Kova su prostatos vėžiu: didelį žingsnį žada genetinė diagnostika

Aigustė Tavoraitė
2018-09-24
Minėdami Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionaliniame vėžio institute (NVI) tradiciškai susibūrę specialistai ir visuomeninių organizacijų atstovai kreipėsi į vyrus, kuriuos ragino nelikti abejingus savo sveikatai. Gydytojai pabrėžia – kad ir kokias pažangias gydymo technologijas turėtume, palyginus su prevencija tai yra antraeilis dalykas. „Šių dienų standartas – genetinė diagnostika – yra esminis dalykas, leidžiantis pažinti ligą ir atlikti korekciją genų lygmenyje. Mums svarbu turėti pačius ankstyviausius testus, kurie leistų vyrui, turinčiam padidėjusią riziką susirgti prostatos vėžiu, atitolinti ligą arba jos iš viso išvengti“, – sako įstaigos vadovas prof. habil. dr. Feliksas Jankevičius.
Kova su prostatos vėžiu: didelį žingsnį žada genetinė diagnostika
Naują impulsą gydant prostatos vėžį davė naujos kartos ultragarsinis aparatas „Fusion“ su realaus laiko navigacija, leidžiantis vienu metu sulieti visus diagnostinius vaizdus ir duomenis į vieną erdvinį vaizdą. Ultragarso ir magnetinio rezonanso vaizdų sintezė padeda itin tiksliai atlikti biopsijas, paimti mėginius kuo mažiau žalojant prostatą ir gauti tikslią diagnozę. Nuotr. - Brachiterapijos sk. vedėjas dr. Ernestas Janulionis, medicinos fizikas Kęstutis Akelaitis, onkologė radioterapeutė Rūta Austėja Lenkaitytė.

Dėmesys paveldimam vėžiui
Nepaisant daugiau nei dešimtmetį veikiančios Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programos ir galimybių gauti pažangų gydymą, ši onkologinė liga šalyje išlieka antra pagal dažnumą vyrų mirčių nuo vėžio priežastis. Nors prostatos vėžys susirgusiesiems vis dažniau aptinkamas anksti, nemažėjant užleisto vėžio atvejų, liga kasmet pasiglemžia 400–500 gyvybių. Gydytojai onkologai pabrėžia, kad laiku atpažinti padidėjusios rizikos atvejus ir užkirsti kelią ligai – didžiausias šiandienos rūpestis.
 
„Norint sėkmingai kovoti su prostatos vėžiu, jį ne tik svarbu nustatyti, bet ir atskirti tuos pacientus, kurie gali medikų stebimi gyventi be gydymo, nuo tų, kurie susirgo agresyvia liga ir turi būti kuo anksčiau pradėti radikaliai gydyti. To siekiant šiandien vis labiau gilinamės į prostatos vėžio patogenezę, ieškoma naujų žymenų. Seniai žinome, kad vienas pagrindinių rizikos veiksnių yra amžius, šeiminė anamnezė, taip pat, be jokios abejonės, – gyvensenos ypatumai, dieta“, – kalbėjo NVI direktorius prof. F.Jankevičius.
 
Profesorius pabrėžė, kad itin aktualu kalbėti apie paveldimą prostatos vėžį. Manoma, kad net ketvirtis visų prostatos vėžių gali turėti paveldimumo komponentą. Toks vėžys paprastai būna itin agresyvus ir greitai plinta. Be to, dažniausiai vyrai juo suserga jauni. „Tyrimai rodo, jog tie vyrai, kurių šeimoje pirmos eilės giminaičiams – tėčiui, mamai, broliui ar seseriai – buvo anksti diagnozuotas ne tik prostatos, bet ir kiaušidžių ar krūties, kasos vėžys, melanoma, turi žymiai didesnį paveldėjimo komponentą ir jiems rizika susirgti prostatos vėžiu išauga net keturis kartus.
 
Tokiems vyrams prostatos specifinio antigeno (PSA) testavimas turi būti pradėtas žymiai anksčiau, periodiškai tikrintis reikėtų jau nuo 40-ies metų amžiaus. Tais atvejais, kai paaiškėja, kad jie yra mutacijas turinčių genų (dažniausiai BRCA1, BRCA2) nešiotojai, pacientai turėtų būti žymiai griežčiau stebimi ir, kas visiškai nauja, jei nustatomos genų mutacijos ir prostatos vėžys, jiems reikia taikyti žymiai radikalesnį ankstyvą gydymą. Tokiems pacientams netinka aktyvus stebėjimas, šiandien labai plačiai taikomas diagnozavus neagresyvias vėžio formas“, – atkreipė dėmesį įstaigos vadovas.
 
Ateitis – genetinis testavimas
Riziką susirgti prostatos vėžiu leistų stebėti genetinis testavimas, atliekamas šalia standartinio PSA tyrimo. NVI direktoriaus pavaduotoja mokslui ir plėtrai genetikos profesorė Sonata Jarmalaitė pabrėžė, kad reikia siekti, jog prostatos vėžys būtų įtrauktas į šeiminių vėžių kategoriją ir šį tyrimą būtų galimybė pacientams atlikti nemokamai.

 
„Genetikos paslaugų teikimo indikacijų praplėtimas, įtraukiant prostatos vėžį, leistų vyrų, kurių artimi giminaičiai sirgo įvairiomis onkologinėmis ligomis, konsultacijas apmokėti privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis. Tai leistų atidžiau stebėti polinkį sirgti vėžiu turinčias šeimas, paankstinti patikros programas ir padėti išvengti vėžio. Taigi tobulėti dar yra kur.
Tyrimai rodo, kad be BRCA yra daugiau genų, susijusių su polinkiu sirgti prostatos vėžiu. Pavyzdžiui, Amerikoje šeiminis prostatos vėžys diagnozuojamas, kai yra paveldėta geno HOXB13 mutacija“, - – pastebėjo S.Jarmalaitė
 

„Lietuvoje šiandien pavedimą prostatos vėžį įtariame tik tuo atveju, jei liga pasireiškė iki 50-ies metų. Amerikoje jau prieš porą metų susirinkęs Filadelfijos ekspertų komitetas nubrėžė prostatos vėžio genetinio konsultavimo gaires. Dedamos visos pastangos, kad rizika susirgti būtų nustatyta dar iki ligos pasireiškimo ir prostatos vėžio atvejų būtų mažiau“, - teigė NVI direktoriaus pavaduotoja mokslui ir plėtrai genetikos profesorė Sonata Jarmalaitė.

 
Specialistai pabrėžia, kad genetinė diagnostika žada didelį žingsnį kalbant apie prostatos vėžio gydymą. Neinvaziniai šlapimo testai padeda ne tik nustatyti ligą, bet ir prognozuoja jos agresyvumą, padeda parinkti tinkamą gydymą. Tikimasi, kad artimiausiu metu užteks atlikti kraujo ar šlapimo tyrimą norint pasakyti, koks gydymas  pacientui geriausiai tinka. Šie tyrimai kol kas nepmokami Valstybinės ligonių kasos lėšomis, bet ateityje  padėtų taupyti biudžeto lėšas ir tausoti pacientų sveikatą, neskiriant netinkančių vaistų.
 
Naujos kartos ultragarsinis aparatas
NVI Onkourologijos skyriaus vedėjas gydytojas urologas dr. Albertas Ulys atkreipė dėmesį, jog naują impulsą gydant prostatos vėžį davė praėjusiais metais jo vadovaujamam skyriui įteiktas Europos urologų asociacijos kompetencijos centro sertifikatas.
„Pagrindinis mūsų tikslas – kasmet įdiegti bent vieną prostatos vėžio diagnostikai ar gydymui reikšmingą naujovę. Šiais metais tai – naujos kartos ultragarsinis aparatas su realaus laiko navigacija, leidžiantis vienu metu sulieti visus diagnostinius vaizdus ir duomenis į vieną erdvinį vaizdą. Ultragarso ir magnetinio rezonanso vaizdų sintezė padeda itin tiksliai atlikti biopsijas, paimti mėginius kuo mažiau žalojant prostatą ir gauti tikslią diagnozę.Naujos įrangos pagalba  gauname visą, galima sakyti, prostatos žemėlapį su vėžiniais taškais, tuomet galime pasirinkti tinkamiausią gydymą.
 
Naują prostatos vėžio gydymo erą atvėrė ir naujos stereotaksinės spindulinės terapijos įrangos įdiegimas. Nustatę metastazes  kaule, šiuo metu naudojame naują gydymo strategiją – renkamės sunaikinti metastazes ir pirminį židinį tikintis išgydyti žmogų, nors anksčiau tokia situacija laikyta beviltiška“, – pasikeitusias gydymo galimybes lygino specialistas.
Pašnekovas pabrėžė, kad pažanga prostatos vėžio gydyme šiuo metu siejama su naujais diagnostikos ir gydymo metodais bei inovacijomis taikant židininę terapiją – kriobliaciją bei židininę brachiterapiją. „Kasmet galime pasidžiaugti pasiektais svariais rezultatais. Tobulėja mažai invazinė laparoskopinė chirurgija, laukiame naujos kartos robotinės chirurgijos atėjimo į Lietuvą.
 
Dar viena naujovė, itin pagerinsianti po spindulinio gydymo, operacijų šlapimo nelaikančių pacientų gyvenimo kokybę, – naujos kartos pošlaplinių raiščių implantavimas“, – pasakojo dr. A.Ulys.
Jis pasidžiaugė, kad bendra situacija kalbant apie sergamumą prostatos vėžiu tikrai gerėja – Pasaulinės kovos su prostatos vėžiu dienos renginiai šviečia visuomenę. Žmonės labiau rūpinasi savo sveikata, dalyvauja ankstyvos prostatos vėžio diagnostikos programoje, renkasi sveiką gyvenimo būdą. Tą patvirtina ir rezultatai – šiandien sergančiųjų prostatos vėžiu išgyvenamumas Lietuvoje yra pats aukščiausias Rytų Europoje ir toliau artėja prie Vakarų šalių lygio

 
Interviu
Nacionalinio vėžio instituto direktorius prof. habil. dr. Feliksas Jankevičius:

- Prieš metus Nacionalinio vėžio instituto Onkourologijos skyriui, vieninteliam Baltijos šalyse, suteiktas Europos urologų asociacijos prostatos vėžio Kompetencijos centro statusas. Kokį postūmį davė šis pripažinimas?
Toks sertifikatas įpareigoja tęsti tiek diagnostinį, tiek gydomąjį ir mokslinį darbą visiškai kitame lygyje. Ir mes tą darome – pradedame dirbti su itin inovatyviomis naujomis technologijomis. Įstaiga įsigijo šiuolaikinę aparatūrą, kuri leidžia sugretinti ultragarso ir magnetinio rezonanso vaizdus ir atlikti kryptingą, itin tikslią įtartino prostatos židinio biopsiją. Tai leidžia identifikuoti pačius svarbiausius prostatos vėžio židinius tam, kad ateityje būtų galima taikyti tik šių židinių gydymą išsaugant visą liauką nepaliestą. Tai yra organą išsaugantis, komplikacijų praktiškai neturintis gydymas, neapribojantis vyrų potencijos, nesukeliantis šlapimo nelaikymo. Tai yra labai sudėtinga technologija, į darbą įjungianti visą specialistų – urologų, patologų, radiologų – komandą.
 

- Minėdami Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną pacientai bene labiausiai akcentuoja laukiantys robotinės chirurgijos. Jūsų nuomone, tai svarbiausias dalykas siekiant užtikrinti geriausias gydymo galimybes?
Negaliu sakyti, kad robotinė chirurgija nėra svarbi. Chirurginės ir radioterapinės technikos tobulinimas robotikos linkme, be jokios abejonės, yra teigiamas. Bet tai nėra pati svarbiausia užduotis. Svarbiau yra giliau pažinti ligą, žinoti priežastį, dėl ko ji atsiranda ir mokėti jos išvengti. Gydymas palyginti su prevencija yra antraeilis dalykas. Džiugu, kad einame jos stiprinimo keliu. Reikia suvokti, kad prostatos vėžys yra labai heterogeninė liga. Esama itin skirtingų prognozių ir skirtingų biologinių eigų. Todėl mums reikalingas įrankis, kuris padėtų atskirti mažai pavojingą, kliniškai nereikšmingą ligą nuo agresyvių jos formų. Čia reikalinga gilintis į ligos genetiką, epigenetinius jos židinius. Tai – esminis dalykas, kurį pažinę galėsime atlikti korekciją genų lygmenyje. Mums svarbu turėti pačius ankstyviausius testus, kurie leistų vyrui, turinčiam padidėjusią riziką susirgti prostatos vėžiu, atitolinti ligą arba jos iš viso išvengti.
 
Šioje srityje yra daug naujos informacijos, kurios pagrindu planuojame naujus klinikinius ir eksperimentinius tyrimus. Turime įdirbį molekulinius prostatos vėžio žymenis paimdami neinvaziniu būdu – iš šlapimo. Tą rodo ir puikios publikacijos aukšto reitingo moksliniuose žurnaluose. Toliau tobuliname šią metodiką, turime kelis potencialius žymenis, kuriuos, man atrodo, galėsime sėkmingai pritaikyti ne tik mūsų pacientams, bet ir kitose gydymo įstaigose. Genetinius testus jau išbandėme pakankamai dideliam pacientų skaičiui ir tie žymenys pasitvirtino – suteikia svarbią prognostinę informaciją, kuri padeda atskirti pavojingą vėžį ir identifikuoti tuos pacientus, kuriems galime taikyti organą išsaugojantį gydymą. Aišku, tai tik dalis institute taikomų diagnostikos bei gydymo metodų, tarp kurių – nauji radioterapiniai, chirurginiai, minimaliai invazyvūs gydymo būdai.
 
- Mažiau traumuojanti pažangi laparoskopinė chirurgija turėtų būti skatinama ir ligonių kasų, tačiau tiek atvirų, tiek laparoskopinių operacijų įkainis išlieka vienodas.
Problemos dėl paslaugų apmokėjimo visada išlieka, norėtume turėti geresnius įkainius, nes nuo to priklauso visa instituto bazė. Nepaisant to,plėtojame patį pažangiausią gydymą, toliau einame minimaliai invazinio gydymo link: didžioji dalis operacijų atliekama laparoskopiškai. Natūralu, kad vieni skyriai būna pelningesni, kiti – mažiau pelningi, tačiau šiandien įstaiga tvirtai stovi ant kojų. O inovatyvus gydymas, ne paslaptis, dažniausiai būna nuostolingas (šypsosi).
 
- Vienas pagrindinių Kompetencijos centro siekių – tapti stipria regiono mokymo baze. Gal jau sulaukėte pirmųjų rezidentų iš užsienio?
Šiuo sertifikatu įsirašoma į Europos urologijos centrų tinklą ir nurodoma, kad tokiame centre galima tobulintis ir įgyti žinias visais klausimais, susijusiais su prostatos vėžio diagnostika ir gydymu, taip pat – atliekant mokslinį darbą. Taip duodama žinia, kad galime priimti rezidentus iš viso pasaulio. Tačiau kol kas jų dar neturime, vyksta procesas, tačiau sulaukiame vizituojančių specialistų iš įvairiausių šalių gydymo įstaigų. Be to, Vilnius universitete turime anglakalbių studentų, kurie ateina pasimokyti ir dalyvauja centro veikloje. Tai irgi yra svarbus pripažinimas.

 

Tarp kitko
Europos urologų asociacijos (EAU) ir Europos urologų tarybos (EBU) seniausiam specializuotam Onkourologijos skyriui Lietuvoje suteiktas Kompetencijos centro sertifikatas. Juo pripažįstama, kad NVI Onkourologijos skyrius, kaip prostatos vėžio srityje dirbantis centras, yra aukščiausios kompetencijos centras, praktikuojantis tarpdisciplininį požiūrį, turintis pakankamą pacientų srautą, aprūpintas modernia diagnostikos aparatūra, įskaitant ir šiuolaikinius genetinius tyrimus, atliekantis šiuolaikinį prostatos vėžio gydymą. Šiuo metu Kompetencijos centrų tinkle yra apie 50 akredituotų įstaigų.

Akcija „Nerk į žydrą“
Specialistai ir visuomeninių organizacijų atstovai, norėdami atkreipti vyrų dėmesį bei paraginti dažniau tikrintis sveikatą, Nacionalinio vėžio instituto sode – gyvybės simbolyje – pasodino obelaites. Trečius metus iš eilės rengiamos akcijos „Nerk į žydrą 2018“ metu sode buvo pastatytas ir suoliukas su prostatos vėžiu kovojantiems ligoniams. Renginio metu istorijomis pasidalino ir patys pacientai, visuomenėje žinomi vyrai – verslininkas Žilvinas Grigaitis, iliuzionistas Arvydas Stonys.
Akciją inicijuojančios Lietuvos  sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos vadovo Pauliaus Rakščio teigimu, nors ir varginami ilgų eilių prie gydytojų kabinetų, pacientai vienareikšmiškai gali džiaugtis, jog situacija šalyje gerėja.
 


„Svarbiausia, ko dabar laukiame, – robotinės chirurgijos atėjimo. Ir nesvarbu, kur – Kaune ar Vilniuje – tai pirmiau atsitiks. Ne vienerius metus apie tai kalbame ir su valdžios atstovais, ekonominis rodiklis Lietuvoje gerėja, tad, panašu, labai ilgai laukti nereikės. Tai pacientams yra didžiulis įvykis, jiems nebereikės planuoti, kur važiuoti pagalbos – į Vokietiją ar Latviją. Džiugu, kai tokiose visuomeninėse akcijose gydytojai, slaugytojai, pacientai gali surasti laiko išeiti į kiemą paminėti šią dieną, pabendrauti, pasidalyti patirtimi“, – sakė Lietuvos  sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos vadovas Paulius Rakštys.

 
Komentarai
Lietuvos urologų draugijos prezidentas, Kauno klinikų Urologijos klinikos vadovas prof. dr. Mindaugas Jievaltas:

- Džiaugiamės, kad šiuo metu galime užtikrinti visus standartinius tyrimų ir gydymo metodus, kurie prieinami pasaulyje. Taip, kasdieniame darbe mūsų klinicistams trūksta kai kurių specifinių tyrimų, kurie leistų anksčiau nustatyti progresuojančią ligą, ypač po buvusio radikalaus gydymo. Tokiems ligoniams daug anksčiau taikyti specifinius tyrimo metodus. Dabar dažnai klinikinėje praktikoje matome jau išplitusią ir progresavusią ligą, diagnozuojame vėluodami, kada židiniai jau būna atsiradę kauluose, išplitę. Prostatos vėžio metastazių vaizdinimo metodas Lietuvoje technologiškai jau yra, trūksta tik specifinės medžiagos gamybos. Kiek žinau, politiniai procesai jau vyksta ir greitai šį tyrimą turėsime.
 
Deja, kasdienybėje ligoniai kol kas važiuoja į Lenkiją, Latviją.
Kalbant apie gydymo naujoves, atsirado keletas visiškai naujų, efektyvių, gerai toleruojamų medikamentų – naujos kartos antiandrogenų, kuriais pradėjome gydyti pirmuosius pacientus. Gerokai pažangesnė nauja radioterapijos įranga užtikrina geresnius, saugesnius gydymo rezultatus. Minimaliai invazyvią chirurgiją, užtikrinančią gerus gydymo rezultatus ir greitą paciento reabilitaciją, įvaldę ir kasdienybėje naudoja 4 ar 5 urologijos centrai Lietuvoje. Savo ruožtu politikams lieka nuspręsti dėl robotinės chirurgijos, kurios laukia visa bendruomenė, finansavimo.
 
POLA prezidentas Šarūnas Narbutas:

- Labai smagu, kad kasmet susirinkę nepradedame kalbėti nuo nulio, o jau galime pasidžiaugti rezultatais, glaudžiu bendradarbiavimu tarp gydytojų, gydymo įstaigų vadovų, pacientų, pacientų organizacijų ir žiniasklaidos. Visgi nepaisant prieinamos diagnostikos, gydymo galimybių, inovacijų, problema vis dar išlieka didelė. Lietuvoje vyrų gyvenimo trukmė yra trumpiausia Europos Sąjungoje. Naujai diagnozuojamų vėlyvųjų stadijų vėžio atvejų turime nepalyginamai daugiau negu kaimyninės šalys. Ir tai – ne resursų klausimas. Pinigų yra, specialistus turime puikius, trūksta žmonių sąmoningumo. Jau tiek metų veikia ankstyvosios prostatos vėžio diagnostikos programa, ji net paankstėja, jei vyras priklauso rizikos grupei. Deja, patikrinama tik trečdalis tų, kurie turėtų tikrintis. Todėl ypač svarbu skatinti visuomenę rūpintis sveikata, o vyrų sveikata galėtų padėti rūpintis moterys ir palydėtų juos pasitikrinti, atliekant paprastą kraujo tyrimą.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris