Kas galėtų paneigti?

Henrikas Vaitiekūnas
2024-05-06
Pirmiausia, žinoma, paneigs profesoriai. Po to – mokslų daktarai ir docentai. O šeimos gydytojai, išgirdę šitą klausimą, kurį laiką nenorės jūsų matyti. Todėl, prieš ištardami tai garsiai, turite klausimo pasekmes gerai apmąstyti. Nes jis – tas klausimas – gali turėti (manau, ir turės) nepageidaujamą šalutinį poveikį.
Kas galėtų paneigti?

Variacijų ir suklydimų gali pasitaikyti. Kad akys prašviesėtų, paanalizuosim tik populiariausią. Mat daugiausiai ezoterinių klaidų Lietuvoje padaroma, kai ant sienos prikaltoji pasaga ima nešti ne laimę o... bėdas. Ar, geriausiu atveju, nesuveikia.
 
Pasagos formos amuletą lietuvio namuose vis rečiau berasi. Dėl to, kad ir žirgų vis mažiau. Tiesa, ne vienas iš Kaziuko turgaus turi pasagą nusipirkęs – mažytę, kišenėn telpančią. Ir tai – pirmoji klaida: mat laimę neša tik toji, kur arklio dėvėta. Bet kur kas rimtesnė bėda, jei ta pasaga yra „apversta“. Kai ji pakabinta atviruoju galu žemyn, tuomet tampa daiktu, visą blogį į namus traukiančiu. O jei panaši į gėrio taurę – veikia kaip talismanas. (Turiu tai patvirtinančių liudininkų. Tik tapatybės atskleisti negaliu: dėl asmens duomenų apsaugos). Bet ir čia dar ne galas. Laimė ir sėkmė priklauso ir nuo to, kokiame aukštyje pasagą pakabinote. Šalyse, kur draudžiama amuletines pasagas ranka liesti, kabina aukščiau. Kitur tautosaka pataria kasdien „laimę“ pačiupinėti. O šiandieniai LT dvarponiai, sako, net po savo rūmų slenksčiais pasagas pakiša: kad laimę ir sėkmę neštų paslapčiomis.
 

Po tokios įžangos (ir atsižvelgdamas į savaitraščio specifiką) dabar jau privalau atsakyti į pavadinimo klausimą. Taigi, kas paneigs, kad pasaga dar ir sveikatą saugo? Arkliai ir žirgai, žinoma, nepaneigs. O tarp dvikojų – įvairiausios nuomonės.
 
Todėl šis rašinys – pusiau stebuklinis, bet didžia dalimi ir realistiškas – yra apie tai, ko garsiai nepripažįsta, bet dažnai paslapčiomis griebiasi ir vos apsislogavę, ir rimtai sveikatą jau pasigadinę. Apie kai kuriuos amuletus ir talismanus.
 
Ir čia vėl klausimėlis: ar atskiriate vieną nuo kito? Amuletas – apsauginė priemonė nuo ligų, blogos akies ar nesėkmės. Talismanas – jokiam kitam asmeniui neperduodamas laimės ir sėkmės nešėjas.    
 
Ir išankstinė Lietuvoje patikrinta nuostata: amuletais bei talismanais mūsų šaly tiki penktadalis gyventojų. Dėl kai ko jie sutaria, o dėl kai ko – nelabai.
 
Lietuvoje sutariama: sužadėtuvių ir vestuviniai žiedai yra ir amuletai, ir talismanai. Tačiau dėl to, ar kryželis (kryžius paprastasis) yra talismanas ar amuletas – nesutariama. Bet tuo mūsų kraštas nuo kitų nesiskiria: kryželis pirmiausia – krikščionybės simbolis. Ir todėl stebuklinių ar gydomųjų jo savybių nė aptarinėti nereikia: pagarbiai su kryžiumi elgiasi net ateistai. Jei Santaros klinikų pacientų stalčiukus patikrintumėte, paaiškėtų, kad stebuklingąją kryželio jėga tiki ne minėtasis penktadalis, o jau kas antras lietuvaitis. Tik ar tikės jis tąja jėga, kuomet pasveiks? Atsakymą arba žinote, arba nuspėjate.
 

Dabar – prie kitų amuletų bei talismanų. Nacionalinis ir tautinis čia tik vienas – gintaras. Nepaisant ką tik išvardintų epitetų – retas. Nes... nebemadingas. Gal todėl, kad per pigus? Gal per mažai galių turintis? (Pažįstu pilietį, kuris Palangoje 15 eurų kainavusius karoliukus Japonijoje pardavė už 150 eurų. Tereikėjo žodinio patvirtinimo, kad tai – tikras gintaras, ir kad jis gydo... skydliaukės ligas). Vėliau patikrinau: šaltiniai gydomąją galią, jei gintaras nešlifuotas, patvirtino. O ezoterinė literatūra – abejojančiųjų tikėti neverčiu – dar pranešė, kad gintaras visuomet neutralizuoja neigiamus biolaukus. Todėl mažą jo gabaliuką kišenėje turėti verta. Tik, žiūrėkit, kad nebūtų juodas ar raudonas: jei norite sėkmingai išgyti (ar nesusirgti) reikės rinktis gintarą gelsvą.
 
Dabar – raudonas siūlas. Teigiama, kad tai – pats stipriausias amuletas. Vieni šaltiniai jį priskiria nežinomiems mūsų protėviams, kiti žydams-kabalistams. Lietuvoje juo puoštis mėgsta į menininkus pretenduojantieji. Bet dažniausiai dėl tingėjimo literatūrą pavartyti jie „dėvi“ tą siūlą neteisingai: reikėtų nešioti tik ant kairiojo riešo. Siūlas gelbėja, kuomet pašlyja finansiniai, meilės ar sveikatos reikalai. Bet ir čia krūva neaiškumų: pusė spec. literatūros liepia tuo siūlu sumazgioti 7 mazgus (tiek, girdi, yra dvasinių dimensijų), o kita teorija sako, kad mazgų turi būti devyni. Na, ir dar: ligonis pats tokio siūlo užsirišti negali, tai padaryti turi jo sveikata besirūpinantis artimas žmogus. Kuris ir pats tuo metu ryši raudoną siūlą.  
 
Yra dar mažiausiai 44 čia nepaminėti, bet Lietuvoje populiarūs talismanai ir amuletai. Tie, kurie jais tiki ir domisi, – žino mintinai. Bet mes apie tai, ko nežinote. 

 
Amuletas-varnalėša. Augalas su šimtu gydomųjų savybių: ir odai, ir viduriams ir net pūliuojančioms žaizdoms. Bet, kaip ir kodėl jis į šį sąrašą pateko? Ogi todėl, kad nebūtina iš gamtos tą augalėlį išplėšti: teigiama, kad gydo net varnalėšos nuotrauka, ar – nelengva patikėti – net „kryželiu“ išsiuvinėta varnalėša. Bet nesu patikrinęs.
 
Kažkur ten, aukščiau, kiek padejavom, kad arklių Lietuvoje vis mažiau. Panaši situacija ir su jūrininkais. (Koks gi jūreivis, jei laivyno nėra?). Bet kaip senas klaipėdiškis dar atmenu: ne vienas jų ausy segėdavo auskarą, ir visi žinojo, kad tai – sėkmingo plaukiojimo talismanas. Šiandien beliko tik šios istorijos ištaką ant lėkštutės pateikti. Štai ji: tolimais laikais, jei turto nebuvai sukaupęs, tie auskarai bėdoj padėdavo – nuskendus ar kitaip pražuvus laivui, auksinio auskaro kaina įgalindavo jūreivį užsimokėti už kelionę namo.
 
Akmenys. Knygos prirašytos apie energetines jų savybes. Jie ir prigimtiniai amuletai ir, jei pagal užsakymą nudailinti, talismanais gali būti. Kadangi esame apie tai rašę, tad pagrindinius „daktarus“ tik primenu. Širdies ligas palengvins hematitas, galvos skausmą panaikins gintaras. Granatas gydys nuo peršalimo ligų, o kalnų krištolas pagerins miegą. Jei tikite tuo – į sveikatą!
 
Ir dar svarbu yra tai, kaip žadate turimo amuleto ar talismano atsikratyti. Nes gi ateis laikas, kuomet jo nebereikės! Pirmiausia – apie kasdienes procedūras. Tiek amuletus, tiek talismanus reikia valyti. Bent kartą per metus išmaudykite juos (jei jie – ne popieriniai). Jie turi ilsėtis: eidami miegoti ir talismanus, ir amuletus nusiimkite. O jei amuletą ar talismaną pametėte – nesigraužkite: praradimas reiškia, kad jis jums jau atitarnavo. Ir ieškokite kito.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Naujos kartos genetinis tyrimas padės tiksliau gydyti sėklidžių vėžį

  Naujos kartos genetinis tyrimas padės tiksliau gydyti sėklidžių vėžį

  Sėklidžių vėžys išlieka labai aktuali tema, svarbi tai amžiaus grupei, kai tikrai dar negalvojama apie jokias ligas, juo la...
  G.Likatavičius: metadono programa finansuojama neblogai

  G.Likatavičius: metadono programa finansuojama neblogai

  „Vilniaus narkotinių medžiagų rinkos tendencijos panašios į Europos rinkos. Vyrauja sintetiniai kanabinoidai ir sinte...

  Budinti vaistinė


  Vaistinėlė vasarai gamtoje: ką žūtbūt privalome turėti kartu su savimi?

  Vaistinėlė vasarai gamtoje: ką žūtbūt privalome turėti kartu su savimi?

  Džiuginanti šiluma ragina atitrūkti nuo miesto šurmulio ir įvairias pramogas bei poilsį perkelti į gamtą. Nors laisv...
  Vaistinių lentynose trūksta kompensuojamųjų vaistų

  Vaistinių lentynose trūksta kompensuojamųjų vaistų

  Pasibaigus pandemijai daugelis šalių susidūrė su vaistų trūkumu. Ir nors pamažu galima atsikvėpti, nes gamybai susireguliuo...

  razinka


  Sveika šeima


  Kai terapeutas – miškas

  Sąmoningas buvimas miške mažina stresą, gerina nuotaiką ir atkuria psichologinę būseną, sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) profesoriai, vieninteliai Lietuvoje siūlantys podiplomines Miško terapijos studijas. Tuo metu Miško terapijos seansų dalyviai kviečiami visais sensoriniais pojūčiais – r...

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Stop internetui ar „skrolinam“ toliau?

  Antraštėse paprastai internetas piešiamas neigiama spalva: kelia depresiją, nerimą, trikdo miegą. Tačiau naujausias tyrimas rodo, kad viskas gali būti priešingai, o asmenų, besinaudojančių internetu, gerovės lygis aukštesnis už tų, kurie internetu nesinaudoja.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Yra liga, kurios galbūt... nėra
  Henrikas Vaitiekūnas Yra liga, kurios galbūt... nėra
  Ko bijo Šolcas, Macronas ir Erdoganas?
  Henrikas Vaitiekūnas Ko bijo Šolcas, Macronas ir Erdoganas?
  Sparnuotieji spąstai
  Henrikas Vaitiekūnas Sparnuotieji spąstai

  Naujas numeris