Kęstutis Urbonas: „Smagu po operacijos namo išleisti šimtamečius“

Aigustė Tavoraitė
2018-07-02
Laikinosios sostinės metų jaunuoju gydytoju išrinktas Respublikinės Kauno ligoninės abdomalinės chirurgijos gydytojas Kęstutis Urbonas (34 m.) apdovanojimo tikina nesureikšminantis. „Smagu žinoti, kad esi teisingame kelyje. Tačiau ne vien darbas apibrėžia žmogaus vertę. Mano manymu, šeima – ta vieta, kur gali save labiausiai realizuoti. Didžiausia siekiamybė – būti žmogumi. Tuo stengiuosi vadovautis ir darbe“, – sako jis.
„Chirurgija yra pakankamai „slidi“ specialybė, neužtenka pakeisti tabletes, kad pasiektum rezultatą. Kiekviena operacija – stresas paciento organizmui ir tą reikia išgyventi. Taigi darbas nėra rožėmis klotas, nemažai atvejų, kad ir kiek stengtumeisi, nieko negali pakeisti“, - sako Respublikinės Kauno ligoninės abdomalinės chirurgijos gydytojas Kęstutis Urbonas.

Chirurgija – šaltų nervų reikalaujanti specialybė. Jau visiškai tvirtai jautiesi laikydamas skalpelį rankoje?
Apie riziką galvoju visą laiką, bet yra aiškus planas ir turi jį įvykdyti. Turi būti įtarus ir atsargus, kritiškų situacijų gali atsirasti bet kada. Pamenu, dar studijų metais dirbau asistentu priėmimo-skubios pagalbos skyriuje ir mūsų paprašė prižiūrėti profesionalius karo medikus. Atvykus vienam pacientui su prakirstu antakiu, kraujuojančia žaizda, padėdamas ją man sutvarstyti paramedikas tarstelėjo, kad sudėtingas mano darbas, turiu priimti daug greitų sprendimų. Paprieštaravau, kad tai jo darbe, kur lekia kulkos, kur kas didesnė įtampa. O jis atliepė: „Pripranti ir nejauti streso, tai tampa įprasta būsena.“ Taigi ir mano darbe yra panašiai (šypsosi).
 
Operacijos sėkmė, deja, ne visada priklauso nuo gydytojų profesionalumo. 

Be abejo, netekčių neišvengsi. Chirurgija yra pakankamai „slidi“ specialybė, neužtenka pakeisti tabletes, kad pasiektum rezultatą. Kiekviena operacija – stresas paciento organizmui ir tą reikia išgyventi. Tad neišvengiamai pasitaiko visokių baigčių. Taigi darbas nėra rožėmis klotas, nemažai atvejų, kad ir kiek stengtumeisi, nieko negali pakeisti. Aišku, patys pacientai neretai stebisi, kad viskas iki šios dienos buvo gerai, o štai prisireikė operacijos ir žiūrėkite, kas įvyko. Bet jei prireikė operacijos, vadinasi, ne viskas buvo gerai.
 
Sakoma, kad šiandien ligos jaunėja. Pastebi tai savo praktikoje? 
Bendras pacientų srautas – labai įvairus: onkologija, ūminės patologijos, planinės operacijos – išvaržos, tulžies pūslės akmenligė, ir amžius skirtingas. Tačiau galėčiau išskirti, kad pastaraisiais metais kaip tik daugėja garbaus amžiaus pacientų – ir devyniasdešimtmečių, ir šimtamečių. Vyriausiai moteriai, kurią prieš pusantrų metų operavau dėl tulžies pūslės akmenligės sukelto uždegimo, buvo šimtas treji. Ji ganėtinai greitai pasveiko. Smagu, kai po operacijų šimtamečiai išvyksta namo. Tokios tendencijos iš dalies džiugina, nes žmonės ilgiau išlieka sveiki. Tačiau tokiame amžiuje išauga pooperacinių komplikacijų rizika.
 
Praėjusį savaitgalį praūžusios Joninės pažėrė daugiau pacientų su ūmiomis patologijomis, kurioms atsirasti nemažą vaidmenį turi nesaikingas alkoholio vartojimas?
Nors nestinga kritikuojančiųjų naujuosius alkoholio draudimus, tikrai pajutome sumažėjusį tokių pacientų kiekį. Po Jūros šventės Klaipėdoje retas kuris blaivas atvykdavo į priėmimo skyrių. Dabar situacija kiek keičiasi ir tą pirmiausiai pajunta priėmimo-skubios pagalbos skyriai. Aišku, nemalonu, kai tave apriboja, būtų daug smagiau, jei viskas keistųsi ir be to. Bet kol kas greičiausiai tai nelabai įmanoma.
 
Sugebi po darbų „pravėdinti“ smegenis?

Ne visada tai pavyksta padaryti. Bet nemanau, kad tai yra blogai. Jei gyveni tuo, ką darai, nemanau, kad tai reikia „išjungti“. Juo labiau atsigauti pakanka atostogų: pažvejoji, motociklu pavažiuoji ir atsipalaiduoji. Beje, mano žmona - taip pat chirurgė, gydo vaikus, tad turime daug bendrų temų diskusijoms, nežinau, ar nuo jų stengiamės pabėgti. Gal psichologai dėl to ir sukritikuotų (šypsosi).
 
Kas tave paskatino tapti mediku?
Greičiausiai įtakos turėjo tai, kad visąlaik šeimoje buvo juntama didelė pagarba gydytojams. Be to, vieno draugo tėtis, dabartinis mano kolega Alfredas Mačiulis, dirbo chirurgu ir nuo mokyklos domėjomės, kaip atrodo šis darbas. Kai rinkausi mediciną, buvo daug atkalbinėjimų – nestigo sakančiųjų, kad tai nepelninga. Aišku, ne dėl pinigų šią specialybę renkiesi. Norėjosi save realizuoti, nors mokslai neblogai sekėsi ir aplinkiniai ragino rinktis ekonomiką, teisę... O mintis apie chirurgiją lydėjo nuo pat pradžių, kai tik įstojau. Aišku, tai yra specifinė sritis, planuojant darbą daug niuansų, kuriuos sunku pakeisti, patalpinti į darbo kodeksą. Daug laiko tenka praleisti darbe, nes tarp operacijų būna dideli „langai“. Nauji reglamentavimai dėl žmogaus teisių apsaugos irgi stipriai apsunkina veiklą.

 
Neseniai buvai išrinktas Kauno metų jaunuoju gydytoju. Apdovanojimas įpareigoja?
Esu ugdytas būti santūrus, tad nesistengiu sureikšminti tokių apdovanojimų. Tačiau visada malonu, kai pagiria – keista, jei būtų kitaip. Vadinasi, esu teisingame kelyje. Visuomet stengiuosi dirbti sąžiningai ir viską atlikti iki galo šimtu procentu. Be to, chirurgija nėra vieno žmogaus specialybė, džiugu, kad turiu tvirtą kolektyvo užnugarį.
 
Pas mus paruoštų medikų užsienyje laukia išskėstomis rankomis. Viliojo mintis išbandyti laimę svetur?
Visada sveika apie tai galvoti, išvykti pasisemti patirties mėnesį kitą ar pusmetį. Galimybių tam yra, bet klausimas, ar emigravęs visam laikui jausiesi gerai. Taip, pinigų gausi daugiau, bet ar jais viskas matuojama? Aš pakankamai atsargiai į tai žiūriu. Be to, esu namisėda (juokiasi), Kaune gimiau ir gyvenu, o ir kalbant apie karjerą matau nišą, perspektyvą. Tačiau ne darbas apibrėžia žmogaus vertę. Labai smagu, kai jis teikia džiaugsmą. Tačiau mano manymu, šeima – ta vieta, kur gali save labiausiai realizuoti. Didžiausia siekiamybė – būti žmogumi. Tuo stengiuosi vadovautis ir darbe.


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

    Apkabinimų banga kviečia tikrintis profilaktiškai

    Apkabinimų banga kviečia tikrintis profilaktiškai

    2025.05-22
    „Nors prevencinės programos veikia jau daugiau nei 20 metų, didžioji dalis vėžio atvejų vis dar diagnozuojami vėlyvų stadijų. Todėl mes sakome – neatidėliok, nesakyk PO TO, pasitikrink dabar“, – sako Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) direktorė Neringa Čiakienė. Praėjusią savaitę įvykusi palaikymo kampanija „PO TO – apsikabinimų banga“ subūrė bendruomenę paroSkaityti plačiau
    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    2025.05-09
    „Galbūt rega prastėja, gal judesiai nebe tokie greiti, bet tu kiekvieną dieną galvoji, kad rytoj operacinėje būsi stipresnis, negu buvai šiandien“, – apie nuolatinį mediko tobulėjimą kalba „Auksinės mediko širdies“ apdovanojimą šiemet pelnęs Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės gydytojas ortopedas traumatologas doc. dr. Tomas Sveikata. Iš ryto atliSkaityti plačiau
    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    2025.05-08
    Antrąjį gegužės pirmadienį yra minima Nacionalinė moters sveikatos patikros diena. Nors informacijos apie prevencinių patikrų naudą vis daugėja, neretai patikima melagienomis. „Man teko susidurti su moterimis, kurios į kabinetą įžengia su iš nepatikimų šaltinių susirinkta klaidinga informacija“, – pasakojo Nacionalinio vėžio centro (NVC) gydytoja chirurgė Algė Leveckytė.
    Skaityti plačiau
    Dr. A.Patašius: prostatos prevencijoje lietuviai rodo kelią Europai

    Dr. A.Patašius: prostatos prevencijoje lietuviai rodo kelią Europai

    2025.05-05
    Gydytojas urologas onkologas dr. Aušvydas Patašius kasdien keliais frontais kovoja prieš prostatos vėžį – bene dažniausiai vyrams pasitaikančią onkologinę ligą. Tiek ieškant išmanių gydymo sprendimų, kai ji pažengusi, tiek stengiantis užkirsti kelią pačioje pradžioje – šiuo metu dr. A.Patašius yra Lietuvos grupės vadovas, kuriant europines prostatos vėžio pSkaityti plačiau
    I.Bakanienė: raidos sutrikimų daugėja ir dėl aplinkos veiksnių

    I.Bakanienė: raidos sutrikimų daugėja ir dėl aplinkos veiksnių

    2025.04-29
    „Tėvai atvesti vaiką pas specialistus neretai delsia dėl baimės, kad bus nustatyta diagnozė, kurią lydės „etiketė“, nulemsianti jo galimybes mokytis, augti ir dalyvauti visuomenėje veikoje“, – sako Kauno klinikų Vaikų reabilitacijos klinikos vadovė Indrė Bakanienė. Situacija netrukus turėtų pagerėti atvėrus atnaujintas reabilitacijos ligoninės duris, kur bus siūloma net robotizuota terapSkaityti plačiau

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    razinka


    Sveika šeima


    Atsargiai! Puola blakės

    „Atsiradus blakių, žmogus greitai ant savo kūno pastebi daugybinius įkandimus. Tad iš karto reikėtų apžiūrėti baldų apmušalus, čiužinį, ypač aplink siūles, įdubas ir raukšles. Būtent tokiose vietose blakės ir mėgsta dėti į ryžius panašius kiaušinėlius“, – pasakoja Nacionalinio visu...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Naujausias priešnuodis – žmogaus kraujyje

    „Pagalvojau: jei kas nors pasaulyje sukūrė gyvačių nuodus neutralizuojančius antikūnus, tai bus jis. Taigi, susisiekiau su Timu. Paskambinęs pasakiau: galbūt bus nepatogu, bet norėčiau gauti šiek tiek jūsų kraujo“, – pasakojo biotechnologijų bendrovės „Centivax“ vadovas daktaras Džeikobas Glanvili...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Turite tai žinoti
    Henrikas Vaitiekūnas Turite tai žinoti
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti

    Naujas numeris