Pabandom iš naujo?

Jolanta Babiliūtė
2021-07-08
Skylėtą ir vietomis papuvusį sveikatos sistemos tinklą ėmėsi lopyti naujoji SAM valdžia. Kaip ir prieš tai buvusios. Nes kiekvienuose rinkimuose metamas tas pats apčiupinėtas koziris. Žadama, kad pagaliau įvyks DIDŽIOJI REFORMA, kuri padės kiekvienam šalies balsuotojui gauti tinkamą ir gerą sveikatos apsaugą.
Pabandom iš naujo?

Na, ir prasideda nubrūžinti lovų skaičiavimai. Jų ryškiai per daug. Galim išnešt į koridorių, šaiposi administratoriai. Įstatymų kūrėjai visada pluša nuoširdžiai. Tačiau rezultatas iki šiol apgailėtinas – verdančio puodo garas. Išsijungia valdžia, ir dangtis vėl pridengia regionų bėdas, medikų trūkumą, lietuviško PSDF finansavimo ypatumus, paslaugų disbalansą. Ir didėjantį pacientų pyktį. Visi žino, kad reikia kažką darryyyt. Pradedam naują reformą.
 

Trečiadienį Seimo Sveikatos reikalų komitetui pirmą kartą projektą pristatė sveikatos apsaugos viceministrė Danguolė Jankauskienė. Ji – patyrusi, sveikatos sistemoje sava, dirbusi dar prie nepriklausomybę iškovojusios Lietuvos sveikatos apsaugos sistemos kūrimosi ištakų. Ironiška, bet tada įkurtas Sveikatos apsaugos reformų biuras (SARB) bent jau pavadinimu gyvas kaip amžinoji ugnis ant kareivio kapo.
 
Kas pasikeitė, siūlant naujausią reformos projektą savivaldybėms pavaldžioms sveikatos įstaigoms? Nauja tai, kad minimaliai lozungų, kirviu iškapotų beapeliacinių paragrafų. Smagiai nuteikia, kad prieš derantis stiprioji pusė pasirūpino pinigais. Pertvarkai numatomi 268 milijonai iš Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo plano ir 530 milijonų Europos Sąjungos investicijų. Žadama prie dirbančių darbo grupių prijungti dar daugiau. Kad būtų surasti labiausiai priimtini variantai.
 
Pirmą kartą pačioms gydymo įstaigoms leista rinktis net iš keturių modelių. Dirbti kaip seniau, į steigėjus šalia savivaldybių priimti Sveikatos apsaugos ministeriją. Mažos ligoninės gali jungtis su PSPC ar psichikos sveikatos centrais.
 
Erzelis neabejotinai kils. Silpnesni pasijus ėriukais, kiti – vilkais, kuriuos laikmetis atvijo per sausrą prie tos pačios upės. Abi pusės aiškinsis, kas kieno vandenį geria. Pritrūko parako sustiprinti ir bent jau pastrateguoti platų tretinio lygio spektrą Vakarų Lietuvai. Pasiteisinimas, kad nėra pinigų, keistokas. Tikiu, kad ne visi planai viešinami. Užtat ir sulaukiama staigių sprendimų, revoliucijų, kurios baigiasi labai lietuviškai – skandalais.
 
Klausimų kyla dėl greitosios pagalbos, visuomenės sveikatos įstaigų. Bent jau matant pirmą pristatymą. Nesakyčiau, kad blynas prisvilo. O kaip bus – ateitis parodys. Laukti neilgai.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Nugalėjo cholesterolio baubą

  Nugalėjo cholesterolio baubą

  Šios istorijos nebūtų, jei penkiasdešimtmetis uteniškis Andrius nebūtų šiek tiek linkęs į hipochondrij...
  Danutė Baliūnienė: pacientus pažįstame iš balso

  Danutė Baliūnienė: pacientus pažįstame iš balso

  Gegužės pradžioje grįžo tradiciniai Nusipelniusio Lietuvos gydytojo apdovanojimai. Tarp garbės ženklu apdovanotųjų – V&scaro...

  Budinti vaistinė


  Ministerija skatins rinktis tik pigiausius vaistus

  Ministerija skatins rinktis tik pigiausius vaistus

  Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo keisti kompensuojamųjų vaistų kainodarą, kuria skatintų pacientus rinktis tik vaistus s...
  Kaukės nebėra privalomos, bet vaistininkai pataria neskubėti jų nusiimti

  Kaukės nebėra privalomos, bet vaistininkai pataria neskubėti jų nusiimti

  Nuo šiandien įsigaliojus tik rekomendacijai, o ne būtinybei viešose vietose dėvėti medicinines kaukes, vaistininkai ...

  Sveika šeima


  Socialinių tinklų magija

  Keli mygtukų paspaudimai ir žiūrėk, ekrane galima pamatyti širdžiai mielą veidą. Šiuolaikiniame pasaulyje, kai laiškai nuo vienos šalies iki kitos nekeliauja kelis mėnesius, galima santykius palaikyti per atstumą. Ir nors socialiniai tinklai įneša į kasdienį gyvenimą nemažai naudos, kartu gali ir pa...

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Moterų teisės vyrų politiniame žaidime

  Šiandien Jungtinės Amerikos Valstijos siūbuoja ant lyno, nuo kurio nukritus nukentės pusė šalies populiacijos. Penki šalies teisėjai, iš kurių net keturi vyrai, pareiškė, kad 1973 m. abortus legalizavęs „Roe v. Wade“ Aukščiausiojo teismo sprendimas tikėtina, kad bus panaikintas.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kenedis džiunglėse, Šekspyras Stokholme
  Henrikas Vaitiekūnas Kenedis džiunglėse, Šekspyras Stokholme
  Henrikas Vaitiekūnas Cigarečių istorijos
  Biocheminė meilė
  Henrikas Vaitiekūnas Biocheminė meilė

  Naujas numeris