Grįžti į Lietuvą vilioja ne tik gimtinės ilgesys, bet ir prieinamesnės ir kokybiškos asmens sveikatos priežiūros paslaugos

www.lsveikata.lt
2017-07-03
Lietuvoje emigracija jau daugybę metų laikoma viena opiausių problemų, tačiau išvykusius mūsų tautiečius sugrįžti į Tėvynę vilioja ne tik namų ilgesys, bet ir palankesnės asmens sveikatos priežiūros paslaugos. Emigrantai sveikatą labiau linkę patikėti Lietuvos medikams dėl didesnės jų kompetencijos ir profesionalumo bei greičiau ir pigiau suteikiamų paslaugų.
Grįžti į Lietuvą vilioja ne tik gimtinės ilgesys, bet ir prieinamesnės ir kokybiškos asmens sveikatos priežiūros paslaugos
Vasarai iš užsienio sugrįžę tautiečiai skuba tikrinti sveikatą, nes labiau pasitiki mūsų šalies medicinos darbuotojais ir, regis, palankiau vertina pačią sveikatos apsaugos sistemą.

Vasara – metas, kuomet į Lietuva sugrįžta daugelis emigrantų. Tėvynės ilgesys, noras susitikti su artimaisiais, draugais, poilsis pajūryje – anksčiau tai būdavo vienintelės ir pagrindinės priežastys, kurios išvykusiuosius viliodavo nors trumpam grįžti atgal. Tačiau ilgainiui į pagrindinių, bent laikiną grįžimą nulemiančių priežasčių sąrašo viršūnę šoktelėjo ir Lietuvoje teikiamos asmens sveikatos priežiūros paslaugos. Vasarai sugrįžę tautiečiai skuba tikrinti sveikatą, nes labiau pasitiki mūsų šalies medicinos darbuotojais ir, regis, palankiau vertina pačią sveikatos apsaugos sistemą. Kaip teigia Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė Vida Augustinienė, žmonėms labai svarbu ir tai, kad nėra kalbos barjero. Vis dėlto svarbiausias yra kompetencijos klausimas.
 
„Medicinos paslaugos Lietuvoje yra kokybiškos, nes jas teikia kvalifikuoti medikai, atidesni sergančiam žmogui. Ilgamečius mokslus baigę Lietuvoje, neretai kėlę kvalifikaciją ir žymiose užsienio šalių klinikose, mūsų šalies gydymo įstaigose dirba tikri savo srities profesionalai. Be to, naudojamasi modernia medicinine įranga. Jei reikia, skiriamas kokybiškas efektyvus gydymas originaliais vaistais“, – Lietuvos medikų privalumus vardija V.Augustinienė.
 

Sveikatos paslaugų skirtumai
Svarbus aspektas emigravusiems tautiečiams yra ir tas, kad čia, Lietuvoje, pacientai turi galimybę tiesiogiai konsultuotis su gydytojais, o ne per tarpininkus. Štai, pavyzdžiui, Anglijoje, kai su pacientu bendrauja slaugytojai ar kiti gydymo įstaigų administratoriai, pacientas nesijaučia užtikrintas ir nežino, ar teisingai buvo perduota informacija apie jo nusiskundimus gydytojui, kuris dažnu atveju gydymą skiria net tiesiogiai nematydamas paciento.
 
Pakalbinti emigrantai giria Lietuvoje teikiamas asmens sveikatos priežiūros paslaugas. Atidumas pacientui, trumpesnės laukimo eilės, pigesnės, tačiau kokybiškos paslaugos – ne vieninteliai skirtumai, kuriuos įvardija užsienyje gyvenantys mūsų tautiečiai. Jie pastebi ir tam tikrų skirtumų tarp Lietuvoje ir užsienyje atliekamų diagnostinių procedūrų. Štai, pavyzdžiui, tik ypač retais atvejais Anglijoje atlikus magnetinio rezonanso tomografijos tyrimą pacientui atiduodami tyrimo vaizdai ar skaitmeninė laikmena su visa tyrimo informacija. Gydytojai šią informaciją gauna per vidines gydymo įstaigų sistemas, todėl pacientai susiduria su tam tikrais sunkumais. Norėdami konsultuotis su specialistu, dirbančiu kitoje gydymo įstaigoje, jie šiam dėl minėto apribojimo negali pateikti tyrimo vaizdų kopijos. Šiuo klausimu situacija Lietuvoje gerokai palankesnė – tyrimų vaizdai pacientams pateikiami teisės aktų nustatyta tvarka. 
 

„Emigravę žmonės, ruošdamiesi atvykti į Lietuvą atostogoms ar švenčių proga, iš anksto internetu ar per gimines užsiregistruoja pas specialistus ir per trumpą laiką bei žymiai pigiau gauna visą reikiamą kokybišką sveikatos priežiūrą“, - sako Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė Vida Augustinienė.

 
Pigiau ir greičiau gaunama sveikatos priežiūra
Nors ir nepagrindinis kriterijus, tačiau kaina taip pat nulemia, kurioje šalyje teikiamas asmens sveikatos priežiūros paslaugas renkasi emigrantai. Lietuvoje medicinos paslaugų įkainiai įprastai yra mažesni nei užsienyje. Kalbant apie tam tikras asmens sveikatos priežiūros paslaugas, kaina gali skirtis net 2 ar 3 kartus. Dėl šios priežasties pacientams labiau prieinami tampa aukščiausios klasės specialistai.
 
Kitas svarbus aspektas, viliojantis emigrantus grįžti į Lietuvą tikrintis sveikatos, – laikas. Daugelyje užsienio šalių, nepriklausomai nuo to, ar pasirenkama mokama ar kompensuojama paslauga, laukimo eilės asmens sveikatos priežiūros paslaugoms gauti yra gerokai ilgesnės nei Lietuvoje – kartais pacientai turi laukti kelis mėnesius vien tam, kad patektų pas pirminio lygio specialistą, tai yra šeimos gydytoją. Savo ruožtu Lietuvoje šias paslaugos trumpam į šalį sugrįžę asmenys per gerokai trumpesnį laiką gali gauti visų lygių gydytojų konsultacijas, diagnostinius tyrimus ir netgi gydymą –tai juos džiugina, kadangi Tėvynėje jie neužsibūna.

„Emigravę žmonės, ruošdamiesi atvykti į Lietuvą atostogoms ar švenčių proga, iš anksto internetu ar per gimines užsiregistruoja pas specialistus ir per trumpą laiką bei žymiai pigiau gauna visą reikiamą kokybišką sveikatos priežiūrą“ – sako V.Augustinienė.
 

„Dabar, esant pažangioms sistemoms ir teleradiologijos dėka, gydytojams radiologams nebereikia niekur važiuoti – galime tiesiog dirbti gimtajame mieste. Tai ypač reikšminga pagalba mažiems miestams, nes taip padedama radiologijai gyvuoti ir rajonuose“ – nuotolinio darbo privalumus vardijo UAB „Affidea Lietuva“ gydytoja radiologė Ieva Grėbliūnaitė, pati ragavusi emigrantės duonos.
 

Gydytojams nebereikia keltis į užsienį
Lietuvos teikiamomis medicinos paslaugomis džiaugiasi ne tik šias paslaugas gaunantieji, bet ir jas teikiantys gydytojai, kuriems Lietuvoje žingsnis po žingsnio sudaromos vis palankesnės sąlygos ne tik užsidirbti, bet ir tobulinti profesinius įgūdžius bei dirbti lanksčiomis sąlygomis, o tai padeda gerus specialistus sulaikyti nuo emigracijos.

 
„Galvojant apie emigraciją, ko gero, pirmiausia suveikia finansiniai veiksniai – ypač jaunesnio amžiaus specialistams, kuriems gyvenimas dar tik prasideda, reikia daug investuoti ir planuoti. Tačiau, kai yra galimybė dirbti ir užsidirbti čia, sprendimas gerokai palengvėja. Žmogus daug geriau jaučiasi, jei gali tobulėti savame krašte. Jei gerai sutari su kolektyvu, turi galimybę išbandyti save naujose ir įdomiose srityse“, – teigia UAB „Affidea Lietuva“ dirbanti gydytoja radiologė Edita Kulevičienė, kuri neslėpė, jog ir pati ne kartą svarstė apie galimybę emigruoti iš Lietuvos.
 
Gydytojai pažymi, kad šiuolaikinės technologijos šiandien panaikina praktiškai visus geografinius apribojimus. Pavyzdžiui, gydytojai radiologai, vertindami tyrimus, gali pasinaudoti teleradiologijos principu – tyrimas atliekamas vienoje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, o vertinantis gydytojas radiologas jį aprašo nuotoliniu būdu. Tai specialistams suteikia gerokai daugiau laisvės ir galimybių.
 
„Renkantis darbo ir gyvenimo vietą yra kur kas daugiau faktorių nei vien tik darbo užmokestis. Ypač svarbu ir sąlygos, kokiomis tenka dirbti. Dabar, esant pažangioms sistemoms ir teleradiologijos dėka, gydytojams radiologams nebereikia niekur važiuoti – galime tiesiog būti ir dirbti gimtajame mieste. Tai ypač reikšminga pagalba mažiems miestams, nes taip padedama radiologijai gyvuoti ir mažesniuose rajonuose“, – nuotolinio darbo privalumus vardijo dar viena UAB „Affidea Lietuva“ gydytoja radiologė Ieva Grėbliūnaitė. Tiesa, I.Grėbliūnaitei jau buvo tekę paragauti emigrantės duonos, tačiau Tėvynės ilgesys, specifiniai sveikatos sistemos niuansai JAV buvo pagrindiniai kriterijai, dėl ko pašnekovė įsigijo bilietą atgal į Lietuvą. Grįžusi čia ji pradėjo dirbti gimtajame Panevėžyje ir, kaip pati teigia, šiandien savo sprendimu gali tik pasidžiaugti.  


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica