J.Jakutienė: „Alkoholio sukeltos cirozės nėra vyraujančios“

Aigustė Tavoraitė
2017-07-21
„Sudėtinga susidūrus su sunkiais pacientais, kuriems reikalingas kepenų persodinimas, žinoti, kad niekuo daugiau jiems negali padėti. Ir vis tiek namie vakare vis grįžti mintimis, ką dar galėjai padaryti. Pacientams išėjus pro duris, mes jų suvisam tikrai neužveriame“, – sako VUL Santaros klinikų gydytoja gastroenterologė, direktoriaus medicinai ir slaugai pavaduotoja ambulatoriniam ir diagnostiniam darbui bei ilgametė prezidentės Dalios Grybauskaitės gydytoja Jolita Jakutienė (47 m.).
J.Jakutienė: „Alkoholio sukeltos cirozės nėra vyraujančios“

- Smarkiai visuomenę įsiūbavusi aktualija – alkoholio vartojimo mažinimo priemonės. Ką rodo jūsų praktika – ar išties lietuviai yra tokie prasigėrę? Dažnai pacientams tenka išgirsti alkoholinės kepenų cirozės diagnozę?
- Vyrauja klaidingas stereotipas, kad kepenų cirozė – vien „patyrusių“ alkoholikų liga. Neatsitiktinai ir daug žmonių išgirdę tokią diagnozę sutrinka. Sako: „Gydytojau, aš juk beveik negeriu, kaip man gali būti kepenų cirozė?!“. Norėčiau atkreipti dėmesį, kad vyraujančios yra tikrai nealkoholinės kepenų cirozės. Alkoholis – tik viena iš daugybės priežasčių, kodėl galiausiai prireikia persodinti kepenis. Daugiausia yra virusinių hepatitų sukeltų kepenų cirozių. Aišku, galbūt matome tam tikrą pacientų kontingentą, sulaukiame motyvuotų, nusiteikusiųjų gydytis.

 
- Pamenate, kokiam jauniausiam pacientui dėl alkoholio „suėstų“ kepenų prireikė transplantacijos?
- Tuo metu vaikinui buvo dvidešimt ketveri. Dabar jis beveik vienuolika metų sėkmingai gyvena su persodintomis kepenimis. Su jaunesniais susidurti neteko. Tačiau kita skaudi problema – turime labai jaunų pacientų, kurie jau yra vartoję intraveninių narkotikų ir yra užsikrėtę virusiniais hepatitais. Čia yra didžiulė problema. Dar blogiau, kai jie patys nenori gydytis...
 
- Sergantieji hepatitu C pernai pagaliau sulaukė sprendimo kompensuoti naujos kartos vaistus, kurių efektyvumas siekia beveik šimtą procentų. Matote šviesias perspektyvas suvaldyti virusinius hepatitus mūsų šalyje?
- Nors stokojame visuotinės patikros dėl hepatitų sistemos, tiek diagnostikos, tiek gydymo galimybėmis neatsiliekame nuo kitų išsivysčiusių valstybių. Ypač gerai šalyje veikia kraujo centrai. Juose dirbantys gydytojai, įtarę lėtinį virusinį hepatitą B ar C, iškart nukreipia gydytojo konsultacijai. Sergančiųjų hepatitu C situacija labai pasikeitė ėmus kompensuoti veiksmingus vaistus, laukiame ir dar kitiems hepatito C viruso tipams gydyti skirtų medikamentų. Taigi tikimės, kad ateityje sumažės ir dėl virusinių kepenų cirozių atliekamų transplantacijų skaičius. Aišku, gaila, kad kai kurie šeimos gydytojai dar nežino apie kompensuojamus vaistus ir atsiradusią galimybę pagyti nuo šios ligos, todėl neišrašo laiku siuntimo.
 
- Prieš porą savaičių iš prezidentės rankų gavote apdovanojimą – Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžių.
- Tai gerąją prasme buvo šokas, bet kartu labai malonus patyrimas. Atrodo, kad tiesiog dirbi savo darbą ir stengiesi jį atlikti kuo įmanoma geriau. Tuo tarpu valstybinį apdovanojimą gauna itin nusipelnę žmonės. Tačiau kolegos nuramino, kad tikrai buvau verta to apdovanojimo (juokiasi). Kartu su slaugytojomis, kuriomis dirbame, gastroenterologais paminėjome šį įvykį, juk mes kartu uždirbome šį apdovanojimą. Toks įvertinimas, beje, būtų buvęs didžiausiu gyvenimo pasiekimu mano tėčiui. Jis mane ir pastūmėjo į mediciną. Pati labiau linkau į menus, architektūrą, esu baigusi sustiprintą dailės mokyklą.
 
- Kūrybingai asmenybei mokytis preciziško tikslumo reikalaujančios gydytojo specialybės nebuvo našta?
- Ir medicinoje prireikia nemažai kūrybos, ne vien „plikų“ žinių. Išties studijuoti mediciną buvo labai įdomu. Nors ateitį galvojau sieti su kardiologija, gastroenterologijos link mane pastūmėjo skyriuje dirbę nuostabūs žmonės – profesorius Algimantas Irnius, mane kuravusi gydytoja, dabartinė skyriaus vedėja Saulė Brašiškienė.
 
- Kokiais momentais jūsų darbe būna sunkiausia?
- Išties tiek yra sudėtingų dalykų, kad visada norisi išskirti kažką gero. Kadangi dirbu ir klinikų administracijoje, matyt, bene didžiausiu iššūkiu tampa suderinti poreikius ir galimybes ekonomine prasme. Nėra taip, kad galėtum ramiai dirbti nemąstydamas apie ekonominius svertus. Ne mažiau svarbus ir moralinis aspektas. Sudėtinga susidūrus su sunkiais pacientais, kuriems reikalingas kepenų persodinimas, žinoti, kad niekuo daugiau jiems negali padėti. Ir vis tiek namie vakare vis grįžti mintimis, ką dar galėjai padaryti. Pacientams išėjus pro duris, mes jų suvisam tikrai neužveriame. Atsimenu visus ligonius, ypač tuos, kurių netekome. Dėl to neretai nukenčia bendravimas su artimaisiais, draugais – būni išvargęs, nori atsiriboti nuo diskusijų, tiesiog ramiai pabūti. Kita vertus, kur dar dirbdamas sulauki tokio didžiulio žmonių dėkingumo? Tai atperka visus neigiamus išgyvenimus.
 
- Matyt, per didelis darbo krūvis, ne vien nepakankami atlyginimai, priverčia specialistus ieškoti laimės svetur?
- Tai išties demotyvuoja. Kiek tenka susitikti su kolegomis tarptautiniuose kongresuose, daugelyje kitų šalių žmonės dirba ramiau, turi aiškiai normuotas valandas. Be abejo, mes irgi turime darbo grafikus, tačiau darbo ir pacientų yra daug. Tam, kad spėtum savo laiku viską padaryti, tenka suktis labai greitai ir įtampos netrūksta. Tai išvargina ne tik gydytoją, bet ir visą personalą. Tad neatsitiktinai susiduriame ir su slaugytojų problema – darbas labai intensyvus, o atlygis nepakankamas. Išvažiavusiosios dirba kiek mažiau, bet gauna daugiau. Gerai, kad atlyginimai bent šiek tiek kyla, tačiau jie neatperka darbo sunkumo ir intensyvumo.
Apskritai kiek gaila, kad Lietuvoje nebėra gerbiama mediko profesija. Nežinau, kada ir kaip tai įvyko. Skaudu, kai ateina pacientai, pasiskaitę informacijos internete ir manantys žiną geriau už gydytoją, kuris mokėsi ilgus metus. Vis dėlto savo gyvenimo kelio ir profesijos ieškantiems jauniems žmonėms tikrai rekomenduočiau rinktis šią specialybę.

Dosjė:
 
Hepatologijos, gastroenterologijos ir dietologijos centre dirba nuo 1999 m. Yra Lietuvos ir pasaulio gastroenterologų mokslinių draugijų narė, Europos kepenų ligų asociacijos narė. 8 metus buvo Lietuvos gastroenterologų draugijos atsakingoji sekretorė. Mokslinio darbo sritis – lėtinės kepenų ligos. Dirba kepenų transplantacijos programoje. Stažavosi Berlyno Charite klinikoje.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris