Sunki liga vos neatėmė regėjimo

Aigustė Tavoraitė
2018-11-02
70-erių metų amžiaus kuršėnietis Antanas (vardas pakeistas – red.past.) jaučiasi tikru laimės kūdikiu. Užkluptas sunkios ligos – endokrininės oftalmopatijos – šiandien jis gali džiaugtis ne ką prastesniu nei iki operacijos turėtu regėjimu.
Sunki liga vos neatėmė regėjimo
Dažniau endokrinine oftalmopatija serga moterys, tačiau vyresnio amžiaus, ypač rūkantys, vyrai linkę sirgti sunkesne forma.

Akys pradėjo „lipti“ lauk 
Visos vyro bėdos prasidėjo prieš trejus metus. Kaip sako pats Antanas, jo regėjimas smarkiai suprastėjęs po vienų gydytojo paskirtų vaistų. „Pradėjo tinti vokai, akys vos „neišlipo“ lauk, pradėjau blogai matyti. Ir kojos, rankos paraudonavo. Buvo išties baisu“, – prisiminė vyras.
Toliau Antanas pasakojo važiavęs konsultuotis ir į sostinę, ir į Kauną, kol galiausiai pakliuvęs į Kauno klinikų medikų rankas. „Išties jei ne profesorė Džilda Veličkienė, puikūs chirurgai ir kiti specialistai, gal būčiau likęs aklas“, – įsitikinęs pašnekovas.
Prisimindamas tuometinius įvykius jis sakė, kad gydytojų pasitarimai vyko vienas po kito, kol galiausiai konstatuota, kad be operacijos apsieiti nepavyks. „Buvo atvažiavę net specialistai iš užsienio pasižiūrėti, kas man atsitiko, kad akys pradėjo „lipti“ lauk“, – pridūrė Antanas.
 

Perskaito ir mažas raides 
Pašnekovas pastebėjo, jog ligoninėje išbuvus mėnesį laiko lydėjo visokios mintys, nerimas, kas bus, jei nepagerės, liks invalidu... Tačiau viltis grįžti į normalų gyvenimą stiprėjo su sėkmingai palengva vis atsistatančiu regėjimu.
„Viskas vyko pamažu, o dabar tikrai neturiu kuo skųstis. Gydytojai išties padarė stebuklus. Šiandien matau ne blogiau nei anksčiau, ir mažas raides perskaitau. O iki tol mano akys buvo labai geros, trisdešimt keturiasdešimt metų išdirbau autobuso vairuotoju. Dar viena akis kartais kiek paašaroja, bet tai palyginus menkniekis“, – pasakojo Antanas. Jis pabrėžė, kad problemos su akimis – ne juokas ir labai dėkoju gydytojams už išsaugotą regėjimą.

 
Apie ligą
Endokrininė oftalmopatija (EO), kitaip dar vadinama Greivs’o oftalmopatija – tai liga, kurios metu pažeidžiami raumenys ir kiti audiniai, esantys už akies obuolio. Gali būti pažeista viena ar abi akys. Dėl šios ligos parausta akių junginės, parausta, patinsta akių vokai, pradeda varginti nuolatinis ašarojimas, svetimkūnio jausmas akyse, šviesos baimė, akių skausmas ramybėje ir žiūrint į šalis, akys dažniausiai išstumiamos iš akiduobės (išsiverčia), sunkiais atvejais atsiranda dvejinimasis, blogėja regėjimas, galimas apakimas. Dažniau EO serga moterys, tačiau vyresnio amžiaus, ypač rūkantys, vyrai linkę sirgti sunkesne forma.

 
Interviu
Kauno klinikų Endokrinologijos klinikos Ambulatorinio skyriaus vadovė, gydytoja endokrinologė prof. Džilda Veličkienė:
 
- Yra kas padėtų įtarti endokrininę oftalmopatiją?

Dar 1835 metais gydytojas R.Greivsas pastebėjo, kad yra ryšys tarp skydliaukės padidėjimo, dažno širdies plakimo ir padidėjusių akių. Vėliau šis derinys buvo pavadintas Greivso liga. Iš tikrųjų dažniausiai (apie 80 procentų) ligonių, kuriems diagnozuojama EO, serga Greivso liga, kiek rečiau (apie 5 procentus) ligonių autoimuniniu tiroiditu, apie 15 procentų ligonių gali nebūti skydliaukės pažeidimo požymių, nors kai kurių užsienio mokslininkų teigimu, ir tokiais atvejais anksčiau ar vėliau atsiranda skydliaukės pakitimai. Daliai ligonių akių pažeidimas yra pirmasis skydliaukės ligos požymis, kitiems ligoniams EO atsiranda kartu su skydliaukės pažeidimu, o dar kitiems – jau gydant skydliaukės ligą.
 
- Kokios priežastys nulemia šią ligą? 
Kaip ir kodėl vystosi, EO nėra visai aišku, bet galvojama, kad tiek ant skydliaukės ląstelių, tiek ant audinių, esančių už akies obuolio bei blauzdos audinių paviršiaus yra vienodų arba beveik vienodų receptorių. Dėl genetinio polinkio sirgti skydliaukės ligomis ar po didelių stresų organizme pradeda gamintis medžiagos – antikūnai, kurie jungiasi prie atitinkamų receptorių ir pakeičia tos ląstelės, ant kurios prisikabino, veiklą. Jeigu ląstelės receptorius pavadintume „spynomis“, o gaminamus antikūnus – „raktais“, tai nesunkiai suprastume, kad esant dviem vienodom spynom, jas abi atrakina tas pats raktas. „Atrakinus“ audinius už akies obuolio, juose prasideda uždegimas, kaupiasi medžiagos, sugebančios surišti vandens molekules, dėl to šie audiniai paburksta, sustorėja.
 

Kuo šio paciento atvejis buvo išskirtinis? 
- Šis atvejis buvo išskirtinis labai greitai progresuojančia ir sunkia ligos eiga bei tuo, kad gydymo parinkimą apsunkino gretutinė liga – cukrinis diabetas, o agresyvus imunnosupresinis gydymas buvo mažai ir trumpam efektyvus. Dėl to specialistų komandoje buvo priimtas sprendimas atlikti akiduobių dekompresijos operaciją, kurią atliko prof. Saulius Vaitkus. Iššūkis gydytojams buvo skirti šį gydymą ir todėl, kad gydymas bei skiriami vaistai labai pablogina gydymo laikotarpiu cukrinio diabeto kontrolę. Operacija buvo ypač sėkminga, nes labai greitai sumažėjo akių išverstakumas, išnyko junginės sustorėjimas, pacientas pradėjo užsimerkti, išnyko nuolatinis ašarojimas, „sugrįžo“ pradinė veido išvaizda ir neatsirado viena dažniausių ir prognozuojamų tokių operacijų komplikacijų – pooperacinio žvairumo.
 
Endokrininės oftalmopatijos gydymas dažnai būna komplikuotas?
- Dar praėjusio amžiaus pradžioje gydytojai, nežinodami, kaip gydyti tokius ligonius, išsiųsdavo juos gyventi į atokius kaimus. Šiuo metu, remiantis mokslo žiniomis, jau žinoma daugybė gydymo metodų. Kauno klinikose per metus gydoma apie du šimtai pacientų, kurie serga skydliaukės liga, lydima akių pažeidimo. Didesnei daugumai ligos eiga būna nesunki ar vidutinio sunkumo, tačiau 10–15 procentų pacientų EO – sunki ir labai sunki, kaip ir mūsų aptariam pacientui. Liga diagnozuojama ir gydoma glaudžiai bendradarbiaujant visai specialistų komandai: gydytojams endokrinologams, oftalmologams, žvairumo specialistams, neuro-oftalmologams, radiologams, ANG specialistams, neurochirurgams.
 
Pirmiausia siekiama kiek galima greičiau pasiekti ir palaikyti normalią skydliaukės funkciją. Jei ligos eiga nesunki, normalizavus skydliaukės funkciją, nešiojant tamsintus akinius su šonine danga, miegant pakeltu lovugaliu, vartojant dirbtinas ašaras, akių būklė pagerėja. Sunkesniais atvejais šių priemonių neužtenka. Tuomet, atsižvelgiant į konkrečią klinikinę situaciją, parenkamas vienas ar kombinuojami keli gydymo metodai.
Dėl pasikeitusios išvaizdos sergantieji EO praranda pasitikėjimą savimi, vengia rodytis viešose vietose, bendrauti, fotografuotis, tampa socialiai izoliuoti. Dėl nuolatinio ašarojimo, akių skausmo, blogėjančio regėjimo, dvejinimosi tampa sunku atlikti kasdieninės ruošos darbus, vairuoti, skaityti, žiūrėti TV, žmogus priverstas atsisakyti savo hobių, tampa nedarbingas.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris