V.Strupinskienė: Parkinsono ligos priežastis – mįslė iki šiol

Sima Kazarian
2025-04-11
Balandžio 11-ąją minima Pasaulinė sergančiųjų Parkinsono liga diena. Šia proga apie ligą kalbamės su Respublikinės Klaipėdos ligoninės Neurologijos skyriaus vedėja Vaiva Strupinskiene.
V.Strupinskienė: Parkinsono ligos priežastis – mįslė iki šiol
„Parkinsono liga – antra pagal dažnį neurodegeneracinė liga po Alzheimerio ligos. Nors simptominis gydymas stipriai pagerėjo, iki šiol nėra didelių pasiekimų stabdant ar lėtinant jos progresavimą...“ – sako Respublikinės Klaipėdos ligoninės Neurologijos skyriaus vedėja Vaiva Strupinskienė.

- Kokio amžiaus žmones dažniausiai užklumpa Parkinsono liga?
 
- Pirmieji simptomai pasireiškia vidutiniškai apie penkiasdešimt penktuosius gyvenimo metus. Ji gan dažna – yra antra pagal dažnį neurodegeneracinė liga po Alzheimerio ligos. Nors simptominis gydymas stipriai pagerėjo, iki šiol nėra didelių pasiekimų stabdant ar lėtinant jos progresavimą...
 
Kodėl šia liga taip susidomėta ispaniškojo gripo pandemijos metu?
 
- Ispaniškojo gripo pandemijos priežastis – iki šiol medicinos mįslė. Kaip ir tai, kad daugeliui ligonių po ūmios stadijos pasireiškė parkinsoninis sindromas. Jo pažeidimai itin primena Parkinsono ligą – smegenų juodojoje medžiagoje rastas dopaminą produkuojančių neuronų išnykimas. Bet tai sukėlęs virusas niekada nenustatytas.
 
O ar žinoma Parkinsono ligos priežastis?
 

- Tai – dar viena mįslė. Lewy kūneliai juodojoje medžiagoje smegenyse laikomi specifiniais ligos žymenimis, bet jų randama ir sergant kitomis ligomis.
Neįrodyta ir genetinė kilmė, nors 15-20 procentų sergančių turi šeiminę anamnezę.
Kas sukelia juodosios medžiagos degeneraciją, vieningos hipotezės nėra. Iškelta keletas jų – oksidacinio streso, atipinio neurouždegimo, žarnyno disbiozės ir kt. Neaišku, ir kokį vaidmenį ligos formavimesi vaidina toksinai, žalingi įpročiai – atsakymų į šiuos klausimus tebeieškoma.
 
- Gal galėtumėte paaiškinti, kas yra toji juodoji medžiaga ir kas joje vyksta sergant?
 
- Tai – galvos smegenų vidurinėse smegenyse esanti vadinamoji substantia nigra. Joje vyksta negrįžtami pokyčiai: neuronai, kurie sintetina ir išskiria dopaminą, pradeda pamažu irti ir nykti. Šiame procese dalyvauja alfa-sinukleino baltymas, kurio sankaupos ir sudaro minėtus Lewy kūnelius. Jis aptinkamas pacientų nervinės ląstelėse, seilėse, smegenų skystyje, odoje, žarnyne ir net periferinėje nervų sistemoje.
Progresuojant ligai, Lewy kūnelių kaupimasis spartėja. Tai sukelia neuronų žūtį, prarandamas dopaminas, būtinas perduoti nerviniams impulsams. Sumažėjus jo kiekiui, sutrinka normalus smegenų aktyvumas, pasireiškia motorikos bei kiti sutrikimai.  
 
- Ar ši liga skirstoma į stadijas?
 
- Atsižvelgiant į klinikinį ligos sunkumą, paciento būklė vertinama pagal modifikuotą Hoehn-Yahr penkių stadijų skalę.
Ligos formavimąsi bene daugiausiai tyrinėjo neuropatologas Heiko Braak. Jis iškėlė hipotezę apie vystymosi septynias stadijas.
Pagal jas pradžioje Lewy kūneliai randami uodžiamajam stormenyje ir branduolyje, dėl to liga gali prasidėti nuo uoslės sutrikimo. Ji sutrinka net 90 procentų sergančiųjų. Kiek vėliau jie randami pailgosiose smegenyse, tada sutrinka miegas (praktiškai būdinga visiems pacientams), atsiranda autonominiai sutrikimai, depresija.
Judėjimo sutrikimai – vienas vėlesnių simptomų, atsiradęs degeneraciniam procesui apėmus juodąją medžiagą ir kitus giliuosius viduriniųjų smegenų bei galvos smegenų pusrutulių branduolius.
Vėlyvosiose stadijose pažeidžiamos kitos struktūros: limbinė sistema, smegenų žievė ir tada gali pasireikšti psichikos ir pažintinių funkcijų sutrikimai.
 
- Iš pradžių liga gydoma medikamentiniu būdu. O kokie chirurginiai gydymo būdai?
 
- Dažniausias – gilioji smegenų stimuliacija. Smegenyse implantuoti elektrodai generuoja žemos įtampos signalus ir keičia neuronų aktyvumą. Su elektrodais sujungiama po raktikauliu implantuota baterija. Pacientas gauna pultelį ir gali koreguoti gydymą pagal savijautą.

Kai šis būdas netinka, siūlomas gydymas gama peiliu. Jis 0,15 milimetro tikslumu veikia smegenų pamato branduolius ir nutraukia patologinį impulso plitimą, kuris kelia drebulį, sustingimą, nevalingus galūnių judesius.
Trečiasis chirurginis gydymo būdas – radiodažnuminės giliųjų pamato branduolių destrukcinės operacijos. Kurį būdą taikyti, sprendžia neurochirurgas.
 
- Tyrėjas Heiko Braak su bendraautoriais iškėlė hipotezę, kad liga atsiranda veikiant nežinomam patogenui virškinimo trakte. Ar yra tyrimų apie mitybos įtaką šiai ligai?
 
- Kadangi Braak daug dėmesio skyrė žarnyno ir smegenų ašiai, itin domimasi mitybos tyrimais ir žarnyno disbioze, kaip galimais veiksniais, kurie lemia Parkinsono ligos atsiradimą ir progresavimą.
Tyrimai patvirtina polinesočiųjų riebalų rūgščių naudą. Jos pasižymi priešuždegiminėmis, neuroprotekcinėmis savybėmis, saugo domapaminerginius neuronus eksperimentiniuose Parkinsono ligos modeliuose. Nustatyta, kad omega-3 riebalų rūgščių vartojimas gali būti susijęs su mažesne ligos rizika, lėtesniu progresu. Taip pat patvirtintas teigiamas skaidulų poveikis žarnynui dėl gero poveikio mikroflorai.
Eksperimentiniuose tyrimuose su gyvūnais patvirtintas ir augalinių polifenolių (kurkumino, resveratrolio ir kitų) neuroprotekcinis poveikis. Manoma, kad dėl polifenolių gausos juodoji arbata mažina ligos riziką, gali atitolinti motorinius simptomus. Tyrinėta, kad dėl biocheminio poveikio flavonoidai gali mažinti Parkinsono ligos riziką.
 
- O koks kofermento Q10, vitamino D ir kitų preparatų efektyvumas?

 
- Naujausių metaanalizių metu nenustatyta kofermento Q10 poveikio, todėl jis neskiriamas pacientams, kaip ir vitaminas E.
Tačiau pastebėtas ryšys tarp didesnio su maistu gaunamo betakaroteno kiekio ir mažesnės rizikos susirgti.
Vitaminas D yra svarbus neurosteroidas. Jo koncentracija organizme turi atvirkštinį ryšį su Parkinsono ligos rizika ir jos sunkumu. Ir nors sergantiems rasta mažesnė vitamino D koncentracija, nepastebėta, kad vartojant papildus gerėtų motorinės funkcijos.
 
- Minėjote, kad pacientų susidomėjimą kelia augalinis preparatas mucuna prurians.
 
- Tai – tropinis ankštinis augalas, turintis dešimtis bioaktyvių komponentų, tačiau reikia daugiau tyrimų, nes preparatas gali būti toksiškas.
Daug kas klausia ir dėl medicininių kanapių vartojimo. Kai kurie tyrimai patvirtina apie galimą poveikį tam tikriems mechanizmams, susijusiems su liga.

 
Dosjė

V.Strupinskienė baigė Kauno medicinos institute baigė neurologijos internatūrą, vėliau stažavosi Santaros klinikose, o nuo 2011 m. yra Respublikinės Klaipėdos ligoninės Neurologijos skyriaus vedėja.
Kasmet dalyvauja tarptautiniuose kongresuose, yra Lietuvos neurologų asociacijos, Vakarų Lietuvos neurologų draugijos, Lietuvos neurofiziologų draugijos narė.

 
Svarbu

Sergantieji Parkinsono liga kviečiami prisijungti prie Parkinsono ligos ir judėjimo sutrikimų asociacijos. Kreiptis el.paštu judejimosutrikimas@gmail.com

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Budinti vaistinė


      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...
      Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

      Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

      „Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...

      razinka


      Sveika šeima


      Kaip mato paukščiai?

      Pavasarį dažniau kilsteliame galvą į debesis ir stebime iš šiltųjų kraštų parskrendančius paukščių būrius. „Mums debesys nėra vienalyčiai: turi tamsesnį ar šviesesnį kraštelį, tamsesnis debesis užgožia šviesesnį. Paukščiui visas tas debesų masyvas gali atrodyti kaip vienas...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      „TikTok“ pramogos baigiasi mirtimis

      Kovo mėnesį Prienų rajone įvykusi tragedija sukrėtė Lietuvą. Į Kauno klinikas pateko du nepilnamečiai, apsinuodiję antifrizu. Deja, 2009 metais gimusios paauglės gyvybės išgelbėti nepavyko. Tėvai raginami tikrinti vaikų telefonus bei naudojamas programėles: „Yra įtarimų, kad socialiniuose tinkluose plinta raginimai žalot...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Diagnozė Elonui Muskui
      Henrikas Vaitiekūnas Diagnozė Elonui Muskui
      Be verslo valstybė neišpildys ir savo įsipareigojimų
      Saulius Čaplinskas Be verslo valstybė neišpildys ir savo įsipareigojimų
      Klampūs privilegijų pančiai Klaipėdoje
      Audrius Petrošius Klampūs privilegijų pančiai Klaipėdoje

      Naujas numeris