   Šalies vaistininkams jau nuo kovo pirmos dienos bus leista skiepyti klientus. Tiesa, naujos atsakomybės galės imtis ne visi...
   Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

   Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

   Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...

   Sveika šeima


   Po pandemijos – cukrinio diabeto šuolis?

   Gydytojai endokrinologai baiminasi, kad pandemija pagausins ir taip neretas pacientų, sergančių cukriniu diabetu, gretas. Ypač nerimaujama dėl karantino metu augančių užleistų ligos atvejų, kas gali sukelti itin sunkias komplikacijas.

   Sveikatos horoskopas


   Gruodžio 14-20 d.

   Avi­nas
   Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Kai išeina „eterio milžinai“

   Kai prieš 11 metų šis amerikietis vedė paskutinę „Larry King Live“ laidoje prezidentas Barakas Obama pavadino jį „vienu iš eterio milžinų“. Larry Kingas (1933-2021) toks buvo. Nesvarbu, ar kalbėjosi su JAV prezidentu, užsienio lyderiu, garsenybe, skandalų kamuojamu asmeniu arba bet kuriuo ...

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Informacijos disbalansas
   Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
   Ketsuekigata nani gata?
   Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
   Tema ir būsimos potemės
   Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

   Naujas numeris

   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica