Kai meilė praeina...

Henrikas Vaitiekūnas
2017-09-14
Na, nėra nieko baisesnio: vakare dar to iki galo nesupratai, nes buvai it kuolu per galvą gavęs. O ryte  – tarsi po siaubingo baliaus. Ir pirmiausia, žinoma, yra žmona kalta. Nes pusryčiams norėjai visai ne įgrisusios kiaušinienės.
Paskui – darbe: „Užjaučiu, Jonai“. „Neimk į galvą, Jonai“. „Pasiseks kitą kartą, Jonai“...Bet Jonui girdisi visai ne „Jonai!“. Jo galvoj tarsi kūju ant priekalo Marijonas Mikutavičiaus „Trys milijonai“...
Kai meilė praeina...

O paskui – laikraščių ir portalų antraštės. Jos baisios. Jos baisesnės ne tik už priešo armijos manevrus. Jos yra baisesnės net už Floridos uraganą Irmą.
Po darbo skaitai nebe feisbuką: skaitai tikrąją liaudiškąją kūrybą – komentarus. Vienas baisesnių pavyzdžių toks: „Gedulo vėliavos – puikybės snargliams nuvalyti“. Kitas (aišku, taip pat anonimiškai) lygina rinktinę su Vyriausybe: girdi, matote, abejose ne bet kas dirba – dirba profesionalai. O apie geriausiu komentaru išrinktąjį – kaip visada rašinio gale.
 
Po to: gatvėje pakalbinta močiutė sako: „Gaila man tų vyrų, laimėsim kitą kartą.“
Bet močiutė yra gudri. Ji žino, kad to, kuris ką tik pasakė, jog krepšinio nežiūri, televizija neparodys. O ją – parodys. O kai parodys, gal net daktarėlis ją pamatys. Tas, kuris užvakar laiko jai nebeturėjo. Nes skubėjo namo: „Kašės žiūrėti“.

O dabar jau feisbukas. Žinomas patriotinių filmų kūrikas rašo: „Norėčiau Gitano Nausėdos paklausti, kokia yra valstybinių investicijų į krepšinį nauda? Už tuos pra...tus pinigus galima būtų pastatyti 1,4 vaikų darželio.“ Gudriai ir moksliškai. Tik, bijau, net pats p.Nausėda nesuprato, prie ko čia vienas darželis ir... dar keturios dešimtosios.
 
O dabar jau Arvydas Sabonis. Nesvarbu, kad jaunoji karta tą televizoriuje skaniai lapus čepsintį dėdę žino, kaip kažkokį „Lidlo“ produktų ragautoją. Mes, vyresnė karta, dar prisimename jį buvus ir krepšininką. Tik kažin ar jis pats tai pamena. Nes, paprašytas pakomentuoti rungtynių rezultatą, A.Sabonis – dar Stambule – nustebo: „O prie ko čia aš?“.
 
Iš lėto artėkim prie mūsų savaitraščio tematikos.
Sportas yra gerai. Bet pernelyg didelis sportas - paklauskit sunkiaatlečių, bėgikų, boksininkų ar krepšininkų veteranų - atnešė daugiau žalos nei naudos. (Kaip keista bebūtų, bet netgi sportuojantiems reikalinga turėti galvą).
Ta pati taisyklė galioja ir sporto komentatoriams (varžybų metu visi jais tampame), ir - sirgaliams.
 
1978-aisiais garsi Lietuvos sporto komentatorė mirė salėje, komentuodama krepšinį. Gydytojai teigė, kad nuo įtampos. Ta įtampa sportuojant būna ir fizinė, ir emocinė. Varžybose – nesvarbu, ar dalyvaujate, ar tik žiūrite - pilna adrenalino. Stipriau dirba širdis. Gali prasidėti skilvelių virpėjimas, kurį kardiologai įvardija, kaip širdies ritmo sutrikimą.   
 

Sakoma, kad adrenalinas – tokia gynybinė organizmo funkcija - praversdavo tolimoje praeity: kovojant su priešu. O šiandien priešas - kitoje sporto aikštelės pusėje. Ir tai neigiamai atsiliepia visai žmogaus nervų sistemai.
Spaudoje aptikau JAV neurologo Martino Samuelso pateiktą mirties iš laimės pavyzdį: žinomas golfo žaidėjas, atlikęs neįtikėtiną smūgį, į duobutę pataikė iš rekordinio nuotolio. Ir... mirė iš džiaugsmo. Adrenalinas.

 
Negana to, psichoterapeutė Genovaitė Petronienė teigia, kad ekstremalių pojūčių mėgėjai (krepšinio aistruolius priskirčiau prie jų) ne tik gali patirti svaiginančių pojūčių, bet ir tapti pavojingi. Kaip ta proga neprisiminti Anglijos futbolo sirgalių?

O dabar atsigręžkite į juodąją pralaimėjimo Stambule dieną. Ar tik nematėte tą kitą rytą šalia savęs žmonių, kurie blogai jautėsi. Juos pykino. Jiems skaudėjo galvą. Jie skundėsi žarnyno spazmais. O ir dabar, beveik savaitei praėjus, gal kam paaštrėjo ar atsinaujino... odos ligos. Taip, jos taip pat nuo streso.
 
Norėdamas sugrįžti į įprastinę, ne tokią rimtą, vagą dabar papasakosiu apie odos ligą, kuria nuo krepšinio „užsikrėtė“ visiems sirgaliams pažįstami Latvijos lietuviai - broliukai Naurys ir Normundas. Turbūt pamenate: ant jų kūnelių nebeliko tatuiruotėmis nepapuoštos vietos. Tuose odos paveiksluose – Šarūno Jasikevičiaus, Arvydo Sabonio, brolių Lavrinovičių ir net Prano Liubino atvaizdai. Ir tikrų tikriausias ištatuiruotas Jono Valančiūno parašas. Jie visada „serga“, bet niekada nesinervina. Ir – svarbiausia – jie net po pralaimėtų rungtynių nepuola anonimiškai rašyti apie blogai žaidusius, dar blogiau treniravusius.
 
Kažkada, kažkuriam pozityviai nusiteikusiam sirgaliui ta už kitų nugaros pasislėpusiųjų kritika pabodo. Ir buvo sukurtas Lietuvos krepšinio fanų feisbuko profilis. Bet kam savo keiksmažodžiais būsi įdomus, jei aplik tave – vien tokie pat kaip tu? Tas puslapis sėkmingai baigė gyvenimą. Nes visi nori ne krepšininkus pagirti ar papeikti, o parodyti, koks jis yra šaunus ir kaip jis „Už Lietuvą, vyrai!“

 
Artėjame prie pabaigos, kuri „tikrus“ krepšinio sirgalius (tuos, kurie čempionatą leido ir dar leis ant sofos su alumi ir traškučiais) dar labiau papiktins.
Europos krepšinio čempionato transliacijų nežiūrėjo beveik 40 procentų LT gyventojų. Visai neblogi buvo reitingai ir tų TV kanalų, kurie rungtynių metu transliavo koncertus, filmus, politines laidas.
 
Ačiū tiems, kurie buvo tikri sirgaliai ir pasakė: „Čia gi viso labo tik sportas...“
Ir M.Mikutavičiui ačiū. Nes tai jis pirmas pamokė: „...neliek savo kraujo dėl aukso!“
O dabar turiu pasakyti, koks anoniminio žiūrovo komentaras padarė didžiausią įspūdį:
- Kol jūs Stambule juokingai bandėt mūsų šalį reprezentuoti, Lietuvoje sviestas vėl pabrango...
Iki kito ketvirtadienio!


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris






















  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica