Pabandom iš naujo?

Jolanta Babiliūtė
2021-07-08
Skylėtą ir vietomis papuvusį sveikatos sistemos tinklą ėmėsi lopyti naujoji SAM valdžia. Kaip ir prieš tai buvusios. Nes kiekvienuose rinkimuose metamas tas pats apčiupinėtas koziris. Žadama, kad pagaliau įvyks DIDŽIOJI REFORMA, kuri padės kiekvienam šalies balsuotojui gauti tinkamą ir gerą sveikatos apsaugą.
Pabandom iš naujo?

Na, ir prasideda nubrūžinti lovų skaičiavimai. Jų ryškiai per daug. Galim išnešt į koridorių, šaiposi administratoriai. Įstatymų kūrėjai visada pluša nuoširdžiai. Tačiau rezultatas iki šiol apgailėtinas – verdančio puodo garas. Išsijungia valdžia, ir dangtis vėl pridengia regionų bėdas, medikų trūkumą, lietuviško PSDF finansavimo ypatumus, paslaugų disbalansą. Ir didėjantį pacientų pyktį. Visi žino, kad reikia kažką darryyyt. Pradedam naują reformą.
 

Trečiadienį Seimo Sveikatos reikalų komitetui pirmą kartą projektą pristatė sveikatos apsaugos viceministrė Danguolė Jankauskienė. Ji – patyrusi, sveikatos sistemoje sava, dirbusi dar prie nepriklausomybę iškovojusios Lietuvos sveikatos apsaugos sistemos kūrimosi ištakų. Ironiška, bet tada įkurtas Sveikatos apsaugos reformų biuras (SARB) bent jau pavadinimu gyvas kaip amžinoji ugnis ant kareivio kapo.
 
Kas pasikeitė, siūlant naujausią reformos projektą savivaldybėms pavaldžioms sveikatos įstaigoms? Nauja tai, kad minimaliai lozungų, kirviu iškapotų beapeliacinių paragrafų. Smagiai nuteikia, kad prieš derantis stiprioji pusė pasirūpino pinigais. Pertvarkai numatomi 268 milijonai iš Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo plano ir 530 milijonų Europos Sąjungos investicijų. Žadama prie dirbančių darbo grupių prijungti dar daugiau. Kad būtų surasti labiausiai priimtini variantai.
 
Pirmą kartą pačioms gydymo įstaigoms leista rinktis net iš keturių modelių. Dirbti kaip seniau, į steigėjus šalia savivaldybių priimti Sveikatos apsaugos ministeriją. Mažos ligoninės gali jungtis su PSPC ar psichikos sveikatos centrais.
 
Erzelis neabejotinai kils. Silpnesni pasijus ėriukais, kiti – vilkais, kuriuos laikmetis atvijo per sausrą prie tos pačios upės. Abi pusės aiškinsis, kas kieno vandenį geria. Pritrūko parako sustiprinti ir bent jau pastrateguoti platų tretinio lygio spektrą Vakarų Lietuvai. Pasiteisinimas, kad nėra pinigų, keistokas. Tikiu, kad ne visi planai viešinami. Užtat ir sulaukiama staigių sprendimų, revoliucijų, kurios baigiasi labai lietuviškai – skandalais.
 
Klausimų kyla dėl greitosios pagalbos, visuomenės sveikatos įstaigų. Bent jau matant pirmą pristatymą. Nesakyčiau, kad blynas prisvilo. O kaip bus – ateitis parodys. Laukti neilgai.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Krūties vėžio pacientų forume – apie profilaktikos svarbą

  Krūties vėžio pacientų forume – apie profilaktikos svarbą

  Praėjusią savaitę Nacionaliniame vėžio institute (NVI) įvyko Krūties vėžio dienai skirtas pacientų forumas. Ir, nors iš esm...
  Galvojo, kad širdis, pasirodo – depresija?

  Galvojo, kad širdis, pasirodo – depresija?

  Vilniaus rajone gyvenanti Algimanta prieš trejus metus pradėjo nesuvokti, kas su ja vyksta. Moterį pradėjo kamuoti kardiolo...

  Budinti vaistinė


  Sveikatos apsaugos viceministrė: nuotolinės vaistinės – nuo pavasario

  Sveikatos apsaugos viceministrė: nuotolinės vaistinės – nuo pavasario

  Nuotolinės vaistinės, kuriose būtų galima įsigyti receptinių, kompensuojamų vaistų, galėtų pradėti veikti kitų metų pavasarį, sako...
  Greitieji COVID-19 antigenų testai: kaip juos atlikti ir ką daryti gavus rezultatą?

  Greitieji COVID-19 antigenų testai: kaip juos atlikti ir ką daryti gavus rezultatą?

  Pastaruoju metu Lietuvoje auga sergamumas ir peršalimo ligomis, ir COVID-19. Gyventojai, norėdami greitai įsitikinti, ar ne...

  Sveika šeima


  Vitaminas D lietuviškai žiemai

  Apie vitaminą D kalbama pastaruoju metu išties nemažai ir dauguma tautiečių numano, kad greičiausiai jo trūksta. Juk žmogaus organizmas vitaminą D sukuria veikiamas saulės spindulių, tačiau žiemą, o ir rudens pabaigoje bei pavasario pradžioje, saulutė mus savo spinduliais džiugina ne per dažniausiai.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Indija skęsta šiukšlėse

  Remiantis prieš dešimtmetį atliktu Indijos taršos reguliuotojo tyrimu, sąvartynų šiukšlių gaisrai į miesto orą išskyrė 11 proc. visų kietųjų dalelių, kurios yra pagrindinė miesto oro taršos priežastis. Delyje įsikūrusio mokslinių tyrimų centro (CSE) pernai metų duomenimis, šalyje yra 3159 sąvartynai, kuriuose – 800 mln. tonų š...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Gatvės bomžai
  Palmira Rudalevičienė Gatvės bomžai
  Kodėl stintos kvepia agurkais?
  Henrikas Vaitiekūnas Kodėl stintos kvepia agurkais?
  Dėkoju, kad turėję akistatą su šia liga, netylite
  Bronis Ropė Dėkoju, kad turėję akistatą su šia liga, netylite

  Naujas numeris  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica