Kaip pri(si)pažinti, kad sergu bipoliniu sutrikimu?

Akvilė Martinkutė
2021-04-01
Iniciatyva „Skirtingos Spalvos“ kviečia žiūrėti paskutinę bipolinio sutrikimo temai skirtą rubrikos „Patarimai“ laidą. Joje iniciatyvos autorius Dalius Stankevičius kalbino psichoterapeutą Eriką Siudiką, kuris atsakė, kodėl diagnozę bipolinis sutrikimas sunku pripažinti ne tik ją turinčiam, bet ir sergančiojo aplinkiniams. Laidoje taip pat svečiavosi žinoma fotografė Skaistė Gulbinaitė, papasakojusi apie savo kelią diagnozės link bei, kodėl nebijoti prabilti viešai.
Kaip pri(si)pažinti, kad sergu bipoliniu sutrikimu?
E. Siudikas

Nors bipolinio sutrikimo požymiai dažniausiai išryškėja jau vaikystėje, juos neretai aplinkiniai ignoruoja ar tiesiog nepastebi. Kaip teigia psichoterapeutas E. Siudikas: „Mes labiau rūpinamės vaiko išore, nei vidumi – svarbiau tampa ar drabužiai neištepti, ar vaikas pavalgęs, o vidiniai išgyvenimai tarsi nurašomi paauglystei“. Pasak pašnekovo, itin svarbu tiesiog paklausti, kaip vaikas šiuo metu jaučiasi, ką išgyvena, nes padidėjęs nerimas ar užsisklendimas savyje išduoda, jog kažkas yra ne taip.

 
S. Gulbinaitė pasakodama apie save pastebėjo, kad nors ir puikiai užmaskuotas nerimo jausmas vaikystėje jai ir buvo nuolatinis palydovas, ji nepabijo ieškoti pagalbos. Prieš dvylika metų pradėjusi savo kelią link diagnozės mergina pirmiausia susidūrė su stereotipiniu požiūriu: „Vos po dviejų apsilankymų pas psichoterapeutę išgirdau – „nevaidink princesės, nieko tau nėra“.  
Pasak fotografės, visuomenės požiūris į emocinę žmogaus būseną vis dar stigmatizuotas. Kuomet galiausiai jai buvo nustatytas bipolinis sutrikimas, priimti diagnozę buvo sunkiau ne merginai, o jos aplinkiniams. Savo istorija Skaistė viešai pasidalino supratusi, kad gali ne tik žmonėms padėti geriau suprasti šią ligą, bet ir pasidalinti sukaupta patirtimi ieškant tinkamiausio gydymo.Laidos metu E. Siudikas taip pat priminė, kad negydomas bipolinis sutrikimas gali turėti labai liūdnų pasekmių: „Juo sergantis žmogus neretai tampa priklausomas nuo narkotinių medžiagų, azartinių lošimų, yra linkęs į savidestrukciją“. Pasak psichoterapeuto, svarbu vartoti gydytojo paskirtus medikamentus bei lankyti terapijos užsiėmimus. Tokie užsiėmimai organizuojami ir bipoliniu sutrikimu sergančio žmogaus artimiesiems, pavyzdžiui – porų terapijos.
„Skirtingos Spalvos“ kviečia palaikyti iniciatyvą ir „Facebook“ paskyroje įsigyti rankų darbo marškinėlius, kurių dizainą įkvėpė vieno iš laidos herojų – ­­aktoriaus  Mariaus Repšio istorija.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Budinti vaistinė


   Ekspertų raginimai vartoti vitaminą D atsispindi ir vaistinėje – įsigyjama dvigubai daugiau

   Ekspertų raginimai vartoti vitaminą D atsispindi ir vaistinėje – įsigyjama dvigubai daugiau

   Šalies gydytojai ekspertai ragina valdžios atstovus atkreipti dėmesį į vitaminą D, kaip Covid-19 infekcijos pasekmes &scaro...
   Vaistininkės rekomendacijos: kaip išsirinkti ir taisyklingai dėvėti respiratorių

   Vaistininkės rekomendacijos: kaip išsirinkti ir taisyklingai dėvėti respiratorių

   Švelnėjant karantino sąlygoms, gyventojai pamažu grįžta į įprastas darbovietes. Siekiant saugiai dirbti – neužsikrėst...

   Sveika šeima


   Grikiai – ne tik veganų mėsa

   Pasirodo, netgi pabodusios grikių kruopos gali būti patiekiamos gardžiai, įdomiai, o savo skoniu netgi priminti mėsą. Projekto „Inovatyvi mityba“ įkūrėjas Paulius Paulauskas teigia, kad ir mitybos pakeitimas gali atnešti visiškai kitokią gyvenimo kokybę.

   Sveikatos horoskopas


   Lapkričio 23 - 29 d.

   Avi­nas
   Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Indija: tikėjimas dievu nugalės viruso baimę

   Dar vasarį indų mokslininkai svarstė, jog sparčiai mažėjantį naujų užsikrėtimų COVID-19 skaičių iš dalies gali lemti ypatingas indų imunitetas infekcinėms ligoms. Tačiau dabar vėl mušami naujus susirgimų rekordai: per kelias savaites COVID-19 atvejų skaičiumi Indija pralenkė ir kurį laiką vienu didžiausių pandemijos žid...

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Tik suaugusiems
   Henrikas Vaitiekūnas Tik suaugusiems
   Kokia nauda iš burbulo?
   Henrikas Vaitiekūnas Kokia nauda iš burbulo?

   Naujas numeris

   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica