Pamiršta žolelė. Arba kava „kitaip“

Henrikas Vaitiekūnas
2023-07-24
Be ilgų išvedžiojimų ar paslapčių: kalbame apie trūkažolę ir jos šaknis. Bet gali būti, kad technologijų eroje daugelis šito mėlynai žydinčio žolyno jau ir nebeatpažįsta. Tad įvardijame: tai – cikorija. Kadaise – blogaisiais laikais – masiškai gėrėme cikorijos kavą (arba kavą su cikorija). Paskui gyvenimas pagerėjo, gavome ne vieną rūšį tikros kavos ir produktą „nurašėme“. Bet istorija ir praktika rodo: paskubėta.
Pamiršta žolelė. Arba kava „kitaip“

Kaip kavos pakaitalas cikorija vartota nuo 19 a. Dėl kavamedžių nederliaus. Iki tol gėręs tikrąją kavą, jos paragavo ir Napoleonas. Patiko, pavadino jis cikoriją „prūsiškąja kava“. Nes prūsų palikuonys cikorijos niekada nebuvo atsisakę ir gėrė, paskanindami skrudintais rugiais ar džiovintais burokėliais. Kad cikorija ne tik skani, bet ir sveika, rodo patyrimai. Daugely šalių buvo perimta Afganistano patirtis: ten cikorijos šaknimis gydė maliariją. O Bosnijoje ir Hercegovinoje žiedais bei šaknimis iki šiol lengvina pagirias. Ant trūkažolės naudų riebų tašką uždėjo vokiečiai: 2020-aisiais cikoriją jie paskelbė metų vaistiniu augalu. Bet gi norite žinoti, kuo ji dar naudinga?
 
Leidinys „Musculoskeletal Diskorders“ rašo, kad cikorijos šaknis turi stiprių priešuždegiminių savybių ir net 30 procentų lengvina artrito skausmus.
Tiems, kurių organizmuose kalcio trūksta: šimte gramų cikorijos kalcio yra tik 40 mg, tačiau, jei vartosite kartu su pienu, pastarasis padės „paimti“ visą kalcį.
Vyrams: cikorija gerina urogenitalinės sistemos veiklą – kraujotaką prostatos liaukoje. T.y. teigiamai veikia potenciją.
 

Moterims: cikorija jaunina. Turi vitaminų ir mineralų kompleksą, kuris padeda atkurti kolageno skaidulas ir išlaikyti odos tonusą, gydo egzemą.
Panašių patirčių dešimtys. Jei sudomino, rasite. O mes atskirą pastraipėlę norime skirti diabeto kamuojamiems.
 
Viena veikliųjų cikorijos medžiagų yra inulinas. (Nepainioti su insulinu: insulinas yra hormonas, o inulinas – specialios rūšies dietinės skaidulos. Deja, kai kuriuose sveikatinimo straipsniuose ši rimta korektūros klaida padaryta). Inulinas mūsų kūneliuose mažina gliukozę ir reguliuoja cholesterolį. Ir ne tik. Inulinai naudingi širdžiai, gerina mineralų absorbciją ir kaulų sveikatą, užkerta kelią žarnyno ligoms.
 
Bet gi tai taip akademiška ir neįdomu! Ir žinau, kad laukiate nesulaukiate žinių apie cikorijos kavą. Dar sekundėlę! Bet – nenuobodžiaujant! Kam dar ši žolelė tinka?
Neįtikėtina: gudriosios šeimininkės cikorijos tirščiais „atšviežina“ tamsaus atspalvio kilimus. Ir... valo tarą, kurioje laikė aliejų. Teigiama, kad kai kurios įsigudrina tirpalu ir  rusvą parketą atnaujinti.
Sodininkams. Sumaišius cikorijos tirščius su žeme, paspartinamas sėklų dygimas, o cikorijos pasta, atskiesta vandeniu, išvalo varį ir bronzą.
 
Pensininkams ir jaunimui: cikorijos tirpalas gerai maskuoja žilus plaukus. Vengiantiems odos vėžio padeda įdegti (losjonas su cikorija).
Konditerėms. Koncentratu pataria sulaistyti tiramiso desertą, kavos tortus ir ruošti ledus.
Ir cikorija yra... laikrodis. Nors žolelė težydi vieną dieną, gyvenimą visuomet baigia tą pačią valandą – tarp 17-18 valandos. Susiskleidžia.
Dabar blogosios cikorijos savybės. Kam vartoti negalima.

 
Prieštaringiausi patarimai – besilaukiančioms ponioms. Vieni šaltiniai joms pataria cikorijos dalis vartoti ir cikorijų kavą gerti, kiti – kategoriškai prieš. (Teigia, kad gali sukelti kraujavimą). Teks tartis su daktarais.
O užmiršti šį rašinį ir patarimus teks sergantiesiems venų varikoze, hemorojumi bei akmenlige. Ir, reikia žinoti, cikorija yra alergenas, galintis sukelti dilgčiojimą burnoje. Kalbama, kad ilgalaikis cikorijos vartojimas gali neigiamai paveikti akies tinklainę. Bet mokslinio tokių faktų patvirtinimo nėra.
 
Cikorijų – kaip ir kavos rūšių – yra įvairiausių. Tik tai – ne biologinė įvairovė, o paruošimo būdai. Granuliuotos ir tirpios cikorijos neturi to neigiamo atspalvio, kaip granuliuota ar tirpi kava. Bet galite rinktis išskirtinę rūšį – liofilizuotas. (Produktas išdžiovintas šaltyje esančiame vakuume: vanduo iš jo išgaruoja, taip ir nevirtęs skysčiu). Taip išsaugoma kokybė. Na, o dabar jau – apie kavą. Cikorijų kavą.
 
Ne kiekvienas drįs pripažinti, kad nuo pupelių kavos jau tapo priklausomas. Kai kas tuo net didžiuojasi. O kai kas – alternatyvų ieško. Kodėl vieną turėtume pakeisti kita? Todėl, kad cikorija – sveikiau. Anądien pilietis iš Lietuvos, dalyvavęs Naujojo Orleano muzikavimuose, atsinešė pakuotę „nepakartojamos Orleano kavos“. Ir buvo nustebęs, kai etiketėje išskaičiau, kad jo „arabikoje“ net 33 procentai cikorijos. Gėrėm gurmaniškai. O diskusija ir šį rašinį inspiravo. Toliau – citatos be komentarų. Iš leidinių. Pritarti ar ne – jūsų teisė.

 
„Kai meilė kavai virsta patologiniu potraukiu, naudingiau gėrimą gaminti iš trūkažolių, pridedant trečdalį kavos. Taip ir aromatą išsaugojate, ir neapkraunate nervų sistemos bei širdies...“
„Kai lyginsite cikoriją ir kavą, pajusite, kad cikorija – kiek rūgštesnė. Granuliuotas produktas – stipresnis. Mažina stresą, nesukeldamas nemigos...“
 
„Klasikinis gėrimo receptas: žaliava supilama į šaltą vandenį ir kaitinama iki virimo. Po to daugelis filtruoja ir... saldina. Tačiau saldinti nepatartina, nes cikorija ir taip turi saldoką skonį. Idealus gėrimas diabetikams...“. (Bėdos dėl saldumynų neturintiems LT žmonėms dietologė Vaida Kurpienė siūlo cikorijų kavą pasisaldinti agavos sirupu).
 
Namų gamybai ekspertai siūlo naudoti džiovintas ir maltas cikorijos šaknis. Bet gi žinau: nei patys malsim, nei kitiems tai daryti siūlysim. Nusipirksim. O jei esate kulinaras eksperimentatorius, parduotuvėse rasite ir skrudintų šaknų (gabalėliais ar granulėmis), ir skystą koncentratą, ir miltelius.
 
Bet. Pavadinimas įpareigoja net tik cikoriją jums pasiūlyti. Įdomūs gali pasirodyti ir 19 a. Vilniuje gyvenusio profesoriaus Stanislovo Jundzilos aprašyti receptai. Jis rašo, kad tuomet labai brangią kavą kavinių savininkai maišė su džiovintais ar skrudintais vaisiais, javais ir net kai kuriomis daržovėmis. Beje, tame kavos brangymetyje gimė ir iki šiandien išgyvenusi idėja (tuomet ji buvo vadinama suktybe) – tuos pačius kavos tirščius užplikyti ir antrą kartą.
 
Šiuolaikiniai sveikuoliai ragina prisiminti ir kiaulpienių „kavą“, skrudintas garbanzo (avinžirnių) pupeles arba... molekulinę kavą. Apie pastarąją norėjau jums papasakoti. Bet nepavyks. Nes trumpiausias mokslinis straipsnis apie tai – 14-kos puslapių. Ir pilnas cheminių formulių. O gal ir neverta apie tai šnekėti, nes, nemanau, kad jums patiktų molekulinė citrina, kuri yra kepta ir... mėlynos spalvos. 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

      T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

      „Galbūt rega prastėja, gal judesiai nebe tokie greiti, bet tu kiekvieną dieną galvoji, kad rytoj operacinėje būsi stipresnis...
      Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

      Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

      Antrąjį gegužės pirmadienį yra minima Nacionalinė moters sveikatos patikros diena. Nors informacijos apie prevencinių patikrų naud...

      Budinti vaistinė


      Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

      Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

      Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

      razinka


      Sveika šeima


      Daug vargo dėl invazinių rūšių

      Atšilus orams tarnybos suskubo priminti apie aplinkosaugai pavojingas invazines augalų ir gyvūnų rūšis – jas neapdairūs gyventojai dažnai platina patys. „Europoje yra šalių, kur daugiau nei 5 procentai visos floros sudaro svetimžemės rūšys. Lietuvos invazinių rūšių sąraše tokių ga...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Pradėta gydyti reta vėžio forma

      „Pirmą kartą įrodėme, kad tokio tipo vaistas gali pagerinti mezotelioma sergančių pacientų išgyvenamumą be ligos progresavimo, palyginti su įprastu gydymu. Tai suteikia didžiulę viltį pacientams ir jų šeimoms“, – komentavo Sautamptono klinikinių tyrimų skyriaus direktorius prof. Garethas Griffithsas. J...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Pasiryžę gimdyti? Niekada!
      Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
      Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
      Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
      Piliulė nuo vienatvės
      Henrikas Vaitiekūnas Piliulė nuo vienatvės

      Naujas numeris