R.Kvaščevičius: dirbti tampa nesaugu

Greta Vanagienė
2023-05-15
„Neurochirurgo specialybės mokslai trunka ilgiausiai, ne visi sugeba įveikti. Specialybė bene sudėtingiausia ir reikalaujanti ilgo ir atsidavusio savęs plakimo – kitaip nieko gero nebus“, – įsitikinęs VUL Santaros klinikų Neurochirurgijos skyriaus vedėjas Robertas Kvaščevičius. Dar daugiau – pacientai kelia didelius reikalavimus, spauda smulkiai analizuoja gydytojų klaidas, druskos įberia ir netinkama jų interpretacija. Maža to, dėl netobulos teisinės sistemos tampa nesaugu gydytojams atlikti ypač sudėtingas operacijas.
R.Kvaščevičius: dirbti tampa nesaugu
„Dabar tampa nesaugu gydytojams atlikti ypač sudėtingas operacijas, procedūras, intervencijas, todėl dabar įžiūriu tendenciją, kad vis mažiau gydytojų nori rinktis sudėtingas specialybes, vis mažiau personalo nori dirbti šiose srityse“, - sako VUL Santaros klinikų Neurochirurgijos skyriaus vedėjas Robertas Kvaščevičius.

- Šiemet esate apdovanotas „Auksine mediko širdimi“ už novatoriškų metodų taikymą neurochirurgijos srityje. Kone daugiausiai dėmesio sulaukėte, kai pacientui nemiegant ir dargi grojant altu operavote galvos smegenų naviką... Papasakokite trumpai apie šį atvejį.
- Navikas augo toje smegenų zonoje, kurią pakenkus, žmogus nesupranta kalbos, natų, nebegali analizuoti muzikos ir gali nevaldyti dešinės rankos. Kadangi pacientas buvo profesionalus violončelininkas, pagrindinis jo pageidavimas – ir po operacijos galėti groti. O violončelė – didelis instrumentas, skirtas groti sėdint. Pacientas gi operacinėje turi gulėti, vietos po apklotais mažoka, kur dar visa aparatūra ir įrenginiai… Pacientas tam tikslui ryžosi išmokti groti altu, kuris panašus į violončelę. Taigi per mėnesį pramoko šiuo instrumentu atlikti kelis kūrinius.
 
Esate minėjęs, kad kartais operuoti nemiegantį pacientą net paprasčiau nei miegantį?
- Nemiegančiam, tai yra bendraujančiam pacientui atlikti operaciją yra labiau komplikuota, nes reikia daugiau pasiruošimo, daugiau personalo, kuriam reikia turėti tam tikrų papildomų žinių ir įgūdžių, taip pat anesteziologo, elektrofiziologo, operacinėje registruojančios smegenų atsakus ir biopotencialus, pagalbos. Ir prieš operaciją, ir operacinėje reikia psichologo, kuris kontaktuoja su pacientu. Tačiau jei viskas vyksta sklandžiai, papildomai gaunama daug svarbios informacijos, kur tiksliai išsidėstę būtent to paciento išsidėstę elokventiniai smegenų centrai, nes jie turi tam tikras variacijas, ypač naviką smegenyse turinčio paciento. Kuo daugiau informacijos, tuo lengviau parinkti taktiką. Taigi, nemiegantį pacientą operuoti pliusų yra.

 
- Jūsų profesijos atstovams papildomą įtampą darbe, ko gero, kuria ir tai, kad vienas neatsargus judesys – ir pacientas gali netekti regėjimo, klausos, prarasti muzikinius sugebėjimus...
- Taip, mes prieš bet kokią operaciją turime būti ypač susikaupę. Neurochirurgijoje komplikacijos ypač grėsmingos ir invalidizuojančios. Už tai mūsų interviu pokalbį ir nukėlėme kitai dienai, nes atsirado neplanuota didelė ir sunki operacija, trukusi dešimt valandų...
 
- Kas, jei ryte laukia operacija, o jūsų rankos iš nuovargio dreba? Medikai irgi žmonės – jums taip pat pasitaiko sunkių nemiegotų naktų. 
- Jei jautiesi pavargęs ar nestabilus, geriau didelės apimties planinės operacijos nedaryti ir ją atidėti – taip kartais vyksta. Neurochirurgai pasaulyje priskiriami prie tų specialybių, kurių mokymas trunka ilgiausiai, ne visi sugeba jį įveikti. Specialybė bene sudėtingiausia ir reikalaujanti ilgo ir atsidavusio savęs plakimo – kitaip nieko gero nebus. Lietuvoje šiuo metu pacientai kelia didelius reikalavimus gydytojams, spauda dažnai smulkiai analizuoja gydytojų klaidas, neretai interpretuodami įvykius savaip ir todėl sukeldami nemažai sumaišties bei neigiamų emocijų. Dėl netobulos teisinės sistemos dabar tampa nesaugu gydytojams atlikti ypač sudėtingas operacijas, procedūras, intervencijas. Todėl įžiūriu tendenciją, kad vis mažiau gydytojų nori rinktis sudėtingas specialybes, vis mažiau personalo nori dirbti šiose srityse. Juolab kad atlyginimai šiuo metu neretai yra didesni ten, kur atliekamos mažos ir nesudėtingos intervencijos ar operacijos.
 
- Dėstote neurochirurgiją Vilniaus universitete. Neabejoju, su studentais pasikalbate ir apie specialybės perspektyvą. Jei klausia jūsų nuomonės, ar verta rinktis neurochirurgiją, ką patariate? Tai konkurencinga specialybė?
- Neretai sulaukiu tokių klausimų. Pirma, ką jiems sakau, – tai tikrai nelengvas, bet žiauriai įdomus kelias, kurį pasirinkus reikia jį mylėti. Jis turi tapti gyvenimo keliu ir gyvenimo būdu, atsisakant daug kitų malonumų. Reikės nuolatos save plakti, nes mokymosi procesas trunka beveik visą gyvenimą: neurochirurgijoje mokslas ir technologijos nuolat daro didelę pažangą, įgijus žinių ir įgūdžių dabar, jau po penkerių metų daug kas būna pasikeitę ir patobulėję. Šiuo metu Vilniuje turime ypač stiprų ir darbštų rezidentų kolektyvą, įdomu tai, kad neurochirurgiją vis dažniau renkasi moterys, kas Lietuvoje dar neseniai atrodė tiesiog neįmanoma.

 

Dosjė
1982-1988 m. – Vilniaus universitetas, Medicinos fakultetas, medicinos specialybė.
1988-1990 m. – Kauno medicinos universitetas, klinikinės ordinatūros kursas Nervų, psichiatrijos ir neurochirurgijos katedroje, neurochirurgijos specialybė.
2003 m. – Vilniaus universitetas, apginta mokslų daktaro disertacija
„Hidrocefalijos diagnostika trans-intrakranijinės ultrasonografijos metodu“.

Nuo 2004 m. iki dabar VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos, Neurologijos klinika, gydytojas neurochirurgas.
Nuo 1998 m. iki dabar VšĮ Vilniaus greitosios pagalbos universitetinė ligoninė, gydytojas neurochirurgas.
1999-2002 m. VšĮ Respublikinė Vilniaus universitetinė vaikų ligoninė, gydytojas neurochirurgas.
1990-1999 m. VšĮ Vilniaus Šv. Jokūbo ligoninė, gydytojas neurochirurgas.
1994-1996 m. Vilniaus universitetinė Žalgirio ligoninė, gydytojas neurochirurgas.
Profesinės stažuotės JAV , Vokietijoje, Prancūzijoje, Estijoje, Austrijoje, Lenkijoje, Latvijoje, Suomijoje ir kt.
2007 m. neurochirurgija – „Vaikų neuroonkologijos problemos“, Vilniaus universitetas.
2008 m. – neurochirurgija-neurotraumatologija, Vilniaus universitetas.
Nuo 2001 m. Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto, gydytojų tobulinimosi ciklų paskaitų dėstytojas.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Budinti vaistinė


  Profsąjunga: farmacijos specialistai yra spaudžiami parduoti kuo daugiau prekių

  Profsąjunga: farmacijos specialistai yra spaudžiami parduoti kuo daugiau prekių

  Farmacijos specialistai yra spaudžiami klientams pasiūlyti kuo daugiau ir konkrečių gamintojų prekių, sako Vaistinių darbuotojų pr...
  Lietuva diskutavo su tarptautine vaistų asociacija

  Lietuva diskutavo su tarptautine vaistų asociacija

  „Medicines for Europe“ generalinio direktoriaus Adriano van den Hoveno teigimu, Lietuvos farmacijos politika dėl gener...

  Sveika šeima


  Ant stalo – užkrėstas laimikis iš miško

  Rudenį prasidėjus medžioklės sezonui žvėriena tampa delikatesu, kuris su pasididžiavimu tiekiamas ne tik ant šeimos, bet ir svečių stalo. Specialistai įspėja, jog vartojant trichinelioze užkrėstą kiaulių, šernų ar bebrų mėsą galima susirgti visam gyvenimui.

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Gamtos stichijos tęsiasi. Kenčia Libija

  Libijos gyventojai išgyvena dėl artimųjų netekties ir prarastų namų. Sugriuvus užtvankai, Dernos mieste kilo potvynis, pareikalavęs mažiausiai 11 tūkst. gyvybių. Nemaža dalis nukentėjusiųjų yra sužeisti. Nepaisant sudėtingo politinio krašto konteksto, vyksta gelbėjimo darbai. Prasidėjo streikai. Protestuotojai ragina va...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kokiu instrumentu groja flatulistas?
  Henrikas Vaitiekūnas Kokiu instrumentu groja flatulistas?
  Parpė, kad net ūsai dulkėjo
  Henrikas Vaitiekūnas Parpė, kad net ūsai dulkėjo
  Apie tetą, kuri nėra dėdės žmona
  Henrikas Vaitiekūnas Apie tetą, kuri nėra dėdės žmona

  Naujas numeris