Švilpuko diena

Jolanta Babiliūtė
2015-04-16
Šią savaitę medicinos studentai akcijoje „Geriausia padėka gydytojui - Jūsų šypsena“ kovoja su korupcija. Tai tęsiasi nuo 2011-ųjų. Tuomet Vyriausybė pasibaisėjo sociologiniais tyrimais, kad net penkiolika procentų žmonių prisipažino davę kyšį medikams. Buvo nuspręsta imtis priemonių ir šį skaičių sumažinti.

„Mes galvojame, kaip jums padėti ir padaryti sveiku žmogumi“, - besiblaškančiam pacientui garsiai skelbia Hipokrato priesaiką skaitantys, lankstinukus dalijantys ir ant gydytojų kabinetų lipdukus su geltonu besišypsančiu pagranduku klijuojantys entuziastai. Akcijos globotinis tik galvą į visas puses linkčioja. Ačiū. Kad pasisekė pastatyti automobilį prie didžiosios ligoninės. Ačiū. Galų gale atėjo eilė pas specialistą. Ačiū. Tris kartus. Rado vietos reabilitacijai.
 
Penkios šypsenos. Nepasididžiavo, pakuždėjo vaisto pavadinimą, o ne tik veikliąją medžiagą. Nes tik gydytojas žino, ko reikia vienetiniam organizmui ir nepakartojamai ligai su unikaliais simptomais. Triskart valio, atsiprašau - ačiū vaistininkei, kuri ištarė tokią kainą, nuo kurios nesusuko vidurių. Dar visa virtinė šypsenėlių. Dėl viso pikto. Ateičiai. Jeigu reikės gulti į ligoninę...

 
Kai praeis keleri metai, dabartiniai medicinos studentai subręs kitoms akcijoms. Pavyzdžiui, „Prieš guldamas į ligoninę pagalvok - ar tau tikrai to reikia?“ Iniciatorius jau yra. Praėjusią savaitę Seime mintį pasiūlė laikinasis Valstybinės ligonių kasos vadovas Gintaras Kacevičius. „Pas mus, lyginant su kitomis ES šalimis, vyrauja bloga tradicija, - širdgėlą liejo valdininkas, - ligoniai per dažnai guldomi į stacionarą.“ Anot jo, savivaldybėse, kuriose nėra ligoninių, geriau išnaudojamos kitos galimybės, todėl ten ligoniai neguldomi į stacionarą, kuris kai kurioms ligoninėms yra tapęs išgyvenimo šaltiniu(!?) Rajoninių ligoninių asociacijos prezidentas, Pakruojo ligoninės vadovas Vygantas Sudaris trauko pečiais.
 
Jo gydymo įstaigoje dvidešimt procentų pacientų - ne pakruojiečiai. Aplinkinių rajonų gyventojai atrado patrauklią ligoninę ir nieko nenori girdėti apie geriausius ES pavyzdžius. Jie moka mokesčius ir renkasi gydymo įstaigą. Jeigu kiekvieno balsas būtų toks pats svarbus kaip per rinkimus, kuomet taip saldžiai giedama apie regioninę politiką, Valstybinė ligonių kasa nebūtų tiek metų sustingusi įšale. Vadovai - teismuose ir skandaluose, laikinai einantys, taigi, mažai išmanantys ir ką galintys.  
 
Jaunasis medike, turi žinoti, kad jeigu daugiau dirbsi, dar ne faktas, kad atlyginimas nuo to priklausys. Gali atsitikti taip, jog būsi su savo nepelningu skyriumi našta visai gydymo įstaigai. Technologijos, vaistai, laboratoriniai tyrimai ir t.t. brangs, o atlyginimai kils švilpuko principu. Nei iš šio, nei iš to ir ne po daug. Ypač dėl atlyginimų skirstytojus puola Alzheimeris. Pamiršta ES. Užtat aiškiai prisimenamos gydymo įstaigos, kurių rūsiuose įrengtos pinigų spausdinimo mašinos. Švilpuku duoda komandą, kupiūros taip ir plaukia. Svarbu stebėti, kad per daug neprispausdintų. Sirgti reikia kaip išsivysčiusiose šalyse, gydyti - taip pat. Vienas skirtumas - už atsilikusių šalių algelę.
 

Kitą mėnesį Druskininkuose vykstančiame gydymo įstaigų vadovų susibūrime Valstybinės ligonių kasos, kad ir laikinai einantis pareigas direktorius, vėl pieš rožinius vaizdus apie pagerėjusią situaciją sveikatos sektoriuje. Jis vėl nieko nepasakys apie perspektyvas. Todėl, jaunasis drauge, sveikatos sistemoje reikia labai gerai pagalvoti, kur yra tikroji karjera ir ar visur entuziazmas - teigiamas dalykas.
 
Galbūt jau dalyvauji akcijoje „Po galais. Ką aš čia veikiu?“ Paklauskit, slaugytojų, kurios jau seniai TEN ir nesiruošia grįžti. Tiesa, prisimena buvusį darbą. Bet tik kaip pirmą pirktą mašiną. Graudžiai, su šypsena, tačiau važinėti tokia jau nebeišeitų. TEN keliskart didesnis atlyginimas ir pagarba profesijai.
Užtat mes turim unikalų reiškinį – lėtinę sveikatos pertvarkos pertvarką. SAM čia rekordininkė. Per metus jau antra reorganizacija. Tarsi nuo to kas keistųsi.
 
Panašu, kad pagaliau pakels slaugytojoms algas. Įvardintas skaičius. Nuo dvidešimt septynių iki penkiasdešimt keturių eurų. Nors politikai ir valdžia mėgsta aiškinti, kad gyvenimas gerėja, mes matome - jis brangsta. Taigi taip iškilmingai žadamas priedas iš esmės nieko nepakeis. Dėl pagarbos profesijai - taip pat liūdnos mišios. Slaugytojoms Lietuvoje jos trūksta. Sako tiesiai šviesiai: mūsų darbas nevertinamas, esame tarnaičių vietoje.
 
Tik ką kilo erzelis dėl Nusipelniusio Lietuvos sveikatos darbuotojo vardo suteikimo. Retai būna, kad skaitytojai taip piktintųsi įsakymo, kuris išėjo dar 2004 metais, pakeitimu. Pataisymas nedidelis - be jungtuko trys žodžiai. IŠSKYRUS GYDYTOJUS IR SLAUGYTOJUS. Asmens, visuomenės sveikatos priežiūros specialistai, organizatoriai, farmacijos specialistai - tinka. Pagrindiniai profesijos žmonės - ne. Ir nereikia. Vos tik pradedi įsivaizduoti, kad Vašingtone ką nors apdovanoja nusipelniusio Amerikos sveikatos darbuotojo vardu, iškart viskas stoja į savo vietas. Kam neaišku, tas ir per vestuves greičiausiai rėks: „Saldu!“ ir dar reikalaus, kad dauguma pritartų. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica