Kauno klinikose gimusi mažiausia Lietuvos naujagimė – vienintelė tokia išgyvenusi pasaulyje

www.lrt.lt
2019-11-14
Kauno klinikos pranešė, kad prieš kurį laiką ligoninėje gimė vos 22 gestacijos savaičių mergaitė, svėrusi vos 350 gramų. Ji – mažiausias išgyvenęs naujagimis šalyje, taip pat vienintelė tokia mergaitė išgyvenusi pasaulyje. Apie pirmuosius jos mėnesius pasakoja Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos skyriaus medikai.
Kauno klinikose gimusi mažiausia Lietuvos naujagimė – vienintelė tokia išgyvenusi pasaulyje
„Mūsų žiniomis, 22 gestacijos savaičių tokio svorio naujagimis yra kol kas vienintelis toks pasaulyje. Kiti naujagimiai gimę panašaus gestacinio amžiaus svėrė kiek daugiau", – sako Kauno klinikų Neonatologijos klinikos vadovė Rasa Tamelienė ir priduria, kad mergaitės būklė yra stabili, ji valgo pati ir jos svoris auga.

Iki šiol Lietuvoje mažiausias naujagimis buvo 28 gestacijos savaičių ir svėrė 450 gramų. Šį pavasarį pasaulį išvydusi mergaitė dar mažesnė – ji svėrė vos 350 gramų. Šiuo metu jos biologinis amžius yra virš 5 mėnesių ir mergaitė sveria 3,5 kilogramo.
Kauno Klinikų generalinis direktorius Renaldas Jurkevičius sako, kad tai, kad ši mergaitė išgyveno, galime vadinti Lietuvos metų įvykiu, už kurį reikia dėkoti daugybei skirtingų sričių medikų, be kurių šis stebuklas nebūtų įvykęs.

 
„Net ir geriausiose pasaulio klinikose išgyvena tik 10 proc. kūdikių, gimusių vos 22 gestacijos savaičių. 21 gestacijos savaitės naujagimiai neišgyvena. Taigi, 22 savaitės – riba, kai šių laikų medicina gali bandyti vaikelį išauginti. Džiaugiamės, kad Kauno klinikos yra prie šiuolaikinės medicinos ribos“, – pastebi R. Jurkevičius.
Kauno klinikų Neonatologijos klinikos vadovė Rasa Tamelienė sako, kad prieš daugiau nei 5 mėnesius gimusi mergaitė jau netrukus važiuos namo. Profesorė primena, kad 22 gestacijos savaičių ir vos 350 g svėrusi mergaitė – mažiausias naujagimis, išaugintas Kauno klinikose, taip pat ir šalyje.
 
„Mūsų žiniomis, 22 gestacijos savaičių tokio svorio naujagimis yra kol kas vienintelis toks pasaulyje. Kiti naujagimiai gimę panašaus gestacinio amžiaus svėrė kiek daugiau", – sako R.Tamelienė ir priduria, kad mergaitės būklė yra stabili, ji valgo pati ir jos svoris auga. Tiesa, mergaitei reikalingas papildomas deguonis, tad ir namo ji keliaus su specialiu aparatu, teikiančiu papildomą deguonį.
Kvėpavimą mergaitei apsunkina ir tai, kad jai buvo atlikta plaučių operacija.

 
Po gimimo mergaitės būklė buvo sunki, tad užtikrinti jos poreikius pasitelkiant įprastas medicinos priemones buvo nemenkas iššūkis. „Mes, gydytojai, turėjome parinkti visus gydymo metodus, kad suteiktume jai galimybę išgyventi. 4 mėnesius mergaitė praleido intensyvios terapijos skyriuje. Jos būklė buvo priklausoma nuo aparatų. Dėl nebrandžių plaučių, viename jų susiformavo cista. Būdama 27 dienų ir nesverdama pusės kilogramo mergytė jau patyrė pirmąją savo operaciją. Tačiau delsti negalėjome. Su mergaitės šeima priėmėme rizikingą, tačiau labai sėkmingą sprendimą. Šiandien galime pasidžiaugti rezultatu“, – pasakoja gydytojai.
 
Mergaitė su tėvais namo išvažiuos jau už kelių dienų, kas tris mėnesius atvyks į kliniką apžiūrai. Kas mėnesį ta mergaitė lankysis pas skirtingus specialistus, kur bus stebima. Jai bus taikomas toks pats planas kaip ir kitiems neišnešiotiems kūdikiams. Prognozuoti, kokios įtakos mergaitės būklei galėjo turėti tai, kad ji gimė prieš laiką, medikai nesiryžta, nors pripažįsta, kad prognozės ankstukams neretai būna mažiau palankios, nei laiku gimusiems vaikams.
LRT.lt primena, kad lapkričio 17-ąją minima Pasaulinė neišnešiotų naujagimių – ankstukų diena.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica