I.Riau­ba: žve­jy­ba ir trau­ma­to­lo­gi­ja tu­ri pa­na­šu­mų

Emilis Jakštys
2023-08-07
„Mes (me­di­kai – red.past.) esa­me pa­vir­tę pa­slau­gų tei­kė­jais, kaip ser­vi­so dar­buo­to­jai“, – tie­siai švie­siai apie vy­rau­jan­tį val­džios ir da­lies žmo­nių po­žiū­rį me­di­kų at­žvil­giu tei­gia Res­pub­li­ki­nės Klai­pė­dos li­go­ni­nės gy­dy­to­jas or­to­pe­das trau­ma­to­lo­gas Ig­nas Riau­ba. Jis pir­ma­sis ėmė at­lik­ti rie­šo ir rie­ši­nio - nyk­čio są­na­rio en­dop­ro­te­za­vi­mo ope­ra­ci­jas Lie­tu­vo­je. I.Riau­ba džiau­gia­si, kad per pas­ta­ruo­sius de­šimt me­tų šios ope­ra­ci­jos įga­vo pa­grei­tį.
I.Riau­ba: žve­jy­ba ir trau­ma­to­lo­gi­ja tu­ri pa­na­šu­mų

- Esa­te rie­šo ir rie­ši­nio - nykš­čio są­na­rio en­dop­ro­te­za­vi­mo ope­ra­ci­jų pra­di­nin­kas Lie­tu­vo­je. Pa­pa­sa­ko­ki­te, pra­šau, kaip ir ka­da pra­dė­jo­te šias ope­ra­ci­jas? Ko­kia šių svar­ba?

- Vie­na­me už­sie­nio ren­gi­ny­je (apie 2013 m. – red. past) pa­ma­čiau to­kį en­dop­ro­te­zą ir pro­ble­mos spren­di­mo ga­li­my­bę. Pa­vy­ko su­si­de­rin­ti su Lie­tu­vos kom­pa­ni­jo­mis, pre­kiau­jan­čio­mis tam tik­rais im­plan­tais. Pra­džia bu­vo (kaip vi­sa­da) sun­ki, nes im­plan­to tuo me­tu Vals­ty­bi­nė li­go­nių ka­sa ne­kom­pen­sa­vo. Bet pas­kui su ki­tais trau­ma­to­lo­gais ir Lie­tu­vos or­to­pe­dų trau­ma­to­lo­gų drau­gi­jos pa­gal­ba mums pa­vy­ko įkal­bė­ti Vals­ty­bi­nę li­go­nių ka­są, kad im­plan­tą kom­pen­suo­tų. Šiuo me­tu šios ope­ra­ci­jos at­lie­ka­mos ir Vil­niu­je, Aly­tu­je, Jo­niš­ky­je bei Pa­ne­vė­žy­je. Anks­čiau dau­gu­ma spe­cia­lis­tų sa­ky­da­vo: „Na, yra kaip yra, gy­venk.“ Ži­no­ma, da­ry­da­vo­me ir ki­tas ope­ra­ci­jas, ta­čiau pa­kei­tus są­na­rį žmo­gaus nykš­čio jė­ga prak­tiš­kai at­ku­ria­ma. Anks­čiau tik pa­nai­kin­da­vo­me skaus­mą, bet ne­at­kur­da­vo­me ran­kos funk­ci­jos. Tai yra svar­bu, nes nykš­tys yra pa­grin­di­nis žmo­gaus pirš­tas. Vi­sų ki­tų pirš­tų ga­li­me (po vie­ną) ne­tu­rė­ti, bet, jei­gu ne­tu­ri­me nykš­čio, mums sun­ku su­im­ti daik­tus ir daug ką at­lik­ti bui­ty­je. Daž­nai to­kių ope­ra­ci­jų dėl są­na­rių su­di­li­mo rei­kia tam tik­rų pro­fe­si­jų (daž­niau mo­no­to­ni­nį dar­bą su ran­ko­mis dir­ban­čių, pa­vyz­džiui, kir­pė­jų – red. past.) at­sto­vams. Taip pat dėl ki­tų li­gų, to­kių kaip reu­ma­toi­di­nis ar­tri­tas, tie­siog su­dy­la są­na­rio krem­zlė ir žmo­gus kas­dien pa­ti­ria skaus­mą. Net pa­im­da­mas puo­du­ką ar tu­ši­nu­ką są­na­ry­je jau­čia skaus­mą.

- Matyt tu­rė­jo­te ir pro­fe­si­nių am­bi­ci­jų plė­to­ti rie­ši­nio - nykš­čio są­na­rio en­dop­ro­te­za­vi­mo sri­tį, ma­ty­da­mas, kad Lie­tu­vo­je ji yra ap­leis­ta...

- Gal­būt esu smal­sus žmo­gus. Man nau­ji da­ly­kai vi­sa­da yra įdo­mūs. Gy­dy­to­jas tu­ri mo­ky­tis vi­są gy­ve­ni­mą. Tech­ni­kos am­žiu­je spar­čiai kei­čia­si ir me­di­ci­nos tech­no­lo­gi­jos, tam tik­rų im­plan­tų pa­ga­mi­ni­mo ga­li­my­bės – tai­gi, tu­ri­me di­des­nes ga­li­my­bes pa­dė­ti žmo­gui.


- Ne pa­slap­tis, kad me­di­ko dar­bas sun­kus. Kaip ma­ty­ti vie­šo­jo­je erd­vė­je, da­lis me­di­kų net ir iš­ei­na iš dar­bo (ži­no­ma, dėl įvai­rių prie­žas­čių). Kaip ver­ti­na­te me­di­ci­nos sek­to­riaus si­tu­a­ci­ją Lie­tu­vo­je? 

- Pa­grin­di­nis da­ly­kas – tu­rė­tų keis­tis val­džios ir pa­čių žmo­nių po­žiū­ris. Mes (me­di­kai – red. past.) esa­me pa­vir­tę pa­slau­gų tei­kė­jais. Ne spe­cia­lis­tai, o pa­slau­gų tei­kė­jai kaip ser­vi­so dar­buo­to­jai. Ži­niask­lai­do­je, vie­šo­jo­je erd­vė­je for­muo­ja­ma nuo­mo­nė, esą gy­dy­to­jas yra žu­di­kas, o ne ką jis ge­ro pa­da­rė, kad šim­tus gy­vy­bių iš­gel­bė­jo. Pa­brė­žia­mos klai­dos, ne­kom­pe­ten­ci­ja.

 Ma­no dar­be ne­rei­kia sė­dė­ti tik prie po­pie­rių ir ra­šy­ti re­cep­tų. Kiek­vie­ną die­ną skir­tin­gą at­ve­jį tu­ri iš­spręs­ti iš da­lies me­cha­niš­kai, iš da­lies tu­ri­mų ži­nių pa­gal­ba – tar­si tam tik­rą kon­struk­to­rių su­rink­ti iš da­lių.

Ap­skri­tai di­džio­ji da­lis vi­suo­me­nės ne­si­rū­pi­na sa­vo svei­ka­ta, o rei­ka­lau­ja, kad gy­dy­to­jai tai už juos pa­da­ry­tų. Ži­no­ma, yra trū­ku­mų ir pa­čio­je sis­te­mo­je – gy­dy­to­jų trūks­ta. Ne pa­slap­tis, kad di­džio­ji da­lis dir­ba po pus­an­tro, du ar dau­giau eta­tų. Rei­kė­tų tvar­ky­ti sis­te­mą iš pa­grin­dų. Nes ką šne­ka Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­te­ri­ja ir kaip jai at­ro­do – tai vi­siš­kas ati­trū­ki­mas nuo re­a­ly­bės ir nuo si­tu­a­ci­jos, ko­kia yra iš tik­rų­jų.
   
- Ne­si­gai­li­te pa­su­kęs į me­di­ci­ną ir pa­si­rin­kęs gy­dy­to­jo or­to­pe­do trau­ma­to­lo­go ke­lią?

- Ne­si­gai­liu. Tai yra di­na­miš­ka spe­cia­ly­bė. Ma­no dar­be ne­rei­kia sė­dė­ti tik prie po­pie­rių ir ra­šy­ti re­cep­tų. Kiek­vie­ną die­ną skir­tin­gą at­ve­jį tu­ri iš­spręs­ti iš da­lies me­cha­niš­kai, iš da­lies tu­ri­mų ži­nių pa­gal­ba – tar­si tam tik­rą kon­struk­to­rių su­rink­ti iš da­lių. Ma­ne or­to­pe­do trau­ma­to­lo­go spe­cia­ly­bė­je pa­trau­kė jos di­na­miš­ku­mas.

- Ko­kių sa­vy­bių, jū­sų nuo­mo­ne, rei­kia, kad gy­dy­to­jas dirb­tų il­gai ir ko­ky­biš­kai?
 

- Vi­sų pir­ma, ma­nau, bū­ti em­pa­tiš­kam, taip pat my­lė­ti sa­vo spe­cia­ly­bę. Be to, tu­ri bū­ti smal­sus, nuo­lat to­bu­lė­ti. Jei­gu gy­dy­to­jas no­ri dirb­ti tei­sin­gai ir kva­li­fi­kuo­tai, jis tu­ri sek­ti nau­jie­nas, gi­lin­tis į tai, ką da­ro. 

- Sta­ža­vo­tės Vo­kie­ti­jo­je, Olan­di­jo­je, JAV. Ko­kias pa­tir­tis ir įspū­džius at­si­ve­žė­te į Klai­pė­dą. Ko Lie­tu­vos me­di­ci­nos sek­to­rius ga­li pa­si­mo­ky­ti iš ki­tų vals­ty­bių? 

- Iš tik­rų­jų no­rė­čiau pa­si­džiaug­ti mū­sų me­di­ci­na. Kai 1995 me­tais ėmiau stu­di­juo­ti ir da­bar, me­di­ci­nos ly­gis yra mil­ži­niš­kai pa­žen­gęs. Ma­nau, kad Lie­tu­vo­je mū­sų me­di­ci­nos įstai­gų pa­slau­gos ir gy­dy­to­jų kva­li­fi­ka­ci­ja ati­tin­ka dau­gu­mos pa­sau­lio vals­ty­bių kva­li­fi­ka­ci­ją. Mes, kaip spe­cia­lis­tai, vis­ko ne­ga­li­me ži­no­ti. Mes su­siau­ri­na­me sa­vo spe­cia­li­za­ci­ją (to­je pa­čio­je trau­ma­to­lo­gi­jo­je, or­to­pe­di­jo­je), kad pa­si­gi­lin­tu­me į siau­res­nę sri­tį, kad ją ge­riau ži­no­tu­me. Pa­ma­tai, kaip ko­le­gos ope­ruo­ja, at­si­žvel­gi į tam tik­rus niu­an­sus, pas­kui juos pa­kei­ti, nes at­ro­do, kad taip yra ge­riau pa­cien­tui. Da­li­ni­ma­sis pa­tir­ti­mi duo­da ge­rų re­zul­ta­tų. Par­si­ve­žiau tam tik­ras ope­ra­ci­jų me­to­di­kas, tam tik­rus niu­an­sus, kad bū­tų efek­ty­viau, leng­viau, ge­riau žmo­gui.

- Jei­gu ne pa­slap­tis, kaip at­si­ri­bo­ja­te ir pail­si­te nuo dar­bo? Juk, kaip mi­nė­jo­te, me­di­kų dar­bo krū­vis yra di­de­lis. 

 
- Mėgs­tu ak­ty­vų po­il­sį. La­biau­siai man pa­tin­ka lai­ką leis­ti gam­to­je – dvi­ra­tis, kal­nai, kal­nų sli­di­nė­ji­mas. Ele­men­ta­rūs da­ly­kai, ku­rie tie­siog pra­blaš­ko ir iš­vė­di­na gal­vą. Taip pat žve­jy­ba...

- Gal­būt ir kiek kvai­las klau­si­mas, bet ar ma­to­te pa­na­šu­mų tarp žve­jy­bos ir trau­ma­to­lo­gi­jos? Žve­jy­ba juk ir­gi gan tech­niš­ka sri­tis. 

- Na, ži­no­te kai ku­riuos da­ly­kus ga­li­ma pri­tai­ky­ti ir ten, ir ten. Siū­lų ri­ši­mas, maz­gai, kab­liu­ko ri­ši­mas 
Dosjė:

• 2001 m. bai­gė Kau­no me­di­ci­nos uni­ver­si­te­to Me­di­ci­nos fa­kul­te­tą.
• 2002-2007 Stu­di­ja­vo Or­to­pe­di­jos ir trau­ma­to­lo­gi­jos re­zi­den­tū­ro­je Kau­no me­di­ci­nos uni­ver­si­te­te.
• Nuo 2007 m. dir­ba Res­pub­li­ki­nė­je Klai­pė­dos li­go­ni­nė­je.
• Eu­ro­pos pė­dos – čiur­nos drau­gi­jos, Eu­ro­pos rie­šo at­ros­ko­pi­nės chi­rur­gi­jos drau­gi­jos, Klai­pė­dos kraš­to or­to­pe­dų trau­ma­to­lo­gų drau­gi­jos, Lie­tu­vos Or­to­pe­dų trau­ma­to­lo­gų drau­gi­jos ir Lie­tu­vos ar­tros­ko­puo­to­jų drau­gi­jos na­rys.
• Sta­ža­vo­si įvai­rio­se už­sie­nio me­di­ci­nos ins­ti­tu­ci­jo­se JAV, Vo­kie­ti­jo­je, Olan­di­jo­je, Pran­cū­zi­jo­je ir kt.  

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

      Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Svajonė gyventi ilgiau ir sveikiau – vis arčiau

      Senėjimą lėtinantis vaistas rapamicinas gali pailginti gyvenimą beveik taip pat veiksmingai kaip kalorijų ribojimas – teigiama naujame Rytų Anglijos universiteto mokslininkų tyrime.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Kognityvinis disonansas
      Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

      Naujas numeris