Sveiki, mielieji „Lietuvos sveikatos“ skaitytojai,

Jolanta Babiliūtė
2020-12-23
Nepaisant nieko, kalendoriaus lapeliai su pedantišku tikslumu artina dar vienų, 2020 metų, pabaigą. Keistų, chaotiškų, tokių, kurie mums įsirėš visam gyvenimui. Dabar dar per anksti įvertinti tai, ką pasaulis ir Lietuva – mažutė jo dalis – patiria.
Sveiki, mielieji „Lietuvos sveikatos“ skaitytojai,

Šiandienos paveikslas - Kalėdų eglės ir per dvidešimtmetį ryškiausiai šovusi mirtingumo kreivė. Netenkame daugiau nei tūkstančio kas savaitę. Kreivė kyla, nepaisydama regionų ar kur kokio lygio ligoninės stovi.
Mes nebeturime nuotraukų, kur žmonės entuziastingai dėkoja medikams, o šie šluostosi dėkingumo ašaras. Didvyriškumas tirpo sulig Aurelijaus Verygos bandymais daryti jam suprantamą tvarką, kuri tik kėlė dar didesnį chaosą. Rudeniop jau rašėme apie rinkimus ir skaičiavome pažadus. Prieš tai buvo keistas atostogų metas, po kurio šalies psichinė sveikata ryškiai sušlubavo.
 
Pavasarį dar rašėm apie „švarias“ ligonines, rudenį tokių nebeliko. Pavasarį žmonės plūdosi, kad negali patekti į poliklinikas. Rudenį į jas jau neina. Kenčia namuose, kol greitoji išveš. Arba tyliai miršta. Naujadaras – perteklinis mirtingumas – tampa įprastu žodžių junginiu. Prevencinės programos, tyrimai, kurių be kontakto neatliksi, ir toliau tyliai snaudžia kamputyje. Šeimos gydytojai, petuku prie ausies telefonus prispaudę, keikdami e.sveikatą, spaudo kompiuterių klavišus. Arba ranka pildo popierius, kurių krūvas siunčia išradingi valdininkai.

 
A.Verygos spaudos konferencijos ilgėjo, klausytojų retėjo. Charizma pasislėpė po skrybėlės bryliais. „Lietuvos sveikata“ redkolegijoje nusprendė nedalyvauti ir nekomentuoti. Skaitytojai, nuojauta sako, lengviau atsipūtė. Vandens pilstymo seansai baigėsi.
Trečiadienį, kai naujasis sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys buvo paskirtas ekstremaliosios situacijos operacijų vadovu, premjerė Ingrida Šimonytė pažadėjo, kad keis komunikaciją. Panašu, kad taip, nes operacijų vadovui teks viso techninio srauto sprendimai, o į operacijų centrą deleguoti ministerijų kancleriai, viceministrai, Valstybės saugumo departamento direktoriai ir t.t. Kiekvienas turės pareigą prieiti prie mikrofono ir aiškinti tai, ką iš tiesų supranta ir siūlo.
 
Laukiam premjerės inicijuotos sveikatos ekspertų tarybos narių sąrašo. Epidemiologų badas, vietoje jų ateina įvairių specialybių žmonės. Skirtingų požiūrių, tikslų, na, nevyniosiu į vatą, ir reputacijų ar noro išsaugoti klibančią kėdę.
A.Dulkiui lengvos pradžios niekas nepažadėjo. Prezidentas Gitanas Nausėda jau liepė patarėjams prie SAM durų ministrui padėti geležines klumpes. Įsispyręs į jas ir viduryje nakties pažadintas turės pasakyti, kaip veikia sveikatos apsaugos sistema, kokios yra SAM pavaldžios įstaigos, kokie planai ir idėjos dėl vaistų kompensavimo tvarkos. Ir jeigu, iškalus atmintinę, vis tiek dirbti nesiseks, prezidentas sako ilgai nelauksiąs – sprendimai bus priimti labai greitai.
Panašu, kad ministro dar laukia ir vidinė kova, kurio viršininko klausyti. Nes jeigu viena ausis bus atsukta į Prezidentūrą, kita – į Vyriausybę, o kaklas įstrigs Seime – galvai šakės.
 

O kur dar bangas kelianti medikų bendruomenė? Jos kantrybė kliedesius primenantiems nurodymams turi labai susiaurėjusias ribas. Per ilgai ankstesnysis SAM viršininkas visą energiją eikvojo visuomenei drausminti draudimų būdu. Nors sistema išsiderino visiškai, prošvaisčių yra. Pirmą kartą Vyriausybės programoje neradau įgrisusio žodžio „reforma“. Žadami evoliuciniai pokyčiai. Daugiau laisvių ir teisių savivaldybėms, dėmesio kvalifikacijai ir apmokėjimui už tuos kursus, kurių iš tiesų specialistui norisi. Koks gaisras bebūtų, kvalifikuoto personalo klausimas yra valstybinės reikšmės dalykas. Programoje pažadėta suskaičiuoti, kiek kokių specialistų mums reikia. Įkišiu trigrašį. Tai jau bandyta. Beveik visų vyriausybių, bet nė vienai nepasisekė. Štai šiandien verkiant reikia epidemiologų, infektologų, visuomenės sveikatos specialistų. Bet kai vėl grįšime į normalų gyvenimą, ar toks didelis kiekis turės darbo?
 
Atvira neužsitraukianti pelkė – įkainiai už paslaugas iš PSDF biudžeto. Kai tokia sistema DRG buvo įvesta, paslaugų buvo daug kartų mažiau, o šiandien jos kitokios, suskaidytos. Ieškokim Saliamono arba keiskim požiūrį, skaičiavimo modelį. Kad visiems viskas būtų aišku.
Šie klausimai - jokia naujiena gal tik viceministrei Danguolei Jankauskienei. Nes ji vienintelė SAM vadovybėje medikė, kuriai, be to, visada buvo įdomi sveikatos priežiūros problematika, jos strategavimas.

 
Ne šiaip sau medikų bendruomenė juda. Užaugo jaunimas, kuriam pirštu ar pareigomis burnos neužkiši. Sekame juos ir palaikome. Avinėlių tylėjimas atneša pačių baisiausių padarinių, kuriuos geriausiai žino totalitarinių valstybių gyventojai. Arba tie, kurie prisimena sovietmetį.
Gyvybiškai svarbu rūpintis šiandienos reikalais, bet svarbu nepamiršti rytojaus. Gerbti, telkti, o ne žeminti ir iš aukšto auklėti.  
 
Pagaliau užkurti sveikatos sistemos variklį, kad ratai pradėtų suktis, o vairuotojai ir keleiviai jaustųsi saugūs ir kiek įmanoma patenkinti.
Švęskime didžiąsias metų šventes kitaip. Tegul dvi ar netgi viena šampano taurė vaizdo skambučiu skambiai susidaužia su daug daug kitų. Jas rankose ekrane tikrai laikys mano artimieji, kaimynai, bendradarbiai, skaitytojai, feisbuko ir instagramo sekėjai. Pagaliau visi, nes kas kitais metais nenorėtų dar daugiau vilties, sėkmės ir pagaliau normalios gyvenimo tėkmės.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...
  Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

  Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

  Energija, laimė, naujų idėjų pliūpsnis po kurio ateina dirglumas, kaltė ir visiška apatija – su tokiomis nuotaikų kai...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Intuityvus valgymas – svorio nuo... smegenų metimo programa

  Kalbėti apie valgymo sutrikimus žmonėms sunku, net jaučiama gėda. Juk, regis, visi tai turime mokėti. Tačiau intuityvaus valgymo konsultantė, tinklaraščio taikasumaistu.lt autorė Ingrida Augutė tikina, kad nieko gėdingo nėra. Tokius sunkumus patiriančiųjų yra daug ir ragina apie tai kalbėti su aplinkiniais, specialistais. Nes ...

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  „Wuhano dienoraščių“ autorė: valdžia mane vertina kaip priešą

  Kinų autorė Fang Fang (pasiturinčių intelektualų šeimoje gimusios rašytojos tikrasis vardas yra Wang Fung) susidūrė su šiurkščia valdžios reakcija dėl publikuotų dienoraščių, kuriuose buvo aprašytas gyvenimas Wuhane ankstyvomis koronaviruso protrūkio dienomis. Tačiau moteris laikosi savo ir t...

  Komentarai


  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica