Kauno klinikose gimusi mažiausia Lietuvos naujagimė – vienintelė tokia išgyvenusi pasaulyje

www.lrt.lt
2019-11-14
Kauno klinikos pranešė, kad prieš kurį laiką ligoninėje gimė vos 22 gestacijos savaičių mergaitė, svėrusi vos 350 gramų. Ji – mažiausias išgyvenęs naujagimis šalyje, taip pat vienintelė tokia mergaitė išgyvenusi pasaulyje. Apie pirmuosius jos mėnesius pasakoja Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos skyriaus medikai.
Kauno klinikose gimusi mažiausia Lietuvos naujagimė – vienintelė tokia išgyvenusi pasaulyje
„Mūsų žiniomis, 22 gestacijos savaičių tokio svorio naujagimis yra kol kas vienintelis toks pasaulyje. Kiti naujagimiai gimę panašaus gestacinio amžiaus svėrė kiek daugiau", – sako Kauno klinikų Neonatologijos klinikos vadovė Rasa Tamelienė ir priduria, kad mergaitės būklė yra stabili, ji valgo pati ir jos svoris auga.

Iki šiol Lietuvoje mažiausias naujagimis buvo 28 gestacijos savaičių ir svėrė 450 gramų. Šį pavasarį pasaulį išvydusi mergaitė dar mažesnė – ji svėrė vos 350 gramų. Šiuo metu jos biologinis amžius yra virš 5 mėnesių ir mergaitė sveria 3,5 kilogramo.
Kauno Klinikų generalinis direktorius Renaldas Jurkevičius sako, kad tai, kad ši mergaitė išgyveno, galime vadinti Lietuvos metų įvykiu, už kurį reikia dėkoti daugybei skirtingų sričių medikų, be kurių šis stebuklas nebūtų įvykęs.

 
„Net ir geriausiose pasaulio klinikose išgyvena tik 10 proc. kūdikių, gimusių vos 22 gestacijos savaičių. 21 gestacijos savaitės naujagimiai neišgyvena. Taigi, 22 savaitės – riba, kai šių laikų medicina gali bandyti vaikelį išauginti. Džiaugiamės, kad Kauno klinikos yra prie šiuolaikinės medicinos ribos“, – pastebi R. Jurkevičius.
Kauno klinikų Neonatologijos klinikos vadovė Rasa Tamelienė sako, kad prieš daugiau nei 5 mėnesius gimusi mergaitė jau netrukus važiuos namo. Profesorė primena, kad 22 gestacijos savaičių ir vos 350 g svėrusi mergaitė – mažiausias naujagimis, išaugintas Kauno klinikose, taip pat ir šalyje.
 
„Mūsų žiniomis, 22 gestacijos savaičių tokio svorio naujagimis yra kol kas vienintelis toks pasaulyje. Kiti naujagimiai gimę panašaus gestacinio amžiaus svėrė kiek daugiau", – sako R.Tamelienė ir priduria, kad mergaitės būklė yra stabili, ji valgo pati ir jos svoris auga. Tiesa, mergaitei reikalingas papildomas deguonis, tad ir namo ji keliaus su specialiu aparatu, teikiančiu papildomą deguonį.
Kvėpavimą mergaitei apsunkina ir tai, kad jai buvo atlikta plaučių operacija.

 
Po gimimo mergaitės būklė buvo sunki, tad užtikrinti jos poreikius pasitelkiant įprastas medicinos priemones buvo nemenkas iššūkis. „Mes, gydytojai, turėjome parinkti visus gydymo metodus, kad suteiktume jai galimybę išgyventi. 4 mėnesius mergaitė praleido intensyvios terapijos skyriuje. Jos būklė buvo priklausoma nuo aparatų. Dėl nebrandžių plaučių, viename jų susiformavo cista. Būdama 27 dienų ir nesverdama pusės kilogramo mergytė jau patyrė pirmąją savo operaciją. Tačiau delsti negalėjome. Su mergaitės šeima priėmėme rizikingą, tačiau labai sėkmingą sprendimą. Šiandien galime pasidžiaugti rezultatu“, – pasakoja gydytojai.
 
Mergaitė su tėvais namo išvažiuos jau už kelių dienų, kas tris mėnesius atvyks į kliniką apžiūrai. Kas mėnesį ta mergaitė lankysis pas skirtingus specialistus, kur bus stebima. Jai bus taikomas toks pats planas kaip ir kitiems neišnešiotiems kūdikiams. Prognozuoti, kokios įtakos mergaitės būklei galėjo turėti tai, kad ji gimė prieš laiką, medikai nesiryžta, nors pripažįsta, kad prognozės ankstukams neretai būna mažiau palankios, nei laiku gimusiems vaikams.
LRT.lt primena, kad lapkričio 17-ąją minima Pasaulinė neišnešiotų naujagimių – ankstukų diena.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

    Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Svajonė gyventi ilgiau ir sveikiau – vis arčiau

    Senėjimą lėtinantis vaistas rapamicinas gali pailginti gyvenimą beveik taip pat veiksmingai kaip kalorijų ribojimas – teigiama naujame Rytų Anglijos universiteto mokslininkų tyrime.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris