Jelena Čelutkienė: „Kitoms šalims įdomu gyventi sveikai, nes apskritai įdomu gyventi“

Liana Binkauskienė
2017-12-26
Šiemet Lietuvos kardiologės titulą pelniusi profesorė Jelena Čelutkienė teigia, kad sergančiųjų širdies nepakankamumu Lietuvoje yra arti 100 tūkstančių. Profesorės iniciatyva kartu su Lietuvos kardiologų draugija, Vilniaus universiteto Medicinos fakultetu ir Lietuvos sveikatos mokslų universitetu šalyje plečiamas širdies nepakankamumo kabinetų tinklas. Tiesa, labai lėtai.
Jelena Čelutkienė: „Kitoms šalims įdomu gyventi sveikai, nes apskritai įdomu gyventi“
„Kiekvienas turi spręsti, kas jam svarbiau: ar žalingi malonumai ir tinginystė, ar sveikesnis gyvenimo būdas. Mes gi esame paskutinėje vietoje Europoje pagal darbingo amžiaus žmonių mirštamumą dėl šios problemos“, - sako profesorė Jelena Čelutkienė.

- Tapote geriausia Lietuvos kardiologe. Kokius tikslus sau keliate? 
- Garbingo Metų kardiologo vardo nesieju su tikslais. Sau keliu tikslus plėtoti tą sritį, už kurią esu atsakinga, žiūrėti kuo įmanoma plačiau ir siekti, kad Lietuvoje būtų galimybė realizuoti mokslo laimėjimus.
Vienas mano svarbiausių tikslų – Lietuvoje įgyvendinti širdies nepakankamumo kabinetų tinklą, kuriuose dirbtų specializuotos kompetentingos kardiologų ir slaugytojų komandos, galinčios suteikti pacientui maksimalią naudą. Tai - idealas, kurį nelengva pasiekti ir mes esame pirmojoje šio kelio pusėje. Dar tik mažoji dalis Lietuvos širdies nepakankamumo pacientų gauna specializuotą paslaugą. Bet džiaugiuosi, kad tai pas mus prasidėjo ir ši idėja yra palaikoma.
 
Pačius didžiausius tikslus ir jų įgyvendinimą sieju su Lietuvos kardiologų draugijos prezidentės pareigomis.
Paskutiniai europinės statistikos duomenys rodo: Lietuvoje trumpiausias išgyvenimas, didžiausiais cholesterolio padidėjimo procentas, mažiausias prevencinių vaistų, mažinančių cholesterolio kiekį, naudojimas, ir viena blogiausių situacijų širdies ir kraujagyslių ligų srityje. Taigi, Lietuvos kardiologų draugijai yra ką veikti.

 
- Paminėjote pradėtus steigti širdies nepakankamumo kabinetus. Ko trūksta, idant jų plėtra įsibėgėtų?
- Trūksta šiek tiek investicijų, o ir politinė valia buvusios Sveikatos apsaugos ministerijos buvo didesnė. Dabartinė jos komanda skiria mažiau dėmesio. Ir tai jaučiama. Tiesa, lėšos specialistams rengti, nors ir kuklios, skirtos. Vis daugiau gydymo įstaigų sudaro sutartis teikti šią paslaugą. Nors tai jau vyksta, dar penkiasdešimt procentų kabinetų plėtros nepasiekėme. Todėl norėtųsi didesnio įstaigų vadovų ir SAM palaikymo. Nes liga nelaukia. Jeigu nesikeis sąlygos ir viskas vyks taip, kaip dabar, reikės kokių penkerių metų, kad širdies nepakankamumo kabinetai atsirastų visoje Lietuvoje. Jei sąlygos pasikeistų ir ministerija skirtų didesnį dėmesį, tokie kabinetai gal ir greičiau galėtų pradėti dirbti.
 
- Širdies nepakankamumas - liga, kurio gydymas – didelė socialinė bei ekonominė našta visai Europai. Dabar ja serga penkiolika milijonų europiečių, tačiau prognozuojama, kad iki 2030-ųjų skaičius išaugs ketvirtadaliu, jei Europoje nebus imtasi suderintų veiksmų. Kokie jei turėtų būti?
- Pirmiausia – standartizuota ankstyva diagnostika: reikia turėti rinkinį patikimų biožymenų, kurie padėtų anksti aptikti širdies nepakankamumą. Ši liga, kaip ir vėžys, - piktybinė ir progresuojanti. Kuo anksčiau ją nustatysime, tuo ilgesnį išgyvenimą suteiksime pacientams.
 
Toliau – tikslingas gydymas, pailginanti gyvenimą. Mes, kardiologai, o ypač širdies nepakankamumo specialistai, pirmiausia stengiamės paskirti gydymą, gerinantį paciento prognozę, o tada jau pradedame galvoti, ką dar daryti, kad jis geriau jaustųsi.
Kol kas nėra institucijos, kuri prižiūrėtų ir užtikrintų, kad mūsų šalies gyventojai ir miestuose, ir kaimuose gautų reikiamą pagalbą bei priemones. Mokslinių duomenų yra daugiau, negu galimybių juos optimaliai panaudoti. Trūksta ir organizacinių, ir finansinių kompensavimo sprendimų.
 
- Ką kitos Europos šalys šioje srityje daro geriau nei Lietuvoje?
- Kai kurios šalys vykdo ankstyvąją diagnostiką – Didžioji Britanija viena progresyviausių šalių šioje srityje. Joje šeimos gydytojai pirminėje grandyje ankstyvajai diagnostikai naudoja kraujo biožymenį. 

Mes esame ne paskutinėje vietoje. Ankstyva diagnostika mūsų pacientams yra iš dalies prieinama, o tikslas - padaryti ją plačiai prieinamą pirminėje sveikatos priežiūros grandyje. Kodėl tai svarbu? Nes širdies nepakankamumu sergančių pacientų Lietuvoje yra arti šimto tūkstančių. Kasmet ši liga diagnozuojama keletui tūkstančių naujų pacientų. Vadinasi, trys šimtai kardiologų niekaip neišgalės visiems padėti ir svarbiausia – laiku padėti.
 
Daugelyje Europos šalių širdies nepakankamumu sergantiems ligoniams yra prieinamas naujausias vaistas, kuris ženkliai gerina pacientų išgyvenimą. Lietuvoje jo kol kas beveik neturime. Neturime ir širdies nepakankamumo duomenų registro (Didžioji Britanija, Skandinavija turi tokius registrus). Jis suteiktų galimybę analizuoti situaciją ir daryti išvadas, tai yra žinoti, kas vyksta tavo „ūkyje“. Tokį registrą turėtų skatinti ir finansuoti valstybė.
 
- Kaip turime gyventi, kad mūsų nepaliestų širdies nepakankamumo problemos? 
- Pagal statistiką vienas iš penkių keturiasdešimtmečių susirgs širdies nepakankamumu. Mes siekiame, kad šia liga sergančiųjų kreivė pasuktų žemyn, tiesa, nulio pasiekti nesitikime. Širdies ligos bus, tik mes norime, kad jomis sirgtų kuo mažiau žmonių. Kiekvienas turi spręsti, kas jam svarbiau: ar žalingi malonumai ir tinginystė, ar sveikesnis gyvenimo būdas. Mes gi esame paskutinėje vietoje Europoje pagal darbingo amžiaus žmonių mirštamumą dėl šios problemos.

Kitoms šalims įdomu gyventi sveikai, nes apskritai įdomu gyventi. O Lietuva išsiskiria ir savižudybių, ir alkoholio suvartojimo skaičiais. Nežinau, kodėl būtent Lietuva. Tai man - amžinas klausimas.

 
Dosjė
Jelena Čelutkienė – Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto Klinikinės medicinos instituto  Širdies ir kraujagyslių ligų klinikos profesorė.
VU ligoninės Santaros klinikų Kardiologijos ir angiologijos centro gydytoja kardiologė.
Už nuopelnus pripažinta Lietuvos 2017 metų kardiologe.
Europos kardiologų draugijos Širdies nepakankamumo asociacijos valdybos narė (nuo 2016 m. [The Heart Failure Association of the ESC (HFA of the ESC)].
Specializuotų širdies nepakankamumo kabinetų Lietuvoje kūrimo iniciatorė
Lietuvos kardiologų draugijos išrinktoji prezidentė ir Širdies nepakankamumo darbo grupės pirmininkė
Europos kardiologų draugija J. Čelutkienei skyrė grantą dalyvauti moterų transformacijos lyderystės ir švietimo programoje „Women transforming leadership“ kurią įsteigė Oksfordo universitetas, siekiant padėti moterims pasiekti visą savo karjeros ir lyderystės potencialą. 


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris