J.Zinkevičiūtė: maistas – svarbiausias vaistas

Vytautas Paulius Rasokaitis
2023-09-11
Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės (RVPL) Psichiatrijos gydytoja rezidentė Juta Zinkevičiūtė pabrėžia, jog sveikas noras turėti gražų kūną nuo liguisto skiriasi tuo, kad anoreksija ar bulimija sergantis asmuo nuolat sąmoningai siekia sumažinti kūno svorį. Gydytoja atkreipia dėmesį, kad žmogus baiminasi sustorėti ir ši baimė tampa įkyria pervertinimo idėja.
J.Zinkevičiūtė: maistas – svarbiausias vaistas
„Valgymo sutrikimai yra pavojingi gyvybei kaip ir daugelis kitų psichikos sutri-kimų. Todėl būtina suteikti pagalbą nori pacientas to ar ne, nes po to gali būti per vėlu“, - sako Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės Psichiatrijos gy-dytoja rezidentė Juta Zinkevičiūtė.

- Kuo pasižymi valgymo sutrikimai ir kaip atpažinti bei pastebėti skiriamąją ribą tarp kūno kontūravimo, grožio standartų siekimo ir jau disfunkcinio elgesio?
 
- TLK skiria keletą valgymo sutrikimų tipų: nervinė anoreksija, nervinė bulimija, šių netipiškos formos, persivalgymas, susijęs su kitais psichologiniais sutrikimais, vėmimas, susijęs su kitais psichologiniais sutrikimais, kiti valgymo sutrikimai ir nepatikslinti valgymo sutrikimai. Kalbėdami apie valgymo sutrikimus dažniausiai mintyje turime nervinę anoreksiją ir nervinę bulimiją. Šiems būdinga liguistas kūno formos suvokimas ir sąmoningas siekis sumažinti kūno svorį iki „idealaus“. Dažniausiai tas „idealus“ kūno svoris būna žemesnis nei normalus.
Pavyzdžiui, anoreksija sergantis pacientas visais būdais vengia maisto: slepia jį, vengia vietų, kur bus valgoma, pavalgęs degina kalorijas intensyviai sportuodamas. Bulimijos atveju baimė priaugti svorio yra didelė, tačiau ją lydi persivalgymo epizodai. Persivalgius bandoma atsikratyti suvartotų kalorijų maistą išvemiant, vartojant laisvinamuosius preparatus, intensyviai sportuojant arba badaujant keletą dienų.
 
- Ar valgymo sutrikimų atsiradimui įtakos turi sezoniškumas? Kokias tendencijas pastebite, tarkim, gal vasarą (o galbūt kitu metų sezonu) padaugėja į gydytojus psichiatrus besikreipiančiųjų dėl valgymo patologijų?

 
- Literatūros duomenimis, maždaug trisdešimt penki procentų moterų, sergančių nervine bulimija, taip pat kenčia nuo sezoninio afektinio sutrikimo. Rudens ir žiemos metu bulimijos simptomai linkę blogėti. Maždaug dvidešimt keturi procentai pacienčių, kurioms buvo diagnozuotas sezoninis afektinis sutrikimas, taip pat stebėti ir bulimijos simptomai. Šioms pacientėms persivalgymo epizodų padažnėdavo žiemą.
Esu jauna ir nedidelę patirtį turinti gydytoja, todėl per savo praktiką esu mačiusi vos keletą bulimija sergančių pacienčių, kurios nurodė, kad jų simptomai pablogėja žiemą.
 
- Kokias valgymo sutrikimų priežastis įvardintumėte kaip labiausiai nulemiančias šių sutrikimų atsiradimą bei progresavimą? Kokie pagrindiniai trigeriai išprovokuoja šias ligas?
 
- Kol kas tiksli valgymo sutrikimų priežastis nežinoma. Manoma, kad įtakos gali turėti tiek genetika, tiek neuromediatorių pokyčiai smegenyse. Prie ligos susiformavimo prisideda ir tokie rizikos veiksniai kaip patyčios dėl svorio. Taip pat prie šių ligų atsiradimo gali prisidėti stresas.
 
- Gydytoja, paprašysiu aptarti vienus dažniausiai pasitaikančių valgymo sutrikimų – bulimiją ir anoreksiją. Kokiais simptomais jie šie sutrikimai ir kuo vienas nuo kito skiriasi?
 
- Nervinei anoreksijai būdinga suvartojamo maisto ribojimas ir ženklus svorio kritimas. Svoris metamas laikantis dietų, daug sportuojant, vartojant laisvinamuosius medikamentus, išvemiant suvalgytą maistą... Bulimija sergančių asmenų KMI gali būti normalus, tačiau asmuo kaip ir anoreksijos atveju turi klaidingą kūno formos suvokimą, jaučiasi esąs „per stambus“. Vis dėlto anoreksijos atveju bijoma priaugti svorio, todėl suvartojamas per mažas maisto kiekis. Bulimijos atveju persivalgoma, o tada kyla baimė priaugti svorio, maistas šalinamas vemiant, sportuojant, vartojant laisvinamuosius preparatus.
 
- Kokias gydymo metodikas taikote gydant valgymo sutrikimus?
 

- Svarbiausias vaistas gydant valgymo sutrikimus yra maistas. Norint išvengti somatinių komplikacijų būtina užtikrinti, kad pacientas gautų pakankamai kalorijų, o jei KMI yra per mažas - kad artėtų prie normalaus. Neretai gali sutrikti ir elektrolitų balansas, ypač dėl dažno vėmimo bulimijos atveju, todėl būtina ne tik užtikrinti pakankamą kalorijų kiekį, bet ir palaikyti homeostazę. Kartais tai padaryti pavyksta tik stacionarizavus pacientą. Stabilizavus svorį pacientui būtina laikytis gydytojo dietologo sudaryto mitybos plano, jokiu būdu nepraleisti valgymų, suvartoti pakankamai kalorijų ir nesiimti maisto eliminavimo veiklos.
Kalbant apie medikamentus, kol kas esama tik vieno valgymo sutrikimui, konkrečiai nervinei bulimijai, FDA patvirtinto vaisto – tai fluoksetinas. Vis dėlto, neretai skiriami antidepresantai ir nervine anoreksija ar kitais valgymo sutrikimais sergantiems pacientams, nes valgymo sutrikimą labai dažnai lydi nuotaikos sutrikimai. Kartais skiriami ir kiti medikamentai, ypač esant gretutiniam psichikos sutrikimui. Psichikos sutrikimai dažniausiai “nevaikšto po vieną”.
Taip pat gydant valgymo sutrikimus labai svarbi tiek grupinė, tiek individuali psichoterapija. Tik įgijęs kritikos savo ligos atžvilgiu pacientas gali sėkmingai sveikti.
 
- Kaip sergančiajam valgymo sutrikimu gali padėti artimieji ir aplinkiniai? Ką patartumėte norintiems atrasti sveiką, nežalojantį ir natūralų santykį su maistu?
 

- Artimųjų pagalba ir palaikymas šiems pacientams yra ypač svarbūs. Neretai šie pacientai nepripažįsta ligos, net jei jų KMI yra 13 (kai normalus KMI yra 18,5). Todėl kilus įtarimų, kad vaikas, draugas ar pan. serga valgymo sutrikimu, būtina pacientą įtikinti nueiti pas gydytoją, kartais gali tekti ir užregistruoti į gydymo įstaigą, ir palydėti. Neretai sakoma, kad žmogus nepasveiks, kol nenorės, ir tame yra didelė dalis tiesos. Visgi valgymo sutrikimai yra pavojingi gyvybei kaip ir daugelis kitų psichikos sutrikimų. Todėl būtina suteikti pagalbą nori pacientas to ar ne, nes po to gali būti per vėlu.

 
Dosjė
2015 - 2021 m. Medicinos studijos VU MF
2021 - 2022 m. Chemoterapinės onkologijos studijos VU MF
2022 m. Psichiatrijos rezidentūros studijos VU MF
2022 m. - iki dabar gydytoja psichiatrijos rezidentė RVPL
Nuo 2022 m. - iki dabar Kardiolitos klinikos
2019 m. stažuotė Ginekologijos ir akušerijos skyriuje Limmattal ligoninėje, Šveicarijoje
2020 m. stažuotė Ūmių būklių skyriuje Clienia Littenheid psichiatrijos ligoninėje, Šveicarijoje
Studijų metais gydytoja dalyvavo VU MF Psichiatrijos būrelio veikloje.
Nuolat dalyvauja įvairiose nacionalinėse ir tarptautinėse konferencijose.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    razinka


    Sveika šeima


    Daug vargo dėl invazinių rūšių

    Atšilus orams tarnybos suskubo priminti apie aplinkosaugai pavojingas invazines augalų ir gyvūnų rūšis – jas neapdairūs gyventojai dažnai platina patys. „Europoje yra šalių, kur daugiau nei 5 procentai visos floros sudaro svetimžemės rūšys. Lietuvos invazinių rūšių sąraše tokių ga...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Pradėta gydyti reta vėžio forma

    „Pirmą kartą įrodėme, kad tokio tipo vaistas gali pagerinti mezotelioma sergančių pacientų išgyvenamumą be ligos progresavimo, palyginti su įprastu gydymu. Tai suteikia didžiulę viltį pacientams ir jų šeimoms“, – komentavo Sautamptono klinikinių tyrimų skyriaus direktorius prof. Garethas Griffithsas. J...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Piliulė nuo vienatvės
    Henrikas Vaitiekūnas Piliulė nuo vienatvės
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti

    Naujas numeris