Gydytojų ginekologų duetas – išvien gyvenime ir darbe

Vytautas Paulius Rasokaitis
2024-01-11
„Gydytojo akušerio-ginekologo specialybė be galo plati, įdomi, jautri ir mus, kaip porą gyvenime, vienijanti medicinos sritis. Čia tikrai dažniau verkiama iš laimės nei iš liūdesio, o ašaras braukia net vyrai, išgirdę pirmą naujagimio klyksmą“, – sako jaunųjų gydytojų šeimyninis tandemas – gydytojai akušeriai-ginekologai Donata Saulė ir Dainius Wojczuliai.
Gydytojų ginekologų duetas – išvien gyvenime ir darbe
„IG paskyroje @ginekologai siekiame šviesti visuomenę, pateikti tik įrodymais pagrįstą medicininę informaciją, o taip pat parodyti gydytojų darbo kasdienybę bei pasidalinti kai kuriomis gyvenimo akimirkomis. Tikimės, jog socialiniai tinklai bus vienas įrankių, padėsiančių mums kurti sveikesnę ir atsakingesnę visuomenę“, - sako gydytojai akušeriai-ginekologai Donata Saulė ir Dainius Wojczuliai.

- Su kokiais įsišaknijusiais mitais ir įsitikinimais susiduriate kasdieniame darbe? Kokios informacijos trūkumą pastebite visuomenėje?
 
- Dalis pacienčių nemažai skaito „gydytojo Google“ patarimų, kurie, kaip žinia, tikrai ne visuomet teisingi, todėl susiduriame su situacijomis, kai reikia pateikti tvirtus argumentus, kodėl priimame vienus ar kitus sprendimus. Džiaugiamės, jog pacientai domisi ir vis labiau rūpinasi savo sveikata. Kita vertus, neretai pasiklysta informacijos džiunglėse. O kartais perteklinė ir ne visada tiksli informacija skatina nepasitikėjimą gydytoju, kuris tik įvertinęs moters esamą būklę, geriausiai žino, koks tyrimas ar gydymo metodas yra tinkamiausias.
Pastebime, jog ypač trūksta glaustos, tikslios ir paprastos informacijos apie moterims dažniausiai pasitaikančias problemas, kad jos laiku galėtų įtarti problemą ir kreiptųsi į gydytoją. Būtent todėl sukūrėme IG paskyrą @ginekologai.
 
- Ką galimybė su pacientais bendrauti socialiniuose tinkluose duoda medikui?

 
- Mums patinka žiniomis dalintis su aplinkiniais, daug domimės specialybės naujovėmis. Nuolat kirbėjo mintis, kada, jei ne dabar, o taip pat nemažai raginimų ir palaikymo žodžių sulaukėme iš draugų bei kolegų. Taip idėjos materializavosi ir atsirado mūsų IG paskyra @ginekologai. Joje siekiame šviesti visuomenę, pateikti tik įrodymais pagrįstą medicininę informaciją, o taip pat parodyti gydytojų darbo kasdienybę bei pasidalinti kai kuriomis gyvenimo akimirkomis. Tikimės, jog socialiniai tinklai bus vienas įrankių, padėsiančių mums kurti sveikesnę ir atsakingesnę visuomenę.
Be abejo, bendravimas socialinėje erdvėje praplečia mūsų akiratį, leidžia labiau išgryninti sveikatos sistemos spragas ir imtis prevencinių veiksmų kasdienėje darbo praktikoje. Sekėjai kartais užduoda klausimų, kurių net ne visuomet gali išgirsti kabinete, arba tokių, į kuriuos norint atsakyti tenka pasukti galvą. Tai ir daro mūsų darbą įdomų, juk medicina – begalinis galvosūkių rinkinys.
Kurdami paskyrą tikrai nesitikėjome tokio palaikymo. Džiaugiamės kiekvienu sekėju, geru žodžiu, pasidalinimu su draugais – tai mūsų variklis ir motyvacija nesustoti, tobulėti, domėtis, toliau dalintis medicinine informacija ir kasdienybės nuotykiais su auditorija, kuri kasdien vis didėja.
 
- Nuo pernai sausio gimdyvės pagal pageidavimą gali pasirinkti cezario pjūvio operaciją, kai tam nėra medicininių indikacijų. Kaip vertinate šiuos pokyčius?
 
- Cezario pjūvio operacija turi savų privalumų ir trūkumų. Šiais laikais ši operacija yra pakankamai saugi, tačiau visgi, palyginti su gimdymu natūraliais takais, turi didesnę galimų komplikacijų riziką. Mūsų nuomone, cezario pjūvio operacija turėtų būti atliekama pagal medicinines indikacijas. Visgi kiekvienas atvejis yra individualus, todėl visuomet rekomenduojame nėščiosioms aptarti klinikinę situaciją su nėštumą prižiūrinčiu gydytoju, užduoti rūpimus klausimus ir tik tuomet priimti sprendimą, kokiu būdu palankiau būtų gimdyti. Pastebime, kad neretai moterys nori gimdyti per cezario pjūvio operaciją, nes bijo skausmo arba jas gąsdina blogos artimųjų patirtys. Tačiau norime kiek padrąsinti, jog šių laikų medicinoje galimas efektyvus gimdymo skausmo malšinimas. Kartais paklausiame moterų, gimdžiusių ir natūraliais gimdymo takais, ir per cezario pjūvio operaciją, kuriuo būdu gimdyti joms patiko labiau. Dauguma jų teigia, jog vis dėlto natūraliais gimdymo takais.
 
- Nuo pernai metų Lietuvoje nutraukti nėštumą galima ne chirurginiu būdu, o išgėrus gydytojo paskirtus vaistus. Kokią situaciją stebite savo praktikoje? Ar nėštumo nutraukimo vaistais atvejų skaičius išaugo? Kokie galimi medikamentinio nėštumo nutraukimo šalutiniai poveikiai?
 
- Džiaugiamės, kad kasdienėje praktikoje nėštumą nutraukti norinčių moterų skaičius mažėja. Tikėtina, jog tai lemia teisingas kontraceptinių priemonių naudojimas. Įsigaliojus medikamentiniam nėštumo nutraukimui, pastebime, kad sumažėjo chirurginio nėštumo nutraukimo procedūrų poreikis mūsų ligoninėje. Padaugėjo medikamentiniu būdu nėštumą nutraukti norinčių moterų skaičius ambulatorinėje grandyje, tačiau jų tikrai nėra daug. Mūsų nuomone, šis nėštumo nutraukimo būdas turi savų privalumų, nes nereikia gultis į ligoninę, mažesnė komplikacijų rizika, nereikia narkozės ir operacijos.
Dažniausi galimi šalutiniai vaistų poveikiai: pykinimas, vėmimas, karščiavimas, pilvo skausmas, viduriavimas, galvos skausmas. Retais atvejais po medikamentinio nėštumo nutraukimo nėštumas nenutrūksta. Todėl visuomet rekomenduojame moterims praėjus vienai dviem savaitėms po medikamentinio nėštumo nutraukimo atvykti kontrolinės konsultacijos pas gydytoją akušerį-ginekologą. Tokiais atvejais kartais prireikia ir chirurginio nėštumo nutraukimo, kuris galimas iki dvyliktos nėštumo savaitės.

 

Dosjė
Donata Saulė Wojczulis
2012 - 2018 m. VU MF, Medicina - Medicinos magistro laipsnis ir gydytojo kvalifikacija
2018 m. VU MF, Internatūra – medicinos gydytojo kvalifikacija
2018 - 2022 m. VU MF, Akušerijos ginekologijos rezidentūra – gydytojo akušerio ginekologo kvalifikacija
2020 m. - iki dabar Regioninė Telšių ligoninė

2022 m. - iki dabar Lazdijų ligoninė Konsultacinė poliklinika ir Dienos chirurgijos stacionaras
2022 m. - iki dabar „SG klinika“ filialuose Klaipėdoje, Plungėje, Mažeikiuose
2023 m. - iki dabar ,,Affidea klinika‘‘ Kaune
 
Dainius Wojczulis
2011 - 2017 m. VU MF, Medicina – medicinos magistro laipsnis ir gydytojo kvalifikacija
2017 m. VU MF, Internatūra – medicinos gydytojo kvalifikacija
2017 - 2021 m. VU MF, Akušerijos ginekologijos rezidentūra – gydytojo akušerio ginekologo kvalifikacija
2020 m. - iki dabar Regioninė Telšių ligoninė
2021 m. - iki dabar „SG klinika“ filiale Plungėje
2022 m. - iki dabar „Northway medicinos centre“ Klaipėdoje
2023 m. - iki dabar ,,Affidea klinikoje‘‘ Klaipėdoje

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Budinti vaistinė


  Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

  Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

  Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
  „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

  „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

  „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

  razinka


  Sveika šeima


  Smurtas prieš moteris su intelekto negalia – juoda zona

  Sudėtinga smurto prieš intelekto ar psichosocialinę negalią turinčias moteris problema socialinės gerovės specialistus verčia jaustis bejėgiais. Dėl savo būklės moterys tampa priklausomos nuo smurtautojų, o žalojančios ir nesaugios aplinkos – neatpažįsta. Maža to, vyrauja nuomonė esą smurtą jos dažnai išprovokuoja...

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Melanomą gydys sergančiojo ląstelėmis

  Melanoma sergantiems pacientams sužibo nauja viltis. JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA – angl.) patvirtino naują agresyviausios odos vėžio formos gydymo metodą. Mokslininkų teigimu, šis FDA sprendimas atneš naudos ir gydant kitas vėžines ligas.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip striksi dominatriksė?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?
  Žieminiai obuoliai ir pavytusios bulvės
  Henrikas Vaitiekūnas Žieminiai obuoliai ir pavytusios bulvės

  Naujas numeris