„Ne paslaptis, kad burnos ir dantų sveikata yra apleista. Atokiose gyvenamosiose vietovėse žmonės tam laiko ir finansų neskiria. Kai kurie prisipažįsta, kad paskutinį kartą pas dantų gydytoją lankėsi prieš dvidešimt ar trisdešimt metų“, – sako mobiliajame odontologijos kabinete dirbanti gydytoja odontologė Albina Jurgelevičienė. Iš pradžių į idėją skeptiškai žiūrėję sveikatos sistemos valdytojai šiandien pripažįsta jos unikalumą ir džiaugiasi, kad Alytaus rajono PSPC įkvėpė ir kitus miestus.
Medikai į namus
„Mobiliajame odontologo kabinete yra visa reikalinga įranga įprastoms odontologinėms paslaugoms teikti, kaip ir mūsų įstaigos odontologo kabinete. Daug darbo įdėjome, kol viską sumodeliavome tokioje mažoje erdvėje: sprendėme, kur patogiau įrengti darbo vietą, kur sudėti medicininę bei techninę įrangą, kur pasodinti pacientą. Nors galvojome, kad vėliau teks kai ką keisti, to neprireikė“, – teigia Alytaus rajono pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktorė Giedrė Ilgūnaitė.
Alytaus rajono PSPC, siekdamas sveikatos priežiūros paslaugas priartinti prie žmogaus, padarė didžiulį žingsnį teigiamo perversmo link. Alytaus rajone jau prieš kone trejus metu pradėjo veikti mobilioji ambulatorija. Tokia iniciatyva leido net ir atokiausiai įsikūrusiems gyventojams gauti galimybę apsilankyti pas šeimos gydytoją ar odontologą pasiekti vos išėjus iš namų.
Pas pacientus vyksta trys transporto priemonės: du automobiliai su sukomplektuota diagnostine, medicinine bei kita darbo įranga, pritaikyta šeimos gydytojų paslaugoms teikti, ir automobilis su sumontuota bei sukomplektuota odontologine įranga. Rajono gyventojai turi progą ne tik patogiai bei laiku patekti pas šeimos gydytoją, bet ir reguliariai lankytis pas specialistą. Tiesa, kai kuriems pacientams mobili ambulatorija leido susitvarkyti dantis ir pirmą kartą gyvenime.
„Ne paslaptis, kad burnos ir dantų sveikata yra apleista. Atokiose gyvenamosiose vietovėse žmonės tam laiko ir finansų neskiria. Kai kurie prisipažįsta, kad paskutinį kartą pas dantų gydytoją lankėsi prieš dvidešimt ar trisdešimt metų“, – kaimo gyventojų realijomis dalijasi A.Jurgelevičienė.
Stebina platus paslaugų laukas – mobiliojoje ambulatorijoje ne tik gydomi dantys, bet ir atliekama priešmokyklinė mažųjų pacientų apžiūra, suteikiama ir protezavimo galimybė.
„Beveik absoliuti dauguma – vyresnio amžiaus žmonės. Rugpjūtį prieš mokyklą kreipėsi ir daugiau mokinių. Su mobiliu odontologiniu kabinetu vykdome akcijas, vykstame į mokyklas ir klausiame, kam reikalingas dantų fluoravimas, galbūt kam nors reikalingas profilaktiškas patikrinimas“, – pasakoja A.Jurgelevičienė.
Patraukliausias – protezavimas
„Veiklos pasiteisinimą vertiname pagal suteiktų paslaugų kiekį. Kalbant apie odontologiją, ši paslauga pasiteisino 120 proc., prie automobilių kartais net susidaro eilės. Anksčiau daugiausiai kreipimųsi buvo dėl dantų rovimo, tačiau situacija dar labiau pagerėjo, kai 2023 metais pradėjome teikti protezavimo paslaugą. Daug pacientų vis dar nežino, kad jiems priklauso ligonių kasų finansuojamas protezavimas. Tačiau kai vienam kaimynui suprotezuojami dantys ir tai išgirsta kitas – tokiu būdu informacija sklinda iš lūpų į lūpas. Dabar jie ir patys sako: specialistai atvažiuoja vos ne į kiemą – kodėl nepasinaudojus jų paslaugomis?“, – pasakoja Alytaus rajono PSPC direktorė.
Alytaus rajono pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Giedrė Ilgūnaitė sako, kad svarbiausia, jog ne tik regionų, bet ir Lietuvos mastu būtų sukurtas kokybiškų bei lengvai pasiekiamų sveikatos paslaugų tinklas. Alytaus apskrityje šiuo metu pagal nustatytą ir paskelbtą grafiką šeimos gydytojų komandos ir odontologai vyksta į trylika gyvenamųjų vietovių. Visgi maršruto tinklo plėsti neplanuojama - tokiu būdu bus padidintas krūvis, o finansavimo trūksta.
„Stengėmės grafiką sudėlioti, kad į tam tikras gyvenamąsias vietoves kartu atvyktų ir ambulatorija, ir odontologinis, kad pacientams būtų patogu vienu metu apsilankyti ir ten, ir ten. Analizuojame pacientų poreikius, prie jų derinamės. Stojame prie įstaigų, kur pacientai, atvykę anksčiau, galėtų patogiai palaukti, jei reikia, pasinaudoti tualetu. Kol šilta, gyventojai laukia tiesiog lauke, o jei lyja, turi galimybę užeiti į gretimai esančią patalpą, tarkime, biblioteką ar bendruomenės namus“, – teigia PSPC direktorė.
Kiekvienas gydytojas turi mobiliojo telefono numerį, todėl pacientai džiaugiasi galėdami tiesiogiai pasitarti su mobiliosios ambulatorijos bendrosios praktikos slaugytoja ar odontologe. Atsiradus poreikiui, gydytojai neatsisakys apžiūrėti paciento, atvykusio be registracijos ir atsistojusio į „gyvą eilę“.
G.Ilgūnaitė pastebi tendenciją, kad tarp pacientų būna nemažai atvejų, kai dantų būklė yra labai bloga ar net kritinė. Dalis pacientų vengdavo ir delsdavo apsilankyti pas specialistus dėl įvairių fizinių, socialinių ar finansinių priežasčių. Kiti tiesiog neprisiruošdavo vykti pas gydytoją į centrą, o kai paslaugos atvyksta šalia namų, įmanoma pritraukti kur kas didesnę minią.
Iniciatyva plečiasi
„Medicinos punktų būklė buvo apgailėtina, jie neatitiko privalomų higienos reikalavimų, reikėjo investuoti nemažai lėšų. Turėjome kartu su savivaldybe surasti išeitį, kad punktų panaikinimas nebūtų skausmingas vietinėms bendruomenėms. Todėl ir buvo nuspręsta pakeisti paslaugų teikimo modelį į mobiliąsias sveikatos priežiūros paslaugas“, – teigia direktorė.
Pažymėtina ir tai, kad medicinos punktuose pacientai gaudavo tik bendrosios praktikos slaugytojo paslaugas, o dabar jie gauna tiek šeimos gydytojo, tiek odontologo paslaugas, vietoje galima atlikti kraujo, šlapimo ir kitus tyrimus.
Automobiliai paslaugai įgyvendinti, pasak direktorės, buvo atrinkti atsižvelgiant į kaimo kelių struktūras. Taip pat siekta, kad vairuotojams nereikėtų specialiai įgyti tam tikros kategorijos pažymėjimo. Direktorė džiaugiasi, kad galėjo tapti pavyzdžiu, nes šia iniciatyva susidomėjo ir kitos apylinkės.
„Lietuvoje mobili ambulatorija vis dar didelė naujiena. Nors pradžioje sveikatos sistemos atstovai žiūrėjo skeptiškai, vėliau dėkojo už inovacijas, palaikė idėją ir dabar ragina dalintis gerąja patirtimi. Mūsų pavyzdžiu pasekė ir automobilius nusipirko Švenčionys. Daug bendravome su Kėdainiais, žinau, kad jie tikrai teikė projektą ir jis buvo patvirtintas. Negaliu pasakyti, ar jie jau pradėjo vykdyti paslaugą – gali būti, kad jiems automobiliai dar yra gaminami“, – pasakoja G.Ilgūnaitė.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: