Kas turtingiausi pasaulyje?

Henrikas Vaitiekūnas
2018-05-22
Tai, kas prieš 352 metus įvyko Londone, praėjusią savaitę beveik atsikartojo (arba galėjo atsikartoti) Vilniuje.
Ganėtinai šiltą – kaip ir šiais metais Lietuvoje - 1666-ųjų gegužės mėnesį Londono gatvės buvo užgriozdintos lavonais. Žingsnio žengti negalėjai, jų nepamatęs. Ir dar nosį reikėjo laikyti stipriai užspaudus. Nes jau beveik metus tęsėsi Didysis Londono maras. Vėliau analuose parašys, kad jis nusinešė šimtą tūkstančių gyvybių.
Kas turtingiausi pasaulyje?

Kadangi tuomečiam karaliui Čarlzui pasirodė, jog baisią ligą platina benamiai šunys ir katės, valdovas liepė juos išnaikinti. Pavaldiniai kaip visada uoliai puolė nurodymą vykdyti: smaugte smaugė katytes ir šuniukus. O tuomet priviso galybė žiurkių, kurios marą dar labiau platino.
Nežinia, kuo visa tai būtų pasibaigę, bet jūs gi žinote: nėra to blogo, kas į gerą neišeina. (Arba esate girdėję, kad nelaimė viena nevaikšto). Taigi, atėjo ir antra bėda: Londone kilo didžiausias tuometėje Europoje gaisras. Jis ir sudegino to prakeiktojo maro bakterijas. Tas, kurias medikai, zoonozės specialistai, jau tada vadino lotyniškai Yersinia pestis.
 
Po tokios daug žadančios įžangos persikelkime į šių dienų Lietuvą.
Karmėlavoje šiukšlės nuo daugiabučių neišvežtos jau mėnesį. Tris savaites neišvežtos šiukšlės Birštone, Druskupio gatvėje. Giraitės gyventojai priversti šiukšles pilti į kaimynų konteinerį, nes nebetelpa. Kaišiadoryse į sodų bendriją „Baltasis berželis“ šiukšlininkai atvažiuoja tik kartą per du mėnesius. Nesulaukia išvežamų šiukšlių Karklės kaimo (Klaipėdos rajonas) gyventojai.

O apie praėjusios savaitės tvarką gražiajame Vilniuje žurnalistas Audrius Bačiulis parašė itin meniškai: „Išvaikščiojau Fabijoniškes, - rašo jis. - Didžiulį įspūdį padarė perpildyti, išpurtę, luženomis ir maišais apkrauti šiukšlių konteineriai: smarvė, musės, visur telkšantis žalsvai rudas smirdus skystis...“
 
Manote, kad pamiršome Londono pamokas? Anaiptol! Nes lygiai prieš savaitę - aną ketvirtadienį – visi feisbukai ir delfiai išplatino kitą pranešimą: „19 valandą Vilniaus centre pasklido tirštų, juodų dūmų kamuoliai. Paaiškėjo, kad A.Smetonos gatvėje dega šiukšlių konteineriai.“
Ir kas dabar užginčys, kad lietuviai nesimoko iš pasaulio istorijos? Ir kas paneigs, kad taip – bent jau profilaktiškai – buvo bandoma apginti sostinę nuo gresiančio maro?
 
Ką tik išsiaiškinom, kad Londono gaisrą lietuviai atmena. Tad tikimės, kad jie atmena ir tai, jog dėl atliekų tvarkymo vienas kitą šaudė ir trisdešimtųjų metų Čikagos gangsteriai, ir dutūkstantųjų Neapolio mafija, ir, žinoma, yra pasiruošusios šaudyti „valstybės Lietuvos valstybėje“ – ką tik paviešinti sindikatai, karteliai ir kitokios verslo grupės.
 

Savivaldybės žmonės, paprastai, sąvartynuose nedirba. Bet sąvartynuose ir juos tvarkančiose organizacijose tikrai dirba savivaldybių darbuotojų giminės. Įrodyti sunku. Bet sunku įrodyti ir tai, kad kai kurie atliekų tvarkytojai, tas atliekas surinkę, dar važiuoja prie upės ir gerai jas palaisto!

 
Kodėl jie taip daro? Ogi todėl, kad svoris būtų didesnis. Kad jūs, visuomet dukart už prekę mokantys, mokėtumėt dar daugiau. Klausiate, kodėl dukart? Todėl, kad pirkdami bet kurią pakuotę, jūs už ją sumokate pirmąkart. Antrąkart mokate už jos išvežimą iš jūsų namų. Sistemą tvarko siauras suinteresuotų asmenų ir institucijų ratas.
Kažkas tame rate kažką pražiūrėjo. Gal kažkas neapskaičiavo ir per daug pasigviešė? Ir Vilnius prasmirdo.
 

Ir vos tik Vilnius prasmirdo (Kaunas iškart ėmėsi feisbuke kikenti), vos tik „sarginiai šunys“ ėmė neveiklų sostinės merą kritikuoti, o Nacionalinis visuomenės sveikatos centras kreipėsi į Vilniaus savivaldybę, prašydamas kuo skubiau spręsti neišvežamų šiukšlių problemą, toji savivaldybė – net nosies nuo smarvės gatvėse nesuraukdama – kritikus kaip mat užpuolė.
Kliuvo net sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai, socialiniame tinkle parašiusiam, kad „nusikeliame į viduramžius, kuomet dėl nešvaros ir šiukšlių kildavo infekcinių ligų epidemijos“.
 
„Situacija su atlieku išvežimu yra sprendžiama ir valdoma, - akimirksniu atrašė Vilniaus mero patarėjas. – O ministerijos elgesį vertiname, kaip neatsakingą ir politiškai motyvuotą. (Citata neredaguota – H.V.)
Štai, kokie mes! Nieko nebijom!

O bijoti reikėtų. Šilto oro. Žiurkių. Parazitų. Užkrečiamąsias ligas sukeliančių mikroorganizmų. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro. Aplinkos ir Sveikatos apsaugos ministerijų. Ir, žinoma, nesąžiningų šiukšlių vežėjų (būdavo: pakrauna į automobilį 200 kg šiukšlių, o sąvartyne užregistruoja 1000 kg)…
 
Džiazuoti šiukšlių tema Lietuvoje galima be galo ir be krašto. Nemažai ir pridžiazuota. Tik štai, papasakokit apie tai Berlyno ar kokio Naujojo Džersio merui arba gubernatoriui. Neatsitiktinai čia tas geografines sąvokas miniu. Berlyne – 4 milijonai gyventojų, Džersyje – 9 milijonai. Šio miesto ir šios valstijos šiukšles tvarko visiškai skirtingais principais dirbančios tarnybos. Tačiau bendra yra tai, kad jos – vienintelės tokios tarnybos mieste ir valstijoje. O kas pasakys, kiek organizacijų, ministerijų ir kitokių įstaigų bando tai daryti Lietuvoje?
 
Nelabai, kas pasakys. Nes jos – nesuskaičiuojamos.
Citata iš 1998 metų lietuviško laikraščio: „Tinkamai tvarkant atliekas visos Lietuvos mastu (3 milijonai gyventojų prilygsta vienam pasaulio didmiesčiui), šalyje turėtų veikti viena specializuota įmonė.“
Bet negi imsi kurti sistemą, iš kurios paskui net pats nieko į kišenę neįsidėsi?
Nes turtingiausi pasaulyje yra karaliai ir šiukšliavežiai.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...
  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Jums tinkanti arbata gali atnešti daug naudos

  Arbata gaivina kūną, minkština širdį, budina mintį, sakė senovės persų gydytojas Avicenna. Kada kokią arbatą gerti, kaip ją paruošti, pasakoja prekybos tinklo „Skonis ir kvapas“ atstovas, arbatos žinovas Andrius Žilinskas.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  PAR virusas griebė už gerklės

  Statistiniais duomenimis, apie COVID-19 plitimą pasaulyje besidalijanti informacinė svetainė „Worldometers“ skelbia, jog Pietų Afrikos Respublika (PAR) pašoko į 15 vietą ir susirgimų skaičiumi toliau vejasi tokias šalis kaip Lenkija, Meksika bei Argentina. Panašu, jog ir vakcinacijos procesai šalyje klimpsta, o ligoninės nebes...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Informacijos disbalansas
  Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica