Bėgti iš kūno kultūros pamokų bus nebemadinga

Evelina Machova
2017-12-07
„Vyriausybės programos įgyvendinimo plane įvardintas prioritetinis darbas, kuriuo planuojamas gyventojų sveikos gyvensenos ugdymo sistemos keitimas, orientuojantis į sveikatinimą „nuo darželio“. Tai - esminis sveikatos sistemos tikslas, nes juo numatoma „dėti pagrindus“ sveikesnei, labiau motyvuotai bei informuotai kartai“, - sako Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) prie Sveikatos apsaugos ministerijos Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė.
Bėgti iš kūno kultūros pamokų bus nebemadinga
Visuomenės sveikatos biurų specialistams, mat jie turi galimybę bendrauti su jaunuoliais bei juos įkvėpti užsiimti aktyvia fizine veikla, yra svarbu sužinoti priežastis, kodėl vieni paaugliai yra fiziškai aktyvūs, o kiti – ne. Tik žinant, kas motyvuoja paauglius, galima paskatinti požiūrio pasikeitimą.

Ieško sprendimų
Anot R.Lingienės, darželinukai ir pradinių klasių mokinių fizinis aktyvumas dažnai neorganizuotas, žaidimo forma išreikštas lakstymas. Tačiau vaikui augant, ne vieni tėvai ir mokytojai pastebi, kad fizinio aktyvumo lygis drastiškai smunka. Ši tendencija išryškėja, kai vaikai tampa paaugliais. Kaip paskatinti paauglius būti fiziškai aktyvius? Kaip įkvėpti jaunuolius iškeisti laiką prie kompiuterio į užsiėmimus kieme su draugais? Į šiuos klausimus, suvieniję jėgas ir pasitelkę daugiau nei penkis tūkstančius Vilniaus apskrities 7, 9, 11 klasių jaunuolių iš 92 mokyklų, bandys atsakyti NVSC Vilniaus departamento ir Vilniaus apskrities sveikatos biurų specialistai.

 
Departamento vadovė sako, kad svarbiausia sužinoti vaikų nuomonę apie jų motyvaciją. Kuriant šį tyrimą, pastebėta, kad ne viena ankstesnė vaikų ir jaunuolių apklausa praleisdavo svarbiausią klausimą: kodėl? Visuomenės sveikatos biurų specialistams, mat jie turi galimybę bendrauti su jaunuoliais bei juos įkvėpti užsiimti aktyvia fizine veikla, yra svarbu sužinoti priežastis, kodėl vieni paaugliai yra fiziškai aktyvūs, o kiti – ne. Tik žinant, kas motyvuoja paauglius, galima paskatinti požiūrio pasikeitimą. Parengto klausimyno dalis yra skirta būtent šiems dalykams nustatyti.
 

„Lietuvoje, matant paskutines mitybos ir vaikų laisvalaikio praleidimo tendencijas, akivaizdu, kad nutukimo problema greitai taps opia piktžaizde, jei nesuskubsime vaikams bei paaugliams parodyti alternatyvų ir šiek tiek daugiau rūpesčio“, - sako Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė.

 
Kas motyvuoja ir kas atgraso?
Kas atgraso sportuoti? Ar sulūžę krepšinio lankai? Ar senos sporto salės grindys? Ar persirengimui skirtų patalpų trūkumas? O gal tiesiog natūralu, kad vaikai pritingi? R.Lingienė prisimena, kad pasitarimų metu, dalinantis įžvalgomis apie moksleivių fizinio aktyvumo problemą, ne vienas visuomenės sveikatos biurų specialistas paminėjo, kad nemažai vaikų skundžiasi būtent sportavimui skirta aplinka. NVSC tiesioginė veikla yra teritorijų planavimo ir mokyklų aplinkos priežiūra. Departamento specialistai viliasi, kad apklausų metu moksleiviai išsakys savo nuomonę apie aplinką (tiek mokyklos, tiek gyvenamąją), kurioje jiems tenka užsiimti aktyvia fizine veikla. Todėl būtina išsamiai įvertinti mokyklų oro taršą, kad būtų įsitikinta, ar užtikrinama palanki oro kokybė.
 

Pasaulio sveikatos organizacija pastebi, kad geriausiai praktikoje veikiančios programos yra tos, kurios paremtos vaikų kasdienio gyvenimo supratimu, o ne tos, kuriomis eksperimentuojama, bandant vaikams pasiūlyti vienadienius užsiėmimus. Parengtas klausimynas visiškai atitinka naujausią fizinio aktyvumo skatinimo strategiją ir rekomendacijas. R.Lingienė pastebi, kad paauglius dažniausiai motyvuoja bendraamžiai, todėl „iš viršaus“ nuleidžiamos programos, kurios neatsižvelgia į jų poreikius, nėra įdomios ar įkvepiančios. Tam, kad pakankamas fizinis aktyvumas taptų socialine norma ir kasdienio gyvenimo dalimi, būtina sukurti jaunuolių, skatinančių vieni kitus sportuoti, grupes. O mokyklų, savivaldybių ir kitų institucijų įsikišimas būtų skatinamasis, o ne diktuojamasis.
 
Siekis užtikrinti sąlygas
Atsižvelgus į jaunuolių poreikius ir užtikrinus tinkamas sąlygas, tikimasi padidinti mokinių, žinančių apie fizinio aktyvumo svarbą, mažiausiai 60 min. per dieną fiziškai aktyviai sportuojančių, per pastarąsias 7 dienas į mokyklą atvykstančių pėsčiomis ar dviračiu, patenkintų mokyklos aplinka, fizinio aktyvumo sąlygomis gyvenamoje aplinkoje, dviračių, pėsčiųjų takais, fiziniam aktyvui skirtomis viešosiomis vietomis, skaičių. 
 
„Vaikų ir paauglių nutukimo problema Vakarų valstybėse kelia didelį susirūpinimą tiek Pasaulio sveikatos organizacijai, tiek tų šalių politikams, tėvams ir, žinoma, patiems vaikams. Lietuvoje, matant paskutines mitybos ir vaikų laisvalaikio praleidimo tendencijas, akivaizdu, kad nutukimo problema greitai taps opia piktžaizde, jei nesuskubsime vaikams bei paaugliams parodyti alternatyvų ir šiek tiek daugiau rūpesčio. Šios programos ilgalaikis tikslas yra mažini vaikų, turinčių antsvorį ar nutukimą, skaičių“, – sako R.Lingienė.
 
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytoja infektologė Elžbieta Matulytė (31 m.) su koronavirusu susidūrė ne tik pi...
  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Pasislėpusi liga. Taip dauginę mielomą apibūdina trečius metus su ja gyvenanti šiaulietė Irma (51 m.). Kraujo vėžys atėmė i...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Abortas - trumpalaikis palengvėjimas

  Nėštumo nutraukimas – jautri tema. Ir nors abortai mūsų šalyje nėra draudžiami, dalies žmonių akyse prilyginami žmogžudystei. Klinikinės psichologės Mildos Lukašonokienės teigimu, jį turėjusios moterys susiduria ne tik su fizinėmis pasekmėmis, tačiau ir su psichologinėmis.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Izraelio vakcinacija: palestiniečiai „ant ledo“

  Dar praėjusių metų gruodžio 19-ąją per televiziją gyvai transliuota Izraelio ministro pirmininko Benjamin Netanyahu vakcinacija nuo koronaviruso davė startą beveik visuotinam vakcinavimui. Per dvi savaites išganingos vakcinos sulaukė apie 12 proc. Izraelio gyventojų ir šalis pagarsėjo kaip viena greičiausiai vakcinuojan...

  Komentarai


  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica