Daiktų apsuptyje

Henrikas Vaitiekūnas
2020-11-30
Rašinys be viruso – kaip prėskas maistas be druskos. Suprantu, kad JAU suerzinau. Todėl skubu pasitaisyti: dabar tą bjaurastį dar vieną vienintelį kartą pavardinsiu. O daugiau apie jį nebus nė žodžio. Taigi: virusas – sėdėjimas namie, nuotolinis darbas ir zulinimasis alkūnėmis virtuvėje – pati geriausia proga paspoksoti (ne, ne į televizorių), į tai, kas išdėliota ant dailiųjų jūsų salono lentynėlių. Ir į tai, kas šalia knygų surikiuota. Gal net sugalvosit nuo antresolės nukelti lagaminą, kurio nuo pat anų Naujųjų nesate palietę?
Daiktų apsuptyje

Toliau – kaip keista bebūtų – keletą sakinių skirsiu... voveraitėms. Tikroms voverėms. Nes ir jūs dar ne viską apie jas žinote. Pavyzdžiui, 2017-aisiais zoologai-biologai sakė, kad jie yra susipažinę tik su šešiolika porūšių. Šiandien apie voveres sako jau kitaip: suskaičiuoja 23 porūšius. Štai taip ir plečiame žinias apie pasaulį. Ir apie save. Nes kuomet gražiai literatūriškai (arba tiksliai mediciniškai) reikia nupasakoti maniaką-daiktų kaupiką, sakoma, kad jis į namus tempia viską kaip voverė. O daktarai moksliškai patvirtina: taip, tai esąs voverės sindromas. Arba voverės mentalitetas. Norite dar paprasčiau? Kaupimo manija.
 
Prieš ekskursiją po savąjį butą, siūlau atgaminti atmintį. Nes tikrai pažįstu žmogų, kuris daugiau kaip prieš dvi dešimtis metų televiziniame žaidime laimėjo duonos kepimo krosnelę. Ji dėžutėje iki šiol - neprireikė. O kas „tamsiajame kambarėlyje“? Šešerios gražiai krūvelėn sudėtos (ne tik nebemadingos, bet ir nebesusisegančios) kelnės. Nusidėvėję batai. Vilnoniai šalikai. Kailio pirštinės. Apdulkėjusios nežinia kelinto pavasario verbos. Ir t.t. Be pabaigos...
 

Kodėl neišmetėme? Daugelis tų daiktų mums primena įvykius. Arba žmones. Albumai, kuriuose vis dar į skaitmeninę erdvę neperkeltos nuotraukos. Ir truputuką įskilę, todėl ir nebenaudojami indai. Ir nebeskaitomi, bet dar senelio įrišti žurnalai (tikitės, kad anūkams bus įdomūs? Vargu). Nuobodu? Todėl paklausiu, ką girdėjote apie italų ekonomisto Vilfredo Pareto dėsnį? Pagrindinė (ekonominė) jo dermė tokia: 20 procentų pastangų duoda 80 procentų rezultatą. Bet pagal tą patį dėsnį ir būtis rikiuojasi: per 80 procentų savo laiko naudojame tik 20 procentų savo daiktų. Kiti – metų metus išbūna nepajudinti. Jaučiu, kad norite prieštarauti. Be reikalo.
 
Nes psichologai (kartu su psichiatrais) teigia, kad daiktų gausa slegia. Kelia įtampą. Dėl to tampame ne tik mieguisti, bet ir liguisti. Tolimai artima pagal prasmę taisyklė: šiukšles nuolat reikėtų išmesti ne tik iš šiukšliadėžės, bet ir iš galvos. (Žinau, kad tai sunku. Ir pabaigoje parašysiu, kodėl).
O dabar – psichologės D.Jakeliūnienės citata: „Vyresnio amžiaus žmogui sunku daiktų atsisakyti, nes žinai, kad išsiskiri su jais visam laikui. Be to, iš lietuvio sąmonės neištrinsi skaudaus patyrimo, kai buvo atimamas turtas. Ir buvusio nepritekliaus neištrinsi. Todėl minty vėl tas pats - „gal prireiks“.
 
Girdžiu skaitytojo(s) mintį: kodėl turėčiau TAI išmesti? Vietos gi yra. Bet yra ir kontraargumentų.
Ne išmesti, o atiduoti tiems, kam labiau reikia. (Kad ir tą nenaudojamą keistą duonkepę). Arba senus rūbus, kuriuos tikrai kas nors mielai paims. O kam tas iš Paryžiaus (!) atvežtas Eifelio bokštas? O kai imsite lieknėti (gi turite tokių planų!), jums jau reikės ne tų senųjų, o šiuolaikinių džinsų!.. Žinau, kad darosi nuobodu. Todėl dabar – keletas linksmybių.
 
Švedijos gyventojas, valydamas butą, tarp kitų popierių rado ir bilietą į grupės ABBA koncertą. Kuomet parodė senienų supirkėjui, pasirodė, kad tai buvo bilietas į pirmąjį grupės koncertą. Pardavė jį už 5 tūkst. eurų.

Prancūzas už 50 centų turguje nusipirko monetą su keistu užrašu „Nesikišk ne į savo reikalus“. Įvedė paiešką į Google ir sužinojo: tai – itin retas 1776 metų pinigas. Aukcione pardavė už 97 tūkst. dolerių!
 
O lietuvis.... Na, supratote, kad tas Vienas Lietuvis galbūt esate jūs. Ir nesmerkite už prielaidą. Galbūt jūs esate tas lietuvis, kuris jau serga (tik apie tai dar nežino) kompulsinio kaupimo sindromu? Toji liga nesunkiai iš šalies atpažįstama. Tik patys sergantieji to nejaučia. Nes viskas, ką namo parsineša, parsivelka, parsibogina, rodosi be galo reikalinga.
 
Kaupikams būdingas sutrikęs savęs suvokimas. O ši bėda dangstoma intrigomis, perdėtu harmonijos troškimu, supermandagumu ar draugiškumu. Jie nuolat kenčia vidinę įtampą ir yra nepakantūs kitai nuomonei. Sakote, kad tai – ne jūs? Gal. Nes dalis mokslininkų teigia, kad tai – nuo senų laikų išlikęs normalus ir žmogiškas instinktas. Nes, girdi, senovėje turto kaupimas reiškė ne tik galimybę išmaitinti ir užauginti vaikus, bet ir didesnį šansą išgyventi ilgiau. Ir – svarbiausias klausimas – kaip atskirti turto kaupiką nuo, pavyzdžiui, kolekcionieriaus?

 
Na turbūt tai nėra sunku. Nes ponios Carol Vaugn, gyvenančios Birmingeme, niekas nelaiko išprotėjusia - tiesiog žino, kad ji iš viso pasaulio yra surinkusi 5 tūkst. muilo gabalėlių kolekciją. Kiek sunkesnis yra Bombėjuje gyvenančio Grahamo Barkerio atvejis. Į Gineso rekordų knygą jis pateko, kuomet paskelbė, kad per ketvirtį amžiaus surinko 23 gramus plaukų, nukirptų nuo savo bambos. Bet, kai ne apie Ginesą ar bambos plaukus, o apie kaupimą kalbame, turime dar vieną medicininį terminą – rigidiškumą. Tai - nepakankamas ar visiškas negalėjimas pakeisti savo veiklos programos.
 
Lietuviai gi visada kaupė, kaupia ir kaups. Ir todėl 90 procentų mūsų tautos yra rigidiški. (Apie knygas, paveikslus, auksą čia nekalbame. Tai – kito rašinio tema). Tačiau, kodėl tolimame stalčiuje po septyniais užraktais vis dar guli kadaise jūsų antrąja puse vadintojo laiškai? Arba (detalė su siaubo elementais) promočiutės laidotuvių nuotraukos? Jums atrodo, kad tai - tik detalė? Psichikos specialistai sako, kad ir iš jų išsirutulioja sunkiai pastebimos, bet gyvenimą apsunkinančios ligos. Todėl! Dabar pat liaukitės skaitę, eikite į virtuvę ir ištieskite ranką į lentyną! Tikrai žinote, kurioje vietoje guli įskilusi, bet prisiminimus kelianti lėkštė. Arba arbatos puodelis su nudilusiu krašteliu. Pakeiskite juos! Nes tas vos vos nuskilęs puodelio kraštas rodo ir jūsų likimo įtrūkį. Ir išmeskite iš balkono tą apsilupinėjusią kėdę!
 
Paskutinę šio keisto rašinio pastraipą skirsiu tiems, kurie su visu tuo, kas čia buvo išdėstyta, nesutinka. Atsitraukiu nuo kompiuterio ir apsidairau.
Seno buto Klaipėdoje prisiminimas – nuolat vėluojantis 50-ųjų laikrodis. Iš kažkokio keisto molio drėbta geltona katė: kičinė, bet mano paties parsivežta iš Egipto. Ir trisdešimt metų neveikiantis „pasoginis“ žmonos patefonas.
Reikalingi. Nes tai - Mano Daiktai.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...
  Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

  Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

  Energija, laimė, naujų idėjų pliūpsnis po kurio ateina dirglumas, kaltė ir visiška apatija – su tokiomis nuotaikų kai...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Intuityvus valgymas – svorio nuo... smegenų metimo programa

  Kalbėti apie valgymo sutrikimus žmonėms sunku, net jaučiama gėda. Juk, regis, visi tai turime mokėti. Tačiau intuityvaus valgymo konsultantė, tinklaraščio taikasumaistu.lt autorė Ingrida Augutė tikina, kad nieko gėdingo nėra. Tokius sunkumus patiriančiųjų yra daug ir ragina apie tai kalbėti su aplinkiniais, specialistais. Nes ...

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  „Wuhano dienoraščių“ autorė: valdžia mane vertina kaip priešą

  Kinų autorė Fang Fang (pasiturinčių intelektualų šeimoje gimusios rašytojos tikrasis vardas yra Wang Fung) susidūrė su šiurkščia valdžios reakcija dėl publikuotų dienoraščių, kuriuose buvo aprašytas gyvenimas Wuhane ankstyvomis koronaviruso protrūkio dienomis. Tačiau moteris laikosi savo ir t...

  Komentarai


  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica