L.Matuzonis: didžiausi iššūkiai – komplikuoti sąnarių lūžiai

Vytautas Paulius Rasokaitis
2024-03-04
„Jei jus pradėjo varginti sąnarių skausmai, siūlyčiau patiems ilgai nesigydyti, o kreiptis į specialistus. Skausmą sukeliančių priežasčių gali būti įvairių, todėl ir gydymas įvairus“, – sako Marijampolės ligoninės gydytojas ortopedas-traumatologas Laurynas Matuzonis.
L.Matuzonis: didžiausi iššūkiai – komplikuoti sąnarių lūžiai
„Deja, universalios priemonės, kuri padėtų išvengti sąnarių dėvėjimosi, turbūt nėra. Tam įtakos turi daug dalykų, pavyzdžiui, genetika, patirtos traumos, mityba. Tad patarimas turbūt būtų paprastas – sveikai gyventi, daug judėti ir vengti traumų“, - sako Marijampolės ligoninės gydytojas ortopedas-traumatologas Laurynas Matuzonis.

- Traumų gydymas – gydytojų ortopedų-traumatologų kasdienybė. Kokios jų kelia didžiausius iššūkius?
 
- Didžiausi iššūkiai mums, ortopedams-traumatologams, būna komplikuoti sąnariniai lūžiai. Dažniausiai iššūkių reikalaujantys yra blauzdikaulio proksimalinio bei distalinio galo, žastikaulio distalinio galo kelių fragmentų sąnariniai lūžiai. Jų rekonstrukcinės operacijos ypač sudėtingos dėl lokalizacijos, kaulinių defektų bei minkštųjų audinių sužalojimo. Žastikaulio skeveldriniai galvos lūžiai, gali baigtis endoprotezavimo operacija. Politraumos, didelės energijos traumos – dar vienas iššūkis ne tik ortopedams-traumatologams, bet ir kitų sričių gydytojams.
 
- Marijampolės ligoninėje diegiate inovacijas ir moderniausius gydymo būdus. Kurioje srityje esate stiprūs?
 

- Esame stiprūs gydant kelio bei peties sąnarių patologijas. Atliekame plataus spektro šių sąnarių operacijas – nuo artroskopinių iki endoprotezavimo. Ypač nemažai atliekame kelio sąnario endprotezavimo operacijų daliniu kelio sąnario endoprotezu (šios operacijos metu yra pakeičiama tik dalis kelio sąnario labiau pažeistoje pusėje).
Suprantama, nesame pajėgūs išgydyti visų pacientų, dažnai konsultuojamės su kolegomis, tenka kai kuriuos pacientus siųsti gydytis į trečią lygį. Džiugu, kad kolegos iš Kauno, Vilniaus maloniai bendradarbiauja, konsultuoja ir reikalui esant priima pacientus tolesniam gydymui.
 
- Statistikos duomenimis, pasaulyje beveik kas septintas vyresnis nei 35 metų žmogus serga osteoartritu ir jaučia skaudžias artrozės sukeltas pasekmes. Kokias metodikas pasitelkus galima suvaldyti kremzlinio audinio dilimą bei kokias naujas osteoartrito gydymo galimybes taikote operacijų metu?
 
- Formaliai taip gali būti, tačiau į mus dažniausiai dėl šios patologijos kreipiasi vyresnio amžiaus pacientai. Nuolat yra kuriamos inovatyvios priemonės osteoartritui gydyti ar jam sulėtinti, tačiau bėda ta, kad į mus pacientai dažniausiai kreipiasi jau atsiradus ryškesniems simptomams. Dažnu atveju jiems osteoartritas jau būna pažengęs ir pacientams galime pasiūlyti tik endoprotezavimo operaciją. Kai kremzlės pažeidimus aptinkame jaunesniame amžiuje (magnetinio rezonanso tyrimo ar operacijos metu) yra atliekamos kremzlinio audinio atkūrimo operacijos. Pasitelkiant naujausias technologijas ir medicinos pažangą kremzlės atkūrimo operacijos nuolat evoliucionuoja, vis dažniau taikomi minimaliai invazyvūs metodai. Šios procedūros ne tik pagerina sąnario funkciją, bet ir sumažina skausmą, atitolina endoprotezavimo operaciją bei pagreitina paciento sugrįžimą į įprastą gyvenimo ritmą.
 
- Kokios modernios kremzlinio audinio atkūrimo technikos taikomos gydant artrozę?
 
- Kremzlinio audinio atkūrimo operacijos gali būti skirtingų tipų, priklausomai nuo kremzlės defekto dydžio ir vietos. Galiu trumpai apžvelgti pagrindines operacijas.
Mikrolūžių technika. Tai operacija, kurios metu kremzlės defekto vietoje yra padaromos mažos kaulinės perforacijos, panaudojant specialų kaltuką ar itin ploną grąžtą. Taip yra stimuliuojami kaulų čiulpai, gaunamas kraujavimas iš kaulų čiulpų, vėliau naujos kremzlės formavimasis. Ši procedūra plačiai paplitusi dėl paprastumo ir minimalių išlaidų, puikiai pasiteisinusi technika nedideliems kremzlės defektams gydyti.
Kitas operacinis metodas – kremzlės atkūrimas naudojant skystą matricą. Operacijos metu pažeista kremzlės vieta yra padengiama skystu kolageno užpildu, kuris sudaro optimalią aplinką kremzlės ląstelėms augti ir prisitvirtinti prie kaulo. Šios operacijos privalumas tas, kad ji nesunkiai atliekama artroskopijos metu, neatveriant sąnario.
Dar vienas kremzlės atkūrimo būdas yra naudojant kolageno membranas. Operacijos metu pažeistos kremzlės vietoje atliekamas kruopštus debridmentas, kaulo perforacijos (mikrolūžiai), o vėliau defektas naudojant fibrino klijus yra padengiamas I/III tipo kolageno membrana. Ši operacija gali būti atlikta tiek artroskopiškai, tiek atvirai.

Kai osteochondrinis pažeidimas yra didesnis nei trys kvadratiniai centimetrai, gali būti naudojama osteochondrinės alotransplantacijos technika. Chirurgas naudoja donoro audinių ruošinius didesnio ploto osteochondriniams pažeidimams užpildyti. Kremzlės defektui užpildyti dar galima naudoti kremzlinį audinį, paimtą iš donoro, o paimtas transplantatas pažeidimo vietoje yra sutvirtinamas fibrininiais klijais.
Šiuo metu Lietuvoje skinasi kelia nauja procedūra – susmulkintos kremzlės implantavimas. Šios chirurginės procedūros metu artroskopiškai surenkama kremzlė nuo defekto kraštų ar mažiau apkraunamų sąnario vietų, o vėliau implantuojama į pažeistą vietą. Kremzlės fragmentų fiksavimui galima naudoti trombocitais praturtintą plazmą, fibrino klijus, membranas arba kelių metodų derinį.
 
- Kuo tik žmonės negydo skaudamų sąnarių – nuo kopūsto lapų iki vaistažolių nuovirų. Ką patartumėte pacientui, susidūrusiam su šiuo skausmu? Kokių profilaktinių priemonių reikėtų imtis norint sumažinti sąnarių dėvėjimąsi?
 
- Jei jus pradėjo varginti sąnarių skausmai, siūlyčiau patiems ilgai negydyti, o kreiptis į specialistus. Skausmą sukeliančių priežasčių gali būti įvairių, todėl ir gydymas įvairus. Tinkamai surinkus anamnezę ir atlikus išsamius tyrimus dažnu atveju galima nustatyti skausmo priežastį bei paskirti tinkamą gydymą. 
Deja, universalios priemonės, kuri padėtų išvengti sąnarių dėvėjimosi, turbūt nėra. Tam įtakos turi daug dalykų, pavyzdžiui, genetika, patirtos traumos, pasikartojančios sąnarių mikrotraumos (kalbu apie profesionalius sportininkus), kai kurios sisteminės ligos, nutukimas (antsvoris), mityba. Tad patarimas turbūt būtų paprastas – sveikai gyventi, daug judėti ir vengti traumų.


 
Dosjė
1996-2003 m. KMU Medicinos studijos
2010 m. VU MF įgyta gyd. ortopedo – traumatologo specialybė
2007-2010 m. – VGPUL Skubios pagalbos skyrius. Medicinos gydytojas
2010 m. – iki dabar Marijampolės ligoninė. Gyd. ortopedas - traumatologas
nuo 2014 m. iki dabar  „Diagnostikos ir reabilitacijos klinika“
nuo 2021 m. iki dabar „Affidea“
nuo 2022 m. iki dabar „Gijos Klinikos“
Lietuvos gydytojų asociacijos, Lietuvos ortopedų traumatologų draugijos,
Lietuvos artroskopijos ir sporto traumatologijos asociacijos, Europos kelio sąnario ir sporto traumatologijos draugijos narys.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

  „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

  „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...
  Mokys, kaip vartoti vaistus

  Mokys, kaip vartoti vaistus

  „Oficialiai vaistinėse surenkamų ir sunaikinamų vaistų kiekis – 20 tonų per metus – rodo, kaip netinkamai vartojami ar neva...

  razinka


  Sveika šeima


  Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

  Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Ksenotransplantacija: vis daugiau vilčių pacientams

  Daugiau negu 100 tūkst. JAV gyventojų laukia organų transplantacijų. Ksenotransplantacijos (iš gyvūno žmogui) pasiekimai laukiantiesiems gali suteikti naujų vilčių. Kovo viduryje Masačiusetso ligoninės Bostone gydytojai žmogui atliko sėkmingą kiaulės inksto persodinimą.   

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ir turtuoliai verkia
  Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
  Kas po devintu prakaitu slypi?
  Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
  Pavėlavęs perspaudų rinkinys
  Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

  Naujas numeris