G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

Vytautas Paulius Rasokaitis
2024-04-11
„Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime nuo prevencijos iki lėtinių ligų gydymo. Studijų metu domėjausi ir tebesidomiu įvairiomis sritimis, tad savęs neįsivaizdavau siauresnėje specializacijoje. Darbas skyriuje ar operacinėje manęs niekada nežavėjo, tad šeimos medicina buvo akivaizdus pasirinkimas“, – apie specializacijos pasirinkimą pasakoja šeimos medicinos gydytoja rezidentė, medicinos gydytoja Gabrielė Vitkauskienė.
G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą
„Jaučiantis gerai, rekomenduoju pas šeimos gydytoją apsilankyti bent kartą per metus ir pasikalbėti. Kartais išsikalbėjus, iš to „gerai“ aptinkami sveikatos sutrikimai, galintys virsti ligomis. Ir kuo anksčiau jie nustatomi, tuo didesnė galimybė išvengti ligos“, - sako šeimos medicinos gydytoja rezidentė, medicinos gydytoja Gabrielė Vitkauskienė.

- Ką jums reiškia gydytojo profesija ir kaip jaučiatės gydydama, suteikdama pagalbą pacientams?
 
- Gydytojo profesija reikalauja atsidavimo ir pašaukimo, tai tikrai negali būti daroma dėl pinigų, nes jokia suma neatperka streso, laiko bei įtampos, patiriamos einant šiuo keliu. Noras padėti žmonėms yra pagrindinė varomoji jėga, kuri mano gyvenimui suteikia reikšmingumo. Stengiuosi padėti ir edukuoti ne tik būdama darbe, bet ir laisvalaikiu, dalindamasi informacija socialinio tinklo „Instagram“ paskyroje @daktaryte_gabriele.
 
- Šeimos medicina turbūt viena įvairiapusiškiausių, plačiausių medicinos mokslo šakų. Kas jums sunkiausia studijuojant šią specialybę, kurie rezidentūros ciklai, kurios rotacijos profilinėse klinikose pažėrė (pažeria) daugiausiai iššūkių?

 
- Kiekviename cikle iššūkiai vis nauji ir kitokie, tad atsakymas dažnai keičiasi. Tačiau daugiausiai iššūkių man kelia darbas stacionaruose. Tai sunkiausia emociškai dėl dažnų mirčių, beviltiškų situacijų, kuomet nebėra kuo pacientui padėti bei artimųjų aplaidumo senolių atžvilgiu (jų palikimo, nepriežiūros, nelankymo). Apima neviltis matant, kiek daug ligų buvo galima išvengti pradėjus gydytis ar kreipusis anksčiau.
 
- Prieš interviu minėjote, kad viena jūsų profesinio domėjimosi sričių – psichikos sveikata. Nors asmens psichikos sveikatos temai skiriama nemažai dėmesio, tačiau stigmų, rodos, nemažėja. Jūsų nuomone, kur slypi esminės problemos?
 
- Esminė problema, su kuria susiduriu, – diagnozių baimė, kad jos esą sukels problemų įsidarbinant ar gaunant vairuotojo pažymėjimą. Tačiau sergantiems psichikos ligomis jau praktiškai nebelieka ribojimų dirbti įvairius darbus ar gauti teises. Svarbiausia yra gydytis ir gauti pagalbą, kad darbingumas nesumažėtų dėl savijautos ir pacientas būtų produktyvus bei sklandžiai funkcionuojantis visuomenės narys. Valdantis ligą, o ne valdomas jos.
 
- Kol nepasijunta blogai ar nesunegaluoja, žmonės dažnai nesusimąsto apie profilaktinį sveikatos patikrinimą. Kaip dažnai rekomenduotumėte apsilankyti pas šeimos gydytoją? Kokią žinutę norėtumėte perduoti skaitytojui apie prevencines programas?
 
- Jaučiantis gerai, rekomenduoju pas šeimos gydytoją apsilankyti bent kartą per metus ir pasikalbėti. Kartais išsikalbėjus, iš to „gerai“ aptinkami sveikatos sutrikimai, galintys virsti ligomis. Ir kuo anksčiau jie nustatomi, tuo didesnė galimybė išvengti ligos. Profilaktiniai sveikatos patikrinimai, prevencinės programos yra pagrindinis įrankis ilgam ir sveikam gyvenimui užtikrinti.

 
- Ir vėl eilė pas gydytoją... – it keiksmažodis dažnai linksniuojamas pacientų lūpose. Dėl eilių pas gydytojus, ne visada kokybiškai suteiktų paslaugų, pasigirsta ir gyventojų nepasitenkinimas sveikatos apsaugos sistema. Iš jauno mediko perspektyvos, kaip siūlytumėte trumpinti eiles, kad nenukentėtų teikiamos paslaugos kokybė?
 
- Iš gydytojo pozicijos – daug laiko užima ir eiles didina užsiregistravę, bet nepasirodantys, neinformuojantys apie nepasirodymą žmonės. Priklausomai nuo gydytojo specialybės, per dieną tokių būna bent du, kartais daugiau. Eiles trumpina telemedicina – kai kurios problemos išsprendžiamos nuotoliu, taupomas paciento ir gydytojo laikas. Kokybė yra kiekvieno gydytojo atsakomybė, tačiau esant tokiems dideliems pacientų srautams ji nori nenori kenčia. Didžiausia problema, mano manymu, šeimos gydytojų, slaugos personalo trūkumas. Taip pat specialistų rinkimasis pagal pavardę ir veržimasis pas tretinio lygio specialistus kartais dėl minimalių sveikatos problemų, kurios galėtų būti išsprendžiamos šeimos gydytojo kabinete. Šeimos gydytojas, daugelio įsitikinimu, vis dar yra laikomas siuntimų rašytoju ir vaistų pratęsinėtoju. Tačiau turint gerą santykį ir atvirai pasikalbėjus šeimos gydytojas gali padėti ir pagydyti. Pacientų edukacija taip pat yra svarbi dalis eilių mažinimo procese. Dažnai susiduriame su reikalavimu siųsti pas konkretų specialistą, nors reikalinga būtų visai kitos specialybės gydytojo konsultacija arba siuntimas išvis nereikalingas.

 

Dosjė
Išsilavinimas:
2016-2022 m. LSMU medicinos studijos, įgytas medicinos magistro laipsnis ir gydytojo kvalifikacija
Profesinė patirtis:
2021 m. - 2022 m. LSMU Kauno klinikų laboratorinės medicinos klinika med. registratorė
2022 m. - iki dabar LSMU Kauno klinikų šeimos medicinos gydytoja rezidentė
2023 - 2024 m. „Antėja“ laboratorija medicinos gydytoja
2024 m. - iki dabar Telšių PSPC medicinos gydytoja
2020 m. - 2021 m. Lietuvos mokslų tarybos projektas „Žmogaus papilomos viruso tipų ir uždegimo žymenų kraujo serume sąsajos sergant gimdos kaklelio vėžiu“.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Budinti vaistinė


   Vaistinėlė vasarai gamtoje: ką žūtbūt privalome turėti kartu su savimi?

   Vaistinėlė vasarai gamtoje: ką žūtbūt privalome turėti kartu su savimi?

   Džiuginanti šiluma ragina atitrūkti nuo miesto šurmulio ir įvairias pramogas bei poilsį perkelti į gamtą. Nors laisv...
   Vaistinių lentynose trūksta kompensuojamųjų vaistų

   Vaistinių lentynose trūksta kompensuojamųjų vaistų

   Pasibaigus pandemijai daugelis šalių susidūrė su vaistų trūkumu. Ir nors pamažu galima atsikvėpti, nes gamybai susireguliuo...

   razinka


   Sveika šeima


   Kai terapeutas – miškas

   Sąmoningas buvimas miške mažina stresą, gerina nuotaiką ir atkuria psichologinę būseną, sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) profesoriai, vieninteliai Lietuvoje siūlantys podiplomines Miško terapijos studijas. Tuo metu Miško terapijos seansų dalyviai kviečiami visais sensoriniais pojūčiais – r...

   Sveikatos horoskopas


   Lakpkričio 23-29 d.

   Avi­nas
   Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Stop internetui ar „skrolinam“ toliau?

   Antraštėse paprastai internetas piešiamas neigiama spalva: kelia depresiją, nerimą, trikdo miegą. Tačiau naujausias tyrimas rodo, kad viskas gali būti priešingai, o asmenų, besinaudojančių internetu, gerovės lygis aukštesnis už tų, kurie internetu nesinaudoja.

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Yra liga, kurios galbūt... nėra
   Henrikas Vaitiekūnas Yra liga, kurios galbūt... nėra
   Ko bijo Šolcas, Macronas ir Erdoganas?
   Henrikas Vaitiekūnas Ko bijo Šolcas, Macronas ir Erdoganas?
   Sparnuotieji spąstai
   Henrikas Vaitiekūnas Sparnuotieji spąstai

   Naujas numeris