N.Klimas: „Kasdien susidurdamas su mirtimi labiausiai vertinu gyvenimą“

Liana Binkauskienė
2018-02-05
Gydytojas anesteziologas reanimatologas Nerijus Klimas, Klaipėdos jūrininkų ligoninės Anesteziologijos-intensyvios terapijos skyriaus vedėjas, darbe kiekvieną dieną susiduria su mirtimi, o laisvalaikiu – ieško vėjo iššūkių. Tačiau, anot gydytojo, nei mirties, nei vėjo nugalėti neįmanoma, galima tik prie to prisitaikyti, išgyventi.
N.Klimas: „Kasdien susidurdamas su mirtimi labiausiai vertinu gyvenimą“
„Pagal dabartinę įstatyminę bazę, kitaip elgtis ir negalime – privalome gaivinti visus ligonius. Manau, kad tai - neteisinga. Tai jau ne terapinis atkaklumas ar užsispyrėliškas gydymas, bet terapinė tironija“, - sako gydytojas anesteziologas reanimatologas Nerijus Klimas.

- Kas jūsų darbe sudėtingiausia?
- Sudėtingiausia yra bendravimas su pacientų artimaisiais. Ypač su tais, kurie turi išankstinį neigiamą požiūrį ir nepasitikėjimą medikais. Paciento giminės girdi ir mato tik tai, ką nori. Kaltę dėl artimojo ligos linkę suversti medikams. Dažnai mano klausimas: „Ar mes kalti dėl jūsų artimojo ligos? Mes tik norime jam padėti“ priverčia artimuosius susimąstyti. Paradoksalu, kad kuo labiau užleista liga ar apleistas pacientas, tuo labiau artimieji pretenzingi. Galbūt tai būdas vengti atsakomybės?
 
Nemėgstu prognozuoti ligos išeičių ir klausimo: „Kiek procentų, kad ligonis išgyvens?“ Man patinka, kai žmonės užduoda klausimus prieš tai pasiskaitę apie ligą.
Visgi dažniausiai artimieji vertina mūsų pastangas išgelbėti gyvybę. Seniau gydytojai neturėjo galimybių padėti kritinės būklės ir mirštantiems pacientams, tačiau turėjo laiko bendrauti ir užuojautai reikšti. Dabar atvirkščiai: turime įrangos, medikamentų, žinių, bet nebeturime laiko bendravimui. Tikriausiai dėl to ir kyla problemos.
 
- Su kokiais iššūkiais šiandien susiduria anesteziologijos specialistai Lietuvoje ir pasaulyje?

- Operacijos ir intervencijos atliekamos praktiškai nebeatsižvelgiant į paciento amžių. Chirurgams nėra didelio skirtumo operuojant dvidešimtmetį ar aštuoniasdešimtmetį. Tačiau anesteziologams – tai didelis skirtumas dėl gretutinių ligų. Didėja laparoskopiškai atliekamų operacijų spektras. Tokios operacijos suteikia greitesnį sveikimą, mažesnį skausmingumą, greitesnę reabilitaciją ir kartu didesnį ligonio pasitenkinimą, tačiau tai dažnai būna iššūkis anesteziologams. Šių operacijų metu dirbtinai sukeltas intraabdominalinio slėgio padidėjimas, tam tikros ligonio padėtys trikdo hemodinamiką, keičia širdies padėtį, didina pasipriešinimą kvėpavimo takuose, trikdo kraujotaką vidaus organuose.
 
Nepageidaujami efektai ypač ryškūs pacientams, turintiems ryškią gretutinę patologiją, kas nėra reta garbingo amžiaus pacientų grupėje. Vyresnio amžiaus pacientams atliekamos ir didelės apimties širdies operacijos, kurios anksčiau nebuvo daromos. Taip pat didelės apimties radikalios onkologinės operacijos – ilgos trukmės, traumatiškos, sukeliančios didelį uždegiminį atsaką.
Anesteziologo vaidmuo, siekiant gero galutinio rezultato, labai svarbus. Mūsų pagrindinis tikslas yra paciento saugumas. Anestezijos būdo, stebėsenos, medikamentų parinkimas ir žinios leidžia susidoroti su šiais iššūkiais. Į klausimą: „Kokios anesteziologijos ir intensyvios terapijos skyriaus stipriosios pusės? pusiau juokais atsakau: „Nestabdome kitų ligoninės skyrių progreso“.
 
Išvysčius technologijas atsirado terapinio atkaklumo aspektas, tačiau su šiuo reiškiniu kasdien susiduriantys medikai kelia iš pirmo žvilgsnio šventvagišką klausimą: ar tikrai visada ir bet kokia kaina reikia žmogų gaivinti? Kokia jūsų nuomonė šiuo klausimu? 
- Reanimacijos skyriai daugeliui asocijuojasi su mirtimi. Net dalis gydytojų laikosi nuomonės, kad ligoniai turi mirti tik reanimacijos skyriuose. Mano nuomone, atvirkščiai, intensyvios terapijos skyriai – vieta, kur visomis įmanomomis priemonėmis kovojama už gyvybę. Kritiškai sunkios būklės ar gaivinamiems ligoniams patekus į intensyvios terapijos skyrių pirmiausiai imamasi visų priemonių jų gyvybei išgelbėti. Būna, kad atgaivinus ligonį, sužinome, jog jis serga išplitusia, nepagydoma onkologine liga. Pagal dabartinę įstatyminę bazę, kitaip elgtis ir negalime – privalome gaivinti visus ligonius. Manau, kad tai - neteisinga. Tai jau ne terapinis atkaklumas ar užsispyrėliškas gydymas, bet terapinė tironija. Šį terminą išgirdau iš Telšių vyskupo Kęstučio Kėvalo.
 
Agresyvių gyvybę gelbstinčių intervencijų taikymas terminalinių būklių pacientams, nesitikint gerų rezultatų ir kurios kliniškai bei etiškai neadekvačios, yra pagrindinė medikų moralinio nepasitenkinimo priežastis. Tai blogina bendravimą tarp gydytojų ir slaugytojų, sukelia bejėgiškumo jausmą, nejautrumą, blogėja darbo kokybė.
Nenorėčiau, kad taip būtų elgiamasi su manimi.
 
Nepagydomomis ligomis sergantiems ligoniams neturėtų būti taikomas gaivinimas ar gydymas intensyvios terapijos skyriuose. Jie turi būti gydomi paliatyvios terapijos ar slaugos skyriuose, jiems turi būti užtikrinta kokybiška slauga, skausmo gydymas.
Į šiuos aktualius klausimus jau atkreiptas valdžios dėmesys, Seime sudaryta darbo grupė, todėl tikiuosi, jog ši problema bus išspręsta.
 

- Jums dažnai tenka pranešti blogą žinią paciento artimiesiems... 
- Būti iš anksto pasiruošus įvairioms reakcijoms – mūsų darbo dalis. Tačiau sunkiausia, kai supranti, kad galimybės padėti yra išsemtos. Tada apima bejėgiškumo jausmas. Pergalvoji, ar tikrai viską padarei ? Gal ką nors reikėjo daryti kitaip?
Tai skatina labiau tobulėti, domėtis naujovėmis ir eiti pirmyn.
 
- Papasakokite, koks jūsų laisvalaikis, kaip atsipalaiduojate?
- Esu aktyvaus poilsio šalininkas. Stengiuosi išnaudoti Klaipėdos privalumus: jūrą, dviračių takus. Lankau crossfit (energingos treniruotės, kurios susideda iš treniruočių su svoriais, aerobikos ir gimnastikos, – red. past.) treniruotes tris keturis kartus per savaitę, važinėju dviračiu, plaukioju baseine, tačiau pirmenybę teikiu jėgos aitvarams. Vėjuotomis dienomis visada stengiuosi ištrūkti prie jūros ar marių. Žiemą renkuosi snieglentę.
Jėgos aitvarai, snieglenčių sportas – tai aktyvi veikla gamtoje. Tada apie nieką kitą pagalvoti nėra laiko ir geriausiai pailsi galva.

Pirmadieniais, kaip į darbą, einu į Roberto Petrausko organizuojamas „Protų kovas“.
Kultūriniu gyvenimu rūpinasi žmona – lankomės koncertuose, spektakliuose.
 
Kiekvieną dieną susidurdamas su mirtimi, ką labiausiai vertinate gyvenime? 
- Patį gyvenimą.

 
Trumpa dosjė
VšĮ Klaipėdos jūrininkų ligoninės Anesteziologijos –intensyvios terapijos skyriaus vedėjas;
Gydytojas anesteziologas reanimatologas (nuo 1999 metų);
Lietuvos anesteziologų-reanimatologų draugijos Tarybos narys;
Baigė Kauno medicinos akademiją (1995 m.)


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris