Sveikatos patikrų karštligė – paskutinę minutę

Rasa Kasperavičiūtė-Martusevičienė
2024-09-05
Rugpjūčio pabaiga ir rugsėjis šeimos gydytojams – itin intensyvus laikotarpis. Į kabinetą plūsta ne tik įvairiomis ūminėmis ar lėtinėmis ligomis sergantys pacientai, bet ir paskutinei minutei profilaktinę sveikatos patikrą atidėję tėvai su atžalomis. Dėl vėluojančių pažymų stringa ir ugdymo įstaigų darbas.
Sveikatos patikrų karštligė – paskutinę minutę
Kasmetinė vaikų sveikatos patikra – nėra tik formalumas. Patikra padeda laiku nustatyti sveikatos sutrikimus, skatina koreguoti gyvenimo būdą bei ugdymo procese atsižvelgti į vaiko sveikatos poreikius.

Šeimos gydytojams – pats darbymetis
 
„Ligonių kasų specialistai apskaičiavo, kad iš visų prie pirminės sveikatos priežiūros įstaigų prirašytų vaikų iki 17 metų sausio-liepos mėnesiais šias paslaugas gavo maždaug 54 proc., t. y. 264 tūkst. vaikų. Pernai tuo pačiu laikotarpiu sveikatą profilaktiškai buvo pasitikrinę 248 tūkst. vaikų“, – sako Valstybinės ligonių kasos atstovė Vita Lyskoitienė.
 
Dar beveik pusė vaikų sveikatos patikrai į medicinos įstaigas suskumba vasaros pabaigoje ir rudens pradžioje.
 

„Nors stengėmės ir kvietėme pacientukus profilaktinio sveikatos patikrinimo apsilankyti dar birželį, kad visi nesusigrūstų prieš rugsėjį, vis tiek šios savaitės – itin intensyvios“, – teigia šeimos gydytoja Toma Kundrotė.

 
„Visuomet rekomenduojame profilaktinę sveikatos patikrą atlikti vasaros pradžioje, – kolegei antrina šeimos gydytoja Jekaterina Galinauskienė. – Tuomet, gavus gydytojo išvadas ir rekomendacijas, per vasaros atostogas galima pasirūpinti atžalos sveikatos sutrikimų profilaktika ir sveiko gyvenimo būdo ugdymu: daugiau laiko leisti gryname ore, mankštintis, užtikrinti visavertę mitybą ir pan.“

 
Medikių teigimu, vėlyva sveikatos patikra dažniausiai teisinama vaikų ir tėvų atostogomis.
 
„Atostogauja ir medikai, jų pavadavimas dar didina darbo krūvius. O kiti pacientai eina įprastu tempu, kaip visada – vaistai, receptai, lėtinės ir ūminės ligos“, – sako T.Kundrotė.
 
Įstaigos laukia rekomendacijų
 
Tauragės „Aušros“ progimnazijoje dirbanti Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė Viktorija Žukauskienė sako, kad kasmetinė vaikų sveikatos patikra – nėra tik formalumas.
 
„Patikra padeda laiku nustatyti sveikatos sutrikimus, skatina koreguoti gyvenimo būdą bei ugdymo procese atsižvelgti į vaiko sveikatos poreikius. Įvertinamos vaiko ir pilnamečio mokinio galimybės dalyvauti ugdymo veikloje, ugdymo įstaigoms pateikiamos reikalingos rekomendacijos, nurodoma, kokią fizinio ugdymo grupę mokinys turi lankyti: pagrindinę, parengiamąją ar specialiąją, arba pažymima apie atleidimą nuo fizinio ugdymo pamokų iki nustatyto laikotarpio. Pažymose nurodomos ir pirmosios pagalbos priemonės dėl alergijos ar lėtinių ligų“, – aiškina specialistė.
 
„Be galiojančio mokinio sveikatos pažymėjimo ir be jame nurodytų konkrečių rekomendacijų ugdymo procesui užtikrinti yra apsunkinamas ugdymo įstaigos bendruomenės darbas ir tinkamas reagavimas į staigiai pasikeitusią mokinio sveikatos būklę“, – teigia V.Žukauskienė.
 
Anot visuomenės sveikatos specialistės, ugdymo įstaigoms rekomendacijos svarbios parenkant mokiniui tinkamą sėdėjimo vietą klasėje, organizuojant pritaikytą maitinimą ar ugdymo įstaigos aplinką specialiesiems mokinio poreikiams.
 
„Iš darbo praktikos matau, kad ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikams dažniausiai nustatoma judamojo atramos aparato patologijų, ankstyvosios raidos ir regos sutrikimų, – pastebi gydytoja J.Galinauskienė. – Paauglius ir jų tėvus papildomai naudinga informuoti apie fizinį aktyvumą, racionalią mitybą, traumų, nudegimų, skendimo, smurto, ligų ir žalingų įpročių profilaktiką, sveiko gyvenimo būdo ir lytinio švietimo principus.“

 
Būtina patikrinti ir dantis
 
Norint gauti Mokinio sveikatos pažymėjimą būtina apsilankyti ir pas odontologą ar burnos higienistą. Sveikatos specialistų teigimu, tai yra gera proga priminti mokiniams ir jų tėvams, kad dvi labiausiai pasaulyje paplitusias burnos ligas – dantų ėduonį ir periodontitą – dažniausiai lemia burnos higienos įgūdžių stoka, mityba ir žalingi įpročiai.
 
Profilaktinių patikrinimų pas odontologą ar burnos higienistą metu kalbama ne tik apie dantų priežiūros svarbą, bet ir galimybę nemokamai apsaugoti 6-14 m. amžiaus vaikų krūminius dantis padengiant juos silantinėmis medžiagomis (specialia apsauga nuo ėduonies).
 

Ligonių kasos primena, kad Lietuvoje vaikai yra draudžiami valstybės, todėl jiems suteiktos medicininės paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. Taigi už profilaktinę sveikatos (taip pat ir dantų) patikrą sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis sudariusiose gydymo įstaigose mokėti nereikia.
 
Reikalingi ir skiepai
 
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) direktorius Vaidotas Gruodys atkreipia dėmesį, kad sugrįžtant į mokyklas svarbu vaikus paskiepyti. „Į naują kolektyvą ateina skirtingi vaikai, kurie gali nešioti įvairių užkrečiamųjų ligų sukėlėjus. Uždarose patalpose, t. y. klasėse, palankios sąlygos įvairioms ligoms plisti. Visi turbūt žinome, kad rudenį padidėja sergamumas gripu ir COVID-19 bei kitomis oro lašeliniu būdu plintančiomis ligomis, kuriomis užsikrėtę vaikai negalės būti skiepijami skiepais pagal kalendorių, tuomet juos turėsite atidėti, vaikai nebus paskiepyti laiku ir tai nėra gerai“, – sako NVSC vadovas.
 
Jis primena, kad nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV) gali pasiskiepyti visi vienuolikmečiai. „Džiaugiuosi, kad nuo pernai vasario mėnesio turime galimybę paskiepyti ne tik vienuolikmetes mergaites, bet ir to paties amžiaus berniukus, nes ŽPV infekcija, kaip yra žinoma, lyties nesirenka“, – sako V.Gruodys.
 
Moterims didelės onkogeninės rizikos ŽPV gali sukelti gimdos kaklelio, makšties, vulvos bei išangės ikivėžines ligas ir vėžį, vyrams – išangės ir varpos ikivėžines ligas bei vėžį. Abiem lytims šie virusai gali sukelti burnos, ryklės, gerklų, liežuvio šaknies, seilių liaukų bei tonzilių ikivėžines ligas bei vėžį. Ilgai išliekanti mažos rizikos ŽPV infekcija sukelia minėtų organų karpas.
 
Pagal kalendorių 6-7 metų vaikai pakartotinai skiepijami nuo kokliušo, difterijos, stabligės, poliomielito, taip pat nuo tymų, epideminio parotito bei raudonukės. 15-16 m. paaugliams reikia pakartotinai pasiskiepyti nuo difterijos, stabligės ir kokliušo.
 
„Raginu nepamiršti ir tuberkuliozės prevencijos – pasinaudoti nemokama galimybe atlikti tuberkulino mėginį. Jį gali atlikti 6-7 metų amžiaus vaikai ir vaikai, priklausantys tuberkuliozės rizikos grupėms, pavyzdžiui, dažnai sergantys peršalimo ligomis, bendraujantys su sergančiaisiais tuberkulioze šeimoje ar kolektyve“, – primena NVSC vadovas.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistų trūksta jau ir ligoninėse

    Vaistų trūksta jau ir ligoninėse

    Vaistų tiekimo sutrikimai – nemenkas rūpestis. Vaikų bronchų astmai gydyti mažų dozių inhaliatoriai didmeninės vaistų prekyb...
    Vaistininkai: geidžiami, bet nevertinami

    Vaistininkai: geidžiami, bet nevertinami

    Nors šalies vaistinių tinklas yra vienas tankiausių Europoje, o vaistininkų skaičius, tenkantis gyventojams, viršija...

    razinka


    Sveika šeima


    Nealkoholinis alus – alternatyva suaugusiems, bet ne vaikams

    „Atsiranda įrodymų, kad nealkoholiniai gėrimai gali paskatinti vaikus ateityje rinktis alkoholį“, – įspėja Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) ekspertai. Jie teigia, kad nealkoholinis alus ar kokteiliai neturėtų būti parduodami nepilnamečiams, ir ragina valstybę priimti įstatymus, ribojančius amžių, nuo kada būtų gali...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Ebolos „giminaitis“ jau nusinešė šešias gyvybes

    „Didžioji dauguma atvejų ir mirčių yra tarp sveikatos priežiūros darbuotojų“, – teigė Ruandos sveikatos ministras dr. Sabin Nsanzimana, kalbėdamas apie praėjusią savaitę patvirtintą Marburgo viruso protrūkį. Nors užsikrėtimo šiuo virusu atvejų jau ne vienerius metus pasitaiko pasaulyje, tai – pirmas jo ...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Adiulteriai, salafistai ir vištakieji
    Henrikas Vaitiekūnas Adiulteriai, salafistai ir vištakieji
    Felinoterapija ir ailurofobija
    Henrikas Vaitiekūnas Felinoterapija ir ailurofobija
    Talentas: 26 litrai... aukso?
    Henrikas Vaitiekūnas Talentas: 26 litrai... aukso?

    Naujas numeris