Karjeros pabaigą pažymėjo prostatos vėžys

Aigustė Tavoraitė
2017-11-02
Jau savaitę po visiško prostatos pašalinimo operacijos namuose sveikstantis kaunietis Povilas K. (63 m.) viliasi visiškai įveikęs vėžį ir ragina vyrus nedelsti tikrintis profilaktiškai. 
Karjeros pabaigą pažymėjo prostatos vėžys
Penkiasdešimties metų amžiaus sulaukusiems vyrams PSA tyrimas šeimos gydytojo kas dvejus metus yra atliekamas nemokamai. Jei prostatos vėžiu sirgo tėvas, senelis, pasitikrinti reikėtų jau nuo 45-erių.

Barzdotas lapkritis
Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos prezidentas Paulius Rakštys:

Movember‘is arba „Barzdotas“ lapkritis – puiki, įdomi jaunų žmonių iniciatyva. Lyginant su praėjusiais metais, šiemet jos geografija išsiplėtė, panašu, susidomėjimas ir dalyvių skaičius bus didesnis. Lapkričio 16-ąją didžiulį renginį Klaipėdoje organizuojame, jame pasirodys ir mūsų barzdočiai, simboliškai auginantys barzdas ir taip skatindami atkreipti dėmesį į prostatos vėžio profilaktikos svarbą.
 
Akcijos idėja – suburti įvairaus amžiaus, ypač jaunus žmones, šviesti juos, koks svarbus ne tik vyro sveikatai, bet ir visos šeimos gerovei organas yra prostata. Visi, kurie nori sukurti šeimą, turėti normalius lytinius santykius, auginti vaikus, harmoningai gyventi, turi žinoti, kad prostata tam labai svarbi.
Nors šiandien internete galima apie viską susirasti informacijos, gyvas žodis turi daug daugiau reikšmės. Ypač jei patirtimi dalinasi ligą jau išgyvenęs asmuo. Džiugu, kad ši iniciatyva įtraukia ne tik bendruomenes, bet ir organizacijas, tarptautinės įmonės skatina darbuotojus tikrintis profilaktiškai.
 
Pavyzdžiui, prieš varžybas boulingo klubuose, kur susiburia daug žmonių, pasikviečiami gydytojai, kurie atsako į įvairiausius klausimus – apie seksą, impotenciją, erekciją. Šiandien jauni žmonės atvirai kalba tokiomis temomis, klausosi, domisi, aktyviai diskutuoja. Juo labiau kad ir tokios ligos šiandien itin pajaunėjo. Jau ir keturiasdešimtmečiams vyrams gydytojai rekomenduoja tikrintis.
 
Prostatos vėžiu galima ir labai nekaltai susirgti – atrodo, paprasčiausiai peršalus nesigydant gali kur kas rimtesnės problemos išsivystyti ir baigtis labai liūdnai. Moterys nors ir neaugina barzdų, irgi rodo ne mažesnį susidomėjimą, nes juk kaip moterys be vyrų, o šie – be moterų išgyvens? Tokios akcijos leidžia ne tik daugiau sužinoti apie ligą, jos profilaktiką, bet ir apie save. Reikia išmokti pažinti savo organizmą, pajausti, kada reikia jau iš karto skubėti pas gydytoją, kada dar pakaks koreguoti gyvenseną – pasportuoti, susireguliuoti mitybą.


 
Rodikliai pablogėjo netikėtai
 Jau kokius trejus metus Povilo kas pusmetį profilaktiškai atliekami prostatos specifinio antigeno (PSA) tyrimų rezultatai nekėlė jokio įtarimo. Tačiau paskutinio patikrinimo metu netikėtai virš 7 mg/l pakilę rodikliai kėlė nerimą.
„Tai pamatę suskubti atlikti išsamesnius tyrimus patarė tiek šeimos gydytojas, tiek ir dukra medikė“, – pasakojo vyras. Deja, prieš mėnesį atlikta biopsija patvirtino, kad esama piktybinių ląstelių ir jas reikia naikinti. Povilui diagnozuotas antros stadijos prostatos vėžys.
 
„Nuvykus į man geriausias klinikas pasaulyje gydytojas paaiškino, kad galimi trys gydymo būdai – šalinti prostatą, taikyti spindulinį gydymą arba brachiterapiją. Ir pačiam teko apsispręsti. Tiek internete susiradęs informacijos, tiek paklausęs dukros bei gydytojo Darijaus Skaudicko patarimų visgi nusprendžiau ryžtis kardinaliai operacijai“, – kalbėjo pašnekovas.
 
Spalio 19-ąją Povilui buvo atlikta radikali prostatektomija – pašalinta prostata su kapsule. „Tai tikrai ne pats maloniausias dalykas, atsibudau su trimis vamzdeliais nuo bambos iki pilvo apačios. Tačiau ligoninėje praleistos septynios dienos, kada buvau priverstas gulėti lovoje, neprailgo. Itin maloniai buvau nustebintas tokio sklandaus ligoninės personalo darbo, slaugytojų, gydytojų požiūrio į pacientą. Ypač esu dėkingas esminę pagalbą suteikusiems Urologijos klinikos gydytojams“, – pabrėžė kaunietis.
 
Gyvena dar nežinioje
Šiandien vyras jau po truputį pavaikšto, iš trijų prie kateterių pritvirtintų maišelių liko tik vienas. „Aišku, kiek nepatogu, į maišelį laša šlapimas, kartkartėmis jį reikia išpilti. Vis dar judėjimas stipriai apribotas – negaliu sėsti į mašiną. Tačiau jau šiomis dienomis ir paskutinis maišelis bus išimtas“, – kalbėjo vyras.
 
Taip pat Povilas laukia ir histologinių tyrimų rezultatų, kurie parodys, kokio piktybiškumo buvo rasta liga, ar prireiks dar kokio gydymo.
Vyras kol kas nežinioje gyvena ir dėl pooperacinių komplikacijų. „Gydytojas perspėjo tiek dėl galimų negrįžtamų erekcijos sutrikimų, tiek dėl šlapimo nelaikymo. Tačiau stengiesi pasitelkti protą, neleidi jausmams jo užgožti. Kad ir kas benutiktų, tikiuosi, protas ir išmintis padės su viskuo susitaikyti“, – optimizmo nestokojo Povilas.

Sutapo su karjeros pabaiga
Kaunietis džiaugėsi, kad ligą pavyko sučiupti laiku ir ragino visus vyrus kas pusę metų tikrintis profilaktiškai.
„Tai – geras pirminis perspėjimas dėl prostatos vėžio. Reikia nuolat prižiūrėti save, o tą vyrai nelabai linkę daryti, prireikia ir dukrų, žmonų, močiučių paskatinimo. Nes šiaip jokių kitų ligos simptomų nėra“, – sakė jis.
 
Vyras pasakojo, kad dar likus savaitei iki operacijos įveikė 25 km žygį pėsčiomis Nemuno kilpomis, o prieš metus ir pusę maratono (21 km) nubėgo ir vargo nematė.
„Deja, liga ir sveikus puola“, – apgailestavo pašnekovas.
Paklaustas, kas, jo manymu, galėjo turėti įtakos tokiam staigiam PSA tyrimo rodiklių pablogėjimui, Povilas įžvelgė keletą priežasčių. 

 
„Žmogus – juk gyvas organizmas, be pėdsakų nepraeina įvairios gyvenimiškos situacijos. Simboliška, bet man viskas sutapo su karjeros pabaiga – kaip tik spalio pirmąją išėjau į pensiją. Taigi tarsi pabaigus darbinį gyvenimo etapą ir atsarginės detalės išsieikvojo ir prireikė remonto. Be abejo, nelengva ir karjera buvo, lydėjo ir itin dideli stresai, kurie galėjo susikaupti ir nusitaikyti į silpniausią vietą. Be to, ir genetika veikia – mano tėtis buvo pakirstas plaučių, o mama – krūties vėžio“, – kalbėjo vyras.

 
Interviu
Kauno klinikų Urologijos klinikos gydytojas urologas, seksologas doc. Darijus Skaudickas:
 
Radikali prostatos operacija – ne visada auksinis standartas. Kada prostatos vėžį pakanka tik stebėti?
Skirtingos pasaulio mokyklos turi kiek skirtingą priėjimą. Amerikiečiai labiau radikalesni, anglai – konservatyvesni, taiko stebėjimo praktiką tam tikriems pacientams, kuriems diagnozuotas vidutinio piktybiškumo stadijos prostatos vėžys. Taigi ir mes esant tokiai situacijai siūlome visas alternatyvas. Stebint vėžį reikia reguliariai atlikti PSA ir sekti, kaip kinta rodikliai, gal jie ir sumažės. Tačiau kitą kartą pacientas pats sako, kad nori būti gydomas – spinduline terapija ar operacija, nenori būti stebimas ir gyventi su ta problema, laukti, kol vėžys pradės plisti.
 
Nemažai vyrų baiminasi pooperacinių komplikacijų – šlapimo nelaikymo ir erekcijos sutrikimų.
Kiekvieną pacientą įspėjame, kad daliai jų gali atsirasti šlapimo nelaikymas ir erekcijos disfunkcijos. Bet pasiūlai rinktis, kas svarbiau – gera erekcija ar mirtis nuo prostatos vėžio. Protingi vyrai geriau renkasi dar pagyventi, nors ir esama rizikų. Be to, kuo labiau techniškai patobulėja operacijos, tuo šių komplikacijų rizika mažėja.

 
Kartais būna sudėtingesnių atvejų, kai operuojame labiau pažengusį, trečios stadijos, vėžį. Kai kada jis gali būti priaugęs prie pat sfinkterių, kurie atsakingi už šlapimo nelaikymą. Tada siekdami visiškai pašalinti navikinį audinį neišvengiame paliečiame ir šias struktūras. Tuomet neišsiverčiama ir be įklotų, gelbėja elektrostimuliacijos metodas, Kėgelio pratimai. Paskutinė pagalbos priemonė – įsiuvamas pošlaplinis raištis, kuris pakelia šlapimo pūslės kaklelį, tuomet sumažėja laisvas šlapimo išbėgimas. Jei ir tai nepadeda, galima implantuoti dirbtinius sfinkterius. Tačiau tai – labai brangus gydymas ir, deja, pas mus vis dar nekompensuojamas.
 
Kas didina prostatos vėžio riziką?
Amžius neišvengiamai koreliuoja su įvairiomis onkologinėmis ligomis. Aišku, pastebima, kad onkologinės ligos jaunėja, jų kuo toliau, tuo daugiau atsiranda. Kas didžiausios reikšmės turi? Viskas – ir gyvenimo būdas, darbo pobūdis, mityba, genetika – susideda į vieną vietą. Be abejo, neretai sunku pasakyti, kas konkrečiai pacientui galėjo turėti didesnės įtakos. Tačiau faktas tai, kad vienodai visiems vyrams reikia saugotis peršalimų, kurie gali sąlygoti prostatai itin pavojingus lėtinius prostatitus.
 
Taip pat svarbu reguliariai lankytis pas urologą. Prostatos, kaip ir krūties, gimdos kaklelio vėžys yra besimptomės ligos, todėl ne be reikalo yra inicijuojamos ir tam tikros profilaktikos programos. Prostatos antigenų tyrimo analizė kol kas yra vienintelis būdas prostatos būklei stebėti tiek profilaktiškai, tiek jau gydant vėžį.
 
Penkiasdešimties metų amžiaus sulaukusiems vyrams PSA tyrimas šeimos gydytojo kas dvejus metus yra atliekamas nemokamai. Jei prostatos vėžiu sirgo tėvas, senelis, pasitikrinti reikėtų jau nuo 45-erių.
Tik laiku pastebėtą ligą galima sėkmingai išgydyti. Kuo daugiau televizijoje, spaudoje, kitose medijose apie tai kalbama, tuo aktyvesnis visos šeimos susidomėjimas skatinamas.


Verta žinoti
Mitai apie vyrų šlapimo nelaikymą
Būdami įsitikinę, kad „tikriems vyrams“ tai tiesiog nenutinka, stipriosios lyties atstovai kartais yra linkę ignoruoti šlapimo nelaikymo simptomus. Be to, dažnai manoma, kad šlapimo nelaikymas pasireiškia tik senyvo amžiaus žmonėms. Iš tikrųjų milijonai pasaulyje vyrų (taip pat vidutinio, darbingo amžiaus) patiria šlapimo nelaikymo simptomus.
 
Kitas gajus mitas – kad šlapimą sugeriančios priemonės yra skirtos tik moterims arba senoliams. Vadovaudamiesi šiuo mitu vyrai imasi namuose išrastų sprendimų: pavyzdžiui, naudoja tualetinį popierių ar servetėles. Tačiau tai nėra tinkamas sprendimas, todėl neišvengiama pratekėjimo bei nemalonaus šlapimo kvapo.

 
Sprendimas sukurtas vyrams
Specialiai vyrams skirti „TENA Men“ įklotai ir sauskelnės-kelnaitės yra pagaminti atsižvelgiant į vyrų anatomiją. Tai - diskretiški, patogūs naudoti gaminiai, kurie greitai sugeria šlapimą ir patikimai apsaugo nuo pratekėjimo bei nemalonaus kvapo atsiradimo. Itin plonus juodos spalvos įklotus „TENA Men Protective Shield“ patariama naudoti, kai šlapimo išlaša retkarčiais. Nevalingai ištekant daugiau šlapimo rekomenduojama rinktis didesnio sugėrimo „TENA Men“ apsauginius įklotus (LEVEL 1, LEVEL 2, LEVEL 3). Siūloma ir naujiena – mėlynos spalvos vyriškos sauskelnės-kelnaitės „TENA Men Pants Plus“. Jos suteikia kasdienę, aktyviems vyrams pritaikytą apsaugą esant vidutiniam ar sunkiam šlapimo nelaikymui.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris